חפש רק בנושא זה


דיאטה עתירת חלבונים ותרומתה לירידה במשקל

מחקר חדש מצא כי דיאטה עתירת חלבונים עשויה לתרום לירידה מואצת יותר במשקל – יותר מדיאטה עתירת פחמימות בעלת ערך קלורי זהה
  29/03/03

דיאטה עתירת חלבונים עשויה לתרום לירידה מואצת יותר במשקל, לעומת דיאטה עתירת פחמימות בעלת ערך קלורי זהה, ואף לגרום לשינוי בהרכב הגוף. ממצא זה עולה ממחקר שפורסם בפברואר השנה ב- Journal of Nutrition, שיוצא לאור על-ידי החברה האמריקאית למדעי התזונה. מחקר זה שופך מעט אור על הוויכוח האינסופי בדבר היחס האופטימלי שבין אבות המזון המרכיבים את התפריט היומיומי ומסביר איך ומדוע תפריט עשיר יחסית בחלבונים עשוי להועיל לירידה במשקל.

הממצאים החדשים מצביעים כי אכילת יותר חלבון איכותי תגביר את כמות הלאוצין (חומצה אמינית) בדיאטה, תסייע לשמור על מסת השריר (על-ידי מניעת פירוקו כמקור אנרגיה) ותגרום לירידה ברקמת השומן במהלך דיאטת רזון. שמירה על רקמת השריר הכרחית לתהליך זה, משום היותה צרכן האנרגיה המשמעותי ביותר בגוף ולכן מסייעת לשרפת קלוריות מואצת.

המחקר המדובר ארך עשרה שבועות, והשתתפו בו 24 נשים בגילאים 45-56 עם מדד השמנה (BMI) >26kg/m2 שנחלקו לשתי קבוצות, שכל אחת מהן ניזונה מתפריט בן 1,700 קק"ל ליום. קבוצה אחת קיבלה תפריט עשיר בחלבונים - להלן קבוצת המחקר (1.6 גרם/ק"ג ליום) והפחמימות היוו פחות מ- 40% מכלל הקלוריות היומיות; ואילו קבוצת הביקורת קיבלה תפריט עשיר בפחמימות, כ- 55%, וכמות חלבון נמוכה יותר (0.8 גרם/ק"ג ליום). כמות השומן היתה שווה בשתי הקבוצות (50 גרם ליום).

הדיאטות נבנו כך שתכולת הלאוצין בהן היתה גבוהה, וזאת משום ההנחה כי לאוצין עשויה להשפיע על הרכב הגוף. נראה כי ללאוצין יש תרומה רבה לתחזוקת רקמת השריר בתהליך הירידה במשקל. על אף חשיבותה הרבה של הלאוצין למטבוליזם של רקמת השריר, אין ביכולתו של הגוף ליצר אותה, ולכן היא נחשבת לחומצה אמינית חיונית, ועל מנת לספקה יש לצרוך חלבונים בעלי ריכוז לאוצין גבוה כגון בשר,עוף, דגים, מוצרי חלב וביצים.

לדעת החוקרים, טעות נפוצה היא לחשב את כמות החלבון הרצויה בתפריט כאחוז מסוים מתכולת הקלוריות בדיאטה, במקום לבססו על משקל הגוף. הקבוצה שקיבלה תפריט מועשר בחלבון, צרכה בין 200-250 גרם בשר ליום ולא פחות מ- 7 ארוחות בשר בשבוע, שלוש מנות חלב או גבינה דלי שומן ומינימום 5 מנות ירק. כמו כן כללה הדיאטה שתי מנות פרי וארבע מנות דגנים, פסטה ואורז.

מן הראוי לציין כי קיימות אסכולות שונות ומנוגדות הרווחות בקרב "צרכני הדיאטות" שמתבססות על רמות גבוהות מאוד (שיטת אטקינס) או נמוכות מאוד (שיטת אורניש) של חלבון בתפריט. במחקר זה כמויות החלבון שסופקו לקבוצת המחקר היו אמנם מעל הכמות היומית המומלצת אך עדיין בטווח שהומלץ באחרונה על-ידי האקדמיה הלאומית למדע ותזונה בארה"ב.

במחקר זה ירדה קבוצת הביקורת 1.36 ± סטיית תקן) 6.96) ק"ג ואילו קבוצת המחקר איבדה 1.44± סטיית תקן ) 7.53) ק"ג, אך קבוצת המחקר איבדה כק"ג שומן יותר ופחות שריר מאשר קבוצת הביקורת. עוד עולה מתוצאות מחקר זה, כי קבוצת המחקר איבדה יותר שומן וחוותה שיפור גדול יותר ברמות הכולסטרול בדם וירידה ברמת הטריגליצרידים. כמו כן, נשים מקבוצת המחקר דיווחו על תחושות רעב מופחתות בין הארוחות בהשוואה לדיאטה רגילה בת אותו ערך קלורי. תחושות אלה נתמכו גם ברמות סוכר יציבות יותר והפחתה בתגובת האינסולין לאחר הארוחה כפי שנמצאו בקבוצת המחקר.

אחד מהטיעונים הבולטים נגד דיאטות עשירות בחלבון הוא הסיכון בצריכה מוגברת של שומנים רווים וכולסטרול המהווים חלק נכבד ממקורות החלבון מן החי. לכן יש צורך לברור היטב את מקורות החלבון. לעומת זאת, אנשים רבים מרכזים מאמץ רב בבניית תפריט דל שומן בדרך להרזיה וכתוצאה מזה גורמים לצריכת חלבון נמוכה כשהם מתעלמים מהתרומה הכה חשובה של רקמת השריר לתהליך הירידה במשקל.


תגובות הוסף תגובה
1.זה נכון ביותר...עדן11/04/07
2.הערה ...דני28/04/07
3.יש להיזהר ובגדול!!!!סילין07/05/07
4.כמה הערות חשובותrrr19/12/08
5.תיקון להערהgil22/12/08
6.מאמר רהוט יפה וחשובאורי27/02/11
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן