חפש רק בנושא זה


גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה

לאחר 12 שנות ציפייה מעפיל סוף-סוף מתעמל ישראלי למשחקי אתונה 2004. פאבל גופמן הוא המתעמל הטוב ביותר שייצג את ישראל במשחקים אולימפיים, והישגו הנפלא באליפות העולם האחרונה בארה"ב - גמר 24 - מעלה את רף הציפיות: לא פחות מגמר אולימפי היסטורי
  02/03/04


המסך ירד על אליפות העולם בהתעמלות בארה"ב, ובסיומה התברר כי אחרי 12 שנה יהיה לישראל סוף-סוף ייצוג בענף ההתעמלות לגברים במשחקים האולימפיים: פאבל גופמן השיג את הכרטיס המיוחל לאתונה 2004. אחרי רון קפלן במשחקי ברצלונה 1992, פאבל הוא המתעמל החמישי בסך-הכל המשתתף במשחקים האולימפיים. קדמו לו דובי לופי במונטריאול 76, יוחנן מויאל ויעקב לוי בסיאול 88*.

 

בניגוד למשחקים הקודמים, שבהם המטרה הושגה בעצם העפלתם של המתעמלים למשחקים, הרי הישגיו של גופמן באליפות העולם האחרונה ובתחרויות בינלאומיות אחרות מאפשרים להפוך את החלום למציאות, ובפעם הראשונה בהיסטוריה קיים סיכוי טוב למתעמל ישראלי להעפיל לגמר 24 במשחקים האולימפיים.


גופמן: מתעמל קרב רב


פאבל גופמן, בן 24, יליד העיר לוגנצק באוקראינה, התאמן בצעירותו אצל המאמן הידוע אלכסנדר זבאדיץ', המשמש כיום כמאמן בכיר בקנדה. מתעמלים מפורסמים נוספים מעיר הולדתו היו גרגורי מיסוטין, אלוף העולם בשנת 1991 ומקום 2 במשחקי ברצלונה, ואיגור קורובצ'ינסקי, אלוף העולם ב- 1989 וכיום יו"ר איגוד ההתעמלות האוקראיני.
 

טרם עלייתו ארצה זכה פאבל עם נבחרת אוקראינה במקום השלישי הקבוצתי באליפות אירופה לנוער בשנת 1996, ובמהלך השנתיים שלאחר מכן זכה במקום 10-9 בנבחרת הבוגרת של אוקראינה.
 

בשנת 1998 עלה לישראל והחל להתאמן בהפועל עמק הירדן, אגודת התעמלות הידועה בקליטת עלייה - מתעמלים ומאמנים כאחד. מאז עלייתו ועד היום התאמן תחת שרביטם של שלושה מאמנים - האחרון והנוכחי הוא בוריס קניוב.

 

באליפות העולם הראשונה שהשתתף בה כישראלי - בסין בשנת 1999 - השיג פאבל רק את המקום ה- 63, אך מאז ועד היום, בעבודה נכונה, הוא בנה לעצמו שֵם של מתעמל צמרת ובעיקר כמתעמל קרב רב (All round) איכותי, בטוח ויציב. בתחרויות שלאחר מכן כבר הגיע להישגים טובים בהרבה: באליפות אירופה בגרמניה ב- 2000 זכה במקום ה- 13, באליפות העולם בבלגיה שנה לאחר מכן - במקום ה- 12, וכאמור, באוגוסט האחרון הגיע למקום ה- 17, העפיל לראשונה לגמר 24 והבטיח לעצמו את הכרטיס האולימפי המיוחל.
 

בשנת 2002 נפצע פאבל פציעה קשה בכתף שהשביתה אותו מפעילות לחודשים רבים, והוא אף נזקק לניתוח בגיד השריר הדו-ראשי של הזרוע. עקב הפציעה נבצר ממנו להשתתף באליפות אירופה 2002, ולמעשה כשנה ויותר היה מושבת כליל מאימונים ומתחרויות. התחרות הרצינית הראשונה לאחר הפציעה היתה אליפות רומניה הפתוחה ובה זכה במקום הראשון.


התוכנית המקצועית 


לאחר אליפות העולם האחרונה נטל פאבל פסק זמן של כחודש להתאוששות ולהחלמה מפציעות, ולפני כחודשיים חזר למעגל האימונים והתחרויות. תכנית ההכנה המקצועית שלו בשנה האולימפית היא עמוסה, ופסגתה באליפות אירופה בלובליאנה, סלובניה, באפריל 2004. התחרות תהווה מדד לכושרו לקראת אתונה, ובה יידרש להציג יכולת טובה, דהיינו להגיע לגמר הכללי ואולי אף לגמר באחד המכשירים. ישראל תיוצג באליפות עם שתי נבחרות מלאות - בוגרים ונוער. בסיומה ימשיכו שני מתעמלים בכירים מסגל העתודה - אדיק גולוב ואלכס חמודיס ללוות את פאבל ולסייע לו בהכנותיו המקצועיות. לקידומו המקצועי נרתם בשנה האחרונה גם איש העסקים שרגא בר.

 

שאר התחרויות ב- 2004 הן כדלהלן:


דצמבר 2003, ינואר 2004: הכנסת אלמנטים חדשים וקישורים נוספים לשם העלאת רמתם של כל התרגילים וניסיון להביאם לציון התחלתי של 10 נקודות

פברואר 2004: תחרויות הכנה, מבחנים פנימיים

מרץ 2004: טורנירים בגרמניה ובצרפת

21-19 במרץ: תחרות 'פרה-אולימפיק' במתקני המשחקים האולימפיים באתונה

אפריל: האליפות הפתוחה של רומניה או צרפת.

18-15 באפריל: אליפות אירופה בסלובניה

מאי: אורח במבחנים של נבחרת גרמניה

יוני: אליפות איטליה או גרמניה (השתתפות כאורח)

יולי: אליפות רומניה; תיתכן תחרות פתוחה ביוון לכל המתעמלים שיופיעו כבודדים במשחקים

אוגוסט: המשחקים האולימפיים באתונה.


סיכום


אחרי 12 שנות ציפייה, מעפיל סוף-סוף מתעמל ישראלי למשחקים האולימפיים - אתונה 2004. פאבל הוא המתעמל הטוב ביותר שייצג את ישראל מעולם בזירה האולימפית ובהתאם לכך גם הציפיות ממנו. הכנה מקצועית נכונה, הכוללת ליווי צמוד, מעקב מתמיד אחר מצבו הגופני, הנפשי והכלכלי ובעיקר העדר פציעות תוביל אותו, כך יש לקוות, להישג חסר התקדים ולחלומו של כל מתעמל - הגמר האולימפי.

 

יעקב (ז'קי) וישניה - מאמן נבחרת ישראל בעבר; שופט בינלאומי בכיר וסגן יו"ר הוועדה הטכנית של איגוד ההתעמלות האירופי

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת