חפש רק בנושא זה


פעילות גופנית ובריאות: איך זה עובד באמת

יותר ויותר מחקרים שמתפרסמים באחרונה, מראים קשר מובהק בין פעילות גופנית לירידה בשכיחות למחלות כמו אלצהיימר, סרטן וגם מחלות לב. מה שהחוקרים עדיין מחפשים, הוא המנגנון שאחראי לאותם השינויים
  03/05/03

מחקרים רבים מציינים חדשות לבקרים את הקשר שבין ביצוע פעילות גופנית לירידה בשכיחות מחלות תלויות גיל (אלצהיימר, סרטן ובמיוחד מחלות לב); ואולם, עד כה טרם הוברר המנגנון שלפיו מתרחשים השינויים  אשר מהווים "תעודת ביטוח" מפני הופעת מחלות אלה.

ממצאי מחקר עדכני מראים כי למאמץ גופני סגולות תרפויטיות על כלי הדם. השפעה זו מפחיתה את הסיכון למחלות לב כתוצאה מהגברת זרימת הדם והפחתת תהליכים דלקתיים, אשר מתרחשים בכלי הדם, ועשויים לגרום לשורת תהליכים ניווניים, כגון הסתיידות עורקים וטרשם עורקים.

זרימת הדם המוגברת במהלך הפעילות הגופנית יוצרת לחץ על דפנות כלי הדם, ובכך מפחיתה תהליכים דלקתיים, בדומה לפעילותם הפרמקולוגית של סטרואידים (ממשפחת הגלוקורטיקואידים) הניתנים במינון גבוה אך ללא תופעות הלוואי הקשות המאפיינות את השימוש בהם  – כך פורסם באחרונה ב- Circulation Research. מסתבר כי הכוחות הפיסיקליים המופעלים על-ידי זרם הדם, הם אלה שגורמים למערך התאי לייצר את תגובתו נוגדת הדלקת. חשוב להדגיש: לא מדובר ב מאמץ גופני בסדר גודל של ריצת מרתון, אלא פשוט על המרצת מחזור הדם העורקי.

הממצאים מסייעים להסביר מדוע מאמץ גופני פועל טוב כל-כך בהורדת הסיכון למחלות לב. ייתכן שזוהי דרך טבעית אשר בה פעילות גופנית מסייעת לכלי הדם באמצעות גירוי תבנית אנטי-דלקתית, כאשר כלי הדם נחשפים לזרימת דם מוגברת. על-פי רציונל זה, ייתכן ושיטות טיפול עתידניות בדלקות מסוגים שונים תכלולנה בפרוטוקול הטיפול מאמצים גופנים מסוגים שונים, אך בשלב זה נדרשים מחקרים נוספים על מנת לבודד ולהמליץ על סוג הפעילות המיטבי למטרה זו.

כמו כן, בשנים האחרונות זוהו חומרים בדם שמעידים על נוכחות ו/או התהוות תהליך טרשתי. אחד החומרים הוא חלבון בשם CRP ) C-Reactive Protein), שקיבל הכרה באחרונה כסמן מובהק לתהליך דלקתי בכלי הדם וישנם חוקרים וקלינאים המייחסים לו חשיבות רבה יותר מרמות כולסטרול גבוהות בחיזוי מחלות לב. יתרה מכך, בעוד צריכת הכולסטרול יורדת בארה"ב, לא ניכרת ירידה כלשהי באחוז מחלות הלב.  במעקב אחר 97 אנשים שנפטרו מאירוע לב פתאומי והיו תחת מעקב במסגרת מחקר, נמצא כי רמת ה- CRP היתה המשתנה היחידי שעמד ביחס ישר למספר מקרי המוות. כך שבקרב הקבוצה בעלת הרמה הגבוהה ביותר היה הסיכוי למוות פתאומי גבוה פי 2.8. מחקר אחר שפורסם ב- Pediatrics בדק 205 בני נוער בגילאי 5-24, ומצא יחס הפוך בין ריכוז ה- CRP לכושר הגופני, קשר שהיה הדוק יותר בקרב אוכלוסיית הבנים.

אחד מכיווני המחקר העכשוויים בתחום הפרמקולוגיה בודק האם מתן אנטיביוטיקה לחולים עשוי להפחית את הסיכון למחלות לב. אולם, בשלב זה ההמלצה החמה ביותר מצד החוקרים היא ביצוע פעילות גופנית יומיומית מבוקרת למניעה וכנראה שגם לטיפול בתחלואי החברה המערבית, במיוחד במקרים בהם לא ניתן לתת תרופה מסוימת או משום שחוששים מפני תופעות הלוואי שלה.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת