חפש רק בנושא זה


"פעילות גופנית משפיעה לחיוב על חיזוק מסת העצם"

תוצאות מחקר שנערך באחרונה במרכז לרפואת ספורט ומחקר במכון וינגייט, מחזקות את חשיבות הפעילות הגופנית של ילדים ומתבגרים, שכוללת אימוני כוח, נשיאת משקל ועוד – לחיזוק מסת העצם
  14/06/02


פעילות גופנית שכוללת אימוני כוח, נשיאת משקל וקפיצות בקרב ילדים ומתבגרים - משפיעה לחיוב על חיזוק מסת העצם. מסקנה זו עולה ממספר מחקרים חדשים שנערכו בעולם ובמרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, והיא מנפצת למעשה את המיתוס (ובעקבותיו את שינוי החוק שעבר בקריאה ראשונה), לפיו חדרי כושר הינם מחוץ לתחום לצעירים מתחת לגיל 14.

חשיבותה של פעילות גופנית בקרב מבוגרים מוזכרת בדרך-כלל בהקשר לשמירה על הבריאות הכללית (הפעלת השרירים, האצת מחזור הדם, שריפת שומנים, שמירה על יציבה נכונה, הרגשה טובה ועוד). בהתייחסות לנשים בגיל המעבר היא מודגשת בעיקר בקשר לשמירה על מסת העצם, במטרה למנוע ולהאט את איבוד מסת עצם ולמעשה למנוע את מחלת האוסטיאופורוזיס.

הנושא שעלה למודעות בשנים האחרונות, הביא לא רק לפריחתם של מכוני הכושר אלא גם הוציא לרחובות ולשפת הים אלפי נשים (גם גברים) שנצפות צועדות במרץ בכל שעות היום. ואולם, פעילות גופנית שמשפיעה על העלאת מסת עצם, משפיעה בעיקר בתקופת הגדילה. כך, לטענת ד"ר ברקת פלק מהמרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט.

לדברי ד"ר פלק, איכות העצם (המסה, כמות המינרלים, אלסטיות העצם והמבנה – המיקרו ארכיטקטורה) מושפעת מגורמים תורשתיים, תזונה, מצב הורמונלי ופעילות גופנית. התקופה המשמעותית לבניית העצם ולקביעת איכותה היא הילדות, עד תום תקופת הגדילה. פעילות גופנית בגילאים מבוגרים, מבורכת ככל שתהיה, לא בונה עצם - אלא רק מונעת את קצב ההידלדלות הטבעי. ככל שמגיעים לגיל הבגרות עם מסת עצם גדולה ואיכותית יותר, כך מידת הנזק מהאיבוד הטבעי קטנה יותר, והגיל בו מגיעים לסף אוסטאופורוטי (שבו יש סיכון לשברים) – נדחה.

עובדה זו, יחד עם הממצאים החדשים לגבי חשיבות הפעילות הגופנית בבניית מסת העצם בילדות, ראויה לדבריה לציון, גם מפני שהילדים והצעירים היום נוטים יותר לשבת מול המחשב או הטלוויזיה מאשר לשחק במשחקי כדור, למשל, בהשוואה לצעירים בעשורים הקודמים.

אחד הממצאים הראשונים שהצביעו על כך שפעילות גופנית עשויה להשפיע על העצם, היה בקרב טניסאים. הממצאים הראו ששורש כף היד הדומיננטית (היד האוחזת במחבט) היה רחב יותר משורש כף היד הלא דומיננטית. לדברי ד"ר פלק, ענפי ספורט שבהם צד אחד דומיננטי, מהווים מודל מצויין שמדגים את השפעת העומס המכני על העצם, מאחר שבשני הצדדים קיימת השפעה זהה מבחינת הגנטיקה, התזונה והמצב ההורמונלי (הגורמים המשפיעים על מסת העצם), אך רק בצד אחד קיימת השפעה של העומס המכני.

לדבריה, ממצאים אלו חשובים, מפני שבמחקרים בקרב ילדים ומתבגרים, שבהם נערכה השוואה בין ספורטאים ולא ספורטאים, ייחסו את ההבדלים במסת העצם לטענה תיאורטית, שעל פיה לספורטאים היתה מלכתחילה, עוד בטרם החלו להתעמל, מסת עצם גבוהה יותר.

באחד המחקרים האחרונים שנערכו במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ושטרם פורסמו, נבדקה ההשוואה בין מסת העצם אצל שחייניות, מתעמלות וקבוצת ביקורת. בכל קבוצה השתתפו כ- 20 בנות בגילאי 10-11. בבדיקת אולטרה-סאונד שמתאימה בעיקר לבדיקת עצמות ארוכות (זאת רק אחת השיטות לבדיקת איכות מסת העצם) נמצא (כצפוי) יתרון בולט למתעמלות; ואולם, גם בקרב השחייניות (ענף ספורט שאין בו עבודה מול כוח המשיכה ואין בו את רכיב האימפקט הבולם זעזועים, והמשפיע על מסת העצם) – נצפו תוצאות גבוהות במסת העצם באיזור הרגליים, בהשוואה לקבוצת הביקורת (בנות שלא עסקו בפעילות ספורטיבית).

לדברי ד"ר פלק, אין לתופעה זו הסבר, למעט ההשערה שהשחייניות (שלא התאמנו בחדר כושר) באופן ספונטני יותר פעילות (הולכות, משחקות קלאס) בהשוואה לקבוצת הביקורת. לטענת ד"ר פלק, ממצא זה מעניין, מאחר שעד היום, במחקרים שנערכו בין שחיינים לקבוצת ביקורת, לא היה הבדל במסת העצם.

ד"ר פלק מציינת כי שיא מסת העצם אצל שני המינים חל בסוף שנות העשרים או תחילת השלושים. אצל נשים, הירידה במסת העצם מהירה יותר סביב גיל המעבר, אך לפני תקופה זו קצב איבוד העצם דומה בקרב נשים וגברים. מה שגורם לכך שעם הגיעם לגיל המבוגר, מסת העצם נמוכה יחסית והסיכון לשברים בגלל אוסטיאופרוזיס גדל. בהנחה שהמצב ההורמונלי תקין ומאוזן, וצריכת הסידן בתזונה היא בהתאם להמלצות, הדרך היחידה להגדיל את מסת העצם בתקופת הגדילה – ובכך להגיע לשיא מסת עצם גבוהה יותר – היא בעזרת פעילות גופנית בתקופה זו.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת