חפש רק בנושא זה


תחרותיות בריאה

עונת המרתונים ותחרויות הריצה בפתח וזה הזמן להתבונן מזווית קצת אחרת על מושגים כמו ניצחון, הישגיות ותחרותיות, אשר סובבים ומניעים אותנו בחיים. מהי באמת תחרותיות בריאה ונכונה אשר מניעה אותנו להישגים ולהתמדה לאורך זמן - מאת ד"ר איריס אורבך, פסיכולוגית ספורט וראש תחום קידום בריאות, מכון וינגייט
  25/10/17

ד"ר איריס אורבךספורטאים שואפים להשיג מקום ראשון בתחרות, לנצח! מי זוכר את הספורטאי שהגיע למקום השני? בדפי ההיסטוריה שמים דגש על המקום הראשון ובסופו של דבר ההישגים האחרים נשכחים. אני טוענת שעל מנת להגדיל את הסיכוי להגיע למקום הראשון, יש לשים דגש על תחרותיות כנגד עצמך ולא על תחרותיות כנגד האחר.

התכנים שצריך להתמקד בהם כדי למצות את מלוא הפוטנציאל להישגים
כאשר בוחנים ספורט תחרותי, ניתן למצוא עדויות של ספורטאים ברמות הגבוהות אשר מצביעות על כך שכאשר הספורטאי מסיים את התחרות, הוא לעיתים אינו מודע ברגעים הראשונים למקום אותו הוא השיג – הריכוז שלו נמצא בתחרות כנגד עצמו על מנת למצות את הפוטנציאל האישי שלו ולא בתחרות כנגד האחר. לעדויות אלו ניתן למצוא הסבר בספרות מקצועית.


בהתאם לעקרונות הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, רמת הקשב ויכולת הריכוז שלנו מוגבלות מבחינת הנפח והקיבולת ולכן עלינו לבחור היטב את התכנים שבהם נתמקד. על מנת להגיע לרמת ביצוע גבוהה חשוב שכל יכולת הריכוז של ספורטאי הניגש לתחרות, תופנה לפעולות שעליו להוציא לפועל מבחינה פיזיולוגית, מנטאלית, טכנית וטקטית. כאשר הספורטאי משווה את עצמו למתחרה שלו, חושב ומנתח את ההשלכות של תוצאות התחרות, בוחן את הצופים שיושבים בקהל, הוא למעשה "מבזבז" את יכולת הקשב ופוגם באפשרות להגיע למיצוי הפוטנציאל האישי. בנוסף, חשיבה שכזו מובילה לעלייה ברמת הלחץ השלילי מכיוון שלספורטאי אין שליטה על המתחרים וכל ניתוח לגביהם עלול להיות מוטעה ללא מענה ישיר ויעיל.
במידה והפוטנציאל והיכולות האישיות של הספורטאי מספיקות על מנת לנצח, המקום הראשון יושג כאשר הספורטאי מתרכז בתחרותיות כנגד עצמו ולא כנגד האחר.העקרונות החשובים בדרך להישגים:

1. למרות שהמטרה העיקרית בספורט הינה לנצח, בתחרות עצמה חשוב שהמטרה תתמקד בשיפור עצמי – מה עלי לעשות על מנת להגיע לרמת ביצוע גבוהה? על מה עלי להתמקד בזמן הביצוע? רק בצורה זו נוכל להשתמש ביכולות שלנו באופן אופטימלי. בהנחה שהיכולות הפיזיולוגיות הנדרשות לניצחון קיימות, הסיכוי להגיע לניצחון גדל כאשר הספורטאי מרוכז בלנצח את עצמו ולא את האחר.
2. הרוטינה (סדר פעולות מכוון) של לפני התחרות צריכה לכלול ריכוז, דיבור עצמי, והדמיה המכוונים לקראת הפעולות שעל הספורטאי לבצע כאשר יעלה על המגרש.
3. יש לעבוד על יכולת ריכוז גמישה המאפשרת לספורטאי מעבר מאיסוף נתונים מהסביבה החיצונית התחרותית (מתחרים, מצב משחק) לריכוז פנימי (קבלת החלטות, טכניקה וכדומה). מיומנויות, הרגלים, וצורת חשיבה ניתן להנחיל כבר מהגיל הצעיר ולכן תפקידו של המאמן בליווי ובהנחיה של פסיכולוג ספורט הינו קריטי ביצירת אקלים מנטאלי חיובי המדגיש תחרותיות המובילה להישגים אישיים.
4. חשוב לזכור שכאשר אנחנו מאמצים מיומנות חדשה, גופנית או מנטאלית, חשוב בתחילה להתאמן עליה בזמן אימונים, כאשר רמת הלחץ נמוכה. רק לאחר מספר פעמים יש להתחיל להשתמש באופן הדרגתי במיומנות בזמן לחץ תחרותי. ולכן, כמו בכל מיומנות גופנית, גם במיומנות מנטאלית, נדרשת תקופת זמן לשם הסתגלות ושימוש יעיל.

איריס אורבך – ד"ר בפסיכולוגיה של הספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, ראש תחום האימון לקידום בריאות בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במכון וינגייט. נותנת ייעוצים מנטאליים לספורטאים ולקהל לקוחות פרטי העוסק בספורט בכל הרמות ובכל הגילאים.תגובות הוסף תגובה
1.מסכים, מפנים, מבצע ובהחלט רואה את התוצאותאלי כרמלי30/10/17
2.מתרכז במיומנות ומחשבה לעתידאיציק בראיר03/11/17
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט