חפש רק בנושא זה


פולה רדקליף: הלוזרית שנהפכה לשיאנית עולם

לפני כשבוע, במרתון השנתי של שיקגו, הצליחה הרצה הבריטית - שריצתה המיוסרת נהפכה לסמלה המסחרי - לנפץ לנצח את תדמית המפסידנית שדבקה בה. בריצה מדהימה קבעה רדקליף את הזמן המהיר ביותר בעולם לנשים, וביססה את מעמדה כרצה הטובה ביותר בעולם למרחקים ארוכים
  18/10/02
מאמרים נוספים בנושא
בין רצון למעשה – הדרך לשינוי
קונפליקט מודחק – הזדמנות לצמיחה
שימוש בגישת ה-LMA להתמודדות עם לחץ בקרב מורים לחנ"ג
סקס לפני תחרות כן או לא? תלוי את מי שואלים
מאמרים נוספים בנושא
אדוני השופט
מדריך ערוץ הספורט למשחקי החורף סוצ'י 2014 – חלק ג'
מדריך ערוץ הספורט למשחקי החורף סוצ'י 2014 – חלק ד'
מדריך ערוץ הספורט למשחקי החורף סוצ'י 2014 – חלק ב'
מדריך ערוץ הספורט למשחקי החורף סוצ'י 2014
יכול להיות שזה נגמר – שיחות עם אריק
חופשת סקי עם ילדים: חוויה קסומה או סדנה לניהול משברים?
תפיסת קירוס נכונה ובטיחותית
כללי בטיחות במרכזי ספורט ונופש
גזענות בספורט הישראלי
משחק מקדים בכפר האולימפי
אסרטיביות לא מה שחשבתם
ביקור ב-AJAX המתחדשת
משחקים על בטוח: ניהול בטיחות באירועי ספורט
טניס: הספורטאים הביוניים
מתחממים – לקראת אליפות העולם באתלטיקה
יעפת (ג'ט לג): איך לנחות על הרגליים?
מן הארכיון: יוסף מרימוביץ' ז"ל 2011-1924
משחק מנצח! מוטורי קוגניטיבי ומה שביניהם
הצבת גבולות מעצימה את חוויית חופש הפעולה
על צמתים, מעגלי תנועה וקבלת החלטות
בלט אווירי
ריצת מרתון בפחות משעתיים, האם זה אפשרי?
התעוררות ב-800 מ': דיוויד רודישה נסיך אפריקה
נתון לפרשנות
מנידוי לשותפות מלאה: ערביי ישראל בכדורגל הישראלי
לנטרל את הפחד מכישלון
המונדיאל של דרום אמריקה
מונדיאל 2010 – אל תמהרו להספיד ולבקר
מן הארכיון: כך נולד השיט התחרותי בישראל
"להיות על המפה"
10 שערוריות הספורט הגדולות ביותר
בחזרה לעתיד
הבאנו שלום עליכם
התנועה האולימפית מועמדת לאוסקר
פיני גרשון כמשל
המקום של פדרר בפנתיאון הספורט
היופי שבספורט – אמנות?
מלפפוני אתלטיקה – עוד מספיחי פרשיית סמניה ורמזי
עד כמה מהר ניתן לרוץ 100 מטר?
סמניה לא לבד
בולט מול גיי – הכי טעון, הכי מותח והכי מהיר
ורטהיים: פעילות חברתית במקום ענישה
צ'י גונג – נזקי התרגול הלקוי
מרתון סדום 2007 ("וולוו צ'לנג") – סיום העונה באופני הרים
כדורגל נשים – טיפול נפלא בכדור
הסנדלר רץ יחף – מיומנו של רוכב אופניים
רגע לפני הזינוק: טור דה-פראנס, מהדורת 2007
עמוק בגנטיקה היהודית
הכסף של גאידמק הורס את הספורט
דוד בן-גוריון: על הראש ועל העמידה על הראש
"התשוקה לחיים", מאת פרופ' קיי רדפילד ג'יימיסון. המלצה
בין מצרים, תורכיה, תל אביב ורחובות: דרכו של אמנון חרל"פ
תחת קורת גג במוסקבה - אליפות העולם בא"ק
הכשרת צעירים לספורט הישגי: תנאים מוקדמים
"הממשל בישראל ממקם את הספורט במקום נמוך מאוד"
בדיקה במבחן: על תקנות חוק הספורט בנושא הבדיקה התקופתית לספורטאים
השמיים היו הגבול
על הכישרון בספורט: מיון, מדדים ומבחנים
מייקל ווייט – אצן ישראלי מבטיח, הלך לעולמו בן 22 בלבד
הבדלים בין אוספי ספורט ואוספים כלליים
האם האינטרנט יהרוג את ספריות הספורט?
ספורט ללא עבר
ספורט (לא) ידידותי לסביבה
ספורט נשים: העדפה מתקנת
חוק זה לא ספורט
אריה ונשר על דוכן המנצחים
אלימות בכדורגל: במלחמה כמו במלחמה
קודם כל המסורת - רק אחר-כך היכולת
הספורט בראי הפלילים: על הימורים, הטיית משחקים - והחוק
הוועד האולימפי הישראלי: הקואליציה בין מכבי והפועל
מרד המכבים והשפעתו על תרבות הספורט היהודית
זרים במגרש: שלטון האינטרסים הכלכליים על הספורט בישראל
אחד עשר חללי מינכן, 31 שנים אחרי. לזכרם
"אולימפיה": הספורט והקולנוע בשירות הנאצים
דוד לויתן: 100 שנים של ציונות וספורט
נבחרת הכדורסל: יובל 50 להופעה ההיסטורית במוסקבה
הכתם על מצח הוועד האולימפי הבינלאומי
מרק ספיץ – סיפורו של אלוף (יהודי)
ספורט כשר: הרב עוזיאל והמכביות הראשונות
אחרי חמישים שנה: הישראלים האולימפיים
שמשון פועלי ציון: אגודת הספורט הנעלמה
ההיסטוריה הלועזית של הספורטאים העבריים
הבכורה האולימפית שהסתיימה בוועדת החקירה הראשונה
שואת הספורטאים היהודים: מרוסיה ועד צרפת
הספורט היהודי בגרמניה הנאצית: שואה בשלבים
טיפים לעוסק המתחיל
בגובה הכידון של אלעד פלטין
בגובה הכידון של אלעד פלטין – חלק שני
בגובה הכידון של אלעד פלטין – חלק שלישי ואחרון
אני שואל אתם עונים
מעורב ירושלמי: מבחר שאלות מהפורום
מה הקשר בין סליחות וכדורגל?
שותים ובועטים
לעלות גבוה – המסע של שחר פאר אל עונת 2009
הכי טוב לשאול
מחנה האימונים של שחר פאר בדרום אפריקה – חלק ב'
יש לי שאלה
מאמרים נוספים בנושא


ב- 13 באוקטובר 2002, במירוץ המרתון השנתי בשיקגו, נקבעה נקודת ציון נוספת בדברי ימי האתלטיקה העולמית. בסיומם של 42,195 מטרים קבעה הבריטית פולה רדקליף את הזמן המהיר ביותר בעולם בריצת המרתון – 2:17.18 שעות, שיפור של 1:29 דקה (!) לשיא הקודם של הקנייתית קת'רין נדרבה, שיא שנקבע בדיוק על אותו מסלול בשנה שעברה. פולה רדקליף, שעד לשנה שעברה היתה ראויה למדליית הזהב על התמדה בלבד, נהפכה לרצה למרחקים ארוכים הטובה ביותר בעולם. על כברת הדרך הארוכה (תרתי משמע) שעברה ריצת המרתון לנשים ועל הישגה יוצא הדופן של פולה רדקליף – בסקירה הבאה.

ההיסטוריה של ריצת המרתון

ריצת המרתון נקראת על שמו של מקום שהיווה את בסיס היציאה של הרץ שנכנס לדפי ההסטוריה כמבשר ניצחון בני עמו על אויביהם. האירוע ההיסטורי שבו מדובר התרחש לפני כ- 2500 שנים, והאמת ההיסטורית וגם האגדה השזורים בסיפור זה, בוודאי משמשים בעירבוביה. בחודש ספטמבר שנת 490 לפני הספירה, הצליח המצביא האתונאי מילטיאדס, שעמד בראש צבא קטן בן פחות מרבבת חיילים, לעצור צבא פרסי ענק בפאתי העיר מרתון, וזה נס אל אוניותיו. המצביא היווני קרא אליו את פיידיפידס, שנודע כרץ מצטיין, וציווה עליו להביא את בשורת הניצחון לאנשי אתונה. פיידיפידס, עייף מהקרב הקשה, יצא לדרכו (שארכה פחות מ- 40 ק"מ) והגיע כל עוד רוחו בו לכיכר השוק באתונה, קרא: "שמחו, ניצחנו", נפל ומת.

עם חידושם של המשחקים האולימפיים המודרניים ב- 1896 באתונה, הוצע לרוזן הצרפתי פייר דה-קוברטן לקיים ריצה במסלול ההיסטורי לזכרו של הרץ הקדום. הריצה היתה אמורה לסמל את הקשר ההיסטורי בין העבר להווה, ואישור הרעיון התקבל בהתלהבות גדולה על-ידי היוונים, שראו בכך אתגר לאומי.

המרחק הסופי של הריצה (מרחק שאין לו קשר מקורי למרחק שעבר פיידיפידס) נקבע רק בשנת 1924 במשחקים האולימפיים בפאריס. עד אז התקיימה הריצה למרחקים שונים, בין 40,000 ל-42,750 מטרים.ב- 1908, במשחקים האולימפיים בלונדון, רצו לראשונה את המרחק המקובל כיום – 42,195 מטרים. המארגנים התחשבו ברצונו של המלך הבריטי אדוארד השביעי, שהיה חולה אך ביקש לחזות באירוע המסקרן, ולכן נתבקשו הרצים לעבור בריצתם בגני ארמון וינדזור, בסך הכל 42,195 מטרים מקו הזינוק ליד הארמון ועד לסיום באיצטדיון (המרחק בריצה זו אמור היה להיות 26 מיל - 41,842 מ' - אך המארגנים הוסיפו 385 יארד נוספים בתוך האצטדיון, על-מנת לרצות את בת המלוכה שישבה ביציע).

פולה רדקליף. ריצת חייהנשים במרתון

ריצת המרתון לנשים אינה תופעה חדשה; על-פי המסורת, השלימה אשה את מסלול המרתון ב- 1896 באתונה בכארבע שעות וחצי. ב- 1918 סיימה אשה במקום ה- 38 במרתון הצרפתי, אולם היו אלו מקרים בודדים ונדירים. רק 50 שנה מאוחר יותר, בשלהי שנות ה- 60 ובראשית שנות ה- 70, החלו נשים לרוץ את המרחק באופן מאסיבי. ב- 1966 רצה רוברטה גיב את המרתון של בוסטון (ללא מספר מתחרה – נשים לא הורשו להשתתף בריצת מרתון מחשש לפגיעה בבריאותן) בזמן של 3:20 שעות.

דייל גרייג, רצה בריטית בת 27, היתה לרצה הראשונה בעולם שירדה מתחת לגבול 3:30 שעות.היה זה ב- 1964, שנה שבה ירדו אף לראשונה מתחת לגבול 3:20 שעות (מילדרד סמפסון מניו-זילנד – 3:19.33).בשנת 1971, השנה הראשונה שבה הותרה השתתפותן של נשים במרתון ניו-יורק, קבעה האמריקאית ליז בונר זמן של 2:55.22 שעות, והיתה לאשה הראשונה שירדה מגבול 3 השעות בריצת המרתון.בין השנים 1973 ל- 1975 שופר ההישג הטוב ביותר לנשים בריצה זו 6 פעמים ובלמעלה מ- 8 דקות!במרתון של ניו-יורק ב-1978 השתתפו 1,134 נשים, והמנצחת, גרטה וויץ מנורבגיה, קבעה את ההישג הטוב ביותר בעולם – 2:32.30 שעות, תוצאה ששופרה על ידה שלוש פעמים נוספות במרוצת 5 השנים הבאות, עד לזמן של 2:25.28 שעות.

ב- 1985, במרתון לונדון, קבעה הנורבגית אינגריד קריסטיאנסן זמן מופלא של 2:21.06 שעות, תוצאה שנותרה על כנה יותר מ-12 שנים עד להופעתה של הקנייתית הזעירה טגלה לורופה (156 ס"מ, 40 ק"ג) ששיפרה פעמיים את התוצאה הטובה ביותר בעולם (1998 ו- 1999) והעמידה אותה על 2:20.43 שעות.

גבול ה- 2:20 שעות

ההתקדמות העצומה בביצועי הנשים בריצת המרתון (שיפור של 35 דקות לתוצאה הטובה ביותר בעולם בין השנים 1971 ל- 2001) היו המרשימים ביותר מבין כל מקצועות האתלטיקה. הסיבה לעלייה התלולה בגרף ההישגים, קשורה בעובדה שריצת המרתון היא מקצוע חדש יחסית אצל הנשים. כניסתן המאסיבית של הנשים לעולם הריצות הארוכות באה לאחר שעולם האימון ועולם מדעי רפואת הספורט צברו ידע רב בנושאים הרלוונטיים לאימון מקצועות הסבולת. הנשים "דילגו" על חבלי הלידה ועל היעדר הידע שאותו חוו הגברים בשנים הראשונות של המאה הקודמת, והשתלבו באופן טבעי במה שהיה נחלתם הבלעדית של הגברים. הטיעון כי לא מומלץ לנשים לעסוק בריצות למרחקים ארוכים (טיעון שהיה תקף עד לשנות ה- 60) מחשש לפגיעה בבריאותן, נעלם מן העולם.

גבול ה- 2:20 שעות, שנפרץ אגב לראשונה על-ידי הגברים בשנת 1953, נהפך ליעד הבא של הנשים.43 שניות בלבד הפרידו בין שיאה של טגלה לורופה ליעד הבא של הנשים -הגבול החלומי של 2:20 שעות.ב- 30 בספטמבר 2001, במרתון של ברלין, היתה היפנית נאקו טאקהאשי לאשה הראשונה שפרצה את הגבול הדימיוני. זמנה, 2:19.46, נראה כאילו לקוח מעולם אחר. הסיפורים סביב התוצאה המופלאה, ועדותה של היפנית כי מה שסייע לה לשפר את השיא היה תרכיז שהוכן ממיצי עיכול של זחלי צרעות ענק, פיארו את עיתונות הספורט העולמית. מי שחשב כי תוצאתה של טאקהאשי תיוותר על כנה בטבלת השיאים במשך זמן רב, לא שיער בנפשו כי כעבור שבוע ימים בלבד, במרתון של שיקגו, תקוזז כמעט דקה שלמה (59 שניות) משיאה של היפנית.הקנייתית קת'רין נדרבהרצה את המרחק ב-2:18.47 והיתה לאשה השנייה בתולדות המרתון שרצה את המרחק בפחות מ- 2:20 שעות (3 דקות ו- 19 שניות לכל קילומטר!).

פולה רדקליף שיאנית עולם, מי היה מאמין?

מי שעוקב בשנים האחרונות אחרי פולה רדקליף, הרצה הבריטית בת ה- 28, לא יכול שלא לחוש מעט חמלה על הרצה המוכשרת הזו.דמותה התמירה (173 ס"מ) וראשה המתנועע, שמשווה לה מראה מיוסר (בדומה אולי לרץ הצ'כי האגדי אמיל זאטופק), מפארים בשנים האחרונות כל גמר של אירועי האתלטיקה הנוצצים ביותר בעולם. רדקליף, שידועה בריצת החזית שלה מתחילת הריצה, נכנעה בשנים האחרונות כמעט בכל ריצת גמר שבה השתתפה.בריצת ה- 10,000 היא סיימה במקום השני באליפות העולם ב- 99' בסביליה, במקום הרביעי במשחקים האולימפיים בסידני ושוב במקום הרביעי באליפות העולם ב- 2001 באדמונטון. ב- 5,000 מטרים היא סיימה במקום החמישי באליפות העולם ב- 95' בגטבורג ובמשחקים האולימפיים באטלנטה ובמקום הרביעי באליפות העולם ב- 1997 באתונה. ההפסד האכזרי ביותר היה באדמונטון, שם הובילה עד לישורת האחרונה, בטרם נכנעה לשלוש אתיופיות ונותרה מחוץ למדליות. רדקליף, נעדרת יכולת הסיום, ראתה פעם אחר פעם את גבן של רצות אחרות החולפות ביעף על פניה בדרכן אל התהילה. מי שחשב כי הדבר ישבור את רוחה של הרצה הבריטית, לא היה מודע לעקשנותה ולנחישות הבלתי רגילה שמאפיינת אותה. רדקליף המוכשרת החליטה לטפס במעלה המרחקים, וניצחה באליפויות העולם בחצי מרתון בשנים 2000 ו- 2001. מעודדת מהישגיה בחצי המרחק, החליטה רדקליף לנסות את כוחה בריצת המרתון. היעד שנקבע לכך היה אפריל 2002 במרתון של לונדון. לאחר חודשי הכנה ארוכים, שבהם גמאה כ- 240 ק"מ מדי שבוע, התייצבה רדקליף לאתגר הראשון שלה בריצת המרתון. תנאי מזג אוויר מעולים (4 מעלות בתחילת המירוץ ו- 9 מעלות בסיומו) ומסלול מהיר במיוחד, הניבו את התוצאה הטובה ביותר בעולם לגברים (במרתון אין שיא עולם משום שכל ריצה נערכת בתנאי מסלול שונים, אולם בטבלאות מופיעה התוצאה תחת קטגוריית שיאי העולם) ואת הזמן השני בטיבו בכל הזמנים;ואילו פולה רדקליף, בעידודם המאסיבי של הצופים הבריטיים, חצתה את קו המטרה לאחר 2:18.56 שעות, הזמן השני בטיבו בכל הזמנים לאחר שיאה של נדרבה.גבול ה- 2:20 נפרץ בפעם השלישית בתוך 7 חודשים, והפעם על-ידי רצה שהיתה לה זו ריצת המרתון הראשונה בחיים!

שנת 2002 נהפכה לשנה הטובה ביותר של רדקליף. הרצה שהיתה בצילן של האחרות, הפגינה התקדמות עצומה בכל מרחקי הריצות הארוכות, מ- 3,000 מטרים ועד לריצת המרתון.תוצאתה בריצת ה- 10,000 באליפות אירופה במינכן, בריצה שנערכה בגשם שוטף, מציבה אותה במקום השני בכל הזמנים כשרק שנייה אחת (!) מפרידה בינה לבין פריצת גבול 30 הדקות, גבול שנפרץ רק פעם אחת בהיסטוריה. התוצאה שקבעה בריצת ה- 5,000, בניצחון במשחקי חבר העמים בחודש אוגוסט השנה, היתה לתוצאה החמישית בטיבה בכל הזמנים (14:31.42 – מרחק של כ- 3 שניות משיא העולם) והזמן שאותו קבעה בריצת חצי המרתון דירגה אותה במקום השלישי בכל הזמנים. פולה רדקליף פרחה, והלכה וביססה את מעמדה כרצה האיכותית המגוונת ביותר בריצות למרחקים 3,000 מ' ועד לריצת המרתון, אולם מה שהיה חסר לה על-מנת להפוך לרצה הטובה ביותר בעולם, הוא שיא עולם. הרצה שנכנעה בכל-כך הרבה ריצות בחייה, החלה לנצח והתארים באליפות אירופה ובמשחקי חבר העמים היוו רק מתאבן לדבר הגדול מכל.

ב- 13 באוקטובר 2002 נהפכה פולה רדקליף לשיאנית העולם בריצת המרתון. במרתון של שיקגו, המקום שבו נקבע בשנה שעברה שיאה של נדרבה, רצה פולה רדקליף את ריצת חייה ועצרה את השעון על 2:17.18 שעות - שיפור של 1:29 דקה לשיא הקודם.

בסיום הריצה דרשה רדקליף מהמארגנים כי יבצעו לה מבדק סימום, במטרה לשלול ספקות באשר לשימוש אפשרי בחומרים משפרי ביצוע, שאסורים על-פי חוקי הוועד האולימפי הבינלאומי. בקשה חריגה זו מצידה של האתלטית ממחישה עד כמה נדירה היא פולה רדקליף בנוף האתלטיקה העולמי. הרצה שיצאה בקול מחאה גדול כנגד השימוש בסמי הספורט, ואף ניסתה לארגן שביתת-שבת בריצה ל- 5,000 מ' באדמונטון (במחאה על ההיתר שקיבלה אלופת העולם יגורובה להשתתף באליפות למרות שחודש קודם לכן נתפסה על שימוש בהורמון האסור EPO), דרשה לעבור את הבדיקות המחמירות ביותר הנהוגות כיום לאיתור חומרים משפרי ביצוע, צעד נדיר ויוצא דופן במציאות הנוכחית.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות