חפש רק בנושא זה


ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז

בשבת הקרובה תיפתח בפריז אליפות העולם באתלטיקה-קלה. אחרי אדמונטון - חוזרת האליפות לאירופה, למרכז במת האתלטיקה העולמית. לצער כל האוהדים, קשה לצפות לשיאי עולם באליפות הזאת, אבל עדיין – מדובר באירוע ספורטיבי גלובלי, עצום ומרגש. ויהיו שם גם כמה אתלטים ישראלים
  20/08/03

בסוף החודש (23 עד 31 באוגוסט), במשך 9 ימים רצופים, תיערך בפריז בסטאד דה-פראנס שברובע סאן-דני, אליפות העולם התשיעית באתלטיקה קלה. הפריזאים, שרק לפני זמן קצר קיבלו בשדרות השאנז אליזה את מנצחי הטור דה-פראנס, כבר ערוכים לריגוש ספורטיבי נוסף. אל תחשבו לרגע שבחודש שחלף בין סיומו של הטור לתחילתה של אליפות העולם בא"ק נשארו הפריזאים חסרי עניין ספורטיבי. בתווך שבין שני מפעלי הענק, הם עוד הספיקו לארגן את המשחקים האירופים לנוער, שם היתה לישראל נציגות מכובדת של ספורטאים במגוון ענפי ספורט.

אליפות העולם בא"ק היא האירוע מספר 1 של התאחדות הא"ק הבינלאומית (IAAF).מה שהחל בפעם הראשונה בעיר הלסינקי שבפינלנד בשנת 1983 (עד אז התקיימו תחרויות גביע העולם שנערכו במתכונת שונה לחלוטין), נהפך במהרה להצלחה מסחררת.ממתכונת של אליפות בכל 4 שנים, הוחלט לקצר את פרק ההמתנה האולימפי ולקיים את המפעל בכל שנתיים. פעמיים בלבד יצאה אליפות העולם אל מחוץ לגבולות אירופה. היה זה בשנת 1991 בטוקיו ועשר שנים לאחר מכן באדמונטון, קנדה. מסתבר שאירופה היא מרכז הא"ק העולמי, ואת זה יודעים היטב קברניטי הענף. עדות נוספת למרכזיותה של אירופה כזירת הא"ק העולמית, היא קיומן של מרבית תחרויות הגראנד-פרי ביבשת, כאשר רק מקצתן מתקיימות מחוצה לה.

מה מספרים המספרים?

אליפות העולם הנוכחית עומדת להיות האליפות הגדולה ביותר מבחינת מספר המדינות המשתתפות בה, וגם מבחינת מספר האתלטים שיתחרו בה. על-פי הערכות מוקדמות, צפויים להגיע לפריז 1902 אתלטים מ- 203 מדינות. הטבלה שלהן מפרטת את מספר המדינות ואת מספר האתלטים שהשתתפו באליפויות העולם הקודמות.

מספר מדינות

מספר אתלטים

מקום

שנה

153

1572

הלסינקי

1983

157

1741

רומא

1987

164

1551

טוקיו

1991

187

1624

שטוטגרט

1993

191

1804

גטבורג

1995

198

1882

אתונה

1997

201

1824

סביליה

1999

189

1677

אדמונטון

2001

ככל שמתקרב המועד ליריית הפתיחה של האליפות, כך עולה מפלס האדרנלין בעורקיהם של המכורים לדבר הנפלא הזה שנקרא אתלטיקה קלה.כ- 450,000 צופים יפקדו את יציעי הסטאד דה-פראנס במהלך 9 ימי האליפות.4.5 מיליארד אנשים (בחישוב מצטבר) יצפו בשידורים שיועברו כמעט לכל מקום על פני הגלובוס. במקביל יזרימו אתרי האינטרנט, מערכות העיתונים וערוצי הרדיו מידע בלתי פוסק בניסיון להעביר את עוצמת החוויה ואת עוצמת הריגוש, למי שלא יזכה להריח מקרוב את השיכרון הזה, שנקרא א"ק. כמו בכל אליפות נהיה עדים גם הפעם לקרבות מרתקים, לגיבורים חדשים, לכוכבים שייפרדו מהזירה העולמית, לטרגדיות ולסיפורים אנושיים נוגעים ללב ואולי אף לשיאי עולם. עד שתחל החוויה הפריסאית, בואו ניזכר במספר אתלטים דגולים שפיארו את אליפויות העולם הקודמות וזכו במספר המדליות הרב ביותר.

מרלין אוטי הג'מייקנית, בת 43 (!), שתייצג באליפות הנוכחית את מדינתה החדשה סלובניה - היא האתלטית המעוטרת ביותר בתולדות אליפויות העולם בא"ק. אוטי זכתה ב-14 מדליות (3 מהן זהב) בריצות הקצרות (100& 200) ובריצת השליחים. קרל לואיס זכה ב- 10 מדליות (8 מהן מזהב) ומייקל ג'ונסון, שיאן העולם בריצות 200 & 400, זכה ב- 9 מדליות זהב והוא ניצב בראש פירמידת הזהב של המנצחים באליפויות העולם (שני לו לואיס). בין האתלטים שיוכלו באליפות הנוכחית לצמצם פערים ולהגדיל את שלל הזהב שלהם, נמצאים האמריקאים מוריס גרין (100 מטר ו- 4X100); גייל דברס (100 מטר, 100 משוכות, 4X100) והגרמני לארס רידל (דיסקוס). לכל אחד מהם 5 מדליות זהב, כאשר בשיא הזכיות הרצופות מביניהם מחזיק רידל, 4 במספר.

מה חדש?

אליפות העולם הנוכחית אינה שונה במתכונתה מהאליפות הקודמת שנערכה באדמונטון ב- 2001. תוכנית התחרויות והמקצועות נשארה כפי שהיתה, למרות שהנשים רצות כבר מספר שנים את ריצת המכשולים הארוכה למרחק 3,000 מטרים.24 מקצועות לגברים ו- 22 מקצועות לנשים מופיעים בלוח הזמנים, שיתפרש על פני 9 ימים. בדרך אולי לשוויון מוחלט במקצועות השונים, נותרו עדייןשני מקצועות מחוץ לתוכנית הנשית – ריצת המכשולים (שתיכנס לתוכנית החל מהאליפות הבאה) וההליכה למרחק 50 ק"מ.הבדל נוסף הוא במקצוע הקרב רב שם מתחרות הנשים ב- 7 מקצועות ואילו הגברים ב- 10.

בשנה האחרונה הוכנסו לחוקת הא"ק מספר שינויים. השינוי הבולט ביותר מתייחס להזנקה בריצות הקצרות, וזאת בניסיון למנוע את הכמות הסיטונית של הפסילות, בעיקר בריצה ל- 100 מטר. אם בעבר הורגלנו במקצי 100 מטר עמוסי פסילות ששיגעו את הרצים, שיגעו את הקהל באצטדיון ואת הצופים בבית - באה החוקה החדשה ושמה לכך סוף. בעבר היה מותר לכל אתלט לפסול פעם אחת ורק זינוק שני פסול היה גורם לסילוקו של הרץ מהמקצה. כך בעצם התאפשרה תיאורטית כמות של 8 פסילות עד לפסילתו של רץ אחד בזינוק התשיעי! כיום, לאחר הפסילה הראשונה מוזהרים בעצם כל הרצים. רץ שיפסול בזינוק החוזר, אפילו שלא הוא זה שפסל בזינוק הראשון, יורחק מן התחרות.שינוי זה מציב לחץ גדול מאוד על הרצים, בייחוד בזינוק השני, ומצמצם למעשה למינימום את מרווח הפסילה המזערי שכל רץ היה נותן לעצמו בחופש היחסי של החוקה הישנה.

שינוי משמעותי נוסף שיקשה על האתלטים, התבצע במתקן הקפיצה במוט. התומכות שמחזיקות את הרף משני צדדיו קוצרו ב- 2 ס"מ, כך שהסיכוי לכך שהרף ייפול לאחר שהקופץ נגע בו גדול כיום לעין ערוך בהשוואה למצב הקודם. בנוסף, שונה בסיס התמיכה של הרף, כך שחלקו התחתון שטוח (החלק שמונח על התומכות) ואילו חלקו העליון מעוגל.מצב זו מונע את האפשרות שהרף יוותר על כנו במקרה של נגיעה גסה שגורמת לו להתרומם באוויר ולנחות בחזרה על התומכות.

שינוי נוסף מתייחס לפרק הזמן שניתן לכל מתחרה במקצועות השדה, מרגע שהוא נקרא להתחרות ועד לתחילת הניסיון. בעבר ניתנה לכל מתחרה דקה וחצי בכל מקצועות הזריקה והקפיצה (למעט בקפיצה במוט שם ניתן פרק זמן של 2 דקות) ואילו כיום קוצר הזמן לדקה אחת (דקה וחצי בקפיצה במוט).מטרתם של השינויים היא לאפשר תחרות קצבית יותר, בעיקר בשל שיקולי טלוויזיה וזמן אוויר.

שיאים שלא נס ליחם

שיאי העולם בא"ק הפכו בשנים האחרונות למצרך נדיר ומבוקש ביותר, במיוחד כאשר מדובר באירוע בסדר גודל של אליפות העולם. אין כמו שיא עולם על מנת להקפיץ את התחרויות לרמת ריגוש שאינה משתווה לשום סיפור או הישג מרשים כזה או אחר.לאותיות WR(World Record)המהבהבות על גבי מסך הטלוויזיה הענק שבאיצטדיון, אין תחליף. שוו בדמיונכם את הסיטואציה שבה נשבר שיא עולם בזירה מספר אחת של הא"ק העולמית. מעבר לבונוס הכספי העצום בסך 100,000$, בתוספת אי אילו עשרות אלפי דולרים נוספים על הזכייה במקום הראשון, עושה זאת האתלט בשידור חי בו צופים חצי מיליארד אנשים ברחבי תבל ועוד 50,000 צופים משולהבים בזירת התחרות.האליפות הקודמת באדמונטון לא סיפקה את הריגוש המיוחל. באליפות שקדמה לה, סביליה 1999, היה זה מייקל ג'ונסון ששרף את המסלול בדרכו לשיא עולם חדש בריצת 400 המטרים - 43.18 שניות, ועוד שווה שיא עולם של סטייסי דרגילה (4.60 מטר) בקפיצה במוט.

באחרונה נשברו 3 שיאי עולם בא"ק, וכולם על ידי אתלטיות רוסיות. שניים מן השיאים הם במקצועות חדשים יחסית, שבהם קיים עדיין טווח רב של שיפור (קפיצה במוט וריצת 3,000 מטר מכשולים) ואילו שיא נוסף הוא בריצה למרחק 400 מטרים משוכות (השיא הקודם נקבע באליפות העולם בגטבורג ב- 1995). מאחר שריצת המכשולים לנשים לא כלולה עדיין בתוכנית האליפות כל שנותר לנו הוא לקוות לשבירת שיא עולם אולי במקצוע הקפיצה במוט לנשים. אם ננסה למפות את המקצועות שבהם קיים סיכוי לשיא עולם באליפות בסדר גודל שכזה, תצטייר תמונה בעלת גבולות מצומצמים ביותר. מאחר שבאליפויות אין סיכוי לשיא עולם בריצות הבינוניות ובריצות הארוכות (היעדר מושכים, התנהלות טקטית ולא ריצה על-פי תוכנית לשבירת שיא, עייפות מצטברת בגלל סיבובים מוקדמים, הליכה/ריצה בשטח עירוני, שמחייב ביצוע מספר סיבובים בניגוד לריצת מרתון שמתנהלת בקו ישר פחות או יותר) נותרנו עם משפחת הריצות הקצרות ועם מקצועות השדה. מאחר שחלק מן המקצועות "סגורים" ולא נראה מועמד אחד שיוכל להתמודד עם השיאים האיכותיים שנקבעו בהם (ריצות ה- 200 וה- 400 לגברים, שיאי הזריקות לגברים ולנשים, שיאי הקפיצות לגברים, שיאיה של פלורנס גריפית-ג'וינר ב- 100 וב- 200, שיאה של מריטה קוך ב-400 מטר ועוד ועוד...) נותרנו עם מספר מצומצם מאוד של מקצועות שבהם עשוי להישבר שיא עולם. אם אנסה לשים את האצבע על מקצוע/ות שבהם עשויים להישבר שיאי עולם באליפות הנוכחית, אהמר על הקפיצה במוט לנשים. מקצוע נוסף שבו תיתכן רמה הקרובה לשיא העולם הוא בקפיצה המשולשת לנשים, שם קבעה באחרונה הקופצת הקובנית אלדמה תוצאה של 15.29 מטרים (שיא העולם של אינסה קרבץ שנקבע באליפות העולם בגטבורג 1995, עומד על 15.50 מטרים). אבל, מטיבם של שיאי עולם, במיוחד במקצועות הקפיצה, הזריקה והריצות הקצרות, להישבר כשלא מצפים לכך ולכן בואו ונשאיר מקום להפתעה, מי יודע?

הזווית הישראלית

המשלחת הישראלית לאליפות העולם בפאריס תכלול 9 אתלטים (אחת מהן תהיה הרצה המחליפה בריצת 4X400).בניגוד לאליפויות קודמות לא תיוצג הפעם ישראל בספרינט הגברי וזאת לאחר הופעה מכובדת, במיוחד בריצת השליחים 4X100, בשתי האליפויות הקודמות. דעיכתו של הספרינט הגברי, לאחר ההתקדמות העצומה שחלה בו במהלך שנות ה- 90, היא סיפור עצוב שמשקף רק חלק מהחוליים של הענף. לעומת זאת, לראשונה בתולדות הא"ק תיוצג ישראל ברביעיית רצות במרוץ השליחות ל- 4X400 מטרים. הרצה הבכירה ברביעייה, הרוסייה אנה טקאץ', שהגיעה לכאן כאורחת לאליפות ישראל ולפני שבועיים יצגה את מועדונה הרוסי באליפות רוסיה (...), הועלתה לישראל בנוהל חפוז פחות מ- 10 ימים טרם פתיחתה של האליפות בפאריס.טקאץ', שהיתה מחליפה לרביעייה הרוסית במשחקים האולימפיים בסידני, תשתתף גם בריצה האישית ל-400 מטר. סיטואציה דומה הייתה בימים שקדמו לאליפות העולם בגטבורג 1995 ולאליפות העולם בסביליה 1999. אז הובאו לכאן הקופץ לגובה קונסטנטין מטוסביץ וקופצי המוט קונסטנטין סמיונוב (1995) ואלכס אברבוך (1999). השלושה נשארו בישראל ומטוסביץ ואברבוך חתומים בינתיים על ההישגים הגדולים ביותר של אתלטים גברים בזירה האולימפית והעולמית – מקום חמישי בגמר הקפיצה לגובה במשחקים האולימפיים בסידני (מטוסביץ) ומדליות (ראה פירוט בהמשך) באליפויות העולם ובאליפות אירופה (אברבוך). עכשיו נותר לך לקוות שטקאץ' אכן תלך בדרכם של עמיתיה הקופצים. האתלט הבכיר ביותר במשלחת הוא ללא ספק קופץ המוט אלכס אברבוך.אברבוך, בן 28, שזכה במדליית הארד באליפות בסביליה ובמדליית הכסף באליפות באדמונטון, רוצה לטפס מדרגה נוספת בדרך להתייצבותו על הדוכן מספר אחת. האתלט המצטיין שקבע השנה שיא ישראלי חדש (5.93), מדורג כרגע שני בעולם לאחר הצרפתי מניל שמחזיק בתוצאת השנה בעולם – 5.95 מטרים. אברבוך סבל באחרונה מפציעה ששיבשה את הכנותיו האחרונות לאליפות, אולם נראה כי הקופץ המוכשר, שמורגל במעמדים מסוג זה, יגייס פעם נוספת את יכולותיו האדירות ויגרום לנו לריגושים נוספים.האתלטית הבכירה ביותר במשלחת היא רצת ה-100 מטרים משוכות אירינה לנסקי.לנסקי, בת 32, שמחזיקה בשיאים הישראליים ב- 200, 400, 100 משוכות ו- 400 משוכות, תתייצב בפאריס למקצוע החזק שלה בטרם תצטרף לרביעיית השליחות. לנסקי, שהפגינה הקיץ כושר נפלא בתחרויות הבינלאומיות, מסוגלת ביום גדול (שבירת שיאה האישי – 12.80) להעפיל לגמר בפאריס. העפלה לחצי הגמר נראית עבורה דבר אפשרי בהחלט.

ואדים בביקין בן 32, השיאן הישראלי בהטלת כידון (81.68), ינסה באליפות הרביעית שלו להתקרב לשיאו האישי ולהיות בין 12 המאושרים שיעפילו לתחרות הגמר. נראה כי תוצאה סביב 82 מטרים תאפשר כניסה לגמר אם כי צריך לזכור שהתעלות חד-פעמית כזו היא נדירה ביותר.את רשימת האתלטים הגברים ישלימו רצי המרתון אסף בימרו, והיילה סטאין. בימרו, בן 34, בעל שיא אישי של 2:15.46, ינסה להתברג באליפות הרביעית שלו בשליש העליון של הרצים מה שיבטיח לו את הקריטריון לאתונה.הישג השיא שלו באליפות העולם היה ב-2001 שם דורג במקום ה- 20!סטאין, בן 48 (!), שקבע השנה שיא אישי בריצת המרתון (2:15.53) יופיע לראשונה בחייו באליפות העולם.את רשימת האתלטים משלימה שיאנית קרב ה-7 סבטלנה גנזדילוב, בת 34, ששברה באחרונה את שיאה בקרב 7 (6031 נקודות) והשיגה בכך את הקריטריון להשתתפות באליפות. נקווה שהמירוץ אחר השגת הקריטריון, 3 תחרויות קרב 7 בתוך חודש ימים, לא התיש את גנזדילוב ושהיא תוכל לשחזר משהו מיכולתה הגבוהה בזמן אמת. בנוסף תהווה גנזדילוב את הרגל הרביעית בנבחרת השליחות ל- 4X400 מטרים (יחד עם טקאץ', לנסקי, ענת מורד ואולה דור כמחליפה).תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת