חפש רק בנושא זה


מקשיבים לגוף - מתאמנים חכם

כולנו רוצים להיראות טוב יותר, לרזות, להיות גמישים, להיכנס לכושר. לכולנו הרבה יותר קל להיכנע לארוחה טובה או לרביצה מול הטלוויזיה. אז מה עושים בכל זאת? נכנסים למסלול של אימון גופני קל ומבוקר, שומרים על עקביות, מתאימים את העומס ליכולת ולהרגשה ובעיקר - מקשיבים לגוף
  23/01/04

לא פעם אנו מוצאים עצמנו נפעמים לנוכח הדבר המופלא הזה - גוף האדם - המכונה שלא תיאמן. הגוף הוא מכונה ביולוגית משוכללת ביותר, שמסוגלת להפיק מעצמה ביצועי שיא מופלאים. את הביטוי ליכולת האנושית המופלאה אנו רואים על גבי מרקע הטלוויזיה כאשר אנו צופים באתלטי העל. אולם לא צריך ללכת כל-כך רחוק בשביל להבין את המשמעות של "להיות בכושר". אני מניח שרבים מכם חוו בעבר, גם אם זה היה ממש מזמן, את התחושה של להיות בכושר גופני גבוה. היה זה אולי בתקופת התיכון, אולי בתקופת השירות הצבאי ואולי במהלך הלימודים האקדמיים. בכל מקרה, אז היינו רזים יותר, חזקים יותר, גמישים יותר ובעלי כושר אירובי טוב יותר, נכון היינו גם צעירים בכמה שנים, אבל מי סופר...

ערכו לעצמכם תרגיל קטן, וחשבו מה היה משקלכם ביום הגיוס לצה"ל ומהו משקלכם כיום. אם שמרתם על משקל דומה, תנו לעצמכם טפיחה על השכם. על פי הנתונים הסטטיסטיים נראה שלא רבים הצליחו במשימה קשה זו. תכתיבי החיים, המחויבויות המשפחתיות, הירידה ברמת הפעילות הגופנית והאכילה המופרזת הפכו במרוצת השנים רבים מאיתנו לנדבך נוסף בסטטיסטיקת ההשמנה הגואה בעולם המערבי.

שיווי משקל ביולוגי

גופנו, בדומה למערכות ביולוגיות אחרות, שואף להומאוסטזיס, כלומר - לאיזון ולשיווי משקל ביולוגי. מכאן אולי יקל עליכם להבין מדוע כל כך נוח לרבים מאתנו להימנע מלעסוק בפעילות גופנית ומדוע אנו משמינים בקלות כה רבה. הרבה יותר קל יהיה לשכנע מישהו לרבוץ מול הטלוויזיה או להתכרבל מתחת לשמיכת הפוך, מאשר לגרום לו לעסוק בפעילות גופנית מאומצת ותובענית. פעילות גופנית, במיוחד בשלביה הראשונים, גורמת להפרת האיזון הביולוגי ויוצרת אצל רבים מאתנו תחושה של חוסר נוחות ושל קושי יחסי. הדרך הנכונה לעשות זאת היא אם כן במתינות ובהדרגה. כל ניסיון לעשות זאת קצר, מהיר ואלגנטי - סופו שייגמר במפח נפש ובחזרה להרגלים הישנים (והלא) והטובים.

מוטיבציית יתר

המפתח המרכזי לאימון נכון הוא יחס נכון בין העמסה לבין התאוששות. לעתים בגלל מוטיבציית יתר, במיוחד בשלבי האימון הראשונים, אנו נוטים להגזים ולהעמיס על גופנו כמה שרק ניתן. לא תמיד אנו יודעים להבחין בין כאבי שרירים "טובים" לבין מצוקתם של סיבי שריר הנאנקים תחת העול שנכפה עליהם בן יום. מצב מתמשך שכזה עלול לגרום לפציעות ולנזקים שונים ברקמות השריר וברקמות החיבור שסביבו.מסתבר שהסיסמה “No Pain No Gain” אינה מתאימה לכל מצב, ועלינו לנתב אפוא את המוטיבציה לפסים קצת יותר שפויים ומתונים.

אם בטווח של 10 הדקות הראשונות של האימון אתה מרגיש עייף ותשוש - עדיף לקצר את האימון או פשוט לדחות אותו ליום אחר. אם אתה מרגיש כי הנך עומד להיות חולה, אל תכפה על הגוף מעמסה נוספת. זכור: לעיתים עדיף לוותר על אימון אחד מאשר להפסיד אימונים רבים בהמשך.

אם אתה חש בכבדות רבה בפלג גופך העליון ובפלג גופך התחתון, ובנוסף לכך אתה מרגיש עייף - פשוט אמור "לא". ביום כזה אתה עייף מכדי להתאמן, והבחירה הטובה ביותר תהיה פשוט לנוח.

אם תחושת העייפות הקיצונית נמשכת יותר ממספר ימים זה הזמן לגשת ולהתייעץ עם רופאך האישי.

מחויבות אישית

מקם את השמירה על הבריאות ואת הדאגה לכושרך הגופני בראש סדר העדיפויות שלך.זכור כי אתה חשוב מספיק על מנת למצוא לעצמך תמיד 30-20 דקות לאימון גופני של 3 פעמים בשבוע.מדובר בסך-הכל בשעה עד שעה וחצי במשך כל השבוע (!). ציוד אימון בסיסי בבית עשוי אף לחסוך את הזמן המוקדש לנסיעה, דבר שיעזור לך לנהל את הזמן באופן הטוב ביותר.

היה מתון בתחילת תוכנית האימונים שלך. מצא את סוג האימון שמשפיע עליך ביותר ומאפשר לך להתמיד בו לאורך זמן.תוכנית האימונים שתאפשר לך להתקדם מאימון לאימון היא זו שתיצור את השינויים הדרמטיים ביותר בהמשך.

10 טיפים למניעת שחיקה באימון

1. התחל במתינות. פזר את ההתלהבות הראשונית על טווח ארוך
2. הימנע מחד-גוניות באימון
3. גוון באמצעי האימון האירוביים. השתמש בשניים או אפילו בשלושה מכשירים שונים מדי אימון
4. שלב תרגילי מתיחה בין תרגילי הכוח
5. לאחר כל שלושה חודשי אימון קח שבוע חופשה מאימונים
6. שנה לחלוטין את שגרת האימונים כל 6-3 חודשים
7. השתדל להתאמן בחוץ ככל שניתן
8. שלב משחקים שיעזרו לך לשמור על כשירותך הגופנית
9. ארגן לעצמך חדר כושר קטן בבית
10. היה קשוב לסימני אימון יתר* והפחת את הקצב במידת הצורך.

 סימני אימון יתר כוללים: איבוד תיאבון, עייפות קיצונית, רגישות, חוסר התקדמות באימון, חוסר שינה, פציעות ומחלות בתדירות גבוהה.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט