חפש רק בנושא זה


יתר הומוציסטאין: סכנה בריאותית שניתן לשלוט בה

ריכוז של ההומוציסטאין, חומצת אמינו שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים, הוא גורם סיכון נוסף – יחד עם מחלות לב, יתר לחץ דם ועישון – שמסכן את חיי האדם המודרני. להלן הסבר, מדריך ותשובות לשאלות נפוצות
  21/12/02

מחלות לב וכלי דם הן גורם המוות המשמעותי ביותר בעולם המערבי. גורמי הסיכון למחלות אלה - כולסטרול, יתר לחץ-דם ועישון - ידועים לכל. אל גורמי הסיכון הקלאסיים התווסף גורם סיכון חדש: יתר הומוציסטאין.

ההומוציסטאין הינה חומצת אמינו שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים של חומצת האמינו מתיונין. חומצת אמינו זו, שהיא מוצר ביניים בתהליך חילוף חומרים של החלבונים, משתתפת בשני מסלולים מטבוליים. כאשר שני מסלולי חילוף חומרים אלה תקינים, הריכוז של הומוציסטאין בנוזל הדם נמוך (עד 11 מ"מ/ ל'). כאשר יש חסר של ויטמינים B6, B12וחומצה פולית, עלולים להצטבר בנוזל הדם ריכוזים גבוהים של הומוציסטאין, שפוגעים קשות בבריאות. שורה ארוכה של מחקרים אחרונים הראתה קשר בין רמות גבוהות של הומוציסטאין לבין הגברת הסיכון ללקות במחלות כלי דם.

הנזק שגורם יתר הומוציסטאין הוא בעיקר לשכבת אנדותל כלי הדם (השכבה הפנימית), כשנוצר בה רובד טרשתי. כמו-כן עובי דפנות כלי הדם גדל, משמעו היצרות כלי הדם, אובדן גמישותו וסכנה מוגברת לחסימה מתסחיפים.

על מנת לנסות לשמור על בריאות כלי הדם, חשוב לבצע פעילות גופנית אירובית (הליכה, ריצה, שחייה, ספינינג וכו') למשך 25 דקות לפחות, בתדירות של 3 פעמים בשבוע.

הומוציסטאין - שאלות ותשובות

שאלה: מה זה הומוציסטאין ומדוע כמותו בדם עולה?

תשובה: ההומוציסטאין היא חומצת אמינו (מאבני הבניין של החלבונים) שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים של החלבונים. בשל חסר בוויטמינים מקבוצת B (B12, B6, חומצה פולית), עלולים להצטבר ריכוזים גבוהים של הומוציסטאין, שפוגעים בבריאות.

שאלה: מה החידוש עליו עולם הרפואה מדבר כיום?

תשובה: מחלות לב וכלי דם הן גורם המוות המשמעותי בעולם המערבי. אל גורמי הסיכון ה"קלאסיים" (יתר לחץ דם, סוכרת, השמנה, רמת שומנים גבוהה בדם) התווסף גורם סיכון חדש- יתר הומוציסטאין בדם. הקשר המובהק בין יתרהומוציסטאין במערכת הדם לבין הסיכון ההולך וגובר ללקות במחלות כלי דם הוכח בשורה ארוכה של מחקרים רבי משתתפים במספר רב של מדינות.

שאלה: מהו הטיפול המקובל כיום, האם יש לצפות לטיפול חדשני בעתיד הקרוב?

תשובה: הטיפול המקובל כיום כולל תיסוף של ויטמיני B12, B6 וחומצה פולית והקפדה על צריכה נאותה של חלבונים במזון. קיימת סבירות גבוהה לתרופה חדשה, שתכלול את כל המרכיבים הללו בכמויות וביחסים המתאימים לטיפול ביתר הומוציסטאין.

שאלה: מי זקוק לטיפול להפחתת יתר הומוציסטאין?

תשובה: אוכלוסיות שזקוקות לתשומת לב מיוחדת:

* בעלי גורמי סיכון "קלאסיים" אחד או יותר; יתר הומוציסטאין אינו תלוי בגורמי הסיכון ה"קלאסיים" הידועים, אך קיומו בנוסף אליהם עלול להגדיל באופן ניכר את הסיכון ללקות במחלות כלי דם.

* אוכלוסייה שבה צריכת החלבונים מוגזמת ואין איזון הולם של צריכת ויטמינים, בעיקר מקבוצת ה- Bתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית ארד לפיטר פלצ'יק בגרנד פרי זאגרב

מדליית זהב לטוהר בוטבול (73 ק"ג) בגרנד פרי זאגרב, קרואטיה

מדליית כסף לשחקן הבדמינטון, מישה זילברמן ב"גביע האתגר" בלאגוס, ניגריה

מדליית זהב לאדיסו גואדיה בריצת 3000 מ' בתוצאה 8:35:04 דקות במשחקים האולימפיים האירופאיים לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל למירון חירותי ב-50 מ' חופשי בתוצאה 22:01 שניות באליפות העולם בשחייה בדרום קוריאה

שיא ישראל לתומר פרנקל ב-100 מ' פרפר בתוצאה 52.15 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל לנבחרת השליחים: גל כהן-גרומי, תומר פרנקל, דניאל תמיר ודניס לוקטב, ב-200*4 מ' חופשי בתוצאה 7:11:99 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

שיא ישראל וקריטריון קבוצתי לטוקיו 2020 לנבחרת השליחים: אנסטסיה גורבנקו, אנדראה מורז, תומר פרנקל ואיתי גולדפדן, ב-100*4 בתוצאה 3:48:06 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית ארד לאדם מראענה ב-100 מ' גב בתוצאה 56.63 שנ' בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 5000 מ' בתוצאה 14:59:02 ד' בליגת היהלום בלונדון

שיא ישראל חדש למירון חירותי (מכבי חיפה) ב-50 מ' פרפר בתוצאה 23.49 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

נבחרת הדקר של ישראל סיימה במקום ה-8 באליפות העולם בסיוף בבודפשט, הונגריה

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 לאנסטסיה גורבנקו (מכבי קריית ביאליק) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:92 דקות באליפות העולם בדרום קוריאה

2019 שנת המפנה של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט: ייבנה בניין התעמלות רב תכליתי ורחב ידיים וייסלל מחלף חדש לכביש החוף