חפש רק בנושא זה


השפעת הפעילות הגופנית והתזונה על העצם – אצל ילדים ומתבגרים

התזונה או הפעילות הגופנית – מה משפיע יותר על העצם בתקופת הילדות. כאשר התזונה מאוזנת, הגורם היחיד שעשוי להעלות את מסת העצם בילדים הוא פעילות גופנית
  12/06/02


פעילות גופנית ותזונה ידועים כגורמים שמשפיעים על צפיפות העצם אצל מבוגרים. מספר מחקרים הראו שפעילות גופנית נושאת משקל מאיטה, או במקרה הטוב יותר מונעת - את איבוד העצם במבוגרים, ובעיקר בזקנים. עם זאת, החשיבות של פעילות גופנית לבניית עצם היא בעיקר בגיל הילדות וההתבגרות, והמודעות לכך עלתה רק בשנים האחרונות. לפיכך, פעילות גופנית בתקופת הגדילה עשויה להעלות את שיא מסת העצם, ובכך להפחית את הסיכון לאוסטיאופורוסיס ולשברים אוסטיאופורוטיים בגיל המבוגר.

מספר מחקרים מצביעים על חשיבות צריכת הסידן בתזונה לבריאות העצם אצל מבוגרים. במקרה של ילדים, סקרים במדינות המערב מראים שצריכת הסידן בתזונה היומית אינה מספקת. בקרב ילדים שאינם צורכים מספיק סידן, תוספת סידן עשויה להעלות את מסת העצם לטווח קצר. עם זאת, עדיין חסרות ראיות לכך שתוספת סידן משפיעה לטווח ארוך. אצל ילדים ובמתבגרים, שצורכים סידן בהתאם לכמות המומלצת, מתן תוספת סידן אינו משפיע על מסת העצם.

מחקרים שמשווים בין ספורטאים צעירים לבין אלו שאינם ספורטאים, מדגימים באופן עקבי צפיפות עצם גבוהה יותר ותכונות עצם גבוהות יותר אצל ספורטאים, בעיקר אצל אלה שעוסקים בענפי ספורט שמערבים נשיאת משקל וקפיצות. בענפי ספורט א-סימטריים (לדוגמה טניס), העומס על עצמות הצד הדומיננטי גבוה יותר בהשוואה לצד הלא-דומיננטי. לעומת זאת, ההשפעה של הגורמים האחרים שעשויים להשפיעה על העצם (תורשה, איזון הורמונלי ותזונה), זהה בשני הצדדים. אצל ספורטאים צעירים בענפים א-סימטריים, נמצא לרוב צפיפות עצם גבוהה יותר בצד הדומיננטי. ולבסוף, מחקרים התערבותיים בקרב ילדים צעירים, אם כי מועטים במספרם, מספקים ראיות משכנעות שמצביעות על ההשפעות החיוביות של אימון גופני על חוזק העצם בתקופת הגדילה.

קשה לקבוע איזה גורם - התזונה או הפעילות הגופנית - משפיע יותר על העצם בתקופת הילדות. עם זאת, כאשר התזונה מאוזנת, הגורם היחיד שעשוי להעלות את מסת העצם בילדים הוא פעילות גופנית, בעיקר פעילות המערבת נשיאת משקל והמערבת קפיצות.

מחקרים נוספים נדרשים כדי לקבוע את הכמות וסוג הפעילות המיטבית, וכן את התקופה הרגישה ביותר להעלאת שיא מסת העצם.תגובות הוסף תגובה
1.מחפש מידע נוסףטל רייזברג13/12/06
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת