חפש רק בנושא זה


קורס ל"מאמני דור העתיד של הכדורגל הישראלי"

בימים אלו מתקיים בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט, קורס מאמני כדורגל המיועד לשחקני ליגת על בהווה ובעבר. בין 20 חניכי הקורס נמנים גם הקפטנים דן איינבינדר, דור מלול, אבי ריקן ורמי גרשון, ששמעו על הקורס מיובל שפונגנין, הרוח החיה מאחורי פתיחת הקורס. צקה רז, מנהל המחלקה לספורט תחרותי: "זהו קורס יוצא דופן בנוף קורסי המאמנים בארץ, ואנו תקווה שממנו יצמח דור העתיד של הכדורגל בישראל"
  12/02/20

שחקני ילדים א' של הפועל ת"א התרגשו להגיע בשבוע שעבר לאימון באצטדיון הכדורגל של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, שכן, על המגרש חיכו להם שחקני כדורגל מוכרים שאחר משחקיהם הם עוקבים בכל שבוע: דן אייבינדר (קפטן בית"ר ירושלים), רמי גרשון (מכבי חיפה), רועי גורדנה (מכבי אשדוד), דור מלול (קפטן הפועל חיפה), איתמר ניצן (בית"ר ירושלים), לירוי צעירי (הפועל כפר סבא), ניסו קפילוטו (הפועל חיפה), שוקר שניר (הפועל רעננה), בן והבה (הפועל חיפה), חגי גולדנברג (הפועל חדרה), עוז ראלי (הפועל כפר קאסם), אבי ריקן (קפטן מכבי ת"א) וחבריו לקבוצה: איתן טיבי, איל גולסה ואופיר דוידזאדה, יובל שפונגנין, אסי וסיהון, דויד עידן, אדיר דנין ושחקן העבר ישראל כהן – כולם חניכי קורס מאמני כדורגל ייחודי המתקיים בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט, המיועד לשחקני ליגת העל בכדורגל בהווה ובעבר.

לדבריו של ברוך פיבן, רכז תחום הכדורגל בביה"ס, המוביל את הקורס: "האימון הזה הוא תרגול נהדר לכל הידע התיאורטי והכלים המתודיים הנלמדים בקורס – כלים שאמורים לסייע לחניכי הקורס להנחיל בעתיד את כל הידע והניסיון האדיר שיש להם בכדורגל".


חניכי הקורס באימון לקבוצת ילדים א' של הפועל ת"א באצטדיון במכון וינגייט

קורס ל"מאמנים של דור העתיד של הכדורגל הישראלי"
בצניעות ובדבקות, מדי שבוע, בשלושת החודשים האחרונים, מתייצבים שחקני הכדורגל בכיתת לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט כשלנגד כל אחד מהם עומדת מטרה ברורה – למצוא את מקומם, בבוא העת, על הקווים - כמאמנים של דור העתיד של שחקני הכדורגל בישראל! עד אז יהיה עליהם לצלוח את מטלות הקורס הייחודי במכון וינגייט שבסיומו, אם יעמדו בכל מטלותיו, יהיו זכאים על פי חוק הספורט בישראל לתעודת מאמן כדורגל מוסמך מטעם בית הספר למאמנים מכון וינגייט.

הקורס הייחודי שנפתח בסוף אוקטובר 2019, בהובלתם של ברוך פיבן ורכז הקורס, צחי כץ, הוא המחזור השני של הקורס הייחודי שנפתח במכון וינגייט לראשונה ב-2014. 20 שחקנים מבין כלל המועמדים שעמדו בתנאי הסף לקבלה: 10 שנות משחק בליגת העל בארץ או בחו"ל או 20 משחקים במדי הנבחרת הלאומית או האולימפית של ישראל, נבחרו בקפידה ע"י ועדת הקבלה של בית הספר בראשות מנהל בית הספר, יעקב ג'ינו, מנהל המחלקה לספורט תחרותי, צקה רז וראש התחום, ברוך פיבן.


באימון לקבוצת ילדים א' של הפועל ת"א - חניכיו של רכז הקורס צחי כץ

צקה רז, מנהל המחלקה לספורט תחרותי:
"קורס מאמני הכדורגל לשחקני ליגת העל בהווה ובעבר, הוא קורס יוצא דופן בנוף קורסי המאמנים בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט. הקורס הזה מכשיר למעשה את הדור הבא של מאמני הכדורגל של ישראל וזהו הרעיון המרכזי לשמו הוקם הקורס".

מה עמד בבסיס ההחלטה לפתוח מחזור נוסף של הקורס?
"כחצי שנה לפני פתיחת הקורס קיבלתי פנייה מהשחקן יובל שפונגין, לפתוח קורס ייעודי לשחקני ליגת העל ומשם, עם ברכת הדרך של מנהל ביה״ס, ג׳ינו יעקב, הדרך לפתיחת הקורס הייתה קצרה. ההחלטה הייתה לצאת לדרך עם קורס כזה עם הצוות הקיים, ברוך וצחי, שלא התנסו בהנחיית קורס לקהל יעד של שחקנים מליגת העל".

וזה עובד?
"איך לא? אני חייב לציין שהמחויבות של השחקנים מדהימה, ראשית בהגעה לכל המפגשים (למעט מקרים מועטים של התנגשות עם משחקי ליגה ביום הקורס). שנית, גם המחויבות של השחקנים על המגרש בהדרכות ושיתוף הפעולה ביניהם, מעוררים הערכה רבה. מגיעה תודה גדולה לברוך ולצחי שלקחו על עצמם משימה כבדה זו; היום כ-3 חודשים לפני קו הגמר, אנו כולנו תקווה שמקורס זה יצמחו מאמנים מעולים לדור העתיד של הכדורגל הישראלי".

הקניית כלים מתודיים, מדעיים ופסיכולוגיים
הקורס כולל מפגשים במחלקות הנוער והבוגרים של מועדוני כדורגל בארץ, והרצאות מפי מיטב המנהלים המקצועיים ומאמנים הבכירים בליגת העל. במסגרת הקורס נלמדים לימודים עיוניים במדעי האימון: תורת האימון והכושר הגופני, רפואת ספורט ופסיכולוגיה של הספורט, וכן לימודי תורת הענף, שהם ליבת הקורס בהם מוקנות לשחקנים מיומנויות בניהול המשחקים, כלים לאבחון מקצועי של שחקנים ומצבים שונים בניהול קבוצה על המגרש ומחוצה לו.

ברוך פיבן: "כל השחקנים עברו ועדת קבלה בה הובהרו להם הדרישות והרצינות הנדרשת. כשהם נרשמו לקורס הם ידעו לקראת מה הם הולכים ואנחנו מרוצים מאוד מהרצינות שלהם. תפקידנו ללמד אותם להעביר הלאה את הידע העצום שיש להם בכדורגל. הם מקבלים מאתנו כלים מקצועיים, מתודיים ופסיכולוגיים לאימון".


חניכי קורס מאמני הכדורגל לשחקני ליגת העל בכיתת ביה"ס עם צוות הקורס

רמי גרשון, שחקנה של מכבי חיפה: "אני מאוד נהנה בקורס. יש אווירה טובה בין המרצים לבין החניכים שאת רובם אני מכיר היטב מהליגה ומנבחרת ישראל. כשיובל שפונגנין פנה אליי וסיפר לי על הקורס שמחתי על ההזדמנות להצטרף לקורס כזה שמיועד לשחקני ליגת העל. זה מאוד נכון לרכז קבוצה כזו של שחקנים שיש להם המון ידע וניסיון בעולם הכדורגל ושמביאים ערך מוסף למקצוע בעיקר בכל התחום הטקטי. מכל מאמן שהיה לי לאורך הקריירה למדתי משהו ואין ספק שקורס כזה מאפשר שיתוף ידע. לי, באופן אישי, חשוב מאוד ללמוד ולקבל כלים לאימון של ילדים. חשוב לי ללמוד איך בכלל פונים אליהם לא רק כמאמן אלא גם כסוג של מחנך. החלום שלי היה תמיד ועודנו להיות שחקן כדורגל בשנים הקרובות, אבל גם ביום שאחרי ארצה להישאר בתחום הזה. החלום הבא שלי הוא לאמן ילדים ולהעביר את כל הידע שלי – אני מאוד נהנה גם מאימון ומאמין שיהיה לי המון לתרום במיוחד עם כל הכלים שאני מקבל בקורס".

"שיתוף פעולה מוצלח לשני הצדדים"

יובל שפונגנין, לשעבר שחקנה של מכבי ת"א ו"קפטן הקורס" (צוחק: "זה תואר בלתי רשמי שצקה העניק לי"), הרוח החיה מאחורי פתיחת המחזור הנוכחי של הקורס, מספר על "עבודת השטח" שעשה בקרב חבריו השחקנים מליגת העל ממאי 2019 ועד לפתיחתו של הקורס בסוף אוקטובר 2019: "העובדה שלא כל שחקן כדורגל יכול להתקבל לקורס הזה היא משמעותית ביותר. בודדים השחקנים שגם עומדים בתנאי הסף לקבלה שנקבעו ע"י מנהל הספורט ושגם רוצים בשלב זה של הקריירה שלהם להשתתף בקורס כזה".

יובל אף מסביר את המוטיבציה להשתתפות בקורס ומהו הערך המוסף של קורס כזה גם לראיית המשחק כשחקנים פעילים: "בראש ובראשונה מדובר בצבירת ידע בהדרכה, ברפואת ספורט ובפסיכולוגיה של הספורט שהוא השלמה חשובה לידע המעשי והטקטי שיש לנו בכדורגל. גם כשחקן, אני יכול להגיד שזה מוסיף לי עוד זוויות להבנת המשחק מנקודת מבט של מאמן, שלא הייתה לפני. הקורס הזה מבחינתי הוא גם לימוד, גם חוויה והתנסות טובה בלהעביר אימונים לקבוצות בגילאים שונים".

נראה שאתה כבר מתכנן את השלב הבא בקריירה.
"אני כבר בן 33 וברור שאלו השנים האחרונות בקריירת המשחק שלי. לאחר מכן אני מאמין שבהחלט ארצה להיות מאמן אבל אני לא יודע בשלב זה, אם אשאף לאימון בוגרים או נוער וכמובן שזה גם תלוי מה ישתלם יותר מבחינה כלכלית" ומסכם: "הקורס רציני ומעמיק ונלמד ברמה מאוד גבוהה. אני יודע ששני הצדדים: צוות ביה"ס מרוצה מרצינות ומההשקעה שלנו כחניכים, וגם אנחנו, השחקנים, מרוצים מאוד מהתכנים ומתוכנית הלימודים" ומסכם: "הקורס הזה הסתבר כשיתוף פעולה מוצלח".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות