חפש רק בנושא זה


מרלין אוטי. פשוט מדהימה

כאשר היא תרכון על אדני הזינוק באתונה - מימינה ומשמאלה יתכוננו לזינוק נשים ונערות שעוד לא נולדו כשהיא כבר היתה המהירה בעולם. קבלו את מרלין אוטי, בת 44, שלושה חודשים לפני הפעם השביעית במשחקים אולימפיים (והפעם במדי סלובניה). האצנית הגדולה אי פעם, תיזכר גם כזו שמעולם לא הצליחה לנער מעליה את תדמית הלוזרית במעמדים הגדולים
  07/05/04
מאמרים נוספים בתחום
מכון וינגייט מברך את שחר צוברי לרגל זכייתו במדליית הארד
טאקוונדו – ענף צעיר, תקוות גדולות
המשלחת הגדולה ביותר לבייג'ין עם 41 ספורטאים
פרשיית אודי גל – בעין הסערה
מאמרים נוספים בתחום
35 ספורטאים ב־10 ענפים הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
מדליית ארד לאריק זאבי באליפות אירופה בג'ודו
זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת
חמישה שחיינים פעילים בווינגייט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
הג'ודוקא אריק זאבי בדרכו לבייג'ין
דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008
מדליית ארד לגולש, שחר צוברי, באליפות העולם
עונת הסייף 2008 נפתחה במכון וינגייט
הריחוף המרשים של בארשים
מירושניקוב ינסה לקפוץ לאולימפיאדה
האיש המהיר בעולם? הצחקתם את הצ'יטה ואת האנטילופה
תומר אור ודלילה חתואל קבעו את הקריטריון הישראלי לבייג'ין
אולימפיאדת החורף: קנדיאן איידולס
19 ספורטאים משישה ענפי ספורט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
טכנולוגיית חלל בשירות הספורטאים הפראלימפיים
אנטילופה אנושית
חותרת בלתי נלאית
שחה אלון, שחה
ג'מייקה – אי של מהירות
אליפות העולם בא"ק באולמות – ולנסיה 2008
עדותו של פרשן טלוויזיה
אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר
אתלטיקה קלה: מלכת הלבבות
מדורת הכפר הגלובלי
ילנה איסינבאייבה: נוגעת בשמיים
קופצים לגובה - דרך הגב
אתלטיקה קלה מקורה
פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית
אליפות העולם בא"ק: בלי שיאים – עם הרבה ריגושים
ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז
הטובים באולם: לקראת אליפות העולם בא"ק באולמות
שיא העולם ב- 100 מטרים: Dream Tim
מרתון אולימפי: בין שתי ערים
קיאקים: חותרים להמשך המסורת
מדליות - אחת או יותר
גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה
מאמרים נוספים בתחום


בעוד כשלושה חודשים יעלה המסך על המשחקים האולימפיים של אתונה 2004. עבור רבים מן הספורטאים שיצעדו בטקס הפתיחה ב- 13 באוגוסט, תהיה זו הופעה ראשונה בזירת הספורט הבכירה מכולן. לחלקם תהיה זו אולי הופעה שנייה, שלישית ואולי רביעית -  אבל על כולן תאפיל דמותה התמירה של גדולת האתלטיות בכל הזמנים - מרלין אוטי - שחוגגת השבוע (10 במאי) יום הולדת 44! 

 

עבור מרלין אוטי תהיה זו הופעה שביעית (!) רצופה בזירה האולימפית. הישג חסר תקדים מסוגו בעולם הספורט ההישגי, במיוחד כאשר מדובר על אצנית למרחק של 100 מטרים. רק בשביל להמחיש איזו כברת דרך עברה האתלטית המדהימה הזו, שימו לב לעובדה הבאה:  כאשר אוטי זכתה במדליה האולימפית הראשונה שלה (בריצת 200 מטר במשחקים האולימפיים של מוסקבה 1980), מרבית יריבותיה הפוטנציאליות באתונה טרם נולדו...

 

האגדה לבית אוטי החלה ב- 10 במאי 1960 בעיירה הכפרית פונדסייד, ג'מייקה. אוטי, הרביעית מ- 7 אחים ואחיות, קיבלה את ההשראה לרוץ מבן ארצה דונלד קווארי, לאחר שהאזינה לשידור הרדיו שתיאר את זכייתו במדליית הזהב בריצת ה- 200 מטר במשחקים האולימפיים של מונטריאול 1976. אוטי הצעירה החלה להתאמן, ובתוך זמן קצר קטפה תארים רבים בתחרויות אזוריות. ההישג המשמעותי הראשון שלה היה בשנת 1979, לאחר שזכתה במדליית הארד בריצת ה- 200 מטר במשחקים הפאן-אמריקאים. בשביל אוטי היתה זו ההופעה הרשמית הראשונה בתחרות בינלאומית.

 

בשנת 1979 החלה אוטי ללמוד באוניברסיטת נברסקה שבארה"ב. היתה זו תקופה שבה החל לדרוך כוכבה של האתלטית המוכשרת. בתקופת הלימודים (1979-1982) זכתה אוטי 25 פעמים בתואר All American. היא זכתה 7 פעמים בתוארי האולמות ובמספר דומה של תארים בתחרויות המסלול. בשנת 1982 היא החזיקה ב- 9 מתוך עשרת הזמנים המהירים ביותר בעולם בריצת 300 יארד.

 

בשנת 1980 זכתה אוטי לראשונה בתואר "אשת הספורט של השנה" בג'מייקה. את ההישג הזה היא שחזרה 11 פעמים נוספות במרוצת השנים שלאחר מכן. בשנת 1984 היא סיימה את לימודיה האוניברסיטאיים וקיבלה תואר ראשון באמנות. באותה שנה היא נישאה לאתלט האמריקאי נתנאל (נט) פייג' (ממנו התגרשה שנים לאחר מכן). 

 

סופר אתלטית

 

מרלין אוטי היא ללא ספק האתלטית המצליחה ביותר בתולדות האתלטיקה הקלה העולמית.  אין עוד אתלטית שמתקרבת למספר המדליות העצום אותו צברה אוטי במרוצת למעלה משני עשורים בזירה הבינלאומית הגבוהה ביותר (משחקים אולימפיים, אליפויות עולם). מרלין אוטי צברה 46 מדליות באירועים הגדולים ביותר של הא"ק העולמית. היא השתתפה עד כה ב- 6 משחקים אולימפיים והיא מתעתדת להשתתף בקיץ הקרוב בפעם השביעית במפעל היוקרתי מכולם. 6 פעמים היא ייצגה את מולדתה ג'מייקה, ואילו הפעם היא תייצג את מדינתה החדשה סלובניה, לאחר שהתאזרחה שם בשנת 2002. אוטי זכתה עד כה ב- 8 מדליות אולימפיות (יותר מכל אתלטית אחרת) אולם אף לא אחת מהן מזהב, ב- 14 מדליות באליפויות העולם באצטדיון (יותר מכל אתלט גבר או אישה בהיסטוריה של הא"ק) ו- 6 מדליות באליפויות עולם באולמות.  סך-הכל 28 מדליות במפעלים הבכירים ביותר של הא"ק הבינלאומית. בנוסף, היא זכתה במדליות רבות נוספות (18) בתחרויות בינלאומיות כגון המשחקים הפאן-אמריקאיים, המשחקים הקריביים, משחקי ה- Commonwealth ובתחרויות נוספות. 

 

למרות שלל המדליות חסר התקדים, נדבקה לאוטי תווית "המפסידנית הנצחית".  הסיבה לכך נעוצה בעובדה שאוטי שתמיד ידעה להיות ברגעים הגדולים ביותר, להיראות נפלא בסיבובים המוקדמים - ולהפסיד בריצות הגמר שאותן סיימה במרבית המקרים במקום השלישי. אכזרית מכולן הייתה עבורה ריצת הגמר ל- 100 מטר באליפות העולם בשטוטגרט ב- 1993. אוטי הפסידה על חודה של אלפית השנייה לאמריקאית הנפלאה גייל דיברס (לשתיהן אגב נקבע זמן זהה של 10.82 שניות). לוח התוצאות באצטדיון בישר כי דיברס ניצחה (10.81 שניות) אולם ערעור של המשלחת הג'מייקנית שלח את אנשי חדר הבקרה לפענוח נוסף של סרט הצילום. דקות רבות של מתח עברו על אוטי בעוד אנשי הפוטו-פיניש מנסים לפענח מי מהשתיים חצתה ראשונה את קו הגמר. בסופו של דבר נקבע לשתיים זמן זהה. מדליית הזהב חמקה לאוטי על חודו של ס"מ בודד. בטקס הענקת המדליות זכתה אוטי למחיאות כפיים במשך שתי דקות ברציפות, מה שעזר לה אולי להמתיק במעט את ההפסד הצורב.

 

כמה ימים לאחר מכן זכתה אוטי לראשונה בחייה במדליית זהב אישית באליפות העולם.  היא ניצחה על חודן של שתי מאיות השנייה (21.98 שניות) את האמריקאית גוון טורנס. את ההישג הזה היא שחזרה באליפות העולם שהתקיימה בגטבורג, שבדיה שנתיים לאחר מכן.  בריצת הגמר ל- 200 חצתה אלופת ה- 100 גוון טורנס את קו הגמר ראשונה אולם מצלמות הטלוויזיה קלטו את דריכתה על הקו המפריד בין השבילים וטורנס נפסלה. אוטי שהגיעה שנייה בריצה קודמה למקום הראשון ובכך הגנה על תוארה העולמי לאחר שניצחה את פריבלובה הרוסייה.  לשתיהן אגב נקבע זמן זהה (22.12 שניות).  בריצת ה- 100 באותה אליפות היא סיימה במקום השני.

 

שיאים וריגושים

 

מרלין אוטי היא האתלטית הראשונה שירדה אל מתחת לגבול 7 השניות בריצת ה- 60 מטרים.  היא גם האתלטית הראשונה שירדה אל מתחת לגבול 22 השניות בריצת 200 מטרים באולמות.  שיאה העולמי בריצה זו (21.87 שניות) מחזיק מעמד בטבלת שיאי העולם באולמות כבר יותר למעלה מ- 20 שנה! 

 

מה שנחשב עד היום כגבול חלומי בריצת ה- 100 מטרים לנשים (ריצה מתחת ל- 11 שניות) הפך אצל מרלין אוטי לעניין די שגרתי.  אוטי ירדה יותר פעמים מכל אתלטית אחרת בעולם אל מתחת לגבול 11 השניות. היא עשתה זאת 67 (!) פעמים. בנוסף היא מחזיקה במספר הריצות הרב ביותר מתחת לגבול 22 השניות בריצת 200 מטרים (15 פעמים) ובדאבל המהיר ביותר בריצות 100 ו- 200 מטרים בערב אחד (10.90 ו- 21.77 שניות בגראנד-פרי של מונקו באוגוסט 1993).

 

 

ריצה

 שיא אישי

 דירוג ברשימת כל הזמנים

 תאריך

 מקום

אצטדיון

 

 

 

 

100 מטר

10.74

4

7/9/96

מילאנו

200 מטר

21.64

3

13/9/91

בריסל

אולם

 

 

 

 

50 מטר

6.00

2

4/2/94

מוסקבה

60 מטר

6.96

4

14/2/92

מדריד

200 מטר

21.87

שיא עולם

13/2/93

ליבן

 

תוכניות לעתיד

 

 במשחקים האולימפיים בסידני סיימה אוטי המקום הרביעי בריצת הגמר ל- 100 מטר. היה זה הישג חסר תקדים מבחינתה, לאחר שבגיל 40 היא הייתה רחוקה מאית השנייה בלבד ממדליה אולימפית בריצה היוקרתית מכולן. בסידני היא זכתה אגב במדליה האולימפית האחרונה שלה, לאחר שנבחרת השליחות של ג'מייקה ל- 4X100 מטר סיימה במקום השני.  בקיץ הקרוב, בגיל 44, מתכוונת מרלין אוטי להופיע במשחקים האולימפיים בפעם השביעית והאחרונה בחייה. בראיון שהעניקה אוטי לאחרונה היא אמרה: "אעשה כל שביכולתי על מנת לייצג את סלובניה במשחקים האולימפיים באתונה. אני מתרכזת כרגע בשמירה על בריאותי ומקווה שאוכל לרוץ מהר. בכל מקרה, אחרי אתונה לא תראו אותי עוד בזירה התחרותית הבינלאומית".

 

ובינתיים, עד שיעלה המסך על המשחקים האולימפיים באתונה ונוכל לראות שוב את דמותה התמירה והמחוטבת של האתלטית האצילה הזו, אנצל את ההזדמנות ואומר לך תודה על כל רגעי הקסם המופלאים ועל הריגושים שהענקת לנו במרוצת השנים הרבות שלך על המסלול.

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית כסף לנבחרת הג'וניור של ישראל בהתעמלות אומנותית בתרגיל הסרטים באליפות אירופה בבאקו. ניקול זליגמן זכתה במדליית הארד

טריאתלון: שחר שגיב נחבל ופרש מתחרות יוקוהמה ומדורג במקום ה-46 בדירוג האולימפי, רן שגיב סיים את התחרות ומדורג במקום ה-82 - מחוץ לקריטריון

עונת כדורעף החופים לשנת 2019 יצאה לדרך: סופיה סטריקוב ואניטה דייב, בוגרות אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט זכו בטורניר ראשל"צ

יום פתוח למסלולי הלימוד במכון וינגייט ובשלוחותיו יתקיים ביום ו', ה-28.6.19

אליפות אירופה במפרשיות 470: נויה ברעם ושחר טיבי סיימו במקום ה-7, גיל כהן ונועה לסרי במקום ה-8 הכללי. ניתאי חסון וטל הררי במקום ה-13

2 מדליות ארד לנבחרת ישראל בשחייה אומנותית בתרגיל ההיילייט ובתרגיל הקומבינציה בסבב גביע אירופה ברוסיה

מדליית זהב לשגיא מוקי (81 ק"ג) בגרנד סלאם באקו, מדליית כסף לטוהר בוטבול (73 ק"ג). לי קוכמן (90 ק"ג) סיים חמישי

פרויקט שיפוץ מעטפת בטון המבנים במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בעיצומו