חפש רק בנושא זה


במרוץ לטוקיו: שודרגה מעבדת הפיזיותרפיה והשיקום ע"ש קרוננטל

אורי ששון, גירמה אמרה, חנה מיננקו, דימה קרויטר, מורן סמואל, שי בלנק וגילי כהן, הם רק חלק מספורטאי ההישג שבילו בשנה האחרונה חלק גדול מזמנם במתחם השיקום והפיזיותרפיה המשודרג ע"ש סינדי קרוננטל, במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט. מנהל המרכז לרפואת ספורט ולמחקר, ד"ר איל שרגל: חיזוק התשתיות של המרכז לרבות תגבור מצבת כוח האדם המחקרי והקליני, הם רק חלק מהאסטרטגיה החדשה של המכון ומשרד הספורט
  29/09/19

כשהתקבלה ב- 2016 תרומה ע"ס 200,000$  מעזבונם של סינדי קרוננטל  ואליוט ג'יימס בלקין, היה ברור לד"ר איל שרגל, מנהל המרכז לרפואת ספורט ולמחקר, במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, שזו ההזדמנות לה ייחל להכנסתו של מכשור חדש ומתקדם למרכז החיוני לשדרוג המעטפת הרפואית והמדעית של הספורטאים האולימפיים והפראלימפיים, המטופלים במרכז. ד"ר איל שרגל: "מדובר בפרויקט שתוקצב ויצא לדרך עוד טרם הפיכת המכון לתאגיד ומבלי להיעזר בתקציבים חיצוניים! מדובר בימים בהם המכון היה נתון לפיקוחו של חשב מלווה וכל תחום ההשקעות במכון הוקפא. הפרויקט נולד בעקבות קבלת תרומה מעזבונו של סידני קרוננטל מארה"ב, דרך אגודת הידידים של מכון וינגייט בארה"ב בסיועו של מר אפי יעקובי. כשהתקבלה התרומה היה לי ברור שכאן יוקם מתחם טיפול ושיקום משודרג".

כשני שלישים של התקציב הצנוע בסך 1,200,000 ₪ הוקצו לרכישת ציוד חדש וחיוני כגון מכשיר למדידות צפיפות עצם והרכב גוף (DEXA) ומסילה נעה מסוג Anti Gravity, ואילו בשליש הנותר – חוברה כיתת סטודנטים שלא הייתה בשימוש, לחלל המעבדה הקטן, הריצוף הוחלף והכניסה למעבדה הורחבה, רוצפה וחוברה אל שביל הגישה המוביל ישירות מן החניה אל פתח המעבדה. גם גרם המדרגות הקטן המוביל מן הצד האחר – הורחב וכל המתחם הותאם והונגש לנכים.
ד"ר איל שרגל: "להגדיל באופן משמעותי את תשתיות המרכז" (צילום: אבי שי, מכון וינגייט)

ד"ר איל שרגל: "הקו המנחה של התוכנית היה להגדיל באופן משמעותי את אמצעי התשתית של המרכז לרפואת ספורט ומחקר בטיפול ובליווי של ספורטאים אולימפיים ופראלימפיים. בהתאם לזאת, ניתן דגש לנושא ההנגשה לנכים ולרכישת ציוד המותאם לבדיקות, לטיפול ולאימון של ספורטאים נכים".

מורן סמואל, החותרת הפראלימפית הבכירה של ישראל, המגיעה מעת לעת למרכז לרפואת ספורט ומחקר של מכון וינגייט, כמו שאר חבריה ספורטאי ההישג הפראלימפיים, לצורך בדיקות רפואיות ופיזיולוגיות שגרתיות, הביעה את שביעות רצונה למראה המעבדה המשודרגת והמונגשת: "אני מופתעת לטובה - הגיע הזמן! אלו בהחלט חדשות טובות וימים טובים לכולנו. ברור שככל שמעלים את רמת התמיכה המקצועית בספורטאים, כך גם משתפרים הביצועים. בכל העולם המתקנים והטכנולוגיות משתפרים וטוב מאוד שאנחנו לא נשארים מאחור".

מתחם משודרג ומרווח המאפשר ריכוז והפרדה
הציוד החדש שנרכש למתחם המעבדה ע"ש סינדי קורננטל, כולל לא רק את מכשיר ה-DEXA- dual energy x-ray absorptiometry למדידות של צפיפות עצם והרכב הגוף והמסילה הנעה המיועד לאימון ללא נשיאת משקל הגוף Anti-Gavity Teadmill, אלא גם מכשיר אולטרסאונד נייד לאבחון פגיעות שלד-שריר, סימולטורים ומכשירי מדידה שונים. לדברי ד"ר איל שרגל "כל אלו, משפרים בצורה משמעותית את המעטפת הרפואית-מדעית הניתנת לספורטאים האולימפיים והפראלימפיים במרכז לרפואת ספורט ולמחקר. כמו כן, השיפוץ החלקי של מתחם המעבדות הגדיל למעשה את שטח המעבדות ביותר מ-100 מ"ר את שטח המחלקה לפיזיותרפיה - מה שמאפשר לנו לטפל ולעבוד עם מספר גדול יותר של ספורטאים בכל נקודת זמן נתונה. המתחם כולו מהווה שילוב של High-performance laboratory עם מתחם טיפולים ותרגולים הנמצא בשימוש משולב של המחלקה לפיזיותרפיה ושיקום ושל המחלקה לפיזיולוגיה של המאמץ".

המטפס אלכס חזנוב בעת עריכת מבדקים לנבחרת הטיפוס (צילום: אבי שי, מכון וינגייט)

הרחבת המתחם מאפשרת הענקת שירות גם לפרויקטים קבוצתיים, דוגמת נבחרת הטיפוס ועוד.
מנהלת היחידה לפיזיותרפיה במרכז לרפואת ספורט ומחקר, ד"ר מיה קלה בנצור, מסבירה: "המרחב הזה נותן לנו אפשרות להשתמש בטכנולוגיות נוספות שדורשות מקום, שקט, ריכוז, רווחה והפרדה מאזורי טיפול אישיים. המעבדה כוללת טכנולוגיות חדשות שרובן לא היו עד כה במכון: מכשיר הדקסה, מסילת האנטי-גרוויטי, צילומים של ניתוח תנועה עם האופטוג'אמפ והפיזיומקס (סטרטאפ ישראלי שעובדים איתו במכון כ-3 שנים). כעת, המעבדה מאפשרת גם טיפול ובדיקה בפרויקטים קבוצתיים".

אימון ללא נשיאת משקל הגוף Anti-Gavity Teadmill 
אחד המכשירים החשובים בהצטיידות האחרונה הוא מסילת ה-Alter G – מסילת האנטי גרוויטי החדשה. מסילה זו מיועדת לשיקומם של ספורטאים הסובלים מפציעות אורתופדיות בפלג גופם התחתון שאינן מאפשרות נשיאה מלאה של משקל הגוף. אימון על המסילה מאפשר לספורטאי הפצוע אימון הליכה וריצה אף במהירויות גבוהות כמעט ללא הפעלת עומס (ניתן להגיע למצב של נשיאת 20% בלבד ממשקל הגוף).
הג'ודאית גילי כהן, רץ המרתון, גירמה אמרה, שצריך היה להימנע מנשיאת משקל במהלך תהליך שיקום מפציעה, גולשות הרוח קטי ספיצ'קוב ושי בלנק הם רק חלק מספורטאי ההישג שבילו חלק משמעותי מזמנם בשנה האחרונה על מסילת ה-Anti-Gavity המשמשת בעיקר את מחלקת השיקום של המרכז.


רץ המרתון, גירמה אמרה, על מסילת ה-Alter G במתחם המשודרג 

ד"ר מיה קלה בנצור: "מכשיר האנטיגרוויטי משמעותי ביותר לנו הפיזיותרפיסטים. המכשיר בעיקר מאפשר הפעלה בנשיאת משקל או כשאין אפשרות לדרוך על הרגל או כשעל הספורטאי להימנע מריצה. העבודה על מסילת ה-Anti-Gavity מקבילה לעבודה במים ומאפשרת לעבוד בשלבים מוקדמים של השיקום האורתופדי".

מכשיר ה-Biodex למדידת כוח שריר
מכשיר נוסף לידו מבלה ד"ר בנצור לא מעט מזמנה בטיפול בספורטאי ההישג הוא מכשיר הביודקס - מכשיר איזוקנטי המיועד למדידת כוח שריר ממוחשבת הנמצא בשימוש נרחב של מחלקת הפיזיותרפיה במרכז
בעבודת השיקום של ספורטאים לאחר פציעות (לרוב לאחר ניתוחים אורתופדיים בברכיים וכו') הסובלים עקב כך משרירים חלשים ומאסימטריה של כוח השריר בין שתי הרגליים. בדיקת המכשיר מאפשרת לתכנן את מועד החזרה לאימונים ואת עצימותם: טרם ההחלטה האם לחזור לאימון ובאיזו עצימות. נערכת בדיקה בשתי הרגליים ורק אז מתקבלת החלטה משותפת האם לחזור לאימון ובאיזו עצימות.


ד"ר מיה קלה בנצור בעבודה עם הקופץ לגובה, דימה קרויטר (צילום: אבי שי, מכון וינגייט)

ד"ר מיה קלה בנצור: "הביודקס הוא מכשיר הגולד סטנדרט לאבחון פרמטרים של עבודת שריר דינמית. המכשיר מספק מידע על כוח, סיבולת והיחס בין עבודת השרירים. זהו כלי אבחוני להגדרת כוח דינמי וכן כלי לאימון כוח ברמות הגבוהות ביותר – כוח אקצנטרי וקונצרנטי". כל הג'ודאים שעברו פציעות כגון אורי ששון, שחר צוברי, שי בלנק, דימה קרויטר, חנה מיננקו ועוד רבים וטובים נעזרו במכשיר זה רבות במהלך שיקומם.

מכשיר ה-DEXA למדידת צפיפות עצם והרכב הגוף 
ה-DEXA  נרכש לטובת סיוע לספורטאי ההישג לעמוד באמות המידה הנוקשות על פיהן נבחן הרכב גופם. פעולת המכשיר מבוססת על קריאת את האנרגייה המוחזרת מהאיברים שנסרקים ברמות השריר, העצם והשומן, לרבות השומן הוויסרלי (התוך בטני) והשומן התת עורי.

לדברי איילת וינשטיין, מנהלת מחלקת התזונה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט: "מכשיר הדקסה הינו מכשיר רנטגן בעל קרינה נמוכה ובטוחה המסייע בבדיקת צפיפות עצם. מכשיר זה מסייע לאנשי מחלקות התזונה, השיקום והפיזיולוגיה של המרכז לרפואת ספורט ומחקר במדידה מלאה ומדויקת של עצם והרכב הגוף. בבדיקה פשוטה יכול ספורטאי לשכב על המיטה ולאחר סריקה פשוטה של מכשיר הדקסה מתקבלת תמונה גרפית מדויקת עם פירוט אחוזי השומן, פיזור השומן, מסת השריר ועוד. סריקה זו מאפשרת לספורטאי ההישג  לקבל אינדקציה על הרכב גופם ביחס לנורמות ה-Golden Standart כך שעבורם מדובר בכלי חשוב ביותר".

.
מכשיר ה-DEXA  החדש במתחם המשודרג ע"ש סינדי קרוננטל (צילום: אבי שי, מכון וינגייט)


ד"ר איל שרגל: "אני מבקש להודות לאמוץ בכר, המנכ"ל היוצא של המכון, למודי פילרסדורף, סמנכ"ל הכספים הקודם ולשמשון שעתל, סמנכ"ל התפעול והתשתיות של מכון וינגייט, שאישרו את הרחבת תקציב הפרויקט מעבר לסכום התרומה הראשוני. החשיבות של קידום המרכז לרפואת ספורט ולמחקר כיחידה מובילה במיוחד לאור המיקוד של המכון בקידום הספורט ההישגי כפי שמגדיר "חוק וינגייט" עמד לנגד עיניה של הנהלת המכון ואני שמח שמגמה זו נמשכת גם כיום עם מינויו של המנכ"ל החדש, מר שי אברהמי".

תגבור כוח האדם המחקרי והקליני
חניכתה של המעבדה לפיזיותרפיה ולשיקום ע"ש קרוננטל אינה הצעד היחיד בדרך לחיזוק המרכז לרפואת ספורט ומחקר, כחלק מהאסטרטגיה החדשה של המכון ומשרד התרבות והספורט הבאים לידי ביטוי בין היתר, בהגדלת מצבת כוח האדם במרכז והגדלת כמות הבדיקות והטיפולים הניתנים לספורטאי ההישג של המדינה.

ד"ר איל שרגל, מנהל המרכז לרפואת ספורט ולמחקר: "חיזוק היכולות הקליניות והמדעיות של המרכז לרפואת ספורט ולמחקר בא לידי ביטוי גם בהגדלת כוח האדם המקצועי בתקופה האחרונה. כניסת פיזיולוג של המאמץ לצוות המדעי-מחקרי וצירופה של ביו-סטטיסטיקאית לטובת שדרוג היכולות המחקריות, הן שתי דוגמאות בולטות מהזמן האחרון לשינוי המהותי בתפישת המכון לגבי המרכז לרפואת ספורט ולמחקר כיחידה מקצועית מובילה במתן מעטפת מדעית-רפואית לספורטאי ההישג של ישראל. מגמה זו מבטאת את האסטרטגיה של המכון ושל משרד התרבות והספורט והיא מתבטאת בצורה מרשימה בתוכניות העבודה ובתקציב המכון לשנים 2019 ו-2020. אין לי ספק שתמורות אלו כבר באות לידי ביטוי בשיפור המעטפת הרפואית-מדעית הניתנת לספורטאי ההישג. כמות הבדיקות, הטיפולים ושעות הליווי המדעי-פיזיולוגי-רפואי לספורטאים, עולות בהדרגה בשנתיים האחרונות. מספר הספורטאים הבודדים והענפים שמתאמנים במתכונת של נבחרות המקבלות ליווי מדעי-פיזיולוגי גדל לאחרונה באופן משמעותי וזו בשורה חשובה! כל זאת, תוך חיזוק שיתוף הפעולה בין המרכז לרפואת ספורט ולמחקר לבין היחידה לספורט הישגי".

הרחבת שיתוף הפעולה עם גופי מדע ומחקר בארץ ובעולם

פרויקט זה, שמקורו בימים שטרם התאגוד כמכון הלאומי למצוינות בספורט, משתלב עם האתגרים הרבים הנמצאים כיום לפתחו של המרכז לרפואת ספורט ומחקר של המכון הלאומי למצוינות בספורט המתנקזים לרצון לחזק את יכולותיו הקליניות והמחקריות של המרכז. ד"ר איל שרגל: "האתגרים העומדים בפנינו לשנים הקרובות הם הגדלת התשתיות שלנו בכל הנוגע למעבדות חדשות, לרכישת ציוד מתקדם ולהכנסתן של טכנולוגיות חדשות ותגבור כוח האדם המחקרי והקליני, לצד חיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה עם גופי מדע ומחקר נוספים בארץ ובעולם".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות

בדיקות ארגומטריה, מבדקים פיזיולוגיים, טיפולי פיזיותרפיה וייעוץ תזונתי במרכז לרפואת ספורט ולמחקר. לייעוץ ולקביעת תור התקשרו 09-8639420