חפש רק בנושא זה


יתר הומוציסטאין: סכנה בריאותית שניתן לשלוט בה

ריכוז של ההומוציסטאין, חומצת אמינו שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים, הוא גורם סיכון נוסף – יחד עם מחלות לב, יתר לחץ דם ועישון – שמסכן את חיי האדם המודרני. להלן הסבר, מדריך ותשובות לשאלות נפוצות
  21/12/02

מחלות לב וכלי דם הן גורם המוות המשמעותי ביותר בעולם המערבי. גורמי הסיכון למחלות אלה - כולסטרול, יתר לחץ-דם ועישון - ידועים לכל. אל גורמי הסיכון הקלאסיים התווסף גורם סיכון חדש: יתר הומוציסטאין.

ההומוציסטאין הינה חומצת אמינו שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים של חומצת האמינו מתיונין. חומצת אמינו זו, שהיא מוצר ביניים בתהליך חילוף חומרים של החלבונים, משתתפת בשני מסלולים מטבוליים. כאשר שני מסלולי חילוף חומרים אלה תקינים, הריכוז של הומוציסטאין בנוזל הדם נמוך (עד 11 מ"מ/ ל'). כאשר יש חסר של ויטמינים B6, B12וחומצה פולית, עלולים להצטבר בנוזל הדם ריכוזים גבוהים של הומוציסטאין, שפוגעים קשות בבריאות. שורה ארוכה של מחקרים אחרונים הראתה קשר בין רמות גבוהות של הומוציסטאין לבין הגברת הסיכון ללקות במחלות כלי דם.

הנזק שגורם יתר הומוציסטאין הוא בעיקר לשכבת אנדותל כלי הדם (השכבה הפנימית), כשנוצר בה רובד טרשתי. כמו-כן עובי דפנות כלי הדם גדל, משמעו היצרות כלי הדם, אובדן גמישותו וסכנה מוגברת לחסימה מתסחיפים.

על מנת לנסות לשמור על בריאות כלי הדם, חשוב לבצע פעילות גופנית אירובית (הליכה, ריצה, שחייה, ספינינג וכו') למשך 25 דקות לפחות, בתדירות של 3 פעמים בשבוע.

הומוציסטאין - שאלות ותשובות

שאלה: מה זה הומוציסטאין ומדוע כמותו בדם עולה?

תשובה: ההומוציסטאין היא חומצת אמינו (מאבני הבניין של החלבונים) שנוצרת בגוף בתהליך חילוף החומרים של החלבונים. בשל חסר בוויטמינים מקבוצת B (B12, B6, חומצה פולית), עלולים להצטבר ריכוזים גבוהים של הומוציסטאין, שפוגעים בבריאות.

שאלה: מה החידוש עליו עולם הרפואה מדבר כיום?

תשובה: מחלות לב וכלי דם הן גורם המוות המשמעותי בעולם המערבי. אל גורמי הסיכון ה"קלאסיים" (יתר לחץ דם, סוכרת, השמנה, רמת שומנים גבוהה בדם) התווסף גורם סיכון חדש- יתר הומוציסטאין בדם. הקשר המובהק בין יתרהומוציסטאין במערכת הדם לבין הסיכון ההולך וגובר ללקות במחלות כלי דם הוכח בשורה ארוכה של מחקרים רבי משתתפים במספר רב של מדינות.

שאלה: מהו הטיפול המקובל כיום, האם יש לצפות לטיפול חדשני בעתיד הקרוב?

תשובה: הטיפול המקובל כיום כולל תיסוף של ויטמיני B12, B6 וחומצה פולית והקפדה על צריכה נאותה של חלבונים במזון. קיימת סבירות גבוהה לתרופה חדשה, שתכלול את כל המרכיבים הללו בכמויות וביחסים המתאימים לטיפול ביתר הומוציסטאין.

שאלה: מי זקוק לטיפול להפחתת יתר הומוציסטאין?

תשובה: אוכלוסיות שזקוקות לתשומת לב מיוחדת:

* בעלי גורמי סיכון "קלאסיים" אחד או יותר; יתר הומוציסטאין אינו תלוי בגורמי הסיכון ה"קלאסיים" הידועים, אך קיומו בנוסף אליהם עלול להגדיל באופן ניכר את הסיכון ללקות במחלות כלי דם.

* אוכלוסייה שבה צריכת החלבונים מוגזמת ואין איזון הולם של צריכת ויטמינים, בעיקר מקבוצת ה- Bתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט