חפש רק בנושא זה


אימון יתר, עודף משקל והכוונה לאורח חיים בריא

ספורט ורפואה - שאלות ותשובות. מבחר שאלות ותשובות שהופנו לד"ר עמירה קן-דרור במסגרת מדור שאלות ותשובות במגזין "דינמי"
  12/11/04

מחלות רקמת חיבור - תסמונת מרפן

שאלה: אני ספורטאי בריא בן 40, אב לשני זוגות תאומים בנים בני 4 ו - 8 שנמצאים במעקב קרדיולוגי. זאת כיוון שאשתי (וגם אחיותיה) סובלת מבעיות בריאות שונות, בעיקר בעורקים. החשד העיקרי הוא שהן לוקות בתסמונת מרפן. הילדים אוהבים ספורט, אך רופאם סבור שלא יוכלו להיות חיילים קרביים וגם לא ספורטאים מקצועיים. כרגע הם אינם מוגבלים כי אינם חשופים למאמצים רציניים, אבל אשמח לקבל ייעוץ לגבי העתיד.

תשובה: תסמונת מרפן היא תסמונת תורשתית וביסודה פגם ברקמות החיבור שעשוי לבוא לידי ביטוי במערכות שונות בגוף כגון לב, עיניים ושריר-שלד. התסמונת אינה כה נדירה, והיארעותה מוערכת ב- 2 - 3 מקרים לכל 10,000 איש. בילדים למשל תיתכן נטייה מוגברת להופעת חבורות כחולות בגוף בעקבות חבלות קלות יחסית ואף כאבי שרירים ומפרקים, אם כי לא תמיד יודעים לקשור סימן זה לתסמונת. ללוקים בתסמונת מאפיינים חיצוניים: קומה גבוהה (יותר מאחיהם), גפיים ואצבעות ארוכות, חיך גבוה וכדומה.

בבדיקות סקירה לחשד לתסמונת מרפן ראוי לבדוק באקו לב נוכחות של התרחבות הוותין (אב העורקים) בחלקו העולה וחשוב ביותר - בבסיסו. הרחבה כזו עשויה להצביע על קיום התסמונת. עם זאת, בהסתמך על ממצא בודד (ציינת התרחבות אך לא באיזה חלק בלב) לא ניתן להסיק דבר. באבחנה מבדלת יש כמובן מקום לחשוב על מחלות אחרות של רקמת החיבור שעשויות להזכיר את תסמונת מרפן ושגם אותן חשוב לאבחן, בין היתר גם כדי להחליט על סוג הספורט הרצוי לילד. אם אמנם התסמונת קיימת בילדיך, הרופא המטפל בהם ימליץ על הפעילויות המתאימות על סמך המידע שיתקבל מייעוץ עם מומחה לגנטיקה ומומחה לקרדיולוגיית ילדים (לעתים כדאי להיעזר גם בראומטולוג ילדים מומחה). לאחר שהתמונה הכוללת, ובפרט זו הקרדיאלית, תתברר אפשר יהיה לבצע את המעקב ולהתייעץ עם רופא ספורט (רצוי מתמחה בילדים וספורט) באשר לעצימות המאמץ. אז גם תוכל לחשוב על ייעוץ לעתיד.

תסמונת אימון היתר

שאלה: בתי בת ה- 15 עסקה מגיל 4 עד 13 בהתעמלות תחרותית (כ- 16 שעות בשבוע). עכשיו היא רוקדת באותה אינטנסיביות.לפעמים אני חוששת שהמאמץ גדול מדי, אף-על-פי שהיא מרגישה שיש לה כוח להמשיך. האם זה לא עלול להזיק לה?

תשובה: מובן שתהיה זו טעות להתאמן עד למצב של אפיסת כוחות. כמו כן עליה לשמור על איזון נאות בין עומס המאמץ הגופני לתזונה מתאימה (תוך ייעוץ עם תזונאי/ת ספורט) ולשעות שינה בכמות מספקת. זאת בהנחה שבתך ילדה בריאה, ושהיא מקבלת הדרכה נכונה ממאמן הספורט (או מדריך המחול) שעבר הכשרה ללמד ילדים.

רופאי ספורט מזהירים מפני מה שמכונה בעגה הרפואית 'תסמונת אימון היתר' שספורטאים תחרותיים לוקים בה לעתים, והמובילה לעייפות, לחולשת שרירים ולירידה לא ברורה ביכולת. תופעות נוספות של התסמונת הן ירידה במרכיבי הכושר הגופני, הפרעות שינה, ירידה בתיאבון ובמשקל ועוד. בשלבים ראשוניים מופיעה עלייה בלחץ הדם במנוחה ובקצב הלב, ובשלב מאוחר מתהפכת המגמה עקב מעורבות מערכת העצבים האוטונומית בתסמונת. זאת ועוד: בנות עלולות לסבול גם מ'התסמונת המשולשת של הספורטאית', שכוללת הפרעות במחזור החודשי עד כדי הפסקתו, הפרעות אכילה ותסמונת דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס). נקווה כי בתך משכילה לווסת את פעילותה כדי לשמור על הבריאות ואינה נכללת בקטגוריות הנ"ל. במקרה של ספק יש להיוועץ ברופא ספורט.

עודף משקל והכוונה לאורח חיים בריא

שאלה: גובהה של בתי בת ה- 8.5 הוא 1.27 מ' ומשקלה 33 ק"ג, ולדעתי היא סובלת מעודף משקל. כיצד אפשר להעריך זאת מההיבט הרפואי, ואיזו פעילות גופנית מומלצת להרזיה? האם כדאי לה להצטרף לחוג אירובי? בגילה, האם מותר לה ללכת על מסילה ניידת?

תשובה: טוב שיש הורים שחושבים כמוך, כי הרי סוף מעשה במחשבת תחילה, וכבר בעצם החשיבה וההכוונה עבור בתך מתחילה העשייה. לצורך הערכת עודף משקל מקובל כיום להיעזר במדד מסת הגוף (Body Mass Index - BMI). המדד מחושב באמצעות חלוקת המשקל (בק"ג) בגובה ²(מ'²). עבור ילדים קיימות עקומות BMIהמותאמות לגיל ולמין. באלו, ערך שימצא מתחת לאחוזון 5 מוגדר כתת-משקל, מעל לאחוזון 95 מוגדר כמשקל עודף (Overweight) ובין אחוזון 85 ל-95 כסיכון למשקל עודף.ערך ה- BMI של בתך 20.5, ובעקומה הוא ממוקם בין אחוזון 90 ל-95, היינו בקטגוריה של סיכון למשקל עודף, כפי שאכן התרשמת. ראוי לציין כי קיים יחס ישר בין ערך גבוה לסיכון בריאותי כגון מחלות במערכת הלב-ריאה,יתר לחץ-דם, שומנים אורמות אינסולין גבוהות בדם וכדומה (ראה דיון מפורט ב 'החינוך הגופני והספורט' נ"ה 6, 2000).

כאשר דנים בילדים אין זה נכון לדבר על 'הרזיה' כי אם על אורח חיים בריא, שפעילות גופנית היא חלק אינטגרלי ממנו. אצל ילדים בריאים מומלצת פעילות יומית, רצוי אירובית כגון רכיבה על אופניים, הליכה, קפיצה בדילגית, שחייה, משחקי כדור ועוד. כשכושרה של הבת ישתפר אפשר יהיה לעבור לפעילויות בעצימות גבוהה יותר. לשאלתך, מותר לילדה ללכת על מסילה ניידת, אך כמובן, בהדרכתו של מדריך מוסמך.

ניתן להפנות למדור זה שאלות בנושאי פעילות גופנית, ספורטובריאות - באמצעות הדואר האלקטרוני: webmaster@wingate.org.il

ד"ר עמירה קן-דרור - רופאת ספורט ומומחית לרפואת ילדיםתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי: מכירת הכרטיסים וההרשמה לסדנאות בעיצומה

אליפות אירופה בבריכות קצרות: אנסטסיה גורבנקו סיימה במקום ה-7 בגמר משחה ה-400 מ' מ.א בתוצאה 4:37:92 ד'

מקום 8 ליעקב טומרקין בגמר ה-200 מ' גב בתוצאה 1:53:00 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות

במרוץ לטוקיו: גילי כהן, גפן פרימו, שירה ראשוני, גילי שריר, תמנע נלסון לוי, ענבל שמש ורז הרשקו תשתתפנה בטורניר המסטארס בסין שייפתח ב-12.12.19

שיא ישראל לרביעיית השליחים: מירון חירותי, מרקוס שלזינגר, תומר פרנקל וגל גרומי כהן ב-50*4 חופשי בתוצאה 1:26:90 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות בגלאזגו

רץ המרתון איימרו עלמיה, קבע את הקריטריון האולימפי לטוקיו 2020 כשסיים את מרתון ולנסיה בתוצאה 2:11:02 שעות