חפש רק בנושא זה


לו"ז צפוף: הפעילות הגופנית של האנשים העסוקים

כולנו לכודים במרוץ המתיש של החיים, ושוכחים שצריך לפעמים לדאוג לתחזק ולשמר את הגוף שמשרת אותנו. הקפדה על פעילות גופנית סדירה ומעבר לאורח חיים בריא, שכולל תזונה נכונה ועיסוק בפעילויות מווסתות לחץ, יקנו לכם איכות חיים גבוהה ובריאות טובה
  30/04/03

רבות נכתב ודובר על חשיבותה של הפעילות הגופנית לשיפור איכות חייו ובריאותו של האדם. אלא מה, רבים טרם הפנימו את העובדה כי חוסר עיסוק בפעילות גופנית מהווה כיום גורם סיכון השווה במשקלו לעישון סיגריות, למשל. נכון שיותר ויותר אנשים מודעים כיום לנושא הבריאות האישית, ורבים מאיתנו הם צרכני בריאות לא קטנים, אולם מכאן ועד לביצוע הצעד הראשון על גבי מסלול ההליכה - המרחק לעיתים רב. בחנו את עצמכם ואת האנשים הסובבים אתכם: כמה מכם ניסו במהלך חייהם דיאטות כאלה ואחרות במטרה להפחית ממשקל גופם? שימו לב עד כמה אנו עסוקים במשקל גופנו, אולם לא עוסקים כלל בשאלה האם אנו בכושר גופני טוב... מעניין, לא?

מדוע אנשים נרתעים כל-כך מהמושג "פעילות גופנית"? נראה כי חלק מהסיבות טמונות בעובדה ש"פעילות", או Exercise באנגלית, מסמלת עבורנו משהו לא נעים, משהו קשה שגורם לנו להזיע ולהתנשף. בנוסף, הפעילות הגופנית נתפסת כצרכן זמן בלתי מבוטל, אם לוקחים בחשבון את מכלול ההתעסקות סביב האימון: מציאת זמן במהלך היום העמוס, הגעה לחדר הכושר, החלפת בגדים, אימון, מקלחת, התארגנות ונסיעה הביתה. זו הסיבה כי לרבים הופכת ההתעסקות בפעילות הגופנית, ובמה שכרוך בה, למטרד ולא למשהו נעים שכיף להתמיד בו.

אולם יש גם דרך אחרת.מחקרים מצאו כי די בפעילות גופנית יומיומית מתונה, הליכה נמרצת לדוגמה, לתרום תרומה משמעותית לבריאותו של האדם, באופן דומה למה שמושג בפעילות גופנית עצימה. כל שעלינו לעשות הוא לשנות במעט את הרגלי הפעילות שלנו, ולהעדיף פעילויות גופניות קלות ומהנות על פני רביצה חסרת תוחלת בכורסה.

סדר עולמי חדש

על מנת ליהנות מיתרונותיה המגוונים של הפעילות הגופנית, עליך להקדיש לכך לפחות 30 דקות ביום, שבהן תבצע פעילויות המערבות קבוצות שרירים גדולות. משחק דמקה סוער בהפסקת הצהרים אינו דוגמה טובה לסוג פעילות שכזה, אולם נראה כי הטיפים הבאים יעזרו לך לארגן טוב יותר את זמני הפעילות שלך בסדר יומך העמוס.

מחויבות אישית – אתה חייב לעצמך ולמשפחתך להיות בריא ככל שניתן.התחייבות לפעילות גופנית יומית היא שלב חשוב במעבר לאורח חיים בריא.

הצבת מטרות – קבע לעצמך מטרות לטווח קצר ומטרות לטווח ארוך.מטרה לטווח קצר יכולה להיות הוספת דקה בכל יום למשך הפעילות שלך ואילו מטרה לטווח ארוך יכולה להיות הפחתה ממשקל הגוף או הורדת לחץ הדם.

עקרון הפיצול – הפעילות הגופנית אינה חייבת להתבצע ביחידה אחת.אנשים עסוקים יכולים ליהנות מיתרונותיה של הפעילות הגופנית בדומה לאנשים אחרים המתאמנים ביחידה אחת, אם הם יפצלו את זמני הפעילות למספר מוקדים ביום.

תכנון מראש – בימים עמוסים, סביר להניח שלא תצליח לפנות לעצמך ספונטנית זמן לעסוק בפעילות גופנית. דרך מצוינת להתגבר על כך היא לסמן ביומן "פגישת אימון", ולהתייחס אליה כאל פגישה חשובה מאוד שלא ניתן להזיזה.

המנע ממלכודת "הכל או לא כלום"– קורה שביום מסוים העומס הוא כה גדול, עד שלא עמדת במשימותיך ולא הצלחת להקדיש לעצמך זמן לעיסוק בפעילות גופנית. אל דאגה, מחר יהיה יום חדש, ובו הזדמנות נוספת להמשיך ולעסוק בפעילות הגופנית.

שמור על פרופורציה – אם מסיבה כלשהי יצאת מהשגרה ולא הצלחת להתאמן במשך זמן מה (פציעה, מחלה) אל ייאוש.הפרעות מסוג זה הן חלק מהחיים וגם ספורטאים אולימפיים חווים תקופות שכאלה במהלך ההכנה שלהם לאירועי השיא.

הייה ריאלי – אל תבחר לעסוק בפעילויות גופניות שאינן גורמות לך להנאה.בחר פעילות שמסבה לך הנאה וכך תוכל להתמיד בה לאורך זמן.

·יגוד והנעלה – פעילות גופנית ספונטנית דורשת ציוד מתאים בהישג יד.דאג כי תמיד ימצא ברשותך ציוד מתאים לעיסוק בפעילות גופנית.

ניצול הפנאי – נצל את הזמן הפנוי בסופי השבוע או בחופשות לצעידה ממושכת או לטיול מהנה בסביבה הררית.

תכנון שבועי – על-פי הנחיות הארגון האמריקאי לרפואת ספורט (http://www.acsm.org/index.asp) מומלץ לעסוק 3-5 פעמים בשבוע בפעילות אירובית, 2-3 אימוני כוח ו-2-3 אימוני גמישות שבועיים. נסה לשלב בין שלושת סוגי האימונים ולא לבצע כל יחידת אימון בנפרד.

יצירתיות, זה שם המשחק

פעילות גופנית אינה חייבת להתבצע אך ורק בתוך מסגרת מסודרת בחדר הכושר. נצל את הסביבה הטבעית ואת ההתנהלות היומית, על מנת להעניק לעצמך הזדמנויות לפעול באופן ספונטני. להלן כמה רעיונות שיעזרו לך להגביר את מידת החשיפה היומית לפעילות גופנית:

השתמש במדרגות במקום להשתמש במעלית או במדרגות נעות.גוון על ידי עלייה של שתי מדרגות בכל פעם או הגבר את קצב העלייה.

הקפד ללכת בכל פעם שמתאפשר לך. חנה במקום מרוחק במעט מהיעד אליו אתה מתכוון להגיע;החנה את הרכב בחלקו המרוחק של מגרש החנייה. חפש את נתיב ההליכה הארוך ולא את הנתיב הקצר.

הקפד לקום מהכיסא מספר פעמים רב ככל שניתן.

כאשר אתה פורק מהאוטו את המצרכים שקנית בסופרמרקט, הקפד לקחת הביתה כל שקית בנפרד.

פתח תחביב מעשי כמו גננות, וכך תזכה להזדמנויות רבות להיות פעיל.

כבה את מכשיר הטלוויזיה וצא לשחק עם ילדיך.

למד לעסוק בספורט שטרם נחשפת אליו, לדוגמה: טניס, גולף, סקווש.

הצטרף לקבוצת אנשים העוסקת בפעילות גופנית באופן קבוע, לדוגמא: צועדים, רוכבי אופניים, מטפסי הרים.

לסיכום, נראה כי המפתח ליישום עקרונות הפעילות הגופנית הוא יצירת מחויבות אישית גבוהה לנושא. ברגע שתפנים את חשיבותה של הפעילות הגופנית ותהפוך אותה לחלק בלתי נפרד מאורח חייך, כך יקל עליך להתמיד בביצועה. הקפדה על פעילות גופנית סדירה ומעבר לאורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ועיסוק בפעילויות מווסתות לחץ יקנו לך איכות חיים גבוהה יותר וישפרו באופן משמעותי את בריאותך.תגובות הוסף תגובה
1.מאמר יפה!אחת שיודעת.20/06/07
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת