חפש רק בנושא זה


מחלה ניוונית נדירה אצל כדורגלנים באיטליה

שחקן הבייסבול האגדי, לו גהריג, מת בגיל 38 ממחלה נוירולוגית ניוונית, שמאז קרויה על שמו. באחרונה דווח על תופעות דומות אצל שחקני כדורגל באיטליה
  25/12/02


באחרונה דווח כי שחקני כדורגל מקצוענים באיטליה נוטים לפתח מחלה נוירולוגית ניוונית ("מחלת גהריג", או ALS
טרשת עמוד צידי בלשד השדרה) וגידולים במערכת העיכול בשכיחות גבוהה מהצפוי. הממצאים המפתיעים נחשפו בעקבות תוצאות החקירה שהתנהלה ב- 3 השנים האחרונות על-ידי התובע הציבורי של טורינו, בעקבות השימוש בסמים בקרב שחקני כדורגל.

החקירה החלה בשנת 1998, לאחר טענתו של מאמנה לשעבר של קבוצת הכדורגל המקצוענית של רומא כי השימוש בסמים בקרב שחקני הכדורגל באיטליה הפך לנפוץ ביותר.  החקירה התמקדה ב- 47 מקרי מוות וב- 16 מקרים של מחלת ALS וגידולים סרטניים במערכת העיכול. 

הפעם הראשונה בה נחשף עולם הספורט למחלת ה- ALS היתה בשנת 1941, לאחר מותו של שחקן הבייסבול האגדי של הניו-יורק יאנקיס, לו גהריג, בגיל 38.  המחלה גורמת לחולשה שרירית מתקדמת, ולאחר מספר שנים החולה מפתח קשיי דיבור, קשיים בבליעה ולבסוף קשיים בנשימה ומוות. 

בסקר אפידימיולוגי שהתבצע באיטליה בסיוע מומחים מהמכון הלאומי לבריאות, התקבלו תוצאות מפתיעות ביותר.  הסקר, הגדול ביותר מסוגו שנערך על אוכלוסיית שחקני כדורגל מקצועי, הקיף 24,000 שחקני כדורגל ששיחקו בין השנים 1960-1996.  על-פי דיווחי העיתון האיטלקי לה-סטמפה, בהנחה שאוכלוסיית שחקני הכדורגל נמצאת בסיכון דומה לזה של האוכלוסייה הרגילה הרי שההסתברות הסטטיסטית למוות כתוצאה ממחלת ה-ALS במדגם שכזה הוא 0.69 אנשים.  אולם, על סמך ממצאי הסקר, נמצא כי בקרב שחקני הכדורגל דווחו 8 מקרי מוות כתוצאה משיתוק פרוגרסיבי.

הקורבן האחרון של שחקני הכדורגל באיטליה היה שחקנה לשעבר של א.ס רומא, ג'יאנלוקה סיגנוריני, שמת בחודש שעבר בהיותו בן 42. 

עוד עולה מממצאי הסקר, שהוגש באחרונה לשר הבריאות של ממשלת איטליה, כי שכיחות מקרי המוות כתוצאה מגידולים סרטניים במעי הגס, בכבד ובלבלב, היא פי 2 בקרב הכדורגלנים בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה. למרות הממצאים המפתיעים, הביעו גורמי רפואה שונים ספק באשר לזיקה בין השימוש בסמים לבין התפתחותה של מחלת ה- ALS. "הגורם למחלה טרם נקבע", אמר ד"ר מאזיני, נוירולוג בביה"ח סן ג'ובאני בוסקו בטורינו, בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס". "בהתאם למחקרים אפידימיולוגיים, ייתכן שקיימת זיקה בין עקה (סטרס) שרירית, לבין התפתחות המחלה, אולם זה עדיין בגדר הנחה".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת