חפש רק בנושא זה


תוספי תזונה - הטוב, הרע והמזוהם

האם ניתן לסמוך על התוויות שעל תוספי התזונה שאנו רוכשים ואלו עוד חומרים יכולים להימצא בתוספים התמימים האלה? התמונה העגומה שעולה ממאמר סקירה העוסק באיכותם ובתכולתם של תוספי תזונה – מאת בן אל ברקוביץ' ואיילת וינשטיין, תזונאים קליניים וספורט במרכז לרפואת ספורט מחקר, מכון וינגייט
  19/02/18

בשנים האחרונות אנו עדים לשבירת שיאים ספורטיביים ולתוצאות יוצאות דופן. ככל שהספורט המקצועני מתקדם וממשיך לשבור שיאים, גם צורות האימון ומשטר התזונה של הספורטאי נדרשים להשתפר בהתאמה. לעיתים, ובמיוחד בקרב ספורטאים, יחד עם שגרת האימונים העמוסה ובשילוב התפריט המוקפד, עולה הצורך להשתמש בתוספי תזונה.
תוספי תזונה כוללים ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, תמצית, מיצוי (או תערובת של כל אחד מאלה) - הנלקחים על מנת לתסף את תזונתו הרגילה של האדם. תוסף התזונה מכיל רכיבי תזונה מרוכזים ונצרך כהשלמה תזונתית, כתמיכה בבריאות הספורטאי או כבעלי השפעה פסיכולוגית בלבד.
מלבד תוספים אלו, אשר מטרתם לסייע לנו להשלים את מכסת הקצובה היומית המומלצת של רכיבי התזונה שלנו, קיימת קבוצת תוספים נוספת – תוספים משפרי ביצוע ("ארגו-גניים"), דוגמת קריאיטין, קפאין, בטא-אלנין וכד'. עבור רכיבים אלו, קבוצה המונה תוספים ספורים, לא קיימת המלצה לקצובה יומית מינימלית והם נלקחים בפרוטוקולים ספציפיים לצורך שיפור ביצועים ספורטיביים. מחקר מקיף שנעשה בשנת 2010 (טשול ועמיתיו) בקרב 3,887 ספורטאים הראה כי ספורטאי צורך בממוצע 1.7 תוספי תזונה (עליהם הוא מוכן להצהיר).הקוד נגד סימום בספורט

שימוש בחומרים אסורים בספורט ("סימום בספורט") מנוגד לערכי הרוח הספורטיבית: מצוינות בביצועים, בריאות, משחק הוגן וישר, מסירות, מחויבות, הערכה, כבוד, עבודת צוות ודוגמה אישית. כמו כן, הסימום שוחק את אמון הציבור בספורטאים ועלול לסכן את בריאות הספורטאי.
על מנת להבטיח משחק ספורטיבי הוגן, הקים הוועד האולימפי, WADA
(World Anti Doping Agency), שאחת ממטרותיו המרכזיות היא לזהות ולקבוע אלו רכיבים, מבין אלו העשויים לשפר ביצוע, נחשבים כמשפרי ביצוע לגיטימיים ואלו רכיבים עשויים להוות סכנה בריאותית לספורטאי או ששימוש בהם מנוגד לרוח הספורט ונחשבים כסמים האסורים לשימוש. בין הרכיבים האסורים לשימוש נמצאים חומרים ממריצים, חומרים דמויי הורמונים, משככי כאבים, סטרואידים ועוד. לעיתים, חומרים אסורים שכאלה עשויים להימצא שלא בכוונה בתוך תוסף תזונה בשל זיהום משני במהלך תהליך היצור ו/או האריזה של התוסף, ולעיתים חומרים שכאלה מוספים בכוונה ע"י היצרן על מנת להגדיל את האפקט המושג מנטילת אותו תוסף ובכך להגדיל את היקף המכירות.
לפני יותר מעשור אושר ונכנס לתוקף הקוד העולמי נגד סימום בספורט, אשר מבטיח אחידות בחוקי מניעת הסימום לכל הספורטאים התחרותיים ובכל הענפים. הקוד כולל רשימת חומרים ושיטות האסורים בשימוש בתחרויות ומחוץ לתחרויות. נטילת תוסף מזוהם, גם אם בכמויות מזעריות, עלולה להוביל את הספורטאי להיכשל בבדיקת סמים כשעתיים לאחר הנטילה ולעיתים אף 36 שעות לאחר הנטילה.

מה באמת מכילים תוספי התזונה?
קבוצת חוקרים מספרד פרסמה בסוף שנת 2017 מאמר סקירה המאגד בתוכו עשרות מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות שבחנו את איכותם ותכולתם של תוספי תזונה ואלו ממצאיהם הבולטים:

התקלה תוצאות מקור
הטעיות תווית 92% מהתוספים שנבדקו הכילו פחות מכמות החומר המופיעה על התווית Green, H., et al., 2001
9% מהתוספים שנבדקו הכילו חומרים אחרים מאלו הכתובים על התווית Kamber, M., et al., 2001
18% מהתוספים שנבדקו הכילו חומרים אחרים מאלו הכתובים על התווית  Baume, N., et al., 2006
66% מהתוספים שנבדקו הכילו חומרים אחרים מאלו הכתובים על התווית Abbate V., et al., 2014
זיהום בחומרים אסורים 12.5% מהתוספים שנבדקו הכילו חומרים ממריצים וסטרואידים אנבוליים Martello, S., et al., 2007
15% מהתוספים שנבדקו הכילו פרו-הורמונים Geyer, H., et al., 2004
56% מהתוספים שנבדקו הכילו חומרים ממריצים Monakhova, Y.B., et al., 2014
58% מהתוספים שנבדקו הכילו סטרואידים אנבוליים   Van Poucke, C., et al., 2007
96% מהתוספים שנבדקו הכילו סטרואידים אנבוליים Abbate V., et al., 2014

מהתוצאות עולה שיש להיזהר בבחירת תוסף תזונה, כולל תוספים שנצרכים למטרות השלמהתזונתית אשר עלולים להכיל חומרים אסורים לשימוש ע"י ספורטאים או חומרים שעלוליםלהגיב עם תרופות שנלקחות ע"י האוכלוסייה הכללית.

מה עושים כדי להימנע מצריכה לא מכוונת של תוספים וחומרים אסורים?
ראשית יש לזכור שבסיס התזונה הוא המזון, וכאשר יש צורך להשלים רכיבי תזונה ספציפיים, עדיף לצרוך אותם מהמזון.
שנית, כאשר מעוניינים בתוסף תזונה ארגוגני לצורך שיפור הביצועים הספורטיביים, כדאי לדעת שמרבית התוספים הנמכרים כיום נמצאו מחקרית כלא יעילים, מלבד תוספים בודדים.
לבסוף, כאשר מחליטים לצרוך תוסף תזונה (נחוץ והוכח כיעיל) מומלץ להתייעץ עם תזונאי/ת ספורט ולרכוש תוסף של חברה מוכרת ובעלת תו תקן, המבטיח היעדרם של חומרים אסורים.

אתרים שמבצעים בדיקות איכות בהתאם לקריטריונים של WADA*:
• 
http://www.informed-sport.com/
• http://www.informed-choice.org/
• http://www.nsfsport.com/certified-products/
• https://www.bscg.org/dietary-supplement-drug-testing-menu-2016/

*הרשימות מתחדשות ולכן יש לבדוק בסמוך לרכישה, באתרים מפורסמים שם החברה, המוצר, מספר עוצבת היצור הטעמים ותאריך התוקף , כדי לסייע ברכישה של המוצר הנבדק.

אכיפה בתחרויות ואכיפת פתע בתקופות אימון
בדיקות הוועדה למניעת סימום בספורט עשויות להתבצע במהלך תחרות כחלק ממדגם אקראי או עקב בולטות יכולת הביצוע או מחוץ לתחרות – בכל מקום ובכל עת ללא הודעה מוקדמת. בדיקות פתע של ספורטאים בכירים הן עניין שבשגרה. בנוסף למבדקים שהספורטאים חשופים אליהם במהלך התחרויות, מתנהלת פעילות אכיפה ענפה שמתבצעת בזמן שהספורטאים מתאמנים(Out of competition testing) .
מבדקי סימום שלא בתחרות מאפשרים לצוותי הבדיקה להגיע ולדגום את הספורטאי בכל מקום שהוא שוהה בו – בבית, במתקן האימונים הביתי ובמחנות אימונים בארץ המוצא ובחו"ל. היתרון הגדול במבדקים אלה הוא גורם ההפתעה. בעוד שלקראת אירוע בינלאומי גדול הספורטאים שמשתמשים בחומרים אסורים, נוהגים "להתנקות", אלמנט ההפתעה בתקופות האימון מגדיל את יכולת האכיפה.

מקורות:

Martínez-Sanz JM, Sospedra I, Ortiz CM, Baladía E, Gil-Izquierdo A, Ortiz-Moncada R.
Intended or Unintended Doping? A Review of the Presence of Doping Substances in
Dietary Supplements Used in Sports. Nutrients.2017: 4;9(10)תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן