חפש רק בנושא זה


אוויר לח ושחייה – תרופה חדשה לחולי אסטמה

במשך שנים נשלחו חולי אסטמה לנפוש ולגור במקומות יבשים. העיר הצעירה ערד "נהנתה" מהגירה מסיבית של חולי אסטמה – עד ששורה של מחקרים הוכיחו שדווקא לחות גבוהה מקלה מאוד על הסובלים מהתקפי אסטמה, בעקבות מאמץ גופני
  29/10/02

זהבית ניצן

שחייה היא הפעילות הספורטיבית המתאימה ביותר לחולי אסטמה, בעיקר לאלה שסובלים מהתקפי אסטמה לאחר מאמץ גופני –Exercise Induced Asthma (EIA). כך נמצא במספר מחקרים שנערכו בעולם וכן במכון וינגייט.

150 מיליון אנשים בעולם סובלים ממחלת האסטמה. בישראל סובלים מהמחלה כ- 7% מהמבוגרים וכ- 12% מהילדים, ואילו באירופה הוכפל מספר החולים בעשור האחרון, כך, על-פי נתונים שנמסרו ביום האסטמה הבינלאומי שנערך לפני כחצי שנה.

אסטמה היא דלקת כרונית של צינורות הנשימה (הסימפונות) שמובילים אוויר לריאות, ומתבטאת בקשיי נשימה וצפצופים, בעיקר בזמן הנשיפה. המחלה מוגדרת כרבת משתנים ומופיעה בהתקפים. ההתקפים יכולים להיגרם בגלל גורמים אלרגנים (כמו קרדית אבק הבית ופריחת עצים מסויימים, בעיקר בעונות מעבר), שינויי טמפרטורה ומאמץ גופני. בזמן ההתקף מתכווצים השרירים המקיפים את הסימפונות, וגורמים להקטנת מעבר האוויר. בלוטות ריר בדופן הסימפונות מפרישות ריר צמיג, ותאי דם לבנים מסוגים שונים חודרים לסימפונות ומייצרים חומרים כימיים שגורמים לדלקת (inflammation). דלקת זו שונה מדלקת שנגרמת על-ידי חיידקים או נגיפים, למשל בברונכיטוס.

התקפי אסטמה מטופלים בעיקר באמצעות תרופות שמרחיבות את הסימפונות, וכן בתרופות חדשות אנטי דלקתיות, שמשמשות כטיפול מונע לטווח ארוך. בעבר רווחה הדעה כאילו חיים בסביבה עם אוויר יבש, בערד למשל, עשויה להיטיב עם חולי האסטמה. אולם כבר משנות השבעים והשמונים, הראו מחקרים, גם אלה שנערכו במכון וינגייט, כי דווקא סביבה לחה מיטיבה יותר עם חולי האסטמה, בעיקר אלה שסובלים מאסטמה שלאחר מאמץ גופני (EIA).

הנושא של התקף אסטמה לאחר מאמץ גופני מעסיק ספורטאים וחוקרים כאחד. בשנת 1973 פרסמו החוקרים גודפרי ואנדרסן מימצאי מחקר, על פיהם למשך המאמץ הפיזי ולעוצמתו יש חשיבות רבה בקביעת חריפות ההתקף האסטמתי. כך למשל, ריצה בת 6-8 דקות בעוצמה של 60% עד 80% מהיכולת האירובית של החולה, גורמת להתקף אסמטי חריף יותר, בהשוואה למאמצים במשך ובעוצמה קצרים יותר או ארוכים יותר.

הסיבות להופעת ההתקף האסטמתי לאחר מאמץ גופני, שלפעמים מופיע 10 דקות אחרי סיום הפעילות ולפעמים אחרי מספר שעות, לא לגמרי ברור. חוקרים אחדים מאמינים כי שאיפת אוויר קר בזמן הפעילות, היא זו שגורמת להיצרות כלי הנשימה ולהתקף. במחקרים אחרים נמצא כי בהשוואת פעילות גופנית בעלת עוצמת מאמץ ועומס מכני זהים ביבשה ובמים, הפעילות במים השפיעה לטובה על עוצמת התקף, יותר מאשר הפעילות ביבשה. כפי הנראה, בגלל היעדר משקל במים, שהקל על פעילות מערכת הלב והריאות.

גם ד"ר עמרי ענבר, חוקר במכון וינגייט, טוען במאמרו על היבטים פיזיולוגים של EIA ("אסיף –על מדעי הספורט –מכון וינגייט1957-1977) כי "מחקרים קודמים מצאו כי ריצה באוויר החופשי וריצה על מסילה נעה, הביאו להרעה הגדולה ביותר במצבו של האסטמתי, בהשוואה לרכיבה על אופניים ארגומטריים, הליכה איטית או שחייה". אולם, לטענתו, החוקרים טרם מצאו הסברים מדוע לפעילות גופנית מאומצת במים יש השפעות פחות שליליות על התקפי אסטמה, בהשוואה למאמצים גופניים ביבשה.

הערכות החוקרים הן כי ייתכן ש:
* מצב הגוף הנמצא באיזון במים;
* האופי הקצבי של הנשימה ותנועות הגוף בשעת השחייה;
* השינויים החלים בחום הגוף בעת פעילות במים, בהשוואה לאלה שביבשה;
* רמת הלחות באזור הבריכה - כל אלה מיטיבים עם חולי האסטמה.

במספר מחקרים נמצא כי מעבר החום היעיל בין הגוף למים, וכן רמת הלחות באוויר הנשאף בשעת השחייה - הינם גורמים חשובים במניעת התקפים אסטמתיים.

במימצאי מחקר שנערך במכון וינגייט בשנת 1977 על-ידי החוקרים בר-אור-נוימן ודותן, ובמחקרים נוספים בעולם שבאו בעקבותיו, הועלתה האפשרות כי הלחות הגבוהה באוויר שאותה שואף החולה בשעת השחייה, הינה גורם חשוב במניעת EIA לאחר התאמצות במים. אולם, במחקר שערך ד"ר ענבר יחד עם פרופ' עודד בר-אור וחוקרים נוספים במכון וינגייט, בשנת 1979,לא נמצאו מימצאים שהצביעו על כך שהלחות היחסית הגבוהה של האוויר הנשאף על-ידי השחיין הינה הגורם המרכזי במניעת EIA.

בעדכון בנושא EIA מטעם בית הספר לרפואה של אוניברסיטת UCLA, שפורסם ב-1993 ב- Annals of Allergy נטען כי מחקרים מהתקופה האחרונה מעלים השערה שהגורמים המשפיעים על אסטמה לאחר מאמץ גופני הם אותם חומרים מעוררי דלקת שנקראים

sulfidopeptie leukotrienes. גם במחקרים עדכניים אלה מייחסים חשיבות לשאיפת האויר הלח. לטענת החוקרים, ניתן לדכא התקפי אסטמה מסוג EIA על-ידי שאיפת אוויר חמים ולח כמו בבריכת שחייה מחוממת, או לחילופין במקומות שהאוויר קר - כדאי לצאת לאימון עם צעיף שמכסה את האף והפה.

ניסיון להקל על ספורטאים מפני EIA מגיע גם מכיוון שונה לחלוטין. בימים אלה נערך במכון וינגייט מחקר חדש בנושא אסטמה לאחר מאמץ. ד"ר ברקת פלק מהמרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט, בודקת את השפעת הליקופן, חומר המצוי בעגבניות בשלות, שמהווה נוגד חימצון, אצל נערים שסובלים מסימפטומים של EIA, אך אינם לוקחים תרופות באופן קבוע. לדברי ד"ר פלק, במחקרים קודמים שנעשו על חולים עם אסטמה קשה, נמצא שאצל כ- 50% המחולי אסטמה אשר לוקחים תרופות באופן קבוע, תוספת של ליקופן מפחיתה את התופעה.תגובות הוסף תגובה
1.פעילות גופנית עם מכשיר שמפיץ אדיםרחל להב06/02/06
2.ג'ודו והתקפי אסטמהנילי15/10/07
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת