חפש רק בנושא זה


עדכני ורחב היקף: הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי 2019

14 מרצים מחו"ל, בכירי המאמנים ומיטב מדעני רפואת הספורט, ירצו ויובילו השתלמויות בכנס הבין-לאומי ורחב ההיקף שיתקיים ב-19-18 בדצמבר 2019, במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט. בכנס, בהובלת הפיזיולוג הספרדי, ד"ר איניגו מוחיקה, תוצגנה גישות חדשניות ועדכניות בענפי הג'ודו, השחייה, הכדורמים, הכדורסל, הכדורעף, הכדוריד, האופניים, הטניס, האתלטיקה, הטריאתלון, הרוגבי והספורט הפראלימפי
  25/11/19

ב-18 בדצמבר 2019 ייפתח במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, "הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי", בו ירצו 14 מאמנים בכירים מחו"ל, הידועים בתחומם בזירה הבין-לאומית, מאמנים לאומיים בכירים מהארץ ובכירים עולם רפואת הספורט. הכנס המקיף והייחודי מקיף 13 ענפי ספורט שונים תחת מטריה אחת: ג'ודו, שחייה, כדורמים, טניס, אופניים (מסלול והרים), טריאתלון, כדורעף, כדוריד, כדורסל, רוגבי, אתלטיקה וספורט פראלימפי – מה שהופך אותו לייחודי ומורכב במיוחד - מורכבות שהכתיבה אתגרים לא מעטים בהוצאתו של הכנס אל הפועל.

 
מימין לשמאל: יניב אשכנזי, שני הרשקו ומר שי אברהמי, מנכ"ל המכון הלאומי למצוינות בספורט (צילום: אבי שי, מכון וינגייט).


הזדמנות להעשרה מקצועית ולחילופי ידע
יניב אשכנזי, המנהל את הכנס מטעם היחידה לספורט הישגי: "בכנס הלאומי לאימון תחרותי, בו חוברים לראשונה ענפי ספורט כה רבים, הוא הזדמנות טובה להעשרה מקצועית ולחילופי ידע בין ענפי ספורט שונים. אך טבעי שכנס מסוג זה יובל ע"י המכון הלאומי למצוינות בספורט, המשמש כבית לאיגודי הספורט בישראל". במשך שני ימי הכנס העשירים בהרצאות ובסדנאות, ייחשפו משתתפיו - מאמנים ומאמנות בתחום הספורט התחרותי ובתחום הכושר הגופני – לגישות חדשניות ועדכניות ולתמורות שחלו בענפים השונים, וזאת מפי טובי המאמנים בעולם, שירצו בכנס. כ-14 מאמנים מחו"ל, מובילי דעת קהל בתחומם, לצד מאמנים ישראלים בכירים ומיטב אנשי המקצוע בענפי פיזיולוגיה, רפואת הספורט ותזונה בישראל, יעבירו השתלמויות, ינחו סדנאות וירצו הרצאות מליאה, בתחומי מדעי האימון התחרותי. 

מאמנים בעלי שם בין-לאומי בענפים השונים
את הרצאות המליאה יוביל ד"ר איניגו מוחיקה, מומחה עולמי בתורת האימון, ראש תחום מדעי האימון הגופני באיגוד השחייה הספרדי, ליווה מדליסטים אולימפיים בטריאתלון ובשחייה.
ד"ר מוחיקה, יפתח את הכנס בהרצאתו על "מעקב ובקרה אחר עומסי אימון בענפים אישיים וענפי כדור", וביומו השני של הכנס ירצה על "מעקב ובקרה אחר הספורטאים בתקופת ההכנה לעונת התחרויות". ד"ר מוחיקה אף ינחה סדנה בנושא "מעקב ובקרה אחר ספורטאים מענפי סיבולת - התייחסות לאימוני גובה", וכן את שני השולחנות העגולים המיועדים למוזמנים בלבד: הראשון, "המרוץ אחר מדליית הזהב - עיקרון התקופתיות המשולב", והשני:
"לנצח בתחרויות החשובות".

.
הפיזיולוג הספרדי, ד"ר איניגו מוחיקה - מוביל את הכנס.


גישה חדשנית להכנה הפיזיולוגית ולהכנה המנטלית
פיזיולוגית המאמץ, רותם כסלו כהן ופסיכולוגית הספורט, ד"ר איריס אורבך, מהמרכז לרפואת ספורט ומחקר של מכון וינגייט, תרצנה ביומו הראשון של הכנס לכלל באי הכנס, בשתי הרצאות נפרדות, כל אחת מנקודת מבטה, הפיזיולוגית והמנטלית, בנושא "תקופתיות מחוץ לקופסה". פסיכולוגית הספורט, ד"ר איריס אורבך, מסבירה: "נושא ההרצאה שלי יהיה על תורת האימון בהכנה המנטלית של הספורטאי. ההכנה המנטלית בספורט תוצג בהקשר של גישה חדשנית לשילובן של מיומנויות מנטליות עם מטרות האימון הגופני, לשם עבודה יעילה בדרך למצוינות. החידוש הוא בעצם התאמתם של הכלים הניתנים לספורטאי לתקופה בה הוא נמצא, ושימת הדגש על עבודה בתיאום ובשיתוף פעולה עם אנשי המקצוע האחרים המלווים אותו בתחום הגופני, הטכני והטקטי. עד היום, כולל בהווה הנוכחי, רוב אנשי המקצוע עובדים בתחום הפסיכולוגיה של הספורט ללא הבנת עיקרון התקופתיות ותורת האימון".

התמורות המשמעותיות בענף הג'ודו 
הרצאתו של שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים של ישראל בג'ודו"מברצלונה 92 ועד ריו 2016: תמורות ומגמות בענף הג'ודו" ביומו הראשון של הכנס, תעסוק בהשלכותיהן הבעייתיות של התמורות שחלו בדרישות מהספורטאי בענף הג'ודו בתקופה שחלפה מאז הזכייה ב-2 המדליות האולימפיות באולימפיאדת ברצלונה 92 ועד ל-2 המדליות האולימפיות של ענף הג'ודו באולימפיאדת ריו 2016. שני הרשקו: "כיום הדרישות מהספורטאי שונות מהדרישות שהיו מהספורטאים באטלנטה, בעיקר מבחינת האינטנסיביות של תחרויות הסבב העולמי. כיום הספורטאי נדרש להתחרות יותר ולהתאמן פחות ובהתאם לכך – גם להיפצע פחות ולהביא יותר הישגים. יש שינויים שאנחנו בענף הג'ודו עדיין לומדים אותם, וחלקם גם כאלו שמקורם בהתפתחויות שחלו בענף". הרשקו אף ינחה את ההשתלמויות "קומיקטה (אחיזות)" ו"מבנה האימון כהכנה כללית וספציפית בהתאם לדרישות הקרב בענף". לדברי שני הרשקו"העניין המרכזי בו עוסקת ההשתלמות מנקודת מבטו של המאמן, היא מהם המאפיינים של ביצוע קרב ג'ודו באיכות הגבוהה ביותר והתאמתו של האימון למטרות אלה".

השתלמויות מקצועיות בענפים השונים
את ההשתלמויות הענפיות בכנס יוביל בכל ענף וענף מרצה בכיר בעל שם בתחומו. כך למשל, את ההשתלמויות בענף השחייה יוביל וולטר בולונאני, מאמן נבחרת הנוער של איטליה בשחייה והמדריך הפדגוגי של התאחדות השחייה האיטלקית, שיעביר ביומו הראשון של הכנס השתלמויות ענפיות בנושאי "דיוק טכני וטקטי ומבדקי שחייה לכל הגילים" ו"ניהול מערך איתור ומיון שחיינים ותורת האימון בשחייה", וביום השני, השתלמויות בנושאי "התפתחות ארוכת טווח של שחיין" ו-"תרגילי סגנון, טכניקה ותרגילים לתחושת מים". 

אנשי הכדורמים ייהנו מהשתלמויות בהנחייתו של יאניס ינוריס, מנהל תוכניות פיתוח הכדורמים בפינ"א, לשעבר מאמן נבחרת יוון ונבחרות נוספות, שחתום על הובלת הענף ביוון אל הצמרת העולמית. ינוריס יעביר בשני ימי הכנס השתלמויות בנושאי " אימון טכניקה בגילאים השונים", "בחירת תרגילים באימון קבוצות ילדים", "מבנה ומתכונת פעילות אגודת כדורמים הכוללת קבוצות ילדים בגילאים שונים" ועוד.

את השתלמויות ענף הכדורעף יוביל, יאן דה ברנדט, מאמן נבחרת כדורעף הנשים של הונגריה, בעל רקורד כמאמן ראשי בליגות בכירות באירופה, שינחה מגוון סדנאות בנושאי "קבלה, מסירה והנחתה", "הדרך למקצוענות" והשתלמויות מעשיות נוספות.  

בכדורסל, פרופ' ננאד טרוניץ', פרופסור חבר באוניברסיטת סינגדונם בלגרד ומרצה בכיר בקורסי מאמנים של פיב"א, ידבר על "תרגילים ספציפיים לשיפור רכזים" ו"תרגילי קליעה לכדורסל המודרני". והמאמנת נטע קרומר על "קריאת מצבים במשחק חופשי בגילאים הצעירים".

השתלמויות ענף הכדוריד, בהנחייתו של אוסקר גוטיירז אגיולר, בעל תואר שלישי במדעי האימון ותעודת מאסטר קואץ' בספרד, יתמקדו בנושאי "אימון לשיפור התקפה מתפרצת" ו"הפיבוט כציר מרכזי בהתקפה".

בענף הרוגבי, פרנקי הורן, מנהל האקדמיה לרוגבי שביעיות בקייפטאון, ומדליסט זהב במשחקי חבר העמים הבריטי ב-2014 עם נבחרת דרום אפריקה לרוגבי שביעיות, יעביר בשני ימי הכנס השתלמויות בנושאי "מיומנויות מגע לשביעיות ומבנה אימון קדם עונה", "אימוני קדם טורניר", והשתלמויות נוספות בנושאי מיומנויות ואימון ספציפי לשביעיות, ניהול קבוצה והכנה גופנית, ועוד.

בענף הטריאתלון, אורי זילברמן,  מאמן נבחרת ישראל, ינחה השתלמות בנושא "הבדלים בין אימון שחייה, אופניים וריצה כענפים עצמאיים, בהשוואה לאימונם בענף הטריאתלון". עוד ינחו השתלמויות בענף, המאמן ליאור כהן שייספר על רשמיו מביקורו בפפנדל, סהר אלוני על "היבטים טכניים בשחייה בענף הטריאתלון", וסקירה מקצועית של עידן סנדק. 

גם ענף האופניים זוכה לייצוג נכבד בכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי. סטיב מקווין, מאמנה של נבחרת הולנד בעבר ושל נבחרת ישראל בוולדרום, בהווה, ירצה ביומו השני של הכנס בנושא "מעקב ובקרה על רוכבים אולימפיים, במהלך ההכנה למשחקים האולימפיים". מקווין אף ינחה ביומו הראשון של הכנס את ההשתלמות בנושא "אופני הרים – סדנת בטיחות, נפילה נכונה מאופניים, שיווי משקל ושליטה במהירויות נמוכות", וביומו השני של הכנס, השתלמות בנושא "אופני הרים - סדנת טכניקת אופני הרים לרוכבים צעירים".


סטיב מקווין, מאמן נבחרת ישראל בוולדרום. ירצה וינחה השתלמויות בענף האופניים.

בענף האתלטיקה, רנו לונגברה, ינחה השתלמות בנושא אימון ליבה וגמישות לאתלטים, ורפי גרודצקי, אנטולי שפרן ומיכאל לובן ינחו השתלמויות נוספות יחד ולחוד.

דיון נרחב בספורט הפראלימפי
פחות משנה לפני פתיחת המשחקים הפראלימפיים בטוקיו, גם הספורט הפראלימפי זוכה לייצוג נכבד בשני ימי הכנס. בין המרצים הבולטים שידברו על הענף, ניצן למנות את אלכס פוואל, מרצה בכיר במדעי האימון באוניברסיטת ניומן, בירמינגהם, אנגליה, המסיים בימים אלו דוקטורט בנושא קשיחות נפשית והתפתחותה בספורטאי עילית בכלל ובספורטאים פראלימפיים בפרט, ידבר ביום הראשון של הכנס על "קשיחות נפשית - התפתחות, תיאוריות ופרקטיקות". גם ד"ר שרגא שדה, פסיכולוג מומחה המרכז את המערך המנטלי בספורט הפראלימפי ובאקדמיית וינגייט למצוינות בספורט, ינחה השתלמות בנושא "מערך הליווי המנטלי, של הסגל הפראלימפי בפרספקטיבה של 3 שנים" וכן ינחה השתלמות יחד עם עופר לנקרי, ברוך חגאי וגל כליפה על התערבות מנטלית בענפים הפראלימפיים השונים, ואילו פרופ' בוריס בלומנשטיין, ינחה סדנת ביופידבק.

עוד ניתן למנות בין מנחי ההשתלמויות והסדנאות השונות את קרייג אושנסי בענף הטניס שיעביר השתלמות בנושא "ארבע המכות הראשונות", סוזנה שודל, על "נשים ונערות בספורט" מטעם התאחדות אילת ועוד. 

מדעי האימון התחרותי יזכו לייצוג נכבד במספר מושבים עם הרצאותיהם של ד"ר ישראל הלפרין, אביב עמנואל, פיזיולוג המאמץ, עידן חרט ושי גלזל, והרצאותיהם של פרופ' יובל חלד על  "פירוק שריר ממאמץ, הטוב, הרע והמכוער", של אנשי ביה"ס למאמנים של מכון וינגייט: איהאב איוב, איתי גולדפרב ואדי קוגן, וכן של גיא שלמון.

מושב המוקדש כולו לאימון ילדים וספורטאים צעירים
ביומו השני של הכנס, יתקיים מושב מעניין שיוקדש כולו לספורט בקרב אוכלוסיות ילדים מיוחדות ובעיות האופייניות לספורטאים צעירים. את המושב תפתח ד"ר דליה נבות, מהמרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט שתרצה על "בעיות שכיחות בקרב ספורטאים צעירים". במושב זה ישתתפו פרופ' נעמה קונסטנטיני שתרצה על "השפעת העיסוק הספורטיבי על התבגרותם של נערים ונערות", פרופ' דני נמט, המנהל הרפואי של הוועד האולימפי בישראל, על "פעילות גופנית ועיסוק בספורט בקרב ילדים הסובלים מעודף משקל", פרופ' גל דובנוב רז על "אימון ילדים הסובלים ממחלות כרוניות" והתזונאי בן אל ברקוביץ, מהמרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, שירצה על "בעיות שתייה והידרציה בקרב ספורטאים צעירים".פרופ' דני נמט. ירצה על עיסוק בספורט בקרב ילדים הסובלים מעודף משקל.

ביומו הראשון של הכנס תתקיימנה גם מספר סדנאות מעניינות במגוון נושאים בהנחייתם של אורן סימינאן, רענן דגן, דורית עוזיאל, הילה הראל, איהאב איוב ומרימי המשקולות ניקול רובנוביץ' ודוד ליטבנוב, שרון לייב, עדי הרפז, איילת ויינשטיין וד"ר מירה שטרקמן, ד"א דנה אדלר, ד"ר צאלי רייכארד, רותם כסלו כהן, יאיר עוזרד, וד"ר יאיר אליהו.

הכנס הרב ענפי, המיועד למאמנים ולמאמנות בתחום הספורט התחרותי ובתחום הכושר הגופני, הוא פרי יוזמה משותפת של משרד התרבות והספורט ומכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בשיתוף הוועד האולימפי בישראל, הוועד הפראלימפי הישראלי, התאחדות אילת ואיגודי הספורט בישראל.

הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי, יתקיים במכון וינגייט, בימים רביעי וחמישי, 19-18 בדצמבר 2019.
לתוכנית הכנס המלאה, רכישת כרטיסים ולהרשמה להשתלמויות ולסדנאות
:
https://wingate.forms-wizard.co.il/#agenda-section-2876.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות