חפש רק בנושא זה


הצעד הנכון: התשובה לתחלואי העולם המודרני

אנחנו יושבים מול המחשב, זוחלים בפקקי תנועה, נתקעים במעלית ומקיימים פגישות עסקים במסעדות. אז במקום כל אלה, נסו לעשות את כל הנ"ל – דרך הרגליים. בהליכה. זה נעים, זה בריא, זה מאוורר את הנפש ומסדר את הראש. קדימה צעד
  05/04/03

ההליכה היא צורת ההתקדמות הטבעית ביותר לאדם. אחת מהגדרות ההליכה היא "יציאה משיווי משקל וחזרה אליו". גם בחיי היומיום אנו נדרשים לשמור כל הזמן על שיווי משקל. איזון בין מטלות שונות בבית למטלות בעבודה, איזון בין דרישות הממונים עלינו לבין דרישותינו מהכפופים לנו. האיזון מתרחש בין מה שאנחנו רוצים - לבין מה שאנחנו צריכים. כל החיים אנו משתדלים לשמור על שיווי משקל, ממש כמו בהליכה.

"ההליכה מדגישה את העונג על פני הכאב; את החברותיות על פני התחרותיות ואת הבריאות על פני סיכוני ההיפגעות. בהליכה נעלמות לפתע מגבלות הכושר, הבדלי המין, הניסיון והמיומנות". דברים אלה, של סת' באואר, העורכת הראשית של הירחון האמריקאי להליכה "Walking", מבטאים את גישתנו ההוליסטית לנושא ההליכה, ומשקפים את השינוי שחל בשנים האחרונות ביחס אליה.

עד לפני כעשר שנים, לא התייחסו ברצינות להליכה כאל פעילות גופנית שמשפיעה על איכות החיים; היום יש הסבורים שאפשר לפתור באמצעותה כל בעיה. גם כאן כדאי לשמור על איזון ופרופורציות. החוקר הקנדי לארי מ. לייט המליץ על הליכה כפעילות גופנית של שנות האלפיים - מפני שאפשר לאמץ וליישם אותה בלי עזרת ארגונים גדולים ופורמליים, ומפני שהיא משפיעה לטובה על הבריאות: הגופנית, הנפשית, הקוגניטיבית, החברתית והסביבתית.

הליכה היא פעילות שקל להפוך אותה לחלק משגרת החיים. היא אינה דורשת ציוד מיוחד או מיומנויות מורכבות. כדי ללכת, צריך רק רצון וזוג נעלי הליכה. ההליכה עשויה להוביל את העוסקים בה לאמץ הרגלי התנהגות בריאים נוספים, פעילויות ספורט אחרות, והיא גם מסייעת לנו להסיח את דעתנו מנושאים מטרידים שונים. לדוגמה, אלה מאיתנו שהפסיקו לעשן, לא יחשבו על כך בזמן ההליכה.

ההליכה תורמת לשיפור הכושר הגופני ולתפקוד יעיל יותר של כל מערכות הגוף, וגם להפחתת ושמירת משקל (בשילוב תזונה מבוקרת כמובן), מניעת מחלות ושיקום מהיר יותר לאחר מחלות.  אדם שעוסק בפעילות גופנית, מוריד את הסיכון ללקות במחלות לב ב- 40% בהשוואה לאדם שאינו עוסק בפעילות גופנית.

אדם שמשלב פעילות גופנית עם תזונה מבוקרת, הפסקת עישון ובקרה על לחץ דם תקין – מפחית את הסיכון בכ- 80%! שיפור הכושר הגופני מביא ליכולת טובה יותר של שליטה בגוף, דבר שמעורר אצל כל בני האדם תחושה נעימה. החלטות מתקבלות מהר יותר, ביעילות רבה יותר ובביטחון עצמי רב. גם החלטות שלא עלו יפה, אינן עוד מקור למתחים וללחצים. "לא פעם הגעתי למבוי סתום בעת כתיבת ספר, מאמר או פסק דין; אבל בשובי מן ההליכה - הכל היה נהיר לי", ציטוט של ויליאם דאגלס, שופט בית המשפט העליון בארצות-הברית.

מחקרים הוכיחו גם שפעילות גופנית משפרת את הדימוי העצמי ובכך תורמת לבריאות הנפשית. אנשים רבים מדווחים על תחושה של התרוממות רוח, שמחת חיים, עוררות פיזית והרגשה כללית טובה יותר אחרי ההליכה. כשמאמצים את ההליכה כפעילות גופנית קבועה כדאי לבחור מטרה ולגזור ממנה את הדרכים המומלצות להשגתה, תוך התייחסות לתדירות ההליכה, משך ההליכה ועוצמתה: תרשים מעגל ההליכה** יסייע לכם להגדיר את מטרת ההליכה שלכם ולגבש דרכים להשגתה.

מעגל ההליכה

אחד מפלחי מעגל ההליכה היא ה"יוממות" (COMMUTING). מונח זה לא נמצא בשימוש יומיומי בשפה העברית – אבל בהחלט מומלץ להפוך אותו לשימושי בהקשר לתרבות הדיבור וההליכה שלנו.

יוממות היא הליכה לשם ניידות יומיומית, כאמצעי זול ובריא להגיע ממקום למקום. הליכת יוממות יכולה להחליף נסיעות קצרות ברכב, כמו נסיעות ממקום המגורים למקום העבודה, ונסיעות מהבית למרכזי קניות. אפשר לצבור הליכות קצרות במשך היום. למשל: בעלייה במדרגות, בדרך לעבודה, לאורך מסדרונות המשרד, הליכה נמרצת בקניון ועוד.

אז איך עושים את זה בעבודה? בואו למשרד בלבוש "ספורט-אלגנט", הורידו את ה"אלגנט" והישארו עם "הספורט" וצאו להליכה מתונה שאינה גורמת להזעה מרובה ואינה מחייבת מקלחת והחלפת בגדים במקום העבודה. הליכת יוממות חוסכת לנו דלק, מפחיתה את זיהום האוויר והעומס בכבישים, וחוסכת זמן ישיבה מבוזבז במכונית תקועה בפקקי תנועה.

הליכת יוממות שוברת את שגרת היום, מוציאה אותנו ממצב של חוסר פעילות ומעוררת תחושה של עשייה חיובית. כשחוזרים אחרי ההליכה למקום העבודה, מרוויחים אנרגיה וגם עלייה בתפוקת העבודה.

לאנשי עסקים ממולץ להמיר פגישות סעודה בפגישות הליכה. וכך, במקום להוסיף קלוריות במסעדה או בבית קפה - שורפים אותן יחד בהליכה. מספרים על בן-גוריון שהיה מקיים פגישות תוך כדי הליכה נמרצת. לפגישות הליכה אלה היתה מטרה אחת גלויה: לנצל את זמן העבודה גם לפעילות גופנית.אבל מקורביו של בן-גוריון ידעו שיש לו עוד מטרה. האיש הקטן-גדול הזה נהג לצעוד בקצב כזה, שקשה היה להשיגו. כאשר בן-גוריון לא סבל מישהו, הוא היה מגביר את הקצב, ומותיר את המסכן מתנשף מאחוריו...

הליכת יוממות חשובה במיוחד בתרבות הטכנולוגית שלנו, שגורמת לנו לישיבה ממושכת מול המחשב או הטלוויזיה. תנוחת הישיבה יוצרת עומס על עמוד השדרה, יותר מאשר עמידה או הליכה. בהליכה, העומס מתאזן לאורך כל הגוף, והתנועה קדימה מסייעת להפחתת העומס.

אך לא רק עומס פיזי מופחת בהליכה, אלא גם עומס נפשי. לפעמים, כשהלחץ בעבודה כבד מנשוא, מומלץ לקום ולצאת להליכה. אפשר במסדרונות, אבל בהחלט עדיף בחוץ. הליכת יוממות מאפשרת לנו ניקוי ראש, זמן להרהור ולמחשבה.

זמן ההליכה למקום העבודה ובחזרה הביתה הוא זמן מצוין לתכנונים, להערכה על מה שהיה בפגישות השונות ולהסקת מסקנות להמשך.

המפתח להצלחה בהליכת יוממות הוא ללכת כמה שיותר פעמים ביום, תוך שמירה על יציבה תקינה ונשיאת חפצים מאוזנת בזמן ההליכה.

ועכשיו, הגיע הזמן לקום מהכסא עליו אתם יושבים בזה הרגע וקוראים מאמר זה, לעבור ממצב של חוסר פעילות גופנית למצב של תנועה, ופשוט ללכת.

ומי שרוצה לדעת יותר על אפשרויות נוספות של הליכה וכל מה שקשור להליכה, מוזמן לקרוא בספר "פשוט ללכת" בהוצאת מפה שכתבו מחברות מאמר זה.

מתוך הספר "פשוט ללכת", מאת עדנה בוקשטין ורותי דקל, בהוצאת "מפה"

* עדנה בוקשטיין מקדמת את נושא ההליכה כחלק מאורח חיים בריא; מרכזת פרויקט ארצי של הליכה ושבילי הליכה בחברה למתנ"סים;
* רותי דקל מפקחת על החינוך הגופני במשרד החינוך, מחוז ירושליםתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת