חפש רק בנושא זה


מחקרים מוכיחים: ויטמין C מסייע במניעת מחלות

שני מחקרים חדשים מחזקים את חשיבותו של ויטמין C במניעת מחלות. מחקר אחד גילה כי נטילת הוויטמין מפחיתה את הסכנה ללקות ברעלת הריון; מחקר נוסף הוכיח כי נטילת הוויטמין מפחיתה את הסכנה לשבץ מוחי, לאנשים שסובלים מיתר לחץ דם ומשקל עודף
  06/08/02


שני מחקרים חדשים שפורסמו באחרונה, מדגישים שוב את חשיבותו של ויטמין C במניעת מחלות. במחקר הראשון, שהתבצע על חיות מעבדה, נמצא כי רמות נמוכות של ויטמין C משפיעות על תפקוד כלי הדם במהלך ההריון, וכי מחסור בויטמין C עלול לגרום לרעלת הריון. המחקר הוצג ביוני השנה בכנס הבינלאומי של האגודה לחקר יתר לחץ דם בהריון, שהתקיים בטורונטו, קנדה.

במחקר שערכו ד"ר קרל הובל וחוקרים נוספים מאוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב, נמנעה מחולדות הרות ושאינן הרות האפשרות לסנתז בתהליך חילוף החומרים, חומצה אסקרובית (שמכונה גם ויטמין C). החוקרים, שמדדו את יכולות העורקים לתפקד תחת לחץ במינונים שונים של אספקת ויטמין C, מצאו שגם מחסור מתון בוויטמין C גרם להתכווצויות ושינוי טונוס כלי הדם, במיוחד בתקופת ההריון.

לדברי ד"ר הובל, כלי הדם של החולדות לא היו כל-כך נוקשים כמו שהיו מסובכים ומקופלים ונטו יותר להיצרויות. המחסור בויטמין C גרם להם לתגובה זו, שהיא אופיינית להריון. לעומת זאת, נוכחות ויטמין C מנעה הרס תחמוצת החנקן, שחשובה להרחבת כלי הדם. התנאים להתפתחות רעלת הריון, אמר ד"ר הובל, כנראה קשורים בעליה בחמצון ויטמין C, תהליך שגורם להרס הוויטמין.

במחקר אחר, שפורסם ביוני השנה במגזין Stroke, מצאו חוקרים מפינלנד שרמות נמוכות של ויטמין C בפלסמה עלולות להעלות את הסיכון לשבץ מוחי בגברים בגיל העמידה.

במחקר פרוספקטיבי שנמשך עשר שנים, עקבו החוקרים בראשות ג'.טי סלונן מאוניברסיטת קופיו בפינלנד, אחרי 2,419 גברים בגילאי 42-60 ללא היסטוריה של אירועים מוחיים בתחילת המחקר. במהלך שנות המחקר ל- 120 גברים היו אירועים מוחיים. ל- 96 היה שבץ מסוג אוטם (איסכמי) ול- 24 שטף דם במוח.

לאחר התאמות של גיל, החוקרים מצאו כי גברים שהיו להם רמות נמוכות של ויטמין C (פחות מ- 28.4 יחידות בינלאומיות לליטר) נמצאו בסיכון גבוה של פי 2.61 ללקות בשבץ מוחי, בהשוואה לגברים שרמת ויטמין C אצלם היו גבוהות (יותר מ- 64.96 יחידות בינלאומיות לליטר).

גברים שסבלו מיתר לחץ דם ובנוסף, רמת ויטמין C אצלם הייתה נמוכה, היו בסיכון גבוה של פי 2.61 ללקות בשבץ מוחי ובסיכון גבוה של פי 1.96 ללקות בשטף דם במוח. בהשוואה לגברים בעלי משקל תקין, גברים שהיה להם עודף משקל של לפחות 25 ק"ג ורמת ויטמין C אצלם היתה נמוכה, היו בסיכון גבוה פי 2.69 לעבור אירוע מוחי כלשהו.

לדברי ד"ר סודהיר קרל, שכתב את המחקר, יתכן שוויטמין C מפעיל מנגנוני הגנה נגד שבץ מוחי על-ידי הגדלת תפקוד שכבת הציפוי בתאים (אנדותל). עם זאת, יתכן שהקשר עשוי להיות פשוט יותר. אנשים שנוטלים ויטמינים כתוסף מזון או צורכים פירות וירקות עשירים בוויטמינים, מודעים יותר לבריאותם מאשר אלו שלא.

למרות זאת, החוקרים מאמינים שהממצאים מספקים נימוק קליני לבדוק את יעילות ויטמין C במניעת שבץ מוחי בקרב אנשים בעלי יתר לחץ דם ועודף משקל.תגובות הוסף תגובה
1.כל הנכתב על המחקר הראשון - רעלת הריון לא נכוןלי11/12/07
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות

בדיקות ארגומטריה, מבדקים פיזיולוגיים, טיפולי פיזיותרפיה וייעוץ תזונתי במרכז לרפואת ספורט ולמחקר. לייעוץ ולקביעת תור התקשרו 09-8639420