חפש רק בנושא זה


אופניים: הם רוכבים ונוטלים (תוספים)

בחלק הראשון של המאמר פורטו הצרכים האנרגטיים של רוכב האופניים, ומקורות האנרגיה העיקריים הדרושים לעיסוק בפעילות שכזו. בחלק ב' מוצגים תוספי התזונה הרלוונטיים לרוכב האופניים, והתועלת שניתן להפיק משימוש מושכל בהם
  27/12/02


למאמר הראשון בסדרה

תוספי תזונה מומלצים

קו-אנזים 10Q

קו אנזים 10Q, שידוע גם בשם Ubiqiuinone בשל צורתו הכימית, הוא נוגד חמצון דמוי ויטמין שמיוצר על-ידי הגוף ומצוי בכל תא מתאיו.לקו אנזים 10Q תפקיד ביוכימי בעל חשיבות עליונה. הוא מעורב בתהליכי ייצור אנרגיה בתאים ובעיקר ביצירת אנרגיה בתאי הלב.למעשה, מספק קו אנזים 10Q את הניצוץ לתחילת תהליך ייצור האנרגיה במיטוכונדריון של כל תא ותא.קו אנזים 10Q מיוצר בכל רקמות ותאי הגוף. ייצורו על-ידי הגוף הוא תהליך מורכב, שמתרחש בכל התאים ומצריך ויטמינים רבים, חומצות אמיניות שונות ורכיבי תזונה נוספים.קו אנזים 10Q מסייע בייצוב ובשמירה על דופן התאים ומגן על הממברנות השומניות מפני נזקיהם המחמצנים של הרדיקלים החופשיים.

מחקרים מראים כי ירידה ברמות קו אנזים 10Q נובעת גם מגורמים הקשורים לסגנון חיים כדוגמת פעילות ספורטיבית עצימה.נמצא כי נטילת תוסף של קו אנזים 10Q מגבירה את רמותיו בדם, מה שמוביל להשפעה חיובית במצבים של חוסר.

המלצות לשימוש – 60 מ"ג יחד עם הארוחה של לפני האימון (לא מומלץ לצרוך את התוסף בסמוך לשינה).

BCAA– חומצות אמיניות מסועפות

BCAA – אלה הן חומצות אמיניות חיוניות מסועפות שרשרת (ואלין, איזולאוסין, לאוסין) שמהוות כשליש מחלבוני השריר. מאמץ גופני גורם בעיקר לדלדול הוואלין. BCAA חיוניות לסינתזת אלנין וגלוטמין, המשוחררות בכמות גדולה במהלך מאמץ אינטנסיבי. יתרה מזו, BCAA משמשות כספק ישיר לאנרגיית שריר (במיוחד במאמצים אירוביים כדוגמת רכיבה על אופניים) ובכך מונעות פירוק של חומצות אמיניות אחרות, בעיקר לאוסין.

תפקידן של ה- BCAA בהקשר של רוכבי אופניים:

  1. מונעות דלדול שריר בקרב ספורטאי סבולת הזקוקים לכמות אנרגיה רבה, משום שהן מהוות בסיס למחזור האלנין המייצר גלוקוז כמקור אנרגיה שרירי.
  2. מפחיתות עייפות משום שהן מתחרות בטריפטופאן המהווה חומר מוצא לייצור סרוטונין, מוליך-עצבי המתווך הופעת תחושת עייפות במערכת העצבים המרכזית (CNS).

המלצות לשימוש– 3 גרם BCAA לכל שעת אימון יחד עם משקה איזוטוני.

ל-גלוטמין

גלוטמין מהווה כ- 60% ממאגר החומצות האמיניות בשריר; הגלוטמין היא החומצה האמינית בעלת הריכוז הגבוה ביותר בדם.במצבי עקה (סטרס), כדוגמת אימון קשה, הגוף לא מייצר כמות מספקת של גלוטמין וכתוצאה מכך דואג להשלים את הכמות החסרה מרקמת השריר. ירידה בריכוז הגלוטמין ברקמת השריר גורמת לירידה בנפח התא, דבר שמעודד את התהליך הקטבולי (פירוק, הרס).

אימונים קשים עלולים לדלדל את מאגרי הגלוטמין, תופעה שעלולה לשבש את פעילותה התקינה של מערכת החיסון ואף לגרום לאימון יתר (Over Training).

תפקידי הגלוטמין:

  1. משמש מקור אנרגיה עיקרי לתאי המעי והמוח ובמיוחד למערכת החיסון (לימפוציטים) – מקטין משמעותית את חומרתם והישנותם של זיהומים בדרכי הנשימה העליונות.
  2. אחראי על העברת החנקן לרקמות (שלב הכרחי בייצור חומצות אמיניות) ולסילוקו מהגוף (דרך השתן) ועל כן חשוב לוויסות תהליכי ייצורן של חומצות אמיניות בגוף.
  3. נראה שלגלוטמין השפעה אנטי-פרוטאוליטית (מונעת פירוק חלבון) הבאה לידי ביטוי עם שינוי הנפח התאי.
  4. לגלוטמין אפקט נוגד חימצון בשל היותו מרכיב בגולטתיון.
  5. הגלוטמין חיוני לבניית מאגרי הגליקוגן.

המלצות לשימוש – 3 גרם גלוטמין יחד עם משקה איזוטוני בסיום אימון רכיבה וגרם נוסף לפני השינה. בסיום תחרות מומלץ לצרוך 10 גרם גלוטמין.

מגנזיום ציטראט

מגנזיום חשוב ליצירת ATP (מולקולה עתירת אנרגיה) במסלול האירובי ובמסלול האנאירובי.חוסר במגנזיום יגרום לירידה בהעברת החמצן לשריר ולירידה בייצור ה-ATP. מגנזיום משפיע ברמת הסינפסה ובהעדרו יגרמו עוויתות שרירים, כאבי-שרירים וחולשה, בעיקר בשרירי הנשימה. לבד מהיותו קשור לפעילותם התקינה של למעלה מ- 300 אנזימים, מתפקד המגנזיום ברמת הריבוזום ומסייע לייצור חלבונים בתאי השריר. לאחר פעילות גופנית ניכרת עלייה ברמת המגנזיום בשתן ובזיעה (איבוד) ומכאן הצורך בתיסוף כהשלמה.

המלצות לשימוש – לספורטאי סבולת מומלץ לצרוך 6-8 מ"ג מגנזיום לכל ק"ג משקל גוף ליום (כ- 400 מ"ג ביום).מומלץ לצרוך את התוסף לפני השינה. במידה שבמהלך האימון מופיעות עוויתות בשריר, מומלץ ליטול 200 מ"ג לפני הארוחה המקדימה לאימון.

ל-קרניטין

קרניטין הוא די-פפטיד המיוצר בכבד מהחומצות האמיניות מתיונין וליזין.הקרניטין מהווה חלק מהקומפלקס הקרוי "טרנסלוקאז" הממוקם על מעטפת המיטוכונדריה ופועל להכנסת חומצות שומן. חוסר בקרניטין מהווה גורם מגביל בכניסת חומצות שומן למעגל קרבס במיטוכונדריה (תהליך ייצור מולקולות ה-ATP).

תפקידי הקרניטין:

  1. אחראי על העברת שומנים ארוכי שרשרת לתוך המיטוכונדריה למעגל הבתא-אוקסידציה.
  2. מונע עייפות ומאפשר הארכת משך המאמץ על-ידי סתירת הפירוואט הנוצר במאמץ.כתוצאה מכך מגביר את המטבוליזם האירובי של הגלוקוז על חשבון המטבוליזם האנאירובי שלו (תהליך הגורם לייצור חומצת חלב).
  3. מזרז את חידוש מאגרי ה-ATP בשריר.

תפקידי הקרניטין מתבטאים בשיפור הביצועים באופן הבא:

העלאת צריכת החמצן המרבית, הארכת משך ביצוע המאמץ; הורדת מנת הנשימה המהווה עדות לצריכה מוגברת של חומצות שומן חופשיות; הפחתת ערכי חומצת החלב במאמצים תת-מרביים.

המלצות לשימוש – 2 גרם ליום כשעתיים לפני האימון.

חלבון מי-גבינה (Whey)

אבקת חלבון מי-גבינה עשירה בחומצה גלוטמית, גלוטמין, פרולין וליזין ובחומצות אמיניות מסועפות שרשרת (BCAA). המינון היומי המומלץ לחלבון לספורטאי סבולת הוא 1.4-2 גרם חלבון לכל ק"ג משקל גוף. אספקת חלבון נאותה תאפשר תהליכי התאוששות ובנייה מחדש של השריר לאחר התרחשותם של התהליכים הקטבוליים במהלך האימון. ידוע כי לאחר אימון (עד שעתיים מסיומו) נפתח "חלון הזדמנויות" אנזימטי המאפשר בנייה גדולה יותר של חלבון ומאגרי גליקוגן תוך שריריים.אספקת חלבון WHEY בשילוב עם פחמימות בעלות אינדקס גליקמי גבוה מיד בתום האימון תגרום לתגובת אינסולין חזקה, להכנסה מרבית של חומצות אמיניות לתאים ולהתאוששות מהירה יותר.

המלצות לשימוש – כ- 20-25 גרם חלבון בשילוב עם משקה איזוטוני, או מקור פחמימות אחר, מיד בתום האימון ועד מחצית השעה לאחריו.

* הערה: השלמת החלבון כתוסף (מעבר לכמות הנצרכת בתזונה) תעשה בהתאם "לגירעון" היומי ולעיתוי האימון.

נוגדי חמצון

פעילות גופנית גורמת להגברת הפעילות המטבולית ולהאצת תהליכי החמצון. כתוצאה מכך מוגבר קצב ייצורם של הרדיקלים החופשיים ועמו פוטנציאל הנזק לרקמות. על מנת לנטרל את פעילותם של הרדיקלים החופשיים (נגזרות חמצן פעילות) ולהגן על הרקמות מפני נזק חמצוני מומלץ להשתמש (שימוש ארוך טווח) בנוגדי חמצון.נוגדי החמצון הקלאסיים הם: בתא-קרוטן, ויטמין C, ויטמין E, סלניום, 10Q וביופלבנואידים (רכיבים צמחיים) רבים.

המלצות לשימוש – כפורמולה משולבת או כחלק ממולטי-ויטמין המועשר בנוגדי חמצון.

קפאין

קפאין הוא חומר השייך למשפחת המתיל-קסאנטינים. קפאין נמצא באופן טבעי בפולי קפה, בעלי תה, בשוקולד, בפולי קקאו, בצמח הגוארנה ובאגוזי קולה.

קפאין מעלה את ריכוז חומצות השומן החופשיות (FFA) בדם ובכך מסייע לניצול השומן כמקור אנרגיה במאמצים ארוכים הנמשכים מספר שעות.נמצא כי צריכת 300 מ"ג קפאין (כ-5 מ"ג קפאין לכל ק"ג משקל גוף) כשעה לפני הפעילות תרמה לעלייה של 50% בריכוז ה-FFA למשך 3-4 שעות.

המלצות לשימוש – 5 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף כשעה לפני התחרות.

* הערה: קפאין במינון יתר (מעל ל-12 מיקרוגרם/מ"ל שתן) נחשב לחומר אסור על פי חוקי הוועד האולימפי הבינלאומי (מסווג בקבוצת החומרים הממריצים). על מנת ליהנות מתרומתו של הקפאין מומלץ להשתמש בו רק בתחרויות. שימוש מוגבר בתוסף ימזער את יעילותו, במיוחד בקרב צרכני קפה כרוניים.

קפאין נחשב כחומר משתן, ולכן יש לשתות במידה מספקת במטרה למנוע התייבשות.

ברזל

מהווה רכיב חיוני במולקולת ההמוגלובין הנמצאת בתאי הדם האדומים. אחד מתפקידי ההמוגלובין הוא לקשור את החמצן בריאות ולהעבירו לרקמות הפעילות לצורך תהליכי הפקת האנרגיה. מחסור בברזל עלול לגרום לירידה בייצור תאי הדם האדומים ולגרום להתפתחות אנמיה על רקע של חוסר ברזל.

אנמיה מופיעה בעיקר אצל ספורטאיות, בהשוואה לספורטאים (בגלל איבוד דם במחזור החודשי), ועלולה לגרום לעייפות, לחולשה ולירידה בכושר האירובי.

על מנת למנוע חוסר בברזל מומלץ לקבלו בתזונה היומית (תזונה מערבית ממוצעת מספקת 6 מ"ג ברזל לכל 1,000 קלוריות). לעיתים כמות זו אינה מספקת ויש צורך לתסף במולטי-ויטמין מועשר בברזל (18 מ"ג) או בתוסף ברזל ייחודי.

המלצות לשימוש – רק על סמך בדיקות דם מקיפות (ספירת דם, ריכוז ברזל בסרום, טרנספרין ופריטין) ויעוץ של רופא ספורט או תזונאי קליני.

* הערה: ברזל במינון עודף עלול להצטבר ברקמות ולגרום לאפקט רעילותי.

טבלת סוגי התוספים, המינון ועיתוי צריכתם ביחס לאימון:

התוסף

זמן הנטילה

קומפלקס נוגדי-חמצון; קו-אנזים 10Q 60 מ"ג

יחד עם ארוחת בוקר

2 גרם קרניטין

שעתיים לפני האימון

2 גרם BCAA

בתחילת האימון

משקה איזוטוני או היפרטוני (כ-60 גרם פחמימות לשעת רכיבה) ומים; 3 גרם BCAA לכל שעת רכיבה

במהלך האימון

30 גרם אבקת WHEY ו-3 גרם גלוטמין עם משקה איזוטוני

תוך מחצית השעה מסיום האימון

ארוחת פחמימות וחלבון; מולטי-ויטמין

תוך שעה ומחצה-שעתיים מסיום האימון

200 מ"ג מגנזיום ציטראט; גרם גלוטמין

לפני השינה

לסיכום, על מנת למצות את תהליכי האימון ולהשיג אפקט אימון חיובי, יש להקפיד על העקרונות הבאים: תזונה מאוזנת, שעות מנוחה מספקות ומערך אימונים מובנה ומותאם ליכולתו האישית של כל ספורטאי. הקפדה על כללי היסוד, ובמיוחד על תזונה נכונה, תסייע בתהליכי ההתאוששות ותאפשר לגוף להפיק את המרב מתוכנית האימונים. מומלץ לכל רוכב לבקר את תהליך האימון ולבצע מערך בדיקות אשר יאפשר לו למדוד את יכולותיו הספציפיות ולגזור מהן את תכני האימון.מבדקי מעבדה כמו: צריכת חמצן מרבית ו/או סף חומצת חלב, בשילוב בדיקות דם תקופתיות ויעוץ תזונתי יבטיחו פעילות מבוקרת ומיקסום ההשקעה.תגובות הוסף תגובה
1.תחליף טבעידיויד וייסמן03/04/07
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן