חפש רק בנושא זה


מאזן הקלוריות בגוף: כמה מכניסים, איך מוציאים

הפרעה במאזן האנרגיה בגוף, כלומר - באיזון שבין הכנסת אנרגיה לעומת הוצאתה, עלולה לגרום למשקל גוף לא תקין. ההשמנה מוגדרת כיום המחלה של המילניום ומגדילה את הסיכון למחלות כרוניות. בקיצוניות השנייה נמצאת מחלת האנורקסיה. לשתי הפרעות אלה השפעה על הסיכון לתמותה
  11/12/04


שאלה
:
במשך חודשיים בערך עשיתי דיאטה של כ- 500 קלוריות ביום. אני לא שמנה; גובהי 155 ס"מ ומשקלי 45 ק"ג. אני מתכוונת להגדיל אתכמות הקלוריות בדיאטה, מאחר שאני אוכלת מעט מדי ואינני חשה בטוב. אני סובלת מעייפות, ולאחר ארוחה - אפילו קטנה (2 פרוסות לחם קל) - אני חשה בדפיקות לב מואצות וכבדות. האם יש הסבר לכך? הבעיה היא שברצוני לשמור עלהמשקל שלי וכמות קלוריות גדולה יותר תגרום לעלייה במשקל. מה לעשות?

תשובה: את פוגעת בבריאותך ומסכנת את חייך! מובן מדוע את סובלת מתחושה לא טובה: מזה תקופה ארוכה את מונעת מגופך את כמות הקלוריות ואספקת הוויטמינים והמינרלים הנחוצות לו. הגוף זקוק לכמות אנרגיה (קלוריות) מסוימת כדי שהמערכות הפנימיות והלב יקבלו את מנת הדם והאנרגיה הנדרשת לתפקוד תקין. כאשר את מונעת מגופך את האנרגיה הנחוצה לו את עלולה לפגוע בקצב חילוף החומרים של הגוף ולהאט אותו. כתוצאה מכך הגוף הופך יעיל יותר, ובמקרה זה יעילות איננה חיובית. אם, לדוגמה, נזקק גופך בעבר ל- 1,500 קלוריות לפעולת חילוף החומרים, לאחר תקופה שבה צרכת מעט מדי קלוריות הוא התייעל וזקוק כעת ל- 100 קלוריות בלבד לצורך אותה פעולה. את פוגעת באיזון הפנימי הדק של הגוף ומאטה אתקצב חילוף החומרים הפנימי, דבר שקשה מאוד לתקן, ולכן עלייך להוסיף בין 500 ל- 700 קלוריות ולעשות זאת בעצה אחת עם תזונאית קלינית מוסמכת, שגם תשאירך במעקבלאורך זמן. חששך מעלייה במשקל מובן אך גם לזה אפשר למצוא פתרון, כגון פעילותגופנית מודרכת.

שאלה: אני בת 32 ו- 6 חודשים, גובהי 168 ס"מ ומשקלי 59 ק"ג ו- 800 גרם. הדיאטה שלי היא כזו: בבוקראני אוכלת ירקות (מלפפונים וגמבות) ושותה שתי כוסות קפה עם מעט חלב מועשר, 1%שומן. בצהריים אני אוכלת ירקות, חצי ביצה קשה, כרוב אדום דיאטטי ושני "בייגלה" קטנים מאד, פרי וקפה. בערב אני אוכלת את אותה ארוחה כמו בצהריים, אך את מקום הבייגלה תופסים גבינת קוטג' 5% וגביע אשל. כמה קלוריות אני צורכת והאם חסרים לי ערכים תזונתיים? עור פניי חיוור, האם זה קשור לתזונה שלי? אני רוצה לרדת עוד במשקל. אגב, בשבוע הבא אבדקבבדיקות דם כלליות אליהן הפנתה אותי רופאת המשפחה.

תשובה: התפריט שתיארת דל מאוד ואין כלל ספק כי הוא גורם לחסרים תזונתיים באבות מזון מרכזיים כמו פחמימות, חלבונים ושומנים חיוניים, וכמובן גםלמחסור בוויטמינים ובמינרלים. מחסור בברזל, למשל, עשוי להסביר את חיוורונך, ואם תדבקי בתפריט זה - את עלולה לסבול מתופעות נוספות כמו נשירת שיער, עור מקומט, פצעי אקנה ועוד. לאחר שתקבלי את תוצאותבדיקות הדם גשי עִמן לתזונאית קלינית שתבנה לך תפריט מאוזן להרזיה. אפשר בהחלט לרדת במשקל בפיקוח ובצורה מבוקרת שלא תפגע בבריאותך. ראי הוזהרת - טפלי בעצמך.

שאלה: אני מרגישה ממש רע עם הגוף שלי. לפני כמה זמן לא שמתי לב למה שאכלתי, הגזמתי עםממתקים ושמנתי מאוד. אחר-כך אכלתי רק פיתה עם משהוביום במשך חודש שלם וירדתי בין 10 ל- 15 ק"ג.עכשיו אני מחפשת את שיטת ההרזיה הכי מהירה ויעילה שאוכל למצוא. אני זקוקה לעזרה, ובדחיפות.

תשובה: נראה כי עשית, במודע או שלא במודע, דיאטה קיצונית מאוד ולחלוטין לא בריאה. בהרזיה מהירה יש נטייה לפגוע בחילוף החומרים של הגוף ולאבד בעיקר מסת שריר ולא רקמת שומן, ועל כך את עלולה לשלם את המחיר כל חייך. זאת, מפני שאם גרמת להאטה בקצב חילוף החומרים שלך - אזי כל קלוריה שתכניסי לגופך מעל לנקודת האיזון החדשה תוביל לעלייה במשקלך. בנוסף, התפריט שתיארת כה דל בקלוריות וחסר את הגיוון הרצוי בין אבות המזון, עד כי אין ספק שיגרום לך לחסרים תזונתיים. עלייך להקפיד לאכול בכל ארוחה פחמימות מורכבות עשירות בסיבים תזונתיים, חלבונים ממקורות שונים (החי והצומח) ושומנים חיוניים (שמן זית, טחינה, שקדים ועוד). בסיוע תפריט מאוזן תוכלי לרדת במשקל בלי ליצור חסרים תזונתיים. חשוב לציין כי ירידה איטית ומתונה במשקל תאפשר לגוף להשיג כל פעם מחדש איזון בתהליך חילוף החומרים. כמו כן, פעילות גופנית תוסיף לתהליכי הוצאת הקלוריות ובכך תתרום להרזיה. הפעילות הגופנית גם תאפשר בניית שריר ותצמצם את תהליך איבוד מסת השריר.תגובות הוסף תגובה
1.יש לי שאלה חשובהרויטל 18/04/06
2.מאזן קלורייוסי03/09/13
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות