חפש רק בנושא זה


שריפות (קלוריות) דווקא מומלצות לקיץ

ריכוז אירועי הספורט העולמיים של הקיץ הזה, יחד עם החום והלחות המקומיים - מביאים את כולנו לרבוץ מול המסך באפס מעשה. התוצאה - צבירה בלתי מבוקרת של קלוריות. למולי אפשטיין יש כמה עצות מעשיות לשילוב בריא בין צפייה סבילה לגוף פעיל
  16/07/04

משחקי יורו 2004 הסתיימו (מי האמין שיוון תהיה אלופת אירופה...?), בווימבלדון הוכתרו האלופים, ולאנס ארמסטרונג דוהר לקראת ניצחון שישי אפשרי בטור דה-פראנס.באתונה הולכות ונשלמות ההכנות לקראת הצגת הספורט הגדולה בתבל ואנחנו ממשיכים לקטר על החום והלחות הבלתי נסבלים. כאילו שבאתונה יהיה קריר...

החשיפה העצומה לאירועי הספורט הבינלאומיים כנראה שאינה תורמת לנו להיות פעילים יתר על המידה."שהם ירוצו ויתאמצו; אני אשב לי בסלון הממוזג, אמזוג עוד כוס בירה ולאות סולידריות עם החגיגה היוונית אשתה אולי גם כוסית של אוזו. רק שתהיה איזושהי הפסקה לשקופיות החסות, שאפשר יהיה לקפוץ לשירותים...". נראה שמחשבות מסוג זה יעברו במוחם של מכורי ספורט רבים גם במהלך חודש אוגוסט, בעוד כמה ימים.

העניין הוא שרביצה ממושכת כל-כך מול מסכי הטלוויזיה (וכאן מתחילה ההשוואה למי יש יותר גדול...מישהו אמר 42 אינץ'?) אינה תורמת לשמירה על משקל גופנו. נהפוך הוא - היא בהחלט תורמת. בסיומו של הקיץ ימצאו עצמם חובבי ספורט רבים עם כמה וכמה קילוגרמים מיותרים. כל זה כמובן תולדה של מינימום פעילות גופנית יחד עם אכילה בלתי מבוקרת.

בשביל לשנות במעט את מאזן הכוחות, אנו חייבים לאמץ כמה הרגלים שיעזרו לנו לצלוח את הקיץ בשלום. נכון שבקיץ קשה מאוד להתאמן, אולם הקפדה על פעילות גופנית סדירה ואימוץ כמה טיפים תזונתיים בהחלט עשויים לסייע לנו להפחית במסת השומן גם בתקופה זו.

1. הגבר את תדירות האכילה שלך. המטרה היא להגביר את כמות הארוחות, אולם לא את סך הקלוריות הנצרכות ביום. לדוגמה, אם אתה אוכל 3 ארוחות מרכזיות ביום, נסה "לשבור" את הארוחות לארוחות קטנות יותר. כך תאכל 6-5 ארוחות ביום במרווחים של 3 שעות ביניהן. אכילה עשויה להגביר את שריפת השומן בגוף, בתנאי כמובן שיודעים לאכול נכון. אכילת ארוחה גדולה, לדוגמה קערה גדולה של פסטה, גורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם ולעלייה בהפרשת הורמון האינסולין. האינסולין מעודד אגירת שומן בתאים, ומכאן קצרה הדרך לצבירת עודפי שומן. אכילת ארוחות קטנות תעזור לך לווסת את ריכוז הסוכר בדם ותעזור לך להיפטר ביתר קלות מעודפי השומן.

2. פצל את האימון היומי שלך. אנשים רבים חשים עצמם לחוצים במרבית שעות היום והמחשבה על הקצאת זמן לאימון גופני עלולה לתרום ללחץ נוסף. במסגרת המחויבות למשפחה, המחויבות לעבודה, הנשיאה בנטל הכלכלי ועוד, המחשבה על פעילות גופנית משולה למשקולת המונחת על הכתפיים. באחרונה נמצא שפעילות גופנית קצרה, שמבוצעת בשני מוקדים שונים במהלך היום - עשויה להאיץ את קצב חילוף החומרים יותר מאימון אחד ארוך. הקפד לצעוד 15 דקות בקצב מהיר בטרם צאתך לעבודה ובצע צעידה נוספת בהפסקת הצהריים שלך. עשה זאת במשך 5 ימים בשבוע. בתוך 30 ימים תוכל להבחין בתוצאות מרשימות.

3. אכול ארוחת בוקר. למרות המודעות ההולכת וגדלה, מדהים עדיין להיווכח כמה אנשים מדלגים על ארוחת הבוקר שלהם. כידוע, תפקידו של הגוף האנושי הוא לשרוד. מניעת מזון מן הגוף לאחר צום הלילה (בהנחה שאנשים אינם מטיילים במהלך הלילה לכיוון המקרר) גורמת להפעלת מנגנוני ההישרדות שלנו. מניעת מזון במשך שעות כה רבות מכניסה את הגוף למגננה במטרה לשמור על מאגרי האנרגיה הקיימים. פעולה זו תורמת להאטה בקצב חילוף החומרים ומכאן הדרך להשמנה קצרה מתמיד. זכרו: אכילה תורמת להאצת קצב חילוף החומרים שלנו.

4. צריכה קלורית מחזורית. טכניקה זו מבוססת על אכילה מבוקרת במשך 3 ימים (כמות הקלוריות המינימלית לתפקוד יומי תקין בהתבסס על נתוני הרכב גוף, מין וגיל) ואילו ביום הרביעי מוסיפים 400 קלוריות לתפריט המאוזן. לדוגמה, אם הצריכה הקלורית המאפשרת לך ליצור מאזן קלורי שלילי עומדת על 1400 קלוריות ביום, עליך לצרוך ביום הרביעי 1800 קלוריות. שיטה זו מאיצה את קצב חילוף החומרים ועשויה לעזור לך לאבד שומן בקצב מהיר יותר. חשוב מאוד לזכור שהתוספת של 400 הקלוריות צריכה להיות ממזונות בריאים בעלי ערך תזונתי גבוה.

5. שתה כמות רבה של מים. רקמת השריר ורקמות חיוניות אחרות מורכבות מ- 80% מים. אם תגביל את צריכת הנוזלים שלך הגוף יאלץ לשמור על מכסת הנוזלים הקיימת ואתה עלול להרגיש נפוח כבלון. הקפדה על צריכת נוזלים נאותה במהלך היום תאפשר לגופך להיפטר מעודפי נוזלים כך שתוכל להרגיש נוח ומרוקן.הקפד לשתות 16-12 כוסות מים ביום.

6. בצע פעילות גופנית בשעות הבוקר. אם ביכולתך לארגן את סדר יומך מחדש, דאג לשבץ את הפעילות הגופנית שלך בשעות הבוקר. אנשים שמתאמנים בקביעות בשעות הבוקר מוצאים כי יותר קל להם לווסת את תאבונם במהלך היום. הפעילות הגופנית מווסתת את תחושת הרעב ובנוסף גורמת להתחיל את היום בהאצה של קצב חילוף החומרים.

7. בצע אימוני הפוגות אירוביים. אימוני הפוגות מבוססים על סידרת מאמצים בעצימות גבוהה יחסית, כשביניהם מבוצעת פעילות דומה (לדוגמה ריצה) בעצימות נמוכה.מחקרים מצאו שאנשים אשר שילבו שתי יחידות של אימוני הפוגות אירוביים במהלך השבוע (בנוסף לשתי יחידות אימון אירובי מתון) איבדו מסת שומן בקצב גבוה יותר בהשוואה לאנשים שביצעו אימון אירובי מתון בלבד. דוגמה לאימון הפוגות אירובי היא שילוב של 45 שניות בקצב מואץ (הליכה מהירה יותר, האצה קלה בקצב הריצה, דיווש מהיר יותר על גבי האופניים) בכל 5-4 דקות של פעילות מתונה. שיטה זו תגרום להגברת העלות הקלורית של האימון וכך תוכל לאבד יותר שומן. התברר כי די ב- 30-25 דקות של אימון שכזה על מנת להשיג את האפקט הרצוי.

8. האץ את קצב חילוף החומרים על-ידי קריאה במקום צפייה בטלוויזיה. במחקר שנערך באוניברסיטת ממפיס שבארה"ב, נמצא שבמהלך צפייה בטלוויזיה קצב חילוף החומרים נמוך ב- 16% בהשוואה לזה הנמדד בפרק זמן זהה בעת קריאת ספר. על מנת להגיע לפשרה הולמת הבה ונחליט שאת שידורי הספורט לא נחסוך ממך אבל פעילות גופנית יומית עליך לעשות.

9. שתה תה ירוק. תה ירוק הוא משקה יפני פופולרי בעל סגולות בריאותיות רבות, ביניהן סיוע בהפחת מסת השומן בגוף. עדיין לא ברור כיצד עוזר התה הירוק להגביר את ההוצאה הקלורית (הדבר לא מיוחס לתכולת הקפאין שבו) אולם נראה שהדבר מיוחס לרכיב המכונה EGCGהנמצא בו.כאשר אתה קונה תה ירוק אנא בדוק שעל גבי התווית מצוין התקן לקפאין ולרכיב EGCG.

מקור:http://www.newhope.com/nutritionsciencenews/NSN_backs/Apr_00/natnews_5.cfmתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת