חפש רק בנושא זה


סכנה במדרונות המושלגים

בקרב פציעות הספורט גבוה במיוחד שיעורן של פגיעות הסקי. השיפור באיכות הציוד ובתחזוקתו הפחית באופן ניכר את אחוזי הפציעות; גם הגולשים יוכלו למנוע נזקים או לצמצמם אם יכינו עצמם כראוי. ד"ר דוד מורגנשטרן מתאר את הפציעות האופייניות, הטיפול בהן והדרכים למניעתן
  25/02/05

ד"ר דוד מורגנשטרן

הסקי הוא ספורט חורף פופולרי, וגולשים ברחבי העולם נחשפים אליו כבר בגיל הרך. העיסוק בסקי הפך נפוץ יותר בשנים האחרונות גם בקרב ישראלים המבקשים לטעום מטעמיה הרחוקים של אירופה. מספר העוסקים בסקי בכל רחבי העולם עומד על כ- 200 מיליון איש, למרות שלספורט זה שיעור פציעות גבוה באופן יחסי - כ- 3 פציעות לכל 1000 ימי סקי. סקירות אפידמיולוגיות אחרות מדווחות על 2-1 מיליון פציעות סקי בשנה. אולם בעזרת הכנה פיזית וטכנית נכונה נוכל ליהנות מעיסוק בסקי במשך שנים רבות, ללא פציעות.

זהירות - כאן נפצעים

בעבר היוו פציעות שוקיים חלק ניכר מפציעות הסקי. במשך עשרים השנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בכמות השברים בשוקיים ובקרסוליים, הודות לפיתוחים טכנולוגיים בעיצוב מגפי הסקי ובמנגנון המחבר אותם למגלשיים. שיפורים אלה בציוד לצד תחזוקה נאותה שלו הפכו אותו בטוח וידידותי יותר למשתמש.

השיפורים הטכנולוגיים ואיכות התחזוקה, הן בציוד והן באתרי הגלישה, הפחיתו אמנם את השכיחות היחסית של השברים, אך שיעור הפציעות עדיין גבוה משמעותית לעומת ענפי ספורט אחרים. נפילות הן הסיבה השכיחה ביותר לפציעות וגורמות ל- 85%-75% מהפציעות; התנגשויות בעצמים דוממים (עצים, סלעים וכו') ובגולשים אחרים מובילות ל- 20%-11% מהפציעות; תאונות שהרכבל מעורב בהן משלימות 9%-2% נוספים מכלל הפציעות.

מחקרים מוכיחים שמרבית הפציעות הן, בסדר יורד של שכיחות, נקעים ומתיחת רצועות, שברים, שפשופים וחתכים ופריקות מפרקים (כתף, מרפק). אחת הפציעות השכיחות ביותר היא פגיעה ברצועות הברכיים, ובעיקר כזו הגורמת נזק לרצועה המדיאלית MCL(Medial Collateral Ligament). פגיעה זו עלולה להתרחש בנפילות שמערבות תנועת פיתול איטית של הברך. לרוב הפציעות מסוג זה מטופלות באופן שמרני, קרי, בחבישה או בסד מתאים, ללא צורך בניתוח.

כאשר מהירות הנפילה ועוצמת החבלה גבוהות יותר תיתכן פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית, ACL. בשונה מהפציעה ב- MCL, במקרה זה יש לשקול טיפול ניתוחי לשחזור הרצועה, זאת לאחר אבחון ושיקום ראשוני של מספר שבועות. חשוב להדגיש כי ניתוח "מיידי" לשחזור הרצועות אינו מומלץ, משום שאחוז הסיבוכים בשבועות הראשונים שלאחר הפגיעה גבוה במיוחד.

ניתוחים לשחזור הרצועות הצולבות מתקיימים כיום באופן שגרתי ומאפשרים, על פי רוב, חזרה מלאה לפעילויות ספורט. הבעיה העיקרית בחזרה לפעילות אינה קשורה לטכניקת הניתוח או למיומנות המנתח, אלא בעיקר לתוכנית שיקומית ממושכת שאורכה 9-6 חודשים. חשוב לציין כי תהליך ארוך זה משמש אתגר למטופל, הן במישור הפסיכולוגי והן במישור הגופני.

שברים בעצמות ארוכות, כגון עצם הירך או עצם השוק, עלולים להתרחש כתוצאה מהתנגשויות ונפילות בעוצמה גבוהה. כמו כן, שברים אלה אופייניים לספורטאים מבוגרים, שלהם עצמות חלשות יחסית.

פגיעות בגפיים העליונות הן 40%-30% מכלל הפציעות בסקי. המקום הפגיע ביותר בגף העליון הוא האגודל; שכיחות הפגיעה ברצועה המחברת את בסיס האגודל בצידו האולנארי (UCL- Ulnar Collateral Ligament) מתקרבת לזו של הפגיעה ב-MCL שבברך. פציעה זו מתרחשת כאשר הגולש נופל על היד בעודו אוחז בידית המקל. במצב זה האגודל נדחף בחזקה כלפי חוץ ועלול למתוח או לקרוע את ה-UCL.

נתון מעניין בנוגע לפציעות סקי נמצא במחקר שנערך בסקוטלנד. המחקר, שבדק במשך שלוש עונות חורף את שיעור הפציעות בקרב גולשים לא מנוסים ("תסמונת גולשי היום הראשון"), מצא כי אוכלוסייה זו נתונה בסיכון יתר לפציעות באופן משמעותי - למעלה מפי 2 יחסית לגולשים מנוסים יותר. כמו כן נמצאה שכיחות יתר של פציעות גם בקרב קבוצות הגיל שמתחת לגיל 17 ומעל לגיל 26. החוקרים הסיקו שיש להתאים לאוכלוסייה הבלתי מנוסה תוכניות לימוד ותרגול מיוחדות, בד בבד עם הסברה הולמת אודות המגבלות הנובעות מחוסר ניסיון.

גלישת סנוֹבּוֹרד

בין הסקי לסנובורד (Snowboard) קיימים הבדלים טכניים מהותיים, ואלה גורמים גם לסוגי פגיעות שונים. גולשי הסנובורד נפגעים פחות בגפיים התחתונות, ואילו שיעור הפגיעות בגפיים העליונות גבוה פי 3 מזה של גולשי הסקי הקונבנציונלי. גם שיעור הפציעות עקב התנגשויות גבוה בהרבה מזה של גולשי הסקי.

מקדימים תרופה לפציעה

מהו הסוד, אם כן, לטיול סקי מוצלח ומהנה?

כדי להפחית את הסיכון היחסי של תסמונת "הגולש של היום הראשון" ושל פגיעות נוספות הנובעות מחוסר ידע והכנה, כדאי להקפיד על הכנה מתאימה:

1) טרם הנסיעה מומלץ לבצע אימוני כוח, גמישות וסבולת של שרירי הגפיים התחתונות, הבטן והגב התחתון.

2) לגולשים שזו להם הפעם הראשונה, וגם לאלה הגולשים רק אחת לכמה שנים, מומלץ לבצע אימוני סקי בסביבה מבוקרת. זאת בד בבד עם לימוד ושיפור הטכניקה בעזרת מדריכים מוסמכים.

3) כדאי שהגולש יכיר את הציוד ויוודא שהוא מותאם למידותיו וליכולותיו האינדיבידואליות.

4) טרם היציאה יש לוודא את תקינות הציוד, ובמיוחד את תקינות מנגנוני השחרור של המגף מהמגלשיים.

5) באתר הסקי יש להתחשב במזג האוויר ובמצב השלג ולהתנהג בהתאם להוראות האתר.

6) יש להתאים את מסלול הגלישה ואת מהירותה ליכולתו האישית של הגולש.

7) יש להפסיק את הגלישה לפני שחשים עייפות, שהיא גורם מגביל.

תוכניות מובנות ומבוקרות על ידי מדריכי כושר וסקי עשויות לסייע במניעת פציעות ולהוסיף הנאה לחוויית הסקי. אולם אם בכל זאת נפצעתם, חשוב להיוועץ באנשים המתאימים והמוסמכים לכך ולקבל טיפול מקצועי, כדי למנוע התפתחות מצבים כרוניים ופציעות בלתי הפיכות.

 ד"ר דוד מורגנשטרן - מומחה לכירורגיה אורתופדית ולרפואת ספורט, היחידה לפגיעות ספורט של בי"ח מאיר בכפר סבא; המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייטתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי: מכירת הכרטיסים וההרשמה לסדנאות בעיצומה

אליפות אירופה בבריכות קצרות: אנסטסיה גורבנקו סיימה במקום ה-7 בגמר משחה ה-400 מ' מ.א בתוצאה 4:37:92 ד'

מקום 8 ליעקב טומרקין בגמר ה-200 מ' גב בתוצאה 1:53:00 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות

במרוץ לטוקיו: גילי כהן, גפן פרימו, שירה ראשוני, גילי שריר, תמנע נלסון לוי, ענבל שמש ורז הרשקו תשתתפנה בטורניר המסטארס בסין שייפתח ב-12.12.19

שיא ישראל לרביעיית השליחים: מירון חירותי, מרקוס שלזינגר, תומר פרנקל וגל גרומי כהן ב-50*4 חופשי בתוצאה 1:26:90 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות בגלאזגו

רץ המרתון איימרו עלמיה, קבע את הקריטריון האולימפי לטוקיו 2020 כשסיים את מרתון ולנסיה בתוצאה 2:11:02 שעות