חפש רק בנושא זה


חומצה פולית מפחיתה הסיכון לשבץ מוחי

במחקר שנערך בין השנים 1971 ל- 1992, נמצא כי משתתפים שצרכו לפחות 300 מיקרוגרם חומצה פולית ביום, היו בסיכון נמוך ללקות בשבץ מוחי בשיעור של 20% ובסיכון נמוך ללקות באירוע לבבי בשיעור של 13%
  26/07/02


צריכת חומצה פולית הורידה סיכון לשבץ מוחי ("סטרוק") בשיעור של 20%.
כך, על פי תוצאות מחקר פרוספקטיבי שארך 20 שנים, והתפרסם במאי השנה בירחון היוקרתי Stroke. לדברי החוקרת הראשית, ד"ר לידיה באצאנו, מבית-הספר לבריאות הציבור בניו-אורלינס, ארה"ב, נתוני המחקר תומכים במינון המומלץ הקיים, שעומד על 400 מיקרוגרם ליום.

במחקר השתתפו 9,764 גברים ונשים בני 75-25, שבעת התחלת המחקר לא סבלו ממחלות קרדיו-וסקולריות. הצריכה הממוצעת של המשתתפים היתה 203.7 מיקרוגרם, אולם לגברים לבנים היתה נטייה לצרוך מינונים גבוהים יותר.

במהלך המחקר, בין השנים 1971 ל- 1992, לקו בשבץ מוחי 926 אנשים ו - 3,758 עברו אירועי לב. משתתפי המחקר, שצרכו לפחות 300 מיקרוגרם חומצה פולית ביום, היו בסיכון נמוך ללקות בשבץ מוחי בשיעור של 20% ובסיכון נמוך ללקות באירוע לבבי בשיעור של 13%, בהשוואה לאנשים שצרכו פחות מ- 136 מיקרוגרם חומצה פולית ביום. כן נמצא שאנשים שצרכו חומצה פולית גבוהה (יותר מ- 136 מק"ג), נטו בממוצע ללחץ דם סיסטולי נמוך יותר, וכן לרמות ממוצעות נמוכות יותר של סך הכולסטרול.

לאחר שערכו התאמות לגבי היסטוריה של סוכרת, לחץ דם, רמות כולסטרול, אינדקס מסת גוף (BMI) פעילות גופנית, רמת השכלה, צריכת אלכוהול וצריכה נוכחית של סיגריות - התברר כי השפעת צריכת החומצה הפולית היתה משמעותית ביחס הפוך לאירועים לבביים ולשבץ מוחי. השפעה זו לא נבדלה בין גברים לנשים, והיתה משמעותיות אף יותר מפעילות גופנית או שימוש בטבק.

לדברי ד"ר באצאנו, ייתכן שהמחקר העריך פחות מדי את הקשר בין חומצה פולית והורדת סיכון למחלות לב, אולם היא תומכת בהמלצות אגודת הלב האמריקאית לצריכת מינון של 400 מיקרוגרם ליום למבוגרים ו- 600 מיקרוגרם לנשים בהריון.

חומצה פולית, שנמצאת באופן טבעי בירקות עליים, שעועית, עדשים, מיץ תפוזים ואגוזים, ידועה כחיונית לנשים בהריון. מחקרים רבים הוכיחו כבר שצריכת חומצה פולית בתקופת ההריון ואף מספר חודשים קודם לכן, עשויה למנוע פגמים נוירולוגים ביילוד. לדוגמה, מחסור בחומצה פולית הוכח כמגביר הסיכון לסדק בעמוד השדרה בילוד.

מחקר מאוסטרליה שפורסם ב- 2001 ב- The Lancet מצא שנטילת חומצה פולית יחד עם ברזל בתקופת ההריון, הפחיתה את הסיכון שהיילוד יפתח לוקמיה (סרטן דם) חריפה.

הקשר בין צריכת חומצה פולית והקטנת הסיכון למחלות לב נמצא בהומוציסטאין. רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם ידועות כקשורות בעליית הסיכון לטרשת עורקים ומחלות קרדיו-וסקולריות.

במחקר שפורסם במרץ 2001 ב- Archive of Internal Medicine נמצא כי צריכת 1 מיליגרם חומצה פולית הורידה את רמת ההומוציסטאין ב- 23% בקרב 150 נבדקים, שצרכו חומצה פולית במשך שלושה חודשים. גם מחקר ישראלי שפורסם דצמבר 2001 ב- Stroke מצא שרמות גבוהות של הומוציסטאין בדם יכולות לנבא אירוע מוחי.

המחקר, בראשות ד"ר יונתן שטרייפלר, מנהל היחידה הנוירולוגית במרכז הרפואי רבין (בית החולים גולדה-השרון), התייחס לקבוצת חולים מסוימת - מבוגרים (מעל גיל 65) שסובלים מהיצרות משמעותית של עורק התרדמה בצוואר (קארוטיס). חולים אלה, שסבלו מהיצרות של יותר מ- 50% בעורק התרדמה בצוואר, והיו להם גם רמות גבוהות של הומוציסטאין, היו בסיכון של פי ארבעה לאירוע מוחי. לדברי פרופ' שטרייפלר, אחד הפתרונות הוא מתן חומצה פולית יחד עם ויטמין 6B וויטמין 12B.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח לקורסים ולמסלולי הלימוד בביה"ס למדריכים ולמאמנים של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, יתקיים ביום שישי, ה-24.1.2020

מדליית כסף לשחיינית גלי פסקרה (מכבי פ.מ רעות), חניכת אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט, ב-200 מ' חזה בתחרות בין-לאומית בג'נבה

נבחרת הנשים של ישראל בכדורמים הובסה ע"י נבחרת ספרד 18-2. זהו הפסדה השלישי ברציפות של הנבחרת באליפות אירופה המתקיימת בבודפשט

נבחרת הבייסבול האולימפית של ישראל הגיעה למבדקי המעטפת הרפואית במכון וינגייט

נבחרת הנשים בכדורמים של ישראל פתחה את אליפות אירופה בהפסד 22:3 לנבחרת הולנד, אלופת אירופה. מרים בוקצ'נקו כבשה צמד

מדליית כסף לנועה סזולוס במקצה המשולב בסקי אלפיני בתוצאה 1:34:69 דקות, במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

מדליית ארד היסטורית לנועה סזולוס בסקי אלפיני במקצה ה-Super G ספרינט במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט

אליפות ישראל בשחייה פראלימפית תתקיים ב-24.1.20 בבריכה הלאומית במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט