חפש רק בנושא זה


זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה

מוסדות הספורט הבינלאומיים מפרסמים ומעדכנים את רשימת החומרים האסורים לשימוש על-ידי ספורטאים. הבעיה היא אותם חומרים תמימים לכאורה, שאיש אינו יודע מה הם מכילים באמת. סקירה, מדריך וכמה דוגמאות
  06/01/03
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום


בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה חדשה, שמדירה שינה מעיניהם של ספורטאים הישגיים רבים. חלום הבלהות שאליו התעורר איתי מרגלית, קופץ לגובה מצטיין לשעבר, בחודש אפריל 1999 - הוא הסיוט הגרוע מכל של ספורטאים רבים. איתי מרגלית נתפס על שימוש בסטרואידים אנאבוליים, אחת מקבוצות החומרים האסורות בשימוש לספורטאים, מבלי שמעולם היתה לו כוונה להשתמש באותם תכשירים משפרי הישג. על האיום המרחף על ספורטאי העולם ועל תופעת תוספי התזונה "המזוהמים", בסקירה הבאה.


על סמי הספורט נכתב ודובר רבות, ולמרות פוטנציאל הנזק הבריאותי החמור של אותם תכשירים ממשיכים חלק מן הספורטאים להשתמש בהם וזאת במטרה לעמוד בתחרות ובדרישות התובעניות של עולם הספורט ההישגי. אולם בנוסף "למסתממים" מרצון, ניתן לדבר כיום על קבוצה נוספת של ספורטאים (הישגיים או חובבים) המולכת שולל בשל אי הקפדה על הליכי ייצור נאותים של כמה מיצרניות התוספים התזונתיים בעולם ועלולה ליפול קורבן במבדקי הסימום המונהגים לספורטאי ההישג. מי שאינו עומד למבדקי סימום, עלול פשוט לשלם מחיר בריאותי על שימוש בחומרים תמימים לכאורה הנמכרים כתוספי תזונה.


אפדרין ופרו-הורמונים


בשנים האחרונות מוצף שוק תוספי התזונה העולמי בחומרים שנמכרים ללא מרשם רופא אולם טומנים בחובם פוטנציאל נזק בריאותי חמור למשתמש התמים. חומרים אלה מסווגים בשתי קבוצות עיקריות: קבוצת החומרים הממריצים, הכוללת בתוכה את החומר המעורר אפדרין ואת מקורותיו הצמחיים אפדרה ו-
Ma Huang , וקבוצת הפרו-הורמונים שכוללת חומרי-קדם לייצור הורמון המין הזכרי הטסטוסטרון.

בעוד שהתוספים בקבוצה הראשונה משמשים כתכשירי עזר לירידה במשקל (פועלים לדיכוי התיאבון ולהגברת קצב חילוף החומרים בגוף), או לעירור הרמה המנטלית טרם אימון או תחרות, משמשים התכשירים בקבוצה השנייה להגברת ייצורו של הורמון הטסטוסטרון ובכך מגבירים את הפעילות האנאבולית בגוף. חשוב מאוד להדגיש כי שימוש באפדרין ודומיו עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ביניהן אי-סדירות בקצב הלב, הפרעות שינה חמורות, הפרעות אישיותיות ובמקרים מסוימים אף למוות.

השימוש בפרו-הורמונים עלול לגרום לתופעות לוואי שדומות לשימוש בסטרואידים אנאבוליים, כמו הקרחה, שיעור יתר על הגוף, שיניים בפרופיל השומנים בדם, פצעי אקנה, עלייה בלחץ הדם ואפילו הגברת הסיכון להתפתחותם של גידולים סרטניים.

הסיבה להופעתם של הפרו-הורמונים בשוק תוספי התזונה, קשורה לניסיון למצוא אפיק חוקי למכירתם של תכשירים בעלי אפיון אנאבולי שיספקו חלופה לסטרואידים האנאבוליים, שנמכרים רק עם מרשם רפואי או לחילופין בשוק השחור.בנוסף, היוו הפרו-הורמונים תחליף סביר עבור ספורטאים הישגיים שרצו להימלט מאימת המבדקים הנהוגים בעולם.חשוב לציין כי עד לחודש ינואר 1999 לא נכללו חומרים אלה ברשימת החומרים האסורים בשימוש על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי!

יש לך מה להצהיר?

רבים נתקלים בשאלה זו בהיכנסם בשערי מדינות שונות בעולם, והכוונה היא כמובן לטובין.מתברר כי יצרניות תוספים רבות בעולם לא מכירות את השאלה או לפחות מתעלמות מקיום אחד החוקים הבסיסיים ביותר והוא הצהרת התכולה המדויקת במוצר אותו הן מוכרות.מתברר כי בשנים האחרונות פשטה בעולם התופעה של תוספי תזונה "מזוהמים", כלומר תוספים המכילים רכיבים שעל קיומם לא הוצהר כלל על גבי התווית.

חשיפתה של תופעה מסוכנת זו התאפשרה בעקבות עלייה דרסטית במקרים בהם נתפסו ספורטאים רבים על שימוש בסטרואיד האנאבולי ננדרולון. מאחר שגורלם המקצועי ותדמיתם של הספורטאים הונחו על כף המאזניים –שהרי ספורטאי אשר נמצא אשם בעבירת סימום צפוי להרחקהמפעילות תחרותית לזמן ממושך ובנוסף נפגעת קשות תדמיתו - גייסו הספורטאים מדענים ועורכי-דין רבים על-מנת לנסות ולהוכיח את חפותם.

מתחקיר מקיף אשר נערך בקרב ספורטאים, התברר כי כולם צרכו תוספים תזונתיים ולא צרכו כלל חומרים אנאבוליים כדוגמת אלה אשר נמצאו בדגימות השתן שלהם.מובן שכמעט כל ספורטאי אשר נמצא אשם בעבירה של שימוש בסמים טוען כי לא השתמש בחומרים אסורים, ולפיכך נדרשה עבודת מחקר מדעית על-מנת להוכיח את טענותיהם של הספורטאים.

הצד הישראלי

כאמור, קורבן לתרמית שכזו היה האתלט הישראלי איתי מרגלית, קופץ לגובה שהיה בשיא הכנותיו לקביעת הקריטריון למשחקים האולימפיים בסידני. התחוור לו כי בדגימת השתן שסיפק לצורך בדיקת סמים נתגלו עקבותיו של הסטרואיד האנאבולי ננדרולון.

 

על-מנת להוכיח את חפותו של האתלט, ערכה הוועדה למניעת סמים בספורט, בשיתוף מעבדת הסמים הראשית של הוועד האולימפי הבינלאומי, מחקר מדעי מקיף. במחקר נמצא כי שני תוספים שצרך הספורטאי הכילו חומרים אשר גרמו להופעתם של תוצרי הפירוק של הסטרואיד האנאבולי בשתן. התברר כי החומרים אשר היו בתוספים הפכו בכבד של הספורטאי לסטרואיד האנאבולי ננדרולון, עובדה שגרמה להפללתו.

מיותר לציין כי שמות החומרים האסורים לא הופיעו בפירוט הרכיבים שעל גבי אריזת המוצר, אלא הוחדרו לשם עקב הליכי ייצור לקויים - או במזיד - כך שלמשרד הבריאות בישראל לא היתה סיבה שלא לאשר את הבאתם של התוספים לארץ.

תוצאות המחקר, שבזכותן זוכה מרגלית לחלוטין על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, פורסמו על-ידי הוועד האולימפי הבינלאומי ונשלחו בצירוף מכתב תלונה חריף לרשות המזון והתרופות בארה"ב ה- FDA. בעקבות תגלית זו, הוכח כי תוספים תזונתיים רבים חשודים כ"מזוהמים", דבר אשר הסביר את העלייה התלולה בכמות המקרים "החיוביים" בנוכחות הננדרולון כפי שהעידו על כך רישומי מעבדות ה- IOC (הוועד האולימפי הבינלאומי).

השערתם של המדענים היתה, כי יתכן שהתוספים החוקיים "זוהמו" בתהליך הייצור על-ידי המכונות במפעל. מאחר שכל הכמוסות מיוצרות באותו קו ייצור ובאמצעות אותן המכונות, ייתכן שנותרו שרידים של פרו-הורמונים על המכונות (מפעולת ייצור קודמת של תוספים המכילים חומרים אלה והנמכרים לצורכי פיתוח-גוף), והם מצאו את דרכם לתוספי המזון ה"חוקיים".

תוצאות המחקר של ה-IOC

בעקבות הגילויים החדשים והמפתיעים ולאחר סיום "פרשת מרגלית", פנה כותב שורות אלה למנהלו הרפואי של הוועד האולימפי הבינלאומי בשאלה מדוע לא עושים מבדקי פתע לתוספי תזונה, בדומה למבדקי הסימום הנהוגים בספורטאים. ד"ר פטריק שמש "קנה" את הרעיון, ובמחקר רחב היקף הורדו ממדפי החנויות ב- 15 מדינות בעולם 634 תוספי תזונה, שאינם אמורים להכיל חומרים אסורים, ונשלחו לאנליזה במעבדה הראשית של ה- IOCבקלן שבגרמניה. תוצאות המחקר אוששו את הנתונים הספורים שהיו לאנשי המעבדה הכימית בקלן קודם לכן. כ- 15% מתוספי התזונה הכילו חומרים שעלולים היו לגרום למבדק סימום חיובי ולפסילתו של הספורטאי שצרך אותם! משמעות הדבר היא כי כמעט כל תוסף תזונה שביעי עלול להכיל חומרים שיובילו למבדק סימום חיובי!

אז מה עושים?

ספורטאים ומאמנים רבים למדו את הלקח, ומנסים כיום לנקוט פעולות מנע על-מנת למזער את סיכון נפילתם ברשת אשר טוו יצרניות תוספים מסוימות בעולם. אולם אין די בכך על-מנת למנוע לחלוטין תקלה חמורה שכזו, אלא אם כן מפסיקים את נטילתם של תוספים תזונתיים,דבר שאינו מציאותי, כמובן, בהתחשב בדרישות הפיסיות העצומות שנדרשים להן כיום ספורטאי ההישג.

המסקנה העיקרית המתבקשת היא אפוא, כי יש להימנע מצריכתם של תוספים המיוצרים על-ידי חברות אשר מייצרות גם תוספים המיועדים לפיתוח הגוף, המכילים חומרים ממשפחת הפרו-הורמונים. טוב יעשו הצרכנים אם יעדיפו לרכוש תוספים תזונתיים מחברות בעלות מוניטין עולמי, אשר בקו מוצריהן לא מופיעים תוספים שמכילים חומרים אסורים ממשפחת הפרו-הורמונים (אנדרוסטנדיון, למשל) או חומרים ממריצים, כדוגמת אפדרין.בנוסף, זכותו של המשתמש לדרוש מהיצרניות "מחוייבות לנקיון", כלומר הצהרה על כך כי תוספי התזונה שלהן אינם מכילים חומרים אסורים בשימוש לספורטאי הישג וכי תהליכי הייצור נעשו על פי הנהלים המחמירים ביותר כמקובל בתהליכי ייצורן של תרופות.

 

 

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות