חפש רק בנושא זה


 פורום חדרי כושר 
 פורום תזונה 
 פורום נטורופתיה 
 פורום פיזיולוגיה וספורט 
 פורום פציעות ספורט 
 פורום פסיכולוגיה 

פורום פסיכולוגיית ספורט
איריס אורבך
– ד"ר בפסיכולוגיה של הספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, ראש תחום האימון לקידום בריאות בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במכון וינגייט. נותנת ייעוצים מנטאליים לספורטאים ולקהל לקוחות פרטי העוסק בספורט בכל הרמות ובכל הגילאים. שותפה בפרויקטים לקידום ספורט ועוסקת בספורט באופן קבוע כאורח חיים – ריצה, אופניים, שחייה, חדר כושר. בצעירותה הייתה ספורטאית תחרותית באתלטיקה קלה. החלה את לימודיה באוניברסיטת תל אביב. המשיכה לתואר שני ושלישי באוניברסיטת פלורידה בפסיכולוגיה של הספורט. חזרה מארצות הברית לאחר שהות של 16 שנה בהן עבדה כיועצת מנטאלית של קבוצות ספורט בענפים שונים (אתלטיקה, כדורעף, טריאתלון, כדורסל, שחייה), מרצה באוניברסיטה לסטודנטים במדעי הספורט, הקימה התמחות באוניברסיטת סאלם בפסיכולוגיה של הספורט, והעבירה סדנאות שמטרתן שיפור איכות החיים ע"י פעילות גופנית ויישום שיטות מנטאליות העוזרות להתמודד עם בעיות מוטיבציה, התמדה, ביטחון עצמי, חרדה, הצבת מטרות ועוד.

כיצד ספורט תחרותי משפיע על הלימודים בתיכון? אופק נתן 09/04/18 14:12
שלום, שמי אופק אני תלמיד כיתה י'' בבית ספר אורט יד ליבוביץ ובמסגרת עבודת המחקר שלי במגמת סייבר אני חוקר כיצד ספורט תחרותי - כדורגל בפרט, משפיע על הלימודים בתיכון?
מפחדת פחת מוות מההליכה המרובה גלית 10/01/18 21:10
הייי! היום הייתי בטיול עם העבודה יום גיבוש והלכתי לפי המד צעדים בפלאפון באפליקציה 40,097 צעדים. מרחק 26.65. וזה 6 שעות של הליכה.
האם זה מסוכן ההליכה לרגליים וללב? האם יכול להיגרם לי נזק מכמות ההליכה שעשיתי היום? יש לי עכשיו כאבי תופת בכפות רגליים ובקרסול זרמים,הירדמות של האצבעות, דקירות כמו מחטים. האם הרסתי את הרגליים מההליכות? יש לציין שעשיתי רק הליכות בלי ריצות בכלל! האם הנזק הוא בלתי הפיך ללב או לגוף מהליכה כמעט רצופה של 6 שעות?
לאט לאט ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 07/02/18 10:21
שלום גלית,
מתנצלת על העיכוב בתגובה. כיצד את מרגישה היום? באמת הלכת מרחק גדול ביותר...קשה להאמין שנעשה נזק כלשהו, אני משערת שעם מנוחה הכול חזר לתיקונו...
אין ספק שבפעם הבאה חשוב לעשות את הפעילות בצורה הדרגתית על מנת לבנות את הגוף בצורה מבוקרת ונכונה וכמובן גם על מנת שתוכלי להנות.
בהצלחה,
איריס אורבך
התפרקות מנטאלית במהלך תחרויות טניס גיא 24/12/17 16:52
שלום,

הילד שלי כיום בן 8, משחק טניס מגיל 4. השנה עבר למסגרת תחרותית, מתאמן 4 פעמים בשבוע כולל אימוני משחק ואימוני כושר.

הבעיה שהתחילה (או למעשה החמירה מאוד) אצלו השנה היא שהוא ממש מתפרק במהלך תחרות. מספיק שהוא מפסיד שתי נקודות וזהו - הוא מתפרק, זורק מחבט, כועס, בוכה ומוותר על המשחק במקום להמשיך להילחם הלאה. חשוב לציין שהוא רוצה להתחרות, ומתחרה במסגרת של ילדים שדומים לו ואף חלשים ממנו מבחינת רמת המשחק שלהם.

כך למשל במהלך תחרות ביום שבת אחרון הוא הפסיד במשחק ראשון בבית בקרב צמוד מאוד, לאחר מכן החליט שזהו, הוא לא עולה לשלב הבא מהבית (מה שכמובן לא נכון כי היו שלושה משחקים סה"כ), התחיל לבכות, לכעוס, וויתר לגמרי על שני המשחקים הנותרים (אפילו לא ניסה ולא השתדל לשחק).

באימונים הוא מנהג מעולה, נלחם, משתדל וכיף לו.

התיעצתי עם מאמנים ואני חושב להוציא אותו מתחרויות יחידים השנה, ולהשאיר בתחרויות זוגות בלבד (שם הוא לא מתפרק וממשיך להילחם גם אם מפסיד).

המלצות? האם אנחנו עושים את הצעד הנכון? אשמח לדעתך.
עולם המבוגרים לעומת עולם הילדים... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 27/12/17 08:41
שלום גיא,

הנושא שאתה מעלה שנוי במחלוקת וקשה לענות על השאלה באופן חד משמעי מבלי להכיר את הנפשות הפועלות.

מצד אחד, אין סיבה לחשוף ילד כה צעיר ללחץ תחרותי - בגיל הזה המטרה העיקרית הינה להתרכז בפיתוח הביטחון העצמי של הילד והמוטיבציה הפנימית שלו לשחק (הנאה, כיף, סיפוק...). מצד שני, העולם סביבנו נעשה מיום ליום יותר ויותר תחרותי. למעשה, בעצם העובדה שאנו "מלבישים" את עולם המבוגרים על עולם הילדים אנו פוגמים ביכולת שלהם להתפתח באופן "בריא" בספורט.
ולכן, כל מקרה לגופו...
יש לך את האפשרות להעביר את הבן שלך למשחקי זוגות בלבד - במידה וזו ההחלטה אז חשוב לעשות אותה באופן בו הוא לא יקשר מעבר זה לאי הצלחה שלו ביחידים. האפשרות השניה, במידה והוא רוצה להישאר ביחידים הינה ללמד אותו כיצד להתמודד עם הלחץ התחרותי, כיצד להתמקד במשחק שלו ולא בתוצאה.
הקו המנחה צריך להיות על פי מה שהילד מרגיש ורוצה בהווה כאשר המסר הינו של ביטחון ביכולותיו ללא לחץ לתוצאות תחרותיות.

אני כאן לכל שאלה,
בברכה ובהצלחה,
איריס
פרישה מספורט מור עדה 16/11/17 22:08
שלום שמי עדה ,
יש ילד מתבגר והא שחקן טניס 10 שנים.
בשבועה האחרון הוא החליט שהוא רוצה לפרוש
מעוד קשה לו וגם לי כהורה איך להיתמודד עם זה .
אשמח לשוחח או לקבועה פגישה לקבל כלים .
התמודדות לא פשוטה... ד"ר איריס אורבך 23/11/17 16:35
שלום עדה,
צומת הדרכים הינה נקודה לא פשוטה בחיי ספורטאי ולכן יש צורך בהבנה מהיכן הרצון להפסקה מגיע.
אשמח לשוחח ולהיפגש.
אימייל: iorbach15@gmail.com
בהצלחה
אימוני כוח וסטרס אבי 08/11/17 12:04
שלום..
התחלתי לעסוק באימון כוח שעולה בהדרגה במשך הזמן..לאחרונה לאחר האימון שכולל משקולות ומכשירים אני מרגיש גירודים בגוף וקצת סטרס ורציתי לשאול האם זה קשור לעליה בטסטוסטרון? או לחלופין שהאימון מפריש הרבה הורמוני סטרס ולכן זה קורה ואיך מרגיעים את התופעות? האם יש דבר כזה רגישות לטסטוסטרון? עוד לפני שהתחלתי להתאמן היה לי חשד שיש לי חוסר בטסטוסטרון בגלל התסמינים הרלוונטיים ולכן החלטתי להתחיל להתאמן ולעלות את רמתו..בעבר לקחתי ציפרלקס לחרדות אבל קשה לעשות איתו ספורט כי הוא מעייף מאוד
תודה
המשך טיפול ד"ר איריס אורבך 23/11/17 16:32
שלום אבי,
אני מבינה שקבלת תגובה מפורום הפיזיולוגיה. במידה ותרגיש את הצורך לייעוץ מנטאלי להתמודדות עם גורמי לחץ אשמח לייעץ.
בהצלחה
שחיינית במצוקה אמא מודאגת 04/08/17 11:02
שלום
ברצוני להתייעץ בתי בת ה14 שחיינית מגיל 3 ועד היום כיום היא נמצאת בכושר שיא מבחינה גופנית וגם
התוצאות באימונים טובות מאוד עד שמגיעים לתחרויות ושם היא חווה סוג של שיתוק אברים
אנחנו לפני צומת דרכים בחייה מצד אחד היא תלמידה מצטיינת במגמה תובענית מצד שני היא חייבת את הספורט והאתגר שכרוך בו והתסכול רב
מה לעשות לפרוש מהשחיה להמשיך לתת לה עזרה מנטלית והיכן איך אני מחזירה את החיוך לפניה ולא מחמירה את המצב
תודה על כל עזרה
ככ מובן...כוחו של האימון המנטאלי ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 07/08/17 11:55
שלום אמא יקרה,
התופעה שאת מתארת הינה אופיינית לספורטאים רבים, במיוחד בגיל של ביתך. במקרים רבים כאשר לא מטפלים בתופעה זו הספורטאי מאבד מוטיבציה ופורש וכך אנחנו מאבדים ספורטאים עם פוטנציאל גבוה. לעומת זאת, דרך אימון מנטאלי אשר ילמד את ביתך מיומנויות מנטאליות לשם ביצוע מרבי בתנאי לחץ ניתן יהיה להשיג תוצאות טובות ותחושה של שליטה והישגיות, וכמובן תוצר נלווה של זה הינו רגשות של ביטחון וגאווה.
בהצלחה!
ספורט = כרס = לא עוזר דנה 12/04/17 22:24
אני מרגישה כמו פרה שמנה
הבטן שלי שמנה כרס-בירה
הבטן שלי נפוחה כמו חודש 9
היום אכלתי כמו בהמה
איזה טעות עשיתי
יש לי אכילה-כפייתית התקפי זלילה קשים
איך אני אצליח ככה לרדת במשקל ולהוריד את הבטן?
אני לא מצליחה לרדת במשקל
למה אני לא יכולה לשלוט בהתקפי זלילה?????
החלום שלי שהבטן תרד אני גם גמדה נמוכה 1.30
בבוקר אני קמה טוחנת 10 אלף קלוריות
עוגות.עוגיות.שוקולדים.חלבה.
זה סיוט!!!!!!!!!!סיוט
הבטן שלי שמנה
אני לא מסוגלת לאכול קצת
איך יש בנות שאוכלות 3 תפוחים ביום למשך חודש?
איך הן מצליחות לרדת במשקל ואני לא למה?????????
תהליך ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 26/04/17 07:47
דנה יקרה,
עושה רושם שאת מאוד מתוסכלת. אין ספק שהרגלי אכילה הינם קשים לשינוי, אך אפשריים. במידה ותהיי מעוניינת אני יכולה להפנות אותך לשם ייעוץ והכוונה לתזונאית אשר מתמחה בהרגלי אכילה ובמקביל לעבוד עם מאמן לקידום בריאות אשר יכול לעזור בשינוי ההרגלים עצמם.
בהצלחה,
איריס
לחץ נפשי לגבי הליכות הילה 21/03/17 17:53
זאת פעם ראשונה שאני בפורום מקווה שזו שאלה מתאימה. אני סובלת מדכדוך קל והציעו לי לעשות הליכות 30 דקות ויש לי בעיה שבגלל הדכדוך שלי אין לי את הכוח לעשות הליכות ומצד שני אני רוצה אבל אני מתעצלת הדכדוך מפריע לי לצאת ולעשות הליכות במיוחד בשעות הערב. אשמח עם תוכלי לתת לי טיפ עצה מה לעשות כדי לנוע ולצאת להליכות גם עם אני מרגישה את הדכדוך הזה? אני אגב קרובה לגיל 50. אשמח למענה וחג פסח שמח שמתקרב.
מה קודם למה...שבירת המעגל... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 27/03/17 10:40
הילה יקרה,
מתנצלת על העיכוב...הגעת למקום הנכון...התופעה שאת מתארת מובנת לגמרי. פעילות גופנית עוזרת במצבי דיכאון/חרדה ובכלל בכל מה שנוגע למצב רוח ולדימוי עצמי. מצד שני במצב של דכדוך אחת התופעות הבולטות הינה חוסר מוטיבציה. ולכן...אחת ההמלצות הינה להתחיל באופן מאוד הדרגתי, כ-10 דקות הליכה ביום. אין צורך לצאת להליכה באופן מיוחד, כאשר את בחוץ תאריכי את המרחק/זמן שאת הולכת בכל מקרה. כמובן שישנן מיומנויות מנטאליות שניתן ללמוד אשר עוזרות במצבים מסוג זה ויכולות להיות מותאמות לצרכים, לרצונות, ולמטרות שלך.
בהצלחה!!!
אני מאוד מודה לך הילה 31/03/17 10:28
עזרת לי מאוד שיהיה לך חג פסח שמח.
רעיון איתיה 03/04/17 23:04
שלום,
אני ממש לא לוקח את המקום של מנהלת הפורום הזה. רק רעיון למחשבה: נסי להתעקש לצעוד בשעות האור. זה מעלה את המורל!
תודה על העצה הילה 04/04/17 15:04
חג פסח שמח.
בהצלחה ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 26/04/17 07:42
אשמח לקבל עדכון איך הולך
להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי שגיא ארפי 12/03/17 15:38
קודם כל תודה על האפשרות לפנות אלייך זה לא דבר מובן מאליו שאת מפנה את המשאב הכי יקר שלנו כבני אדם- הזמן, שלך, כדי לתת מענה.
יחד עם זאת, תמיד בתור ילד חלום הכדורסל היה לנגד עיניי, עד שנפצעתי באגודל עברתי ניתוח הפסקתי לשחק, והיום בגיל 28, אחרי 3 שנים כלא פעיל, בער בי מחדש הרצון לחזור לשחק ולהגשים את חלום הילדות.
הפציעה היא המורה הטוב ביותר שהיה לי כי בגללו במשך התקופה שלא שיחקתי, חיזקתי את הצד המנטלי שבי לרמה רוחנית מאוד גבוהה.
שאלתי אלייך האם את מכירה סיפור דומה שיכול לשמש לי כהשראה נוספת להמשך הדרך להפוך את הבלתי אפשרי (מצד אנשים אחרים שלא מאמינים שאצליח) לאפשרי (אני היחיד שמאמין בעצמי וקול פנימי אומר לי שאני אשיג את מטרתי ורק עליו אני סומך)? או שעליי ליצור את המקרה במטרה לעורר השראה אצל אחרים בעתיד שיעברו מקרה דומה?
השמיים הם הגבול...חוסן מנטאלי... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/03/17 08:44
שלום שגיא,
ראשית אני מברכת אותך על כוח הרצון והאמונה ביכולות שלך. אין ספק שהצד הגופני הינו הבסיס להצלחה אך לא ניתן למצות פוטנציאל ולהשיג את ה"בלתי אפשרי" ללא חוסן מנטאלי. אני לא יודעת פרטים על המקרה שלך ולכן אין באפשרותי לחוות דיעה מקצועית אך בעזרת כוח רצון, התמדה, ועבודה קשה אפשר להשיג תוצאות יוצאות דופן. אני בעצמי "תוצר" של החלמה מפציעה מאוד קשה - אולי זה יכול לענות לשאלתך בנוגע למקרים אחרים (ראה קישור מצורף): http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/341/371.html
בהצלחה!
הספורט לא מוריד לי את הבטן השמנה שלי ריטה 14/02/17 22:29
אכלתי היום

1. 2 תמרים בונבון
2. לוזינה תמרים קוקוס אגוזים
3. נטיפי חרובים משוקולד
4. נטיפי חרוב שוקולד וחמוציות
5. משמש כתום
6. שזיפים מיובשים
7. עוגיית שוקולד ריבועים דני וגלית
8. שטרודל תפוחים
9. שטרודל תמרים צימוקים
10. עוגיית שוקולד
12. עוגיית כוסמין
13. עוגיית קפוצ''ינו
14. עוגיית גרנולה
15. חטיף קוקוס תפוז
16. אלפחורס
17. כדור שוקולד קוקוס
18.מקרון קפה
19. בבקה שוקולד
20. פרסטבורג פרג
21. 500 גרם טחינה
22. 10 פריכיות אורז
23. 200 גרם חמאת בוטנים
24. סלט ירקות
25. סלט סלק
26. טונה במים קופסא
27. גרגירי תירס
28. אבוקדו שלם
29. 20 קרקרים עם שומשום

איך אפשר להוריד את ה-30 אלף קלוריות שאכלתי היום?

בטן שמנה ומסריחה אני שונאת את הבטן השמנה שלי . הלוואי שהבטן השמנה תתפוצץ !!!

ממש גועל נפש
אני נגגעלת מעצמי שאכלתי ככה היום
אני בהמה שמנה עם בטן של חודש תשיעי !!!
שינוי התנהגותי ד"ר איריס אורבך, פסיכולוגית ספורט 16/02/17 14:45
שלום ריטה,
אני מבינה את התסכול שלך. במידה ואת מעוניינת לעבור שינוי התנהגותי בנושא האכילה אני מציעה לפנות לתזונאית אשר מתמחה בשינוי התנהגותי. במידה ואת מעוניינת בהמלצה פני אלי לאימייל iorbach15@gmail.com.
בהצלחה,
איריס
ספורטאי מצטיין רינת 15/01/17 14:19
בני ספורטאי מצטיין ואלוף הארץ לנוער וקטדים כבר כמה שנים. בתקופה האחרונה יש ירידה מאוד משמעותית בתוצאות שלו. כולם מפנים אותו לכך שזה הכל בראש והוא צריך לעבוד על זה. הוא ממש מתוסכל וזה משפיע עליו בכל התחומים.
עלי לציין כי הוא נער מאוד השגי שעוסק בעוד תחומים ובנכל הוא שואף להיות ראשון ודי מצליח.
מה עושים?
עבודה מנטאלית ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 06/02/17 13:02
שלום רינת,
קודם כל, כל הכבוד על ההישגים של בנך. על מנת להגיע לרמות אלו אין לי ספק שמעבר ליכולות פיזיות יש לו גם יכולות מנטאליות. הדבר החשוב לזכור הוא שגם על יכולות מנטאליות יש להתאמן ומאוד יכול להיות שהוא צריך הכוונה כיצד לעשות זאת. ניתן לפנות לפסיכולוג ספורט כאשר הדגש צריך להיות על אימון על מיומנויות מנטאליות. במידה ואת מעוניינת בפרטים את מוזמנת לפנות אלי לאימייל iorbach15@gmail.com.
בהצלחה!
למצוא רצון איתיה 10/01/17 19:54
שלום,
אני ספורטאי מאסטר שבחר בדרך חיים פעילה. אולם בזמן האחרון איבדתי חלק ניכר מהרצון. ישנן סיבות רבות: נקרעו לי גידים מרכזיים בשתי הכתפיים. עברתי ניתוח בצד אחד , שבעקבותיו לא יכולתי להתאמן מספר חודשים. כשחזרתי, גרעין חברי בקבוצה עבר לקבוצה חזקה יותר. טרם הצלחתי להתאושש הגיע חורף קר ורטוב. מעבר לכך צפויים לי עוד מספר ניתוחים שימנעו ממני להתאמן. שמתי לב לכך שיותר קשה לי להתמודד עם הקור והגשם. בשל השינוי הפיזי איבדתי גם את פרנסתי. במקום לרוץ ולרכב בעצימות, אני הולך להנאתי. יודע כי ככל שאשמור יותר על כשרי , יקל עלי לחזור. זהו תהליך ארוך ואין לי עם מי לחלוק את ההיתמודדות. חשבתי שהאימונים יעזרו לי ויתכן שאכן כך, ובכל זאת איבדתי חשק. בשנים קודמות,לקחתי אימונים פרטיים בחורף. אולם השנה אין לי פרנסה ולא ברור מתי אחזור לניתוח הבא. כך שנמנעתי.
אני בוחר לראות את הצד החיובי בחיים. הפעם צריך פנס שיאיר לי.
התמקדות בכאן ועכשיו... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 06/02/17 13:08
שלום איתיה,
נשמע שעברת הרבה ובכל זאת הדרך בה אתה מתאר את הדברים מצביעה על תפיסה ריאלית והרבה חוזק פנימי. אתה בוחר להתמקד במה שיש ולא לבכות על מה שאין - זו בחירה מצויינת אך אין ספק שקשה לביצוע. אחד הדברים החשובים לזכור שלמרות שאתה לא יכול לעשות את אותם האימונים כבעבר חשוב לשמור על בסיס כלשהו על מנת שכאשר תוכל לחזור לעצימות גבוהה יותר החזרה תהיה יחסית קלה יותר. חוסר המוטיבציה כרגע מובן, אך הדרך להתמודדות הינה להתמקד במטרות יומיות קלות ולחשוב על מה צריך לעשות בכל יום ולא על ההשלכות לעתיד או מה היה בעבר.
בהצלחה!
התמודדות עם לחץ אליאב 27/12/16 11:27
שלום רב, אני סטודנט בבר אילן ואני עושה עבודה סימינריונית בנושא התמודדות עם לחץ ע"י פעילות גופנית. אשמח אם תוכלו להפנות אותי למחקרים ו/או מאמרים בנושא מהשנים האחרונות, בעברית ובאנגלית.
תודה רבה
פסיכולוגיה של הפעילות הגופנית ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/12/16 14:50
שלום אליהב,
הנושא אותו אתה חוקר מרתק ומאוד מעניין. מחקרים רבים נעשו בתחום. אני ממליצה לך לחפש במאגרי המידע תחת המילים exercise psychology and mood.
בהצלחה
תודה רבה אליאב 01/01/17 20:55
אסתכל, תודה
שחיין שרי 02/12/16 22:10
בני שחיין בין 13.5. גובהו 170 כמעט
הוא לא מהמצטיינים, אבל נחשב לשחיין טוב בקבוצה. לא הולך לו בתחרויות והוא מאד מתוסכל ובעלי אומר שאולי הגיע לשיא שלו בשחיה. האם יתכן שהוא בעצירה זמנית או באמת יכול להיות שהגיע לשיא היכולת שלו.....
אודה לתשובתך המהירה
תאוריית ה-10,000 שעות... ד"ר איריס אורבך 29/12/16 14:13
שלום שרי,
שיא היכולת זהו מושג ערטילאי...מומחים בתחום יגידו שישנם גורמים רבים אשר יכולים לנבא הצלחה ואין ספק שבסיס גנטי חשוב ביותר. אבל...בסופו של דבר מה שיכול לנבא הצלחה זו יכולת הספורטאי להשקיע לאורך שנים. זה לא יהיה הוגן כלפי בנך שאצא בהצהרות - קיימים גורמים רבים היכולים להשפיע על יכולתו להצליח בהווה. במידה והולך לו באימונים אך פחות בתחרויות אין ספק שישנו כאן קושי מנטאלי עליו צריך לעבוד...
עזרה לספורטאי שרי 02/12/16 21:17
בני בן 13.5, שחיין תחרותי
הוא לא מהמצטיינים אבל נחשב לטוב
בתחרויות קשה לו, הוא לא עומד בצפיות שלו מעצמו והרבה פעמים מסיים תחרות במצב רוח רע וכמובן שאי אפשר לדבר איתו.
איך אני יכולה לעזור לו? האם כדאי לפנות לעזרה מיקצועית או שזה מוקדם מידי?
תודה רבה
מיומנויות מנטאליות ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/12/16 14:23
שלום שרי,
כאשר יש פער בין תחרות לאימון רוב הפעמים ניתן לשייך זאת למיומנויות מנטאליות.
הגיל של בנך אינו צעיר מדי לעבודה על מיומנויות מנטאליות ובאותה המידה בה הוא מתאמן על יכולתו לשחות הוא יכול להתאמן על יכולתו להתמודד עם מצבי לחץ.
בהצלחה
תקראו דנה 19/07/17 05:28

עורך דין אופיר לב – רמאי שעוקץ אנשים תמימים בעלי חובות, וגם חברות ועסקים כנסו חובה קריאה ושיתוף!

כל מי שמכיר את עורך דין אופיר לב יודע שמדובר בנוכל גנב ושקרן שמציע לאנשים בעלי חובות "עזרה" להיחלץ מהחובות שלהם אבל בשורה תחתונה אחרי שמשלמים לו הוא פתאום מסנן בטלפון ומשחק אותה "שהוא עמוס" ואחרי תקופה של כמה חודשים שהוא מסנן אתכם, אתם מגלים שלמעשה שילמתם לנוכל אלפי שקלים כדי שיעזור לכם לצאת מהחובות, ולמעשה הוא רק מכניס אתכם לחובות יותר גדולים וממלא את הכיס שלו! הנוכל משתמש ב-2 כתובות אימייל:

ofirlevlaw@gmail.com
djofirlev@gmail.com

ובאתר האישי שלו ששם הוא מציע לכם להיחלץ מהחובות שלכם:
http://www.ofirlev-law.com/


תעודת זהות של הנוכל 040833816
הפלאפון של הגנב 050-5100510
טלפון במשרד: 09-7415737
הכתובת של הנוכל : בן סרוק 2 , הרצליה 4649078

עוד עוקץ קטן של עורך דין אופיר לב, שהוא מפיל חברות ועסקים – בזה שהוא שולח אימיילים לעסקים ולחברות ומבקש להירשם לרשימות התפוצה שלהם וכשהם מתחילים לשלוח לו מיילים ישר הוא תובע אותם על ספאם, למרות שהוא נרשם במתכוון וביקש פרטים!!! ככה הוא תבע למעלה מ-300 עסקים בחיפוש קל בגוגל של "עורך דין אופיר לב" תוכלו לראות את כל הכתבות שפרסמו על הנוכל הזה!

שתפו בדחיפות בפייסבוק וברשתות החברתיות ותזהירו אחרים!

מופיע בגוגל בביטויים כמו:
עו"ד אופיר לב טל'' 09-7415737
טלפון: 050-5100510
09-7415737
050-5100510
עו"ד אופיר לב
עורך דין לב אופיר
עורך דין אופיר לב
משרד עורך דין אופיר לב
משרד עו"ד אופיר לב
משרד עו"ד אופיר לב - אודות המשרד
משרד עו"ד אופיר לב - יצירת קשר
עו"ד אופיר לב תובע ספאם סדרתי בעלי עסקים וחברות
אפליה וסלקציה במועדונים - עורך דין אופיר לב
ofirlevlaw
ofirlev
פסקי דין אופיר לב: כל פסקי הדין עבור אופיר לב
עו"ד אופיר לב, הרצליה
שיחה עם אופיר לב
אופיר לב עורך דין
אופיר לב ספאם
אופיר לב הרצליה

וכמו שהוא כותב על עצמו הנוכל:

"המשרד עוסק בתיקי הוצאה לפועל, גביית חובות, מלחמה מול הרשויות, שליחת מכתבי התראה לחייבים וטיפול ספציפי בחייבים אשר ברחו מחוץ לארץ.

לנו הידע והניסיון בגביית החובות שלכם ותפיסת החייבים, עיכוב יציאה מהארץ וקשיים נוספים לגופים חייבים.

מנהל המשרד אופיר לב, בעל ניסיון בתיקי הוצל"פ, דיני מחשבים, זכויות יוצרים,קניין רוחני, גביית חובות, חוזי מכר/רכש, דירות, מיסוי מקרקעין, אגודות שיתופיות, אפליה בכניסה למועדונים, דיני צרכנות, ליטגציה אזרחית ומסחרית ודואר זבל.

נשמח לקבוע פגישה מסודרת במשרדנו על מנת להכיר ולתת חוות דעת מקצועית."

תיזהרו ותזהירו אחרים!
תודה על האזהרה אלון 01/02/18 15:16


https://www.savey.co.il
לימודי פסיכולוגית ספורט לאחר תואר שני עדי 28/11/16 22:39
שלום,
סיימתי לימודי תואר שני בפסיכולוגיה רפואית ובדרך להתמחות בכך.ֿ
אשמח לדעת כיצד ניתן לעסוק בפסיכולוגית ספורט- אפשרויות לימוד בארץ לפסיכולוגים בעלי תואר שני וכן אפשרויות תעסוקה בארץ.ֿ

תודה!
עדי
מספר אפשרויות ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/12/16 14:29
שלום עדי,
ישנה מגמה בארץ לפתיחת תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט במיוחד לפסיכולוגים כך שאם תהיי קצת סבלנית זה אמור להתממש בקרוב. בינתיים ישנם השתלמויות שונות בארץ אך הן יותר לצורך העשרה מאשר ליכולת מימוש לעבודה בשטח.
בהצלחה
מה נחשב להפרעה ... כשמגבירים כמות עשיית ספורט בתיה 29/07/16 00:34
שלום! התחלתי להתאמן לפני שנה בשיעורי סטודיו... ועם כל זמן שעובר הרעב שלי לספורט רק מתגבר ... והוספתי שעות שאני מקדישה לעשיית ספורט ... יתכנו ימים שאני אחרי 5/6 שעות של אימון ויש לי קוצים בגוף ומצידי אני מסוגלת לעשות עוד שעות... בסביבה חושבים שהתחרפנתי ... אני בחורה שפויה גננת ... הסיבות שגורמות לי לתופעה : א'' - עונג עילאי אחרי כל שיעור וככל שיותר קשה יותר מהנה . ב'' - פחד איום מעליה במשקל.. ירדתי כמעט 20 קילו... ואני מקפידה על עד 1200 קלוריות ליום ועדיין יש תנודות במשקל כל הזמן.. ג'' - רוצה להשיג גוף הדוק וחטוב .. בלי שום מדלדלים רוטטים ... בקיצור האם מה שאני עושה זה לגיטימי ונורמלי? .
תכנון... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/12/16 14:41
שלום בתיה,
ראשית, כל הכבוד על המוטיבציה וההתמדה, אין ספק שאת מצליחה לחוות את התוצאות החיוביות שפעילות גופנית לאורך זמן יכולה לתת לך, פיזית ומנטאלית. כמות ועצימות האימונים נקבעת על פי המטרה והיכולות הריאליות של האדם. על פניו נשמע שאת עוסקת בפעילות גופנית הרבה מעבר להשגת הצרכים שמנית אך מצד שני חשוב לבחון את המטרות שלך לצד ההשקעה באופן מפורט. מעבר לכך, אחד הדברים שאנשים מתעלמים ממנו זה החשיבות של מנוחה לשם התאוששות פיזית ומנטאלית אשר מאפשרות לאדם להתקדם ולראות תוצאות. הכלל של כמה שיותר יביא ליותר תוצאות אינו נכון ולעיתים יכול אף להביא את התוצאה ההפוכה.
בהצלחה
אפשריות תעסוקה אחרי תואר בחינוך גופני רון 26/06/16 19:01
שלום אני לומד כרגע תואר ראשון בחינוך גופני במכללת וינגייט הבנתי מהרבה מאוד אנשים שהאופיצת תעסוקה המרכזית בתואר היא הוראת ספורט בבתי ספר תפקיד שאני באופן אישי פחות מתעניין בוא לכן רציתי לשאול אם ישנם אפשרויות תעסוקה אחרות בייחוד במסלול הטיפול תמיד עניין אותי ללמוד את תחום הפסיכולוגיה
את יודעת למשל אם יש אפשרות של תעסוקה או לימודי המשך בתחום?
תודה , רון
לימודים... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפרום 29/12/16 14:44
שלום רון,
השאלה שלך אינה מתייחסת ללימודי המשך אלא ללימודי פסיכולוגיה של הספורט. בארץ אין כיום מוסד אקדמאי המעניק השכלה בתחום זה אך המגמה הינה לפתוח תואר שני בזמן הקרוב. בינתיים ישנם השתלמויות שונות במספר מכללות בארץ אשר מטרתן הינן להעשיר את הידע אך אינן מספיקות ללימוד מקצוע בפני עצמו.
בהצלחה
שאלות דנה 25/06/16 16:53
1) אני רואה שיש אנשים שנכנסים לשיעור ספינינג על קיבה ריקה והם מתאמנים חזק ואין להם סחרחורת וחולשה ועייפות כמוני! מדוע רק לי יש?


2) אם אני אכנס לשיעור ספינינג בערב ולא יאכל כלום מהבוקר אז האם זה ייפגע לי בשריפת הקלוריות?
כי אם אני לא אוכלת לפני = אז אני עייפה סחרחורת ואין לי אנרגיה- האם אני ככה לא אשרוף קלוריות בכלל?

3) אם אני יאכל לפני האימון 4 תמרים שמכילים 300 קלוריות אז אני לא אשמין? האם לא יהיה לי סכרת מ-4 תמרים גדולים בכל יום?

4) אני מפחדת לעלות במשקל ולהשמין ואני מגיעה רעבה חולשה סחרחורת וקשיי נשימה לאימון ומרגישה שאני עומדת להתעלף בספינינג ולקבל דום לב.
כי אני מרגישה בספינינג שאני לא יכולה לנשום דקירות בחזה והבטן מקרקרת.

5) מדוע תמיד בשיעור ספינינג כשאני מתאמנת ב-18:00 בערב לאחר שלא אכלתי כלום משעה 10:00 בבוקר (8 שעות צום) אז יש לי סחרחורת חולשה ועייפות ואני מרגישה כאילו אני עומדת לקבל התקף לב?

6) מדוע כשאני לא אוכלת 8 שעות לפני הספינינג אז אני לא יכולה לדווש? מאוד קשה לי לנשום! מדוע יש לי דקירות בחזה ולחץ בחזה בספינינג?
פורום תזונה ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/12/16 14:48
שלום דנה,
אין ספק שהשאלות שלךמאוד חשובות ואין שום סיבה בעולם שתרגישי כפי שאת מתארת. אני ממליצה לך לפנות עם כל השאלות שהעלת לפורום התזונה שם תוכלי לקבל מענה לשאלותיך. במידה ולא תצליחי ליישם את ההמלצות יש מקום לעבודה מנטאלית.
בהצלחה

תואר שני בפסיכולוגיית ספורט אוהד 21/06/16 11:45
היי איריס, באחת התכתובות למטה ציינת שבקרוב אמורה להיפתח תכנית לפסיכולוגיית ספורט לתואר שני בארץ. האם תוכלי לפרט יותר - היכן אמורה להיפתח ומתי?

תודה
קצת סבלנות... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 22/06/16 12:50
שלום אוהד,

אני שמחה לשמוע על ההתעניינות בתחום. אין עדיין פרטים בנוגע לתאריך פתיחת התכנית לתואר שני עקב התנהלות ביורוקרטית. ברגע שיהיו פרטים הניתנים לפרסום אשמח כמובן לעדכן.

בברכה,
איריס אורבך
פסיכולוג ספורט באזור השפלה עינת 03/06/16 16:22
איריס שלום,
מחפשת אחר פסיכולוג ספורט המקבל באזור השפלה לנערה המשחקת כדורסל לחיזוק מנטאלי וסיוע בחסמים רגשיים שנראה כי מפריעים לה לבטא את מלא היכולת שלה במשחקים.
תודה רבה
מידע ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 22/06/16 12:48
שלום עינת,

אנא שלחי לי פרטים היכן באיזור השפלה ואשתדל לעזור.
בברכה,
איריס אורבך
בהמשך לשאלתך אורן הוברמן 05/07/16 16:38
היי עינת,
אני פסיכולוג ספורט מתגורר בבאר שבע.
איפה אתם גרים?
לפרטים נוספים המייל שלי:
ohuberman@gmail.com
תשלום למאמן איתיה 03/03/16 23:13
שלום,
לכאורה יש הסכם בין הצדדים. אך מה קורה כאשר המאמן משוכנע כי החוזה הסתיים ואני יודע שהוא אישר לי הארכה בשל היעדרות ממושכת? נח לו לא לזכור וזאת ממש לא הפעם הראשונה. לכן הוא רואה בי גורם שמנסה להתחכם. אני כל כך תמים שזה מפריע לי להיות במקום שלא מבינים/רוצים אותי. בעבר שלימתי במצבים כאלה כי הרגשתי שעדיף לותר ולא להסתכסך. אבל זוהי תופעה כרונית . נכון היה לחתום מראש, על כל התנאים , אך לא מקובל . כעת נראה לי ששני הצדדים מפסידים . אני תמיד רואה אפשרויות אחרות פתוחות עבורי . לפעמים משבר כזה מביא אותי לחידוד וחיזוק יחסים אבל לפעמים אני זורק הכל מאחורי. מה אני צריך לשאול את עצמי?
אולי זה מורכב מידי
תודה -איתי
הבהרות ד"ר איריס אורבך 10/03/16 16:54
שלום איתי,
אני לא הבנתי את הרקע - במידה ותתן לי פרטים נוספים אוכל לדעת כיצד להגיב.
בברכה,
איריס
בן 14 -כדורגל גלית 07/02/16 15:57
איריס שלום, בני בן ה- 14 משחק כדורגל מספר שנים ובשנתיים האחרונות כמובן בליגה. לאחרונה חש תסכול רב כתוצאה (כנראה)ממיעוט זמן משחק . הוא אחרי פציעה ש ל מספר שבועות ואני מניחה שהמאמן משלב אותו בהדרגה. הוא לא מצליח להבין את זה והודיע חד משמעית שהוא פורש. אני מעוניינת שהוא ימשיך כיוון שזה עושה לו רק טוב מהרבה בחינות (לא רק ספורט...)
איך מתמודדים ?
חשיבות הכיף... איריס אורבך 18/02/16 20:33
שלום גלית,
חשוב להבין מהיכן התחושה של בנך מגיעה - סביר להניח שהוא משחק כדורגל לשם ההנאה וכאשר הוא לא מקבל זמן משחק זה כבר לא כיף בשבילו, אז מבחינתו - בשביל מה לשחק? מצד שני, השתתפות בספורט מלמדת אותו דרכי התמודדות עם קשיים...אפשר לפעול במספר מישורים: לשתף את המאמן באספקט המוטביציה בצורה עדינה (אם היחסים עם המאמן מאפשרים זאת). מאמן רגיש ידע לתת לו אחריות בתחומים אחרים על מנת להרגיש חלק מהקבוצה או יתן לו תרגילי כוח/חיזוק אשר יעזרו לו לחזור מהפציעה בצורה טובה יותר; להביא לבן שלך דוגמאות מספורטאים אשר חזרו מפציעה (חיפוש באינטרט); והכי חשוב לא להיבהל...
בהצלחה ואשמח לשמוע עדכון,
איריס
עזרה במילוי שאלון קצר איתמר נהרי 31/12/15 11:59
שלום לכולם, אני לקראת סיום תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, ואני זקוק לעזרתכם!

מצ"ב קישור לשאלון קצר ואנונימי במסגרת עבודה סמינריונית שבודקת קשר בין פעילות גופנית ללחץ ושינה.

אני זקוק לעוד 10 משיבים/ות שעוסקים/ות בפעילות גופנית קבוצתית (כדורסל/ קרב מגע/ פילאטיס וכדומה)!!

אשמח אם תוכלו להקדיש 3 דקות מזמנכם למילוי השאלון.

תודה רבה מראש!!
איתמר נהרי

https://docs.google.com/forms/d/1JWu2dJJTqyCLzt-mft24v3LTQbTPnHRByxicBJkmKBY/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link


נושא חשוב ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/01/16 06:38
שלום איתמר,

אשמח להעביר את השאלון לספורטאים איתם אני עובדת. מה טווח הגילאים והמין למשתתפי המחקר?
בהצלחה,
איריס
לימודי תואר שני בפסיכולוגיית ספורט איתי 21/12/15 21:23
שלום שמי איתי , לומד כרגע לתואר ראשון בחינוך גופני במכללת וינגייט , רציתי לשאול כמה דברים
1 . האם אוכל להמשיך ללימודי פסיכולוגיית ספורט בדרך כל שהיא לאחר התואר או שצריך תואר ראשון בפיסיכולוגיה,2 איפה אוכל ללמוד לתואר
3 מהם התכנים אותו לומדים בתואר עצמו
אודה על פרטים נוספים
תודה , איתי
קצת סבלנות... ד"ר איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/01/16 08:43
שלום איתי,
השאלות שלך רלוונטיות מאוד. בקרוב מאוד יפתח תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט בישראל. בוגרי פסיכולוגיה וחינוך גופני יוכלו להתקבל ללימודי התואר עם השלמות מתאימות. במידה והנושא דחוף לך ישנם לימודים ברמה הגבוהה ביותר במוסדות בארהב ובאירופה. התכנים סובבים סביב מיומנויות מנטאליות, תורת האימון, ונושאים רבים נוספים התורמים לבניית חוסן מנטאלי.
בהצלחה,
איריס אורבך
יש צפי לזמן פתיחת התואר? דרור 10/03/16 18:02
שלום איריס,
האם יש סיכוי שהתואר יפתח בשנה"ל 17\16 או 18\17?
תודה
אימוני ריצה יובל, הוד השרון 20/09/15 10:35
שלום רב,
אני הורה לילד בן 12 שסובל קצת מעודף משקל. החלטתי לאמן אותו בריצות כדי שיוריד משקל ויהיה בכושר טוב.
הילד לא ממש רוצה ומרגיש שקשה לו. אני חושב שהוא צריך להתגבר על קשיים וללמוד להשקיע ולהתאמץ.
אני מעיר אותו ב-5:30 כדי לרוץ איתו אבל הוא לא משתף פעולה.
כיצד לשכנע אותו?
תודה
יובל
שינוי הרגלים איריס אורבך, מנהלת הפורום 06/10/15 13:46
שלום יובל,
אני מוקירה אותך על הרצון והמוטיבציה. על מנת ליצור שינוי לאורך זמן, במיוחד בקרב ילדים בגיל של בנך, חשוב שהילד יהיה שותף לרצון לשינוי ויהנה מהפעילות אותה הוא בחר לעשות. אני הייתי ממליצה לבדוק ולהחליט ביחד עם הבן שלך כיצד הוא רוצה ליצור את השינוי על מנת שילמד כיצד להתגבר על קשיים ולהשקיע על מנת להשיג דברים שהוא רוצה. כאשר הילד יהיה שותף להחלטה ויאמין שהוא מסוגל ליישם אותה (ביטחון עצמי), המוטיבציה שלו תגבר.
בהצלחה,
איריס
מעבר קבוצה פרי 17/09/15 15:47
שלום
ביתי בת 15 משחקת 3 שנים כדורסל.
מוכשרת מאוד ובהמלצת מאמנים שונים שצפו בה עברה לשחק בקבוצה בליגה לאומית שנמצאת מחוץ לעיר מגורינו.(אצלנו משחקים בליגה מחוזית)
מבחינת רמת כדורסל היא תואמת את הקבוצה . הבנות נחמדות ++.כנ"ל המאמנים.אולם היא אינה מרגישה תחושת שייכות למקום .
מצד אחד היא חושבת שזהו הכדורסל שהיא צריכה לשחק ומצד שני בכל פעם שהיא נוסעת לאימון היא חווה קושי ובכי.
היא איבדה בחודש האחרון את התשוקה שהיתה לה למשחק וממצב בו היא היתה מחוברת לכדור ולכל מגרש בסביבה היא הפסיקה להתעניין.
היא לא רוצה לחזור לקבוצה הקודמת שלה ומצד שני אני חוששת מכל המצב המוזר הזה.
ברור שיש סיכוי יותר מסביר שתוך חודש חודשיים הכל יעבור אבל השאלה היא אם זה נכון להמתין.
היא ילדה שחווה קושי בשינויים וצריכה "הלרגיש בבית" כדי להיפתח ולהינות.
מה עושים?
תודה
שינויים מצמיחים איריס אורבך, מנהלת הפורום 06/10/15 13:48
שלום פרי,
המצב ברור ומוכר, למרות שכל אחד מגיב באופן שונה למצבי מעבר. אין ספק שיש סיכוי סביר שהזמן יעשה את שלו (ישנם מקרים שהקלישאה הזו עובדת...). בכל מקרה, עד שיגיע הרגע הזה אני הייתי ממליצה לעשות צעדים אשר יזרזו את התהליך. בגיל הזה לענין החברתי ישנה משמעות חזקה ביותר בתחושת השייכות ולכן יש לערב את המאמנים החדשים אשר יוכלו לדאוג לנקיטת צעדים אשר יעזרו לביתך בקליטתה בקבוצה כגון חיבור עם בנות בקבוצה, נתינת תפקידים מסוימים הקשורים לקבוצה וכו. במידה ולאחר מספר חודשים המצב נשאר כפי שהוא יש לשקול את המעבר בשנית.
שלום רב, אני שוחה בקיץ, כל יום שעה והתוצאות רונית 14/01/13 08:09
מבחינת הדיאטה היו מצויינות, כשמתחילים הימים הקרים אני מתכנסת בתוך עצי ונכנסת לחדר ליד המזגן והתנור ולא רוצה/אין לי חשק להכנס לחדר הכושר, קר לי מדי לעשות עם עצמי משהו למרות שאני יודעת שזה רק הדקות הראשונות עד שמתחממים, קר לי מאוד, אציין שאני חולת סכרת, בת 65 אחרי ניתוח שרוול והורדתי 25 קילוגרמים, הבדיקות האחרונות הראו שיפור ניכר, עדיין לא מאה אחוז ומחכה בקוצר רוח לימים חמים יותר.
איך אני יכולה להשתכנע שהספורט הינו טוב לבריאות ושעלי לעסוק בו מידי יום ביומו.
שאלת מליון הדולר... איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/01/13 10:04
שלום רונית,
השאלה שלך חשובה ביותר ולמעשה כוללת בתוכה גורמים רבים. את עומדת בפני אתגר של להפוך מנהג להרגל. בדרך כלל כאשר אני נתקלת במקרים כאלו (והם רבים...) אני עובדת על הקניית מיומנויות חשיבה אשר עוזרות בהעלאת המוטיבציה וההתמדה. מעל דפי האינטרנט מה שאני יכולה להמליץ לך זה להתרכז במטרה שלך ולחשוב כיצד המעשים שלך יכולים לקדם אותך לקראת השגתה...
בהצלחה,
איריס
תודה רבה רבה רונית 15/01/13 09:41
פרח
איריס תודה אנסה באמת את השגת המטרה, במידה ולא אצליח אצור קשר להמשך הטיפול.
בהצלחה! איריס אורבך, מנהלת הפורום 21/01/13 09:03
אשמח לקבל עדכון...
תואר ראשון בפסיכולוכיית ספורט ארד סקוול 06/01/13 13:01
איריס שלום שמי ארד בעל הכשרות רבות בתחום הספורט ולאחרונה סיימתי קורס מאמנים מנטליים - בראשותה של דר אלן כץ . אני בקיץ כנראה אגיע לארהב לטיול + חיפוש אופציות אימון בתחום הכדורגל . היעד כנראה יהיה ניו יורק והסביבה נכון לעכשו . אני מאוד רוצה לקחת את התחום הזה של פסיכולוגיית ספורט צעד קדימה , האם יש תואר ראשון בתחום בארהב ? ואם כן היכן בסביבת ניו יורק ?
ארה"ב, אפשרויות בלתי מוגבלות איריס אורבך, מנהלת הפורום 07/01/13 09:53
הי ארד,
כל הכבוד על ההשקעה, תחום מרתק... לדעתי אין בארה"ב תואר ראשון בפסיכולוגיה של הספורט. על מנת לקבל פרטים מדוייקים אני ממליצה לך לפנות לאתר של ארגון ה-AASP - זהו ארגון אשר מפרסם את כל האוניברסיטאות בארה"ב אשר מעניקות הכשרה בתחום של פסיכולוגיית הספורט.
בהצלחה,
איריס
מאמרים בנושא "מאפיינים לתלמידים מצטיינים בספורט" טל מור 01/12/12 18:49
שלום רב,
אני עורכת עבודת מחקר לצורך לימודים ומבקשת לאתר מאמרים שיעזרו לי בנושא.
אשמח להפניות למאמרים לקריאה.
תודה מראש,
טל.
פרטים נוספים איריס אורבך, מנהלת הפורום 07/01/13 09:50
שלום טל,
אנא צרי איתי קשר דרך האימייל ופרטי את הנושא.
אשמח לעזור במידה ואוכל.
בהצלחה
ביטחון עצמי רז 21/11/12 21:39
שלום, אני משחק כדורסל כבר הרבה שנים. שאני משחק בשכונה או מתאמן לבד יש לי יכולות מדהימות ומשחק חכם. אך באימונים ובמשחקים אני לא מצליח לבטא את מה שאני יודע על המגרש ואף פעם לא מרוכז כמו שצריך ועושה שטויות ולא דברים שאני יודע לעשות טוב.לא משנה כמה אני מתאמן אני מרגיש שאני נשאר באותו מקום מה לעשות כדי להביא את מה שאני יודע למשחק?
פשוט אל תביא את מה שאתה יודע למשחק , שניאור 24/11/12 02:25
תחשוב בקטן, בלי ציפיות מיוחדות ...

דווקא מתוך זה שאתה מצפה תמיד להביא 100% ממך אתה נלחץ והביצועים יורדים עוד יותר...

תרגיל שתוכל לנסות פעם או פעמיים, תנסה לבוא לאימון מתוך מחשבה שאתה הולך להיות "העצלן של הקבוצה" , שים לב איך דווקא מתוך המקום הזה הנסיון שלך, המיומנות והיכולת של השליטה בכדור תתפוס פיקוד באופן אוטומטי .
שאלת המיליון דולר... איריס אורבך, מנהלת הפורום 25/11/12 13:19
שלום רז,
זו למעשה שאלת המליון דולר, בעיה שמרבית הספורטאים נתקלים בה בצורה זו או אחרת ומטרת אנשי המקצוע היא ללמד מיומנויות אשר תעזורנה למקצע את הפוטנציאל ברגע נתון...המלצה כללית היא שיש להתרכז בהווה, בטכניקה, באסטרטגיה ולא בתוצאות ובמשמעויות. בדרך כלל, הלחץ נוצר כתוצאה מריכוז בהשלכות המשחק ולא במה שאתה צריך לעשות על מנת לשחק היטב. מיקוד על הדברים הבסיסיים במשחק שלך ושליטה על צורת חשיבה אשר מכוונת לכאן ועכשיו יכולים לעזור.
בהצלחה,
איריס
לימודי תעודה בפסיכולוגיה של הספורט ליאור 14/11/12 00:14
איריס שלום,
אני מסיימת תואר ראשון בעבודה סוציאלית והייתי רוצה לשלב את העיסוק שלי עם ספורט. הבנתי ממבט מהיר בפורום שתואר שני בפסיכולוגית ספורט לא קיים בארץ. האם יש לימודי תעודה, ואם כן - האם זה משתלם?ז"א האם יש עבודה בתחום עם התעודה? בתודה מראש ליאור
מקצועיות איריס אורבך, מנהלת הפורום 25/11/12 13:13
שלום ליאור,
ישנם לימודי העשרה בארץ במסגרת קורסים שונים אך לדעתי הם אינם מספיקים על מנת להעניק שירותים מקצועיים בתחום. לצערי הרב, לימודי תואר מקצועיים קיימים היום רק בחול. יכול להיות שבקרוב מצב זה ישתנה...
בהצלחה בדרכך,
איריס
עבודת תיזה ענבר 06/11/12 15:22
שלום איריס,
שמי ענבר ואני פסיכותרפיסטית גופנית.
בימים אלו אני מתחילה לעבוד על עבודת התיזה שלי הקשורה לפסיכולוגיה של הספורט.
האם אפשר בבקשה לקבל את המייל שלך על מנת שאוכל לפרט על כך ואולי לקבל את עזרתך בהכוונה.
בברכה
ענבר פורת
inbar_ze@hotmail.com
בשמחה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 25/11/12 13:10
שלום ענבר,
במידה ואוכל אשמח לעזור: iorbach15@gmail.com
איריס
פסיכולוג ספורט מיכל 05/11/12 15:57
בתי בת 16.8 ,שחיינית תחרותית,מעונינת להעזר בפסיכולוג ספורט.אשמח לקבל המלצה על פסיכולוג ספורט באזור כפר סבא.
פסיכולוג ספורט איריס אורבך, מנהלת הפורום 25/11/12 13:05
שלום מיכל,
אנא צרי איתי קשר: iorbach15@gmail.com
בברכה,
איריס
פסיכולוג ספורט מיכל 05/11/12 15:57
בתי בת 16.8 ,שחיינית תחרותית,מעונינת להעזר בפסיכולוג ספורט.אשמח לקבל המלצה על פסיכולוג ספורט באזור כפר סבא.
ההתלבטות לפרוש איילה 22/10/12 06:28
איריס שלום, בני בן 13 שוער בכדוריד, מאוד דומיננטי בקבוצה ומצליח, רוצה לפרוש, איך אני מצד אחד מאפשרת לו עצמאות ובחירה ומצד שני לא נותנת לו לעשות טעות. איך לעודד ולא לדחוף עד חנק הוא טוב, ספורט טוב לו רביצה בבית רק תאמלל אותו. אין לו ספורט חלופי. תודה.
לעיתים רב הנסתר מהגלוי... איריס אורבך, מנהלת הפורום 25/11/12 13:03
איילה היקרה,
את מתארת תופעה כל כך מוכרת...זהו הגיל ה"מסוכן" בו ילדים רבים פורשים מספורט תחרותי. קשה להגדיר מהו הגבול הדק בין לחץ לבין עידוד מבלי להכיר את המקרה. תהליך של קבלת החלטות דרכו יבין הבן שלך את הרווח וההפסד מכל החלטה שלו יכול לעזור. מלבד זאת, לעיתים גורמים אחרים נסתרים, אשר אינך מודעת להם, מובילים את הילד לרצון לפרוש. יש לבדוק את הסיבות ולראות האם הן ניתנות לפיתרון.
בהצלחה ואשמח להתעדכן,
איריס
עידוד ילד בן 6 עם קשיים מוטורים לאהוב ספורט מרינה 30/09/12 13:02
בני בן ה-6 נולד פג ויש לו קשיים מוטוריים יש לו טונוס שרירים נמוך ומיום הוולדו כשקשה לו הוא לא מנסה להתאמץ ולהתחזק, תמיד זו אני שדוחפת אותו לעשות ספורט כדי לחזק אותו.

האם יש דרכים לעודד אותו לרצות מיוזמתו לעסןק בספורט מבלי שהוא ירגיש תיסכול שהוא לא יכול וקשה לו אני רוצה שהא יהיה עם בטחון עצמי גבוה שהיום זה לא קיים.

האם יש במכון וינגייט אפשריות של עבודה עם ילדים עם בעיות מוטריות לחיזוקם.

אני רק אציין שהוא מקבל טיפול בשחיה טיפולית ולשם הוא מאוד אוהב ללכת.

אשמח לקבל את תשובך.
אתגר מוכר... איריס אורבך, מנהלת הפורום 02/10/12 08:58
שלום מרינה,
הבעיה שאת מעלה מוכרת בקרב ילדים באופן כללי ולוא דוקא בקרב ילדים עם קשיים. אחד מהאתגרים הינו להעלות את המוטיבציה ואת הרצון של הילד להשתתף בפעילות גופנית ולהתמיד בה לאורך זמן. באופן כללי אני ממליצה לחשוף את הילד לפעילויות בהן הוא ירגיש הצלחה והנאה ובאופן הדרגתי להעלות את הקושי. כמובן שגם למשוב שהבן שלך יקבל ישנה משמעות. אלו הם דברים אשר ניתן לרכוש על ידי הדרכה מקצועית. בנוגע לאפשרויות נוספות בוינגייט אני ממליצה לך לפנות לקשרי לקוחות של בית הספר למאמנים ולבקש ליצור קשר עם ראשי התחומים של הגיל הרך.
חג שמח ובהצלחה,
איריס
עזרה למרינה ארד סקוול 06/11/12 13:31
אהלן מרינה אני חושב שאוכל לעזור לך , אני מאמן יכולות גופניות ומאמן כדורגל ובנוסף יש בהכשרתי כובע נוסף של מאמן מנטלי צרי איתי קשר

ארד -0578334100
שוער מתקשה לזנק לצד ימין עבד 18/09/12 10:37
שלום איריס,
אני משחק שוער בקבוצת כדורגל
אני מתקשה לזנק לצד ימין,לפעמים אני מרגיש שאני לא מסוגל לזנק ויורד לכדור עם הרגליים
אתמול למשל באימון,זינקתי לצד ימין עם הפנים למטה וקיבלתי מכה בפנים ובמיוחד באף
הרבה זמן אני סובל מבעיה זו,אני מקבל גולים שטותיים בצד ימין בגלל הבעיה הזאת
בצד שמאל,אני מזנק מהר ונהדר ומציל הרבה שערים
אני מטבעי שמאלי,ביד וברגל וחשבתי אולי שלזה יש קשר
אני מרגיש שהפתרון נמצא בראש ולא ביכולת ובכישרון שלי
מה את מייעצת לי?
תודה
אימון לשם איזון... איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/09/12 09:38
שלום עבד,
אין ספק שהגוף של רובינו אינו מאוזן וצד אחד חזק יותר מהשני. החוכמה הינה למזער את ההבדלים. כמובן שאימון על צד ימין שלך הינו קריטי. בנוסף, הייתי ממליצה על אימון בהדמייה ובדיבור עצמי המכוון לפעולה. אלו מיומנויות אשר דורשות אימון וזמן, אך ניתנות לרכישה.
בהצלחה,
איריס
שוער מתקשה לזנק לצד ימין עבד 18/09/12 10:36
שלום איריס,
אני משחק שוער בקבוצת כדורגל
אני מתקשה לזנק לצד ימין,לפעמים אני מרגיש שאני לא מסוגל לזנק ויורד לכדור עם הרגליים
אתמול למשל באימון,זינקתי לצד ימין עם הפנים למטה וקיבלתי מכה בפנים ובמיוחד באף
הרבה זמן אני סובל מבעיה זו,אני מקבל גולים שטותיים בצד ימין בגלל הבעיה הזאת
בצד שמאל,אני מזנק מהר ונהדר ומציל הרבה שערים
אני מטבעי שמאלי,ביד וברגל וחשבתי אולי שלזה יש קשר
אני מרגיש שהפתרון נמצא בראש ולא ביכולת ובכישרון שלי
מה את מייעצת לי?
תודה
סטרס ותנועות עדינות שניאור 06/09/12 16:17
היי מה נשמע? :-)

למה כאשר אנו חרדים מהערכה של ביצוע , אנו בקושי מצליחים לבצע מטלה שתרגלנו הרבה פעמים הצורכת דיוק רב ??

האם המערכת המוטורית מעוכבת איכשהו ע"י איזור אחר הפעיל בעת החרדה?

תודה !!!
חרדה שלילית וקשב איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/09/12 09:30
שלום שניאור,
שאלה מעניינת עם תשובה מורכבת...אנסה לפשט...אחת התגובות ללחץ שלילי הינה היצרות הקשב והריכוז, דבר היכול לגרום לירידה ברמת הביצוע. בנוסף, בעקבות לחץ ישנה לעיתים קבלת החלטות שגויה. אלו דברים אשר ניתן לעבוד עליהם בעזרת אימון על יכולות ריכוז אפקטיביות וטכניקות הרפייה.
בברכה,
איריס
מאמן מנטאלי אורן 02/09/12 15:58
האם תוכלי להמליץ על מאמן מנטאלי או
פסיכולוג ספורט לנער בתחום הכדורגל באזור חיפה
מאמן מנטאלי איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/09/12 12:07
שלום אורן,

מתנצלת אך אני לא מכירה מאמן מנטאלי או פסיכולוג ספורט מאיזור חיפה.
בהצלחה,
איריס
מאמן מנטלי - עזרה ארד סקוול 06/11/12 13:33
היי אני חושב שאוכל לעזור לך בנושא אותו אתה מחפש , אני מאמן מנטלי , צור איתי קשר לנייד
0578334100 ארד
מדוע ככל שיותר נמוכים כך יותר שמנים? מיטל 27/08/12 10:43


היי

אני מטר 1.30 ושוקלת 50 ק"ג. BMI=29.5.

ויש לי בטן מאוד שמנה.

מדוע ככל שיותר נמוכים כך יותר שמנים?

כי אם הייתי 1.70 אז הBMI שלי היה 17.3.

האם ככל שיותר נמוכים כך צוברים שומן בבטן?
פורום שונה איריס אורבך, מנהלת הפורום 27/08/12 15:05
שלום מיטל,
אני ממליצה לך להפנות את השאלה לפורום תזונה.
בהצלחה,
איריס
כיתת מצויינות ספורט שרונה 08/08/12 00:54
שלום רב,

בתי עולה לכיתה א''.
הציעו לה להצטרף לכיתת מצויינות לספורט בתחום התעמלות אומנותית.
האימונים הם לאחר שעות הלימודים: 3 פעמים בשבוע האימון מיד לאחר סיום הלימודים ו 3 פעמים בשבוע אחרי יום הלימודים ילדי הכיתה הולכים לצהרון הכולל ארוחת צהריים והכנת שיעורים ולאחר מכן מתעמלים משעה
15:00-18:00.
מדובר בכיתה קטנה יחסית (עד 30 תלמידים) והמימון ברובו של משרד החינוך.
בחודש האחרון בתי הצטרפה לאימונים וגילתה הרבה התלהבות ומוטיבציה. ואנחנו מרגישים שייתכן ויש בכך מקום להגשמה עצמית שלה וחינוך להישגיות ומצויינות.
מצד שני, אני מאד חוששת...נראה לי שזה עומס לילדה בכיתה א'', במיוחד הימים הארוכים בהם תצא בבוקר ותחזור בחשיכה, המאמנת קשוחה למדי. מה גם, שמדובר בבי"ס בשכונה סמוכה לשכונה שלנו.
אנחנו בקונפליקט והתחבטויות ומגיע הרגע האחרון וחייבים לקבל החלטה.

אשמח לשמוע מה דעתך
יד על הדופק... איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 13:17
שלום שרונה,
מבינה את ההתלבטות. אין תשובה חד משמעית. עולם ההתעמלות האומנותית הינו עולם תחרותי אשר דורש אימונים מגיל צעיר ביותר. במידה והבת שלך רוצה אתם יכולים להחליט לתת לה את האפשרות להתנסות ולבדוק לאורך זמן כיצד היא מגיבה ומתנהלת. לא הייתי רוצה לתת לך חוות דעת ישירה מכיון שאני לא מכירה את הנפשות המעורבות.
בהצלחה,
איריס
התרגשות יתר ר. 06/08/12 08:35
שלום! אני אישה בת 35 מתאמנת כבר מגיל 51 עם מאמנת כושר צמודה פעמיים בשבוע אנחנו מתאמנות בחוץ לא בחדר כושר, כול פעם שאנחנו או אני לבד יוצאים לריצה אני מתרגשת מאוד כאשר מופיעים עוד מתאמנים, אני לא מצליחה לרוץ כמו שאני רצה כשאני לבד, או עם המאמנת שלי. השרירים נחלשים לי הדופק עולה אבל זה רק בהרגשה כי אני מחוברת לשעון דופק והשעון לא מראה על דופק גבוהה, רק השרירים רועדים לי ויש לי זרימה חזקה של דם מין תחושה שכזאת אין לי כוח להמשיך לרוץ, המאמנת מבקשת להמשיך ולא להתייחס אבל לי מאוד קשה אני מתנשמת כבד וכואב לי באיזור החזה הנשימות כבדות ואני מרגישה חולשה כללית מנסה להתגבר וקשה המאמנת אומרת להמשיך, כשאני לבד אני מפסיקה את האימון, כשאני לבד אני בכושר מעולה, מה עושים האים יש לי בעיה שאפשר לפתור אותה? מחכה לתשובה דחוף.
מודעות יתר שניאור 06/08/12 14:26
את גם סובלת מהתרגשות ותסמינים כאלה סתם כשאת בחברה , מבלי שאת רצה באותו הזמן?

אני חושב שלמי שיש רגישות חברתית , דווקא כאשר "יבחנו " אותו בדברים חשובים לו , הוא יתרגש מאוד והביצועים שלו יירדו ( תחושה של בלבול ושאת שורפת את כל הארגיה שלך על הילוך שרק).
בכוונה כתבתי יבחנו בסוגריים , כי אותם אנשים שמסתובבים כי זו הדרך שלהם לא באים לבחון אותך , הם כמוך באים לשקוע בעולם משלהם. לפעמים לבדם ולפעמים עם עוד בן או בת זוג שמטיילים איתם.

תנסי להחזיר לעצמך את השליטה - תקבעי שברגע שזה יותר מדי, פשוט תורידי את קצב הריצה, אבל מתוך בחירה שלך, את יכולה גם לבצע מתיחות דינאמיות בשביל להוריד קצת את הטונוס השרירי ( בעת התרגשות מוזרם יותר דם לשרירים) ..


בהצלחה !!!!
מתרגשת רק כשאני רצה ר. 06/08/12 16:05
תודה על התגובה, אבל יש לי מה להוסיף. אני לא מתרגשת כשאני בחברה זה קרה לי בפעם הראשונה כשהתחלתי לרוץ, כשאני עושה הליכות או קפיפות בטן או כול תרגיל אחר אני בכלל לא מתרגשת ההיפך אני מתגאה ביכולת שלי במיוחד שאני לא בשנות ה-20-30 שלי. אני יודעת שלא באים לבחון אותי ושאין להם מה לעשות רק לראות אותי רצה אני מודעת לזה אבל בכול זאת זה קורה לי אפילו שאני מנסה להתעלם מהם. היום בזמן אימון הייתי צריכה לרוץ 400 מטר מהר ומנוחה דקה וחצי התחלתי טוב הכול היה בסדר רק אחרי שבאו קבוצה גדולה של מתאמנים התחלתי להרגיש את ההתרגשות ואז החלתטי שאני לא רצה לידם אלא במקום אחר אבל הם עדין היו באיזור גם אז הרגשתי קושי ואני מנסה להתעלם זה לא שאני לא מנסה אני מתרכזת בעצמי ובביצועים שלי וגם במוזיקה שאני שומעת מה-m.p ועדין, בכול מקרה אני אנסה ליישם את מה שהמלצת להוריד מהירות לעבור לג''וגינג או שפשוט אצא מוקדם מאוד כאשר אין אף-אחד בחוץ...תודה על היעוץ אשמח אם יהיו לך רעיונות נוספים.
רק מחשבה, לא בטוח שזאת האמת :) שניאור 06/08/12 21:28
בטח יש למנהלת הפורום יותר ידע ונסיון וכדאי שגם היא תגיב ...

אני חושב שבהליכה , כפיפות בטן ובתרגילים נוספים שלא ציינת מהם הדופק לא עולה ברמה גבוהה מאוד.

ציינת שהריצה היא תחום חדש בשבילך, וגם העובדה שבריצה הדופק עולה בצורה ניכרת יכולים לגרום למצב הבא: לפעמים אנחנו מרגישים מבוהלים יותר, חרדים יותר כאשר קצת הלב שלנו בכלל גבוהה ממשהו אחר, ואותו מעגל שלילי מזין את עצמו ומגבי את החרדה. כאשר אנו מייחסים את קצב הלב והתגובות הפיזיולוגיות השונות למשהו אחר , במקרה הזה לזה שהגיעו קבוצה גדולה של אנשים , אז החרדה יכולה להתגבר . תנסי להיות מודעת לזה שהדופק שלך בשיאו כי את פשוט רצה ולא בגלל ההתרגשות מהחבר''ה שהצטרפו פתאום.

אני מקווה שכמו שזה התחיל כך זה יעלם !!!
המלצות טובות איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 13:28
שמחתי לקרוא את הדו-שיח. הגישה שלי מתבססת על כך שהמחשבה שלנו קודמת לרגש, ולכן כאשר את מרגישה לחוצה זה כתוצאה מדברים שאת חושבת על המצב. למשל, כפי ששניאור הגיב - כאשר משייכים את הדופק המואץ לריצה התחושה קלה יותר מאשר ייחוס הדופק המואץ לאנשים שמסביב. גישה זו נכונה גם לשאר המצבים: יש לעבוד על חשיבה על מנת לשנות הרגשה.
בהצלחה,
איריס
לכל דבר יש פיתרון... איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 13:24
שלום,
התגובה שלך הינה תגובה שאומנם נשמעת קיצונית אך בסך הכול טבעית. כאשר אנחנו בחברה אנחנו מרגישים שאנו נבחנים ולכן תגובת הלחץ. כל אחד ברמה זו או אחרת... ישנן שיטות אשר מלמדות את הספורטאי כיצד להתנהל תחת לחץ. חשוב ללמוד להתרכז בדברים אשר עליך לעשות במהלך הריצה באופן המיידי על מנת להסיט את הריכוז שלך מהסביבה החיצונית ולהתרכז במה עליך לעשות. בנוסף, גם שיטות הרפייה יכולות להועיל. כמובן שאת כל השיטות הנ"ל יש ללמוד וליישם באופן הדרגתי.
בהצלחה, ותמשיכי לרוץ...
איריס
בחירת חוג לילד מיטל 03/08/12 05:59
איריס שלום,
בני בן החמש מאוד ספורטיבי אך יחד עם זאת יש לו נטייה כל הזמן "לפרוש" מחוגים ולהשתעמם. אומנם הוא רק בן חמש אבל הוא מאוד רוצה חוגים רק לא מתמיד בהם. היינו בגודו, כדורגל, דניס הישרדות ושחייה. יש לו פוטנציאל אדיר בכל הקשור לספורט אבל הוא "פורש". כיצד אוכל להתאים לו חוג שבאמת הוא יתמיד בו? או איך אפשר למצוא את התחום של הילד לפי האופי שלו? תחרותי, קבוצתי וכו''
מדליה? איציק 13/08/12 15:50
לדעתי הבלתי מקצועית אין דבר טוב יותר מילד שמחליף חוגים. זאת הדרך שלו להתנסות בכל מיני תחומים עד שימצא את זה שהכי מדבר אליו, ואם הוא לא יעשה את זה בגיל צעיר, מתי כן? הסיבה היחידה שעולה בדעתי להתמחות בגיל מוקדם היא האפשרות להגיע להשגים אולימפיים, אבל לא הייתי דוחף את הילד שלי לחיים האלה, ולוא רק בגלל שרוב הסיכויים הם לחיים של תסכול : על כל מייקל פלפס יש אלפי שחיינים מתוסכלים.
מדליה זה לא הכול... איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 12:17
שלום איציק,
עקרונית אתה צודק. חשיפת הילד לענפי ספורט שונים בגיל צעיר חשובה ביותר. גם ספורטאי צעיר אשר מתמקצע בסוג ספורט מסויים עדין מתבקש לעסוק בסוג ספורט נוסף על מנת לפתח מיומנויות משלימות לספורט העיקרי. בנוסף אין ספק שמעטים מגיעים לקצה הפירמידה, אך אז נשאלת השאלה - האם הספורטאי עוסק בספורט רק לשם המדליה? אם זה כך מעטים היו הספורטאים. המוטיבציה הפנימית שלהם והרווחים מספורט הינם הרבה מעבר למדליה...
בברכה,
איריס
לאט לאט... איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 12:25
שלום מיטל,
הבן שלך באמת מאוד צעיר...זה נפלא שהוא רוצה לחוות חוגים שונים - זו הדרך המומלצת בגילאים הצעירים. אני מבינה את הקשיים שלך - לרשום, לשלם, להוציא, לשנות...אני משערת שכאשר הבן שלך יגדל הוא כבר ידע יותר טוב מה הוא אוהב ובאיזה סוג ספורט הוא רוצה להשקיע. כרגע, אין מה לדאוג או למהר. בנוסף, אנחנו עורכים ימי הכוונה להורים בוינגייט בו הילד עובר סדרת מבדקים כאשר בסופם אנחנו נותנים הכוונה והמלצה לגבי ענפי הספורט להם הילד מתאים. ימים אלו מתאימים לילדים החל מגיל 7 כך שהבן שלך עדיין צעיר. בינתיים, חשוב לעודד, לתמוך, לחשוף.
סבלנות...
בברכה,
איריס
אריק זאבי כדמות מייצגת שניאור 02/08/12 17:33
היי ,
רציתי לשאול אם אישיות טיפוסית של ספורטאי ברמה עולמית היא כזו שיודעת להפגין ולהבין מה מתחולל בפנים בצורה כל כך מדוייקת?

ראיתי את הראיונות של אריק זאבי לאחר ההפסדים ב-2 האולימפאדות האחרונות וחשבתי עד כמה המשתנה הרגשי מניע אותם ( מצד אחד מוטיבציה אך מפלה כבדה ברגע של הפסד) ...

כל פעם אני נפעם מחדש איך הוא בוכה ומנתח לפרטי פרטים מה הוא הרגיש , איך זה השפיע עליו... ספורטאי עם לב גדול!!!
מיומנות מנטאלית איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/12 12:12
שלום שניאור,
מזדהה עם דעתך בנוגע לאריק זהבי - באמת ספורטאי גדול עם לב גדול. אין ספק שספורטאים גדולים יודעים לנתח את הביצועים שלהם ברמה הרציונלית על מנת להמשיך הלאה אך האספקט הרגשי תמיד קיים. על מנת להמשיך קדימה יש לפתח חוסן מנטאלי אשר בעזרתו ניתן להתמודד עם האספקט הרגשי ולמזער את השפעתו. אין ספק שאריק זהבי יודע לעשות זאת היטב!
בברכה, איריס
לימודי תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט אור 08/07/12 11:51
איריס שלום, אשמח להמלצות ולהכוונה כיצד יוצאים לתואר שני בלימודי פסיכולוגיה של הספורט, היכן זה אפשרי והיכן מומלץ. תודה, אור
לימודי המשך...רחוק... איריס אורבךת מנהלת הפורום 29/07/12 15:45
שלום אור,
לצערי הרב לימודי תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט נעשים רק בחו"ל, ארה"ב או אירופה. ממליצה לך לרכוש את המדריך לבחירת האוניברסיטה המתאימה לך דרך הארגון AASP. לאחר שתעשה קצת עבודת שטח אשמח לייעץ.
בהצלחה,
איריס
פורום פעיל? פיצ 27/06/12 22:06
האם הפורום פעיל? משהוא עונה.ץ
חזר לפעילות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/07/12 14:19
לאחר הפסקה קצרה הפורום חוזר לפעילות. אשמח לענות על שאלות.
בברכה,
איריס אורבך
לימודי פסיכוליגיה של הספורט רועי נתנזון 05/06/12 13:01
איריס שלום,
אני מאד מעוניין ללמוד לתואר שני פסיכולוגיית ספורט והייתי רוצה להתייעץ עמך בנוגע לכך. למיטב הבנתי תואר זה ניתן ללמוד רק בחו"ל, היכן היית ממליצה ללמוד? האם אפשר ליצור עמך קשר מחוץ לתחומי הפורום בכדי לקבל ייעוץ קצת יותר פרטני?
אשמח לתשובה.
רועי.
רק בחול... איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/07/12 14:21
שלום רועי,
אשמח לדבר איתך בנוגע ללימודי פסיכולוגיה של הספורט. אנא צור איתי קשר דרך האימייל: iriso@wingate.org.il.
בברכה,
איריס
פסיכולוג ספורט אפרת 14/05/12 10:52
איריס שלום-
אני מחפשת פסיכולוג ספורט באזור אשדוד, יבנה, גדרה.
שיכול לעבוד עם נערים מתבגרים בקבוצת כדורסל - לאומית.
האם ידוע לך על מישהו, או שיש ביכולתך להפנות אותי למאגר כלשהו עם שמות של מטפלים , הנותן שרות שכזה.
המון תודה ויום ניפלא
בודקת וחוזרת איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/07/12 14:27
היי אפרת,
אני אישית לא מכירה אך בודקת דרך קולגות שלי.
בברכה,
איריס
תשובה לאפרת ארד סקוול 25/07/12 23:00
היי אפרת אני חושב שאוכל לעזור לך בנושא

צרי איתי קשר דרך הטלפון או המייל

arad7000@walla.com

0578334100
תואר ראשון במנהל עסקים אריאל פרל 07/04/12 21:40
שלום רב, אם אני אעשה תואר ראשון במנהל עסקים וספורט בוינגייט . אני אוכל להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה של הספורט בחו"ל?
תודה
כללי מדי... איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/07/12 14:30
שלום אריאל,
השאלה שלך כללית ביותר - לכל מוסד אקדמאי יש את הדרישות שלו לגבי השלמת קורסים, במיוחד כאשר מדובר בשני תחומים שונים (מנהל עסקים ופסיכולוגיה). התואר הראשון במנהל עסקים וספורט בוינגייט אינו נותן בסיס ללימודי המשך בתחום הפסיכולוגיה, אלא אם כן תלך ללמוד במחלקות של מדעי הספורט. אשמח לפרט - אתה יכול ליצור איתי קשר דרך האימייל: iriso@wingate.org.il.
בהצלחה,
איריס
התמדה אבי 01/04/12 11:25
בני בכיתה ה'' כיום (בן 11).
בגיל 5 התחיל להתאמן בקבוצת כדורסל.
לאחר 4 שנים החליט לעבור לקבוצת כדורגל בעיקר בגלל שחבר טוב שלו היה שם כבר והליגה בכדורגל מתחילה שנה קודם לעומת כדורסל (כבר בכיתה ד'').
לאחר שנה בקבוצת הכדורגל חזר השנה לקבוצת הכדורסל השנה (ככל הנראה חשב שיוכל להתבלט יותר בכדורסל). כעת הוא חושב לחזור בשנה הבאה לכדורגל (קבוצה אחרת מזו שהייתה לפני שנה).
השאלה היא האם ועד כמה להתעקש איתו שיישאר בכדורסל (כדי לחנך אותו להתמדה בכלל בחיים) או להתייחס לכל הנושא כחוג שאפשר להחליף כל שנה ?

תודה
אבי
התנהלות בריאה איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/07/12 15:48
שלום אבי,
הדבר המעניין הוא שבנך עושה את הדבר הנכון מבחינה מוטורית ומנטאלית. חשוב בגילאים הצעירים לתת לילד להיחשף לסוגי ספורט שונים. למעשה, בנך מגלה התמדה יפה בכך שהוא ממשיך במהלך השנה ללכת לאותו החוג ואינו מפסיק. בגילאים בוגרים יותר עליו יהיה להחליט במה הוא רוצה להתמקצע, אך עד אז הרב גוניות מועילה.
בברכה,
איריס
איריס שלום ג''וליאן 27/03/12 18:42
הנני מעוניין בקריירה בתחום פסיכולוגית הספורט.
קראתי את תגובותיך לאחרים שפנו בפורום זה אך בכל זאת יש לי מספר שאלות.

1. פניתי לפסיכלוג ספורט שאמר לי שעל מנת לעסוק תחום, עלי להיות בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגית ספורט מחו"ל כי, כפי שציינת, לא קיים דבר כה בארץ. עם זאת, חלק מהאוניברסיטאות אליהן פניתי בעניין אמרו לי שאין צורך בתואר אשון בפסיכולוגיה, אלא שדי בתואר שיש לי (משפטים) + מספר קורסי השלמה. האם אי עשיית תואר ראשון בפסיכולוגה יפגע באפשרויות הקריירה שלי בתחום (היה ואעשה תואר שני בתחום, כמובן)?

2. ראיתי באחת התגובות שהפנית למכללה לפסיכולוגית ספורט - כבר דיברתי איתם והם מציעים לימודי תעודה (תעודה של "מאמן מנטלי"). האם תוכלי לייעץ מה בדיוק ניתן לעשות עם התעודה הזאת ומה לא?

בלי קשר לשאלותיי לעיל, אשמח מאד אם תסכימי לקיים איתי שיחה קצרה על העבודה בתחום. הנושא מרתק אותי אך אשמח שיהיה לי כמה שיותר מידע לפני שאני קופץ למים.

בתודה מראש,

ג''וליאן
התמחויות שונות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/07/12 15:54
שלום גוליאן,
אשמח להיפגש ולייעץ לך. באופן כללי ישנם שני מסלולים בתחום העיסוק והלימוד של פסיכולוגיה של הספורט. במידה ואתה בוחר ללמוד תואר ראשון בפסיכולוגיה ניתן להמשיך ללמוד במחלקה לפסיכולוגיה ולהמתמחות בספורט. כך אתה יכול לעסוק בעתיד בתחומים נוספים בפסיכולוגיה מלבד ספורט. דרך נוספת הינה להגיע מתחום הספורט ולהתמקצע בפסיכולוגיה, אך אז אתה מוגבל לעבוד רק בתחום הספורט והייעוץ ללא חדירה לתחום הקליני.
לגבי התעודה של מאמן מנטאלי אני לא בטוחה מה ניתן לעשות איתה. אני מאמינה בלימודים מעמיקים ולא בתעודות על מנת לרכוש מקצוע. התעודה יכולה לבוא כתוספת לאחר שיש לך תואר בתחום ולא במקום השכלה אקדמאית.
אתה יכול ליצור איתי קשר דרך האימייל:
iorbach15@gmail.com
בהצלחה,
איריס
קלפי סיפור בועז ברשי 25/03/12 10:53
מה הסיפור שאתה מספר לעצמך קובע במידה רבה את דרך ההתמודדות שלך עם המציאות בוא לגלות את הסיפור שלך בעזרת קלפי סיפור בשישים שניות תוכל ליצור את הסיפור שלך ולמקד את הקושי והיכולת האישית שלך להגיע אל המטרה
www.60secards.com
תודה ויום טוב
בועז ברשי- מטפל בהבעה ויצירה
0545722318
תואר ראשון באוניברסיטה/ מכללה- האם זה משנה? שיר 22/03/12 13:20
שלום איריס,
ללימודי תואר שני של פסיכולוגיה של הספורט בחו"ל- האם זה משנה אם את התואר הראשון עשיתי כאן בארץ באוניברסיטה או במכללה?
תודה, שיר
בדיקה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/07/12 15:55
שלום שיר,
עליך לבדוק את תנאי הקבלה והדרישות של המוסד האקדמאי אליו אתה נרשם. לכל מוסד ישנם דרישות שונות. כמובן, שתמיד עדיף אוניברסיטה על מכללה אך יש לבדוק כל מקרה לגופו.
בהצלחה,
איריס
שאלה לאיריס אורבך דור 04/03/12 19:24
מעניין אותי ללמוד פסיכולוגית ספורט. מה התהליך של זה? האם זה נחשב תואר ראשון או תואר שני ומה צריך ללמוד בנוסף
תודה
אולי בעתיד... איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/03/12 15:54
שלום דור,
לצערי הרב אין תואר כלשהו בארץ המכשיר אותך ללמוד פסיכולוגיה של הספורט. בארה"ב ובאירופה תואר בפסיכולוגיה של הספורט הינו רק מתואר שני ומעלה. תואר ראשון צריך להירכש בפסיכולוגיה או במדעי הספורט. במידה ותלך בכיוון אשמח לייעץ לך.
בהצלחה,
איריס
איריס שלום שולי 15/03/12 08:42
אני בעלת תואר ראשון בחינוך גופני.
תמיד משך אותי הספורט והטיפול באנשים.
חשבתי לשלב את שני התחומים יחד. אך יש לי 2 חששות.
האחד, התנאים הקשים לקבלה בפסיכולוגיה לתואר 2 שאני יודעת שלא אתקבל . אפילו לתואר 1 אני לא בטוחה שאוכל להשיג את הציון הנדרש.
והבעיה ה-2 שהיא אולי יותר גדולה, אני לא יודעת עד הסוף מה זה אומר פסיכולוג ספורט , מה הוא עושה ביום יום והאם זה באמת מתאים לי.
אשמח לקבל את דעתך ..
יום נעים
שולי
מידע חשוב... איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/07/12 15:57
שלום שלי,
את שואלת שאלות חשובות ומעמיקות. אשמח לשוחח איתך עליהם. אנא צרי איתי קשר דרך האימייל: iriso@wingate.org.il
בברכה,
איריס
ברוכה השבה איתי המאירי 02/03/12 23:17
איריס שלום,
ברוכה השבה! מקווה מאוד שתחזרי לנהל את הפורום הזה, שמי כמוך יודע, עד כמה הוא כלי עזר משמעותי לספורטאים ובני המשפחה. בבקשה אל תעדרי שוב לתקופות כה ארוכות.
חיבור מחדש... איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/03/12 15:56
שלום איתי,
תודה על הברכות - מסכימה עם כל מילה - תחום חשוב ביותר.
נשתמע,
איריס
תואר שני-פסיכולוגיה של הספורט קרן 27/01/12 13:44
הי!
אני מסיימת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, והיות וכל חיי עסקתי בספורט (כדורסל), אני מעוניינת להמשיך לתואר שני באותו התחום של התואר הראשון שלי בשילוב הספורט. לכן הפסיכולוגיה של הספורט נראה לי נושא מרתק !!
ראיתי שכתבת כי אפשר לעשות את התואר השני הזה בוינגייט. אשמח לשמוע פרטים על מסלול התואר, והאם אני יכולה ללמוד אותו לאחר תואר ראשון במדעי ההתנהגות. בכל אופן איך אני מבררת עליו כי לא מצאתי אותו באתר.
תואר שני נועה 04/02/12 12:29
אשמח לדעת על אופציה לתואר שני בוינגייט
מקווה לעתיד ורוד יותר... איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/03/12 15:57
שלום נועה,
לצערי הרב אין בוינגייט ובכלל בישראל תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט. כיום האפשרות היחידה ללמוד לימודי תואר בתחום זה לצאת לחו"ל...
בהצלחה,
איריס
בעתיד הרחוק איריס אורבך 02/03/12 16:18
שלום קרן,
לצערי הרב אין בוינגייט ובכלל בישראל תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט. כיום האפשרות היחידה ללמוד לימודי תואר בתחום זה לצאת לחו"ל...
בהצלחה,
איריס
אולי בעתיד... איריס אורבך, מנהלת הפורום 29/07/12 15:58
שלום קרן,
ראי את התשובה שלי לפנייה הקודמת בפורום.
בהצלחה,
איריס
תואר שני-פסיכולוגיה של הספורט קרן 27/01/12 13:43
הי!
אני מסיימת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, והיות וכל חיי עסקתי בספורט (כדורסל), אני מעוניינת להמשיך לתואר שני באותו התחום של התואר הראשון שלי בשילוב הספורט. לכן הפסיכולוגיה של הספורט נראה לי נושא מרתק !!
ראיתי שכתבת כי אפשר לעשות את התואר השני הזה בוינגייט. אשמח לשמוע פרטים על מסלול התואר, והאם אני יכולה ללמוד אותו לאחר תואר ראשון במדעי ההתנהגות. בכל אופן איך אני מבררת עליו כי לא מצאתי אותו באתר.
בעתיד הרחוק איריס אורבך, מנהלת הפורום 02/03/12 16:20
שלום קרן,
לצערי הרב אין בארץ מוסד המציע לימודי תואר בתחום פסיכולוגיה של הספורט.
בהצלחה,
איריס
התמכרות לפעילות גופנית רחלי 11/12/11 11:23
איריס שלום,

אשמח אם תוכלי להמליץ לי על כתבות/ סרטונים העוסקים בהתמכרות לפעילות גופנית בארץ והשלכותיה.

התמכרות יחסית בריאה...עד גבול מסויים איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/03/12 16:01
שלום רחלי,
ברוב הספרים של פסיכולוגיה של הספורט יש פרק בנושא של התמכרות לספורט (sport addiction), במיוחד בשפה האנגלית. האם את מעוניינת בשמות ספרים מסויימים? בדקי אילו ספרים נגישים לך.
בהצלחה,
איריס
עזרה במילוי שאלון קצר העוסק בספורט ושינה מירב 08/12/11 18:15
שלום לכולם, במסגרת עבודה סמינריונית של האוניברסיטה הפתוחה אנו עורכות שאלון קצר העוסק בהשפעות של יוגה או ספורט על תחומי החיים השונים. מילוי השאלון ייקח כמספר דקות ויעזור לנו מאוד!
השאלון קיבל את אישור ועדת האתיקה וכן כל הפרטים נשמרים באנונימיות


https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDAxaktxS09SVjM2cldnYm8welhWclE6MQ


(למילוי השאלון יש להעתיק את הקישור ולהדביקו בחלון חדש)

שאלות ובירורים אפשר להפנות ל:
Meirav163@gmail.com
Tamij20@walla.com
חיפוש מאמרים רונית 05/12/11 22:20
שלום לך!
אני ממש אודה לך אם תוכלי לעזור לי.
אני מדריכת חד"כ
ועושה עבודת מחקר לתואר ראשון בקשר להמרצה חברתית על תחום הספורט בכלל ובחדר כושר בפרט.
צריכה למצוא מאמרים מקצועיים בעניין זה.
הם תוכלי להפנות אותי?
תודה רבה.
פרטים נוספים איריס אורבך, מנהלת הפורום 05/03/12 16:02
שלום רונית,
למה בדיוק הכוונה בהמרצה חברתית? האם הכוונה כיצד תמריצים חברתיים משפיעים על התמדה בתוכניות אימונים, כפי שנקרא באנגלית, adherence?
איריס
אימון לחוד ומשחק לחוד... לילי 23/03/11 22:54
שלום,
מדוע אני רואה הבדלים עצומים בין יכולותיו של בני באימוני כדורסל (בן 14) לבין יכולותיו במשחקים? האם לחץ הוא הסבר בלעדי?
יכול להיות שזה לחץ , אבל לחץ יכול להשפיע בדרכים מגוונות שיראל 27/03/11 15:48
למשל במשחק עם החברים או באימון הוא ייטה להסתכן יותר , לזרוק יותר מרחוק , להתפרץ יותר לסל , לנצל הזדמנויות לא הכי בטוחות לקליעה ...

במשחק עצמו הרבה פעמים מנסים לשמור על הבטוח יותר , מצד אחד פחות איבודי כדור , אך הצד השני זה שסיכון הרבה פעמים יכול להוביל לתוצאות טובות יותר , גם בספורט
מקרה קלאסי איריס אורבך, מנהלת הפורום 30/03/11 08:11
שלום אמא יקרה,
המקרה שאת מתארת הינו מקרה קלאסי ובדרך כלל מעיד על ליקוי בהכנה מנטאלית. לחץ הינו הסבר אחד ודרך הטיפול בו תלויה כמובן במצב - בכלליות, לחץ הינו גורם היכול לשמש כמניע חיובי במידה ולומדים כיצד לנתב אותו לאנרגיה חיובית. ריכוז ובטחון עצמי הינם כמובן הסברים נוספים. בכל מקרה, מוכנות מנטאלית יכולה לפתור ולהכין את הספורטאי בצורה הטובה ביותר לקראת משחק.
בברכה,
איריס
אורי אורי 23/03/12 18:46
מה זה אומרבדיוק "מוכמות מנטאלית" ואיך מצליחים להפוך את הלחץ מניע חיובי?
לימודים ברק 15/03/11 19:55
שלום,

אני עומד כעת בפני צומת דרכים בבחירת מקצוע לחיים. אין ספק שתחום פסיכולוגיית הספורט הינו אחד מהמרתקים לטעמי. ברצוני לדעת כיצד ניתן להגיע לתחום בצורה ישירה? הכוונה האם ההתמחות היא רק בתואר שני, או שהיא נלמדת כבר לתואר ראשון? אנא רשמי בבקשה מוסדות להשכלה בתחום לתואר ראשון/שני בעולם, אם ניתן אז בהתמקדות על מזרח אירופה. תודה רבה על מידע שיינתן, ברק.
לימודים איריס אורבך, מנהלת הפורום 30/03/11 08:08
שלום ברק,

פסיכולוגיה של הספורט נלמדת החל מתואר שני. מומלץ ביותר לעשות תואר ראשון בפסיכולוגיה של מנת לרכוש ידע נחוץ לתחום. לגבי מוסדות מובילים ממליצה לך להיכנס לאתר של ארגון ה-ISSP או ה-AASP לגבי מידע מועיל להמשך לימודים.
בהצלחה,
איריס
ייעוץ עם המרצה שלי לשעבר ד"ר בוריס בלומינשטיין יובל מיכאלובסקי 13/03/11 23:01
גברת איריס שלום, אני יובל מיכאלובסקי הייתי סטודנט לשעבר של הקולגה שלך ד"ר בוריס בלומינשטיין אני אשמח אם תתני לי את המייל שלו על נמת שאוכל לשוחח איתו ולהתייעץ עימו בקשר ללימודי הפסיכולוגיה במכללתכם.
תודה רבה מראש.
בוריס בלומינשטיין איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/03/11 17:23
שלום,
כתובת האימייל של בוריס היא:
borisb@wingate.org.il
בהצלחה,
איריס
ילד מחונן לולה 21/02/11 14:25
שלום
אני מאמנת 15 שנה בספורט תחרותי וגידלת לא דור אחד של ספורטאים מוצלחים מאד ופחות.
כשילד שלא ככל כך מצליח עוזב באיזשהו שלב, אולי להתנסות בתחומים אחרים, אני יכולה להבין .אבל כשהוא מחוננן, השקיע שנים רבות, והינה כל הדלתות נפתחות בפניו סוף סוף והגיע זמן ל"הנות מהתוצאות" של עבודה קשה - מחליט לפרוש .איך להסביר את התופעה?
אולי הכל פשוט מלחיץ להם מדי מרקו 21/02/11 16:33
דווקא בשלבים המוקדמים , כשבונים את הקריירה בתחום הלחץ פחות משפיע ופחות חזק , ככל שמתקרבים לתחרויות חשובות יותר הלחץ נהיה חזק יותר ....
הילדים עם הפוטנציאל הרב יותר נוטים לפרפקציוניזם ולראייה בשחור ולבן , או שהם אלופים או שהם פורשים ,
יש להם אולי יכולת לזהות שדורשים מהם ומצפים מהם הרבה מכפי כוחם והלחץ הזה באיזשהו שלב מכריע ...

אולי צריך להסביר להם שכשלון בתחרות אחת לא משנה יותר מדי , אלא מסתכלים על התמונה הכללית , על הממוצע של ההישיגים ,החלטה או בריחה? איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/03/11 15:43
מבינה את רגשות התסכול. הסיבות לפרישה יכולות להיות רבות ומגוונות. על מנת לוודא האם ההחלטה לפרישה מקדמת את הספורטאי למטרתו האישית יש להנחות אותו בתהליך קוגנטיבי של קבלת החלטות. קיימת האפשרות שהספורטאי יגלה במהלך התהליך שהפרישה למעשה אינה מקדמת אותו למטרה. מצד שני, יכול להיות שההחלטה מקדמת את הספורטאי. לסיכום, חשוב לוודא שהפרישה נובעת כתוצאה מהחלטה ולא כתוצאה מבריחה.
בברכה,
איריס
שאלה ירון 17/02/11 15:42
שלום
רציתי לשאול אותך האם הקורס "אימון מנטלי-פסיכולוגיית ספורט" של אוניברסיטת חיפה מקנה עבודה בתחום?
דרך ארוכה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 20/02/11 08:11
שלום ירון,
אני לא מכירה את הקורס באופן אישי אך קורס כשלעצמו אינו מקנה עבודה בתחום. על מנת לעבוד כפסיכולוג ספורט עליך לעבור מסלול לימודים מסודר הכולל הכשרה מקצועית יישומית. הקורס יכול לשמש כנקודת התחלה לעורר את המודעות לתחום ולעזור לך להחליט האם זה הכיוון בו אתה רוצה להשקיע את המאמצים שלך. לצערי, בישראל אין תוכנית לימודים פורמלית המעניקה לך את הידע והכלים לעבוד כפסיכולוג ספורט.
בברכה,
איריס
ימים מרוכזים בקידום בריאות אורלי 02/02/11 10:23
הי איריס,
אומנם כבר נתת לנו תאריכים לגבי הימים המרוכזים שיהיו לנו החל ממאי, אבל בכל זאת אני רוצה לבדוק איתך אם יש אפשרות לבדוק ולשנות את היום, משלישי לחמישי או לפחות רביעי, כמו שאת יודעת אני מגיעה מאילת, תודה.
קידום בריאות איריס אורבך, מנהלת הפורום 02/02/11 11:53
הי אורלי,
התוכנית לימים מרוכזים כבר סגורה. אני מבינה את הקושי. אנא צרי איתי קשר דרך האימייל שלי בעבודה במידת הצורך.

בברכה,
איריס
למודי פסיכולוגיית ספורט יעל 30/01/11 03:55
איריס שלום
לאחרונה התוודעתי אל התחום המרתק שלכם כפסיכולוגים של ספורטאים.

לצערי אין לי רקע מתאים
(תואר ראשון מדעי החברה.תואר שני במנה"עס)
וכמו-כן הבנתי כי אין אפשרות ללמוד בארץ את התחום.

היכן לדעתך ניתן להתמחות בלמודי המשך אלו?
אל מי עליי לפנות?
אני עוסקת ופעילה בתחום הספורט במשך כל חיי
באפן חובבני אך בהחלט ניתן לומר שנגעתי במספר לא מבוטל של תחומים.

תודה
יעל
תחום מרתק איריס אורבך, מנהלת הפורום 02/02/11 11:51
שלום יעל,
מסכימה איתך - התחום המנטאלי של הספורט הינו תחום מרתק ובעל אפשרויות רבות. לימודי תואר בתחום ניתן לרכוש במקומות שונים בעולם - את יכולה ללמוד על התחום ועל אפשרויות לימוד דרך שני ארגונים מרכזיים.
ארגון ה-AASP (ארגון אמריקאי) וארגון ה-ISSP (ארגון בינלאומי).
בהמשך, כאשר תגבשי דיעה, אשמח לייעץ בתהליך קבלת ההחלטות, במידת הצורך.
בהצלחה,
איריס
מה לגבי וינגייט? רוני 22/08/11 21:17
שלום איריס,
האם המגמה לתואר שני בוינגייט אינה בעצם מקבילה לפסיכולוגית ספורט? ואם לא, מה ההבדלים?
חוברת פסיכולוגיה .. מירי עמרם 28/01/11 16:15
בס"ד
28.1.11
אני לומדת ריקוד וסיפרו לי על החוברת של הפסיכולוגיה של הספורט ..שאלתי היא האים אפשר לקבלה בדואר ואני אשלם בכרטיס במקום להגיע לוינגיט??אם כן תודה ושבת שלום.מירי
הפנייה איריס אורבך, מנהלת הפורום 31/01/11 14:19
שלום מירי,
אנא פני לבית הספר למאמנים לקבלת מידע בנוגע לרכישת החוברת בפסיכולוגיה של הספורט.
בברכה,
איריס
מידע מעניין גרי 02/02/11 23:15
[url=http://www.google.co.il/]Google[/url]
<a href="http://www.google.co.il/">Google</a>
|URI=http://www.google.co.il/|Google|EURI|
לא מובן איריס אורבך, מנהלת הפורום 08/02/11 12:51
שלום גרי,
תודה על הנסיון להעביר חומרים, אך הכתובת אינה מובילה למאגר מידע כלשהו.
תודה,
איריס
לימודים אביב 30/12/10 08:39
שלום איריס,
היכן ניתן ללמוד לימודי תעודה בפסיכולוגיה של הספורט, ללא צורך בתואר ראשון?
תודה
אביב
מטרה שקשה להגשימה איריס אורבך, מנהלת הפורום 30/12/10 14:41
שלום אביב,
לצערי הרב בארץ, מלבד מספר קורסים בודדים, אין לימודים בפסיכולוגיה של הספורט, בטח שלא לימודי תואר. בנוגע ללימודי חוץ, ניתן ללמוד פסיכולוגיה של הספורט בחו"ל, אבל רק לתואר שני ושלישי.
בברכה,
איריס
החסם היה לגמרי פיזי איתי המאירי 29/12/10 23:53
איריס שלום
מדהים- הרבה זמן חשבתי שיש לי מחסום מנטלי שמונע ממני להגיע למהירויות גבוהות ברכיבה. והנה, התברר לי כי בעצם המחסום היה לגמרי פיזי: רכבתי על אופנים בגודל שאינו מתאים לי. החלטתי להתיעץ עם בר הסמכא המוביל והוא קבע כי המאמן שלי טעה. התוצאה היתה מידית! שליטה אחרת לגמרי.
קצת מבלבל אותי שמי שאני סומך עליו הוביל אותי לכזאת טעות וירידת הבטחון . אני לוקח הכל בפרופורציה כי זה רק ספורט. להפך עכשיו יש לי אפשרות להוכיח יכולת משופרת וזה כף!
מציאת הפיתרון הנכון איריס אורבך, מנהלת הפורום 30/12/10 14:39
שלום איתי,
שמחה לשמוע על שיפור בהרגשה ובאימונים. אין ספק שלעיתים קשה להבחין בין חסמים מנטאלים לבין קשיים פיזיולוגיים. לעיתים הם גם מתערבבים אחד בשני.
שיהיה בהצלחה,
איריס
יפעת - בהמשך לשציינתי יפעת 16/12/10 15:44
איריס שלום, ניראה לי שלא הייתי ברורה, אני הייתי רוצה להיות זו שמאמנים אותה לאורח חיים בריא - ספורט ותזונה לירידה במישקל, האם זה אפשרי? באיזו עלות אם מדובר בסטאג''''ר/ית??
אימון בריא... איריס אורבך, מנהלת הפורום 20/12/10 11:05
הי יפעת,
המסלול של מאמנים לקידום בריאות אינו כולל בתוכו אימון אישי למרות שכמובן בעקבות הלימודים יהיה לך את הידע הנדרש לאמן את עצמך. בכל מקרה, את יכולה ליצור איתי קשר דרך iriso@wingate.org.il ואוכל לייעץ לך באופן אישי.
בברכה,
איריס
אימון לתזונה ואורח חיים בריא יפעת 13/12/10 17:43
מבקשת לברר האם בוגרי מאמני אורח חיים בריא- כושר ותזונה יחדיו חייבים בסטא''ג? כמה שעות?

אני עברתי אימון לאחרונה אצל סטאג''רים מסמינר הקיבוצים במחיר נמוך ( הם סטאג''רים)וחשבתי שאולי יש אפשרות לאימון מסטאג''ר באורח חיים בריא- ספורט ותזונה?מאמן לשני התחומים?מה אז המחיר? למי פונים?
מטעמים כלכליים לא אוכל להישתמש בספורט ואורח חיים בריא בעלות מלאה.
האם תוכלי לעזור לי בשאלותיי אלו?
קידום בריאות איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/12/10 14:11
שלום יפעת,
המסלול של קידום אורח חיים בריא הינו מסלול חדש המוצע בבית הספר למאמנים במכון וינגייט. המסלול מסתיים בסדנא אשר בה מתבקשים הסטודנטים לבנות תוכנית ללקוחות פוטנציאלים תוכנית המשלבת בתוכה יעוץ גופני, תזונתי, ומנטאלי. לגבי פרטים כספיים את יכולה לפנות לבית הספר למאמנים. לגבי פרטי תוכן נוספים אשמח לדבר איתך - את יכולה ליצור איתי קשר דרך בית הספר למאמנים.
http://www.wingate.org.il/Index.asp?ArticleID=465&CategoryID=810
בברכה,
איריס
יפעת - בהמשך לשציינתי יפעת 14/12/10 18:29
איריס שלום, ניראה לי שלא הייתי ברורה, אני הייתי רוצה להיות זו שמאמנים אותה לאורח חיים בריא - ספורט ותזונה לירידה במישקל, האם זה אפשרי? באיזו עלות אם מדובר בסטאג''ר/ית??
איך לא לראות את ההפסדים אלא רק תנצחונות? טל קמחי 08/12/10 14:41
שלום
קראתי בענין רב את דברייך
אני אמא לבן 6 שהשתתף היום באליפות הארץ בשחמט (לא ממש ספורט..)הילד מתוק ומוכשר, ואנחנו ממש לא לוחצים
אני מוטרדת בעצמי מכך שבמקום לראות את החיוב בכך שניצח בארבעה מתוך חמישה משחקים, אני מסתכלת רק על המשחק בו הפסיד..
כמובן שלו אמרתי בטלפון(בעלי איתו) כל הכבוד, ושהוא תותח והכל.. האם בגלל הציפיות המוגזמות שלי? איך לראות את הצד החיובי?
תודה!
פירגון אמיתי... איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/12/10 15:09
שלום אמא,
אחד מהתכונות של השגיות הינה הראיה של מה עוד ניתן לשפר. כשלעצמה זוהי ראיה המגבירה את המוטיבציה ובסופו של דבר את רמת הביצוע. אבל (מודגש) על מנת לשמור על ביטחון עצמי גבוה חשוב מאוד לדעת לנתח באותה הצורה גם נצחונות. כלומר, כאשר בנך מנצח תחשבי מה הם למעשה הסיבות שהוא ניצח ושימי דגש על הסיבות אשר הוא אחראי עליהם - למשל, שימי דגש על סיבות כגון טקטיקה, מוכנות והשקעה באימונים שלפני התחרות, ריכוז וכדומה. ל"פרגן" בצורה מציאותית. יש להימנע מסיבות אשר אינן תלויות בבנך כגון השחקן היריב לא שיחק טוב, לא היה מרוכז וכדומה. כאשר תשימי דגש על סיבות אשר בנך שולט בהן תרגישי גאווה רבה בהשגיו. כמובן שזוהי שיטת חשיבה אשר דורשת לימוד ותרגול אך מודעות לצורת חשיבה זו כבר תעזור לך בשינוי הגישה.
בהצלחה,
איריס
צמידי הספורטאים אמיר 05/12/10 23:47
איריס שלום,

בחודשים האחרונים אני נתקל בתופעה הולכת וגוברת של ספורטאים המשתמשים בצמידים הספורט, אלו האמורים לשפר את הגמישות הכח והיציבות.
ברצוני לשאול האם יש אמת בדבר או שהכל בראש?

מצ"ב אחד המוצרים שראיתי באינטרנט, כמובן ששאלתי מתייחס לב דווקא למוצר או החברה הזו.
קובץ מצורף
הראש שולט בכול... איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/12/10 15:00
שלום אמיר,
אין ספק שצמידי הספורט נהפכו עכשיו להיט בקרב ספורטאים. כאשר אני שואלת את הספורטאים מדוע הם עונדים את הצמיד התשובה לא ברורה להם. אין כיום הוכחות ליעילותם לכן קשה לקבוע דיעה נחרצת על שימושם. בכל מקרה, אני מאמינה אדוקה במוח כשולט על מה שאנחנו מרגישים וחווים. כך שאם אתה מאמין שהצמיד עובד יכול להיות שתחוה יתרונות כלשהם, אך שוב, היתרונות נובעים כתוצאה ממה שאתה חושב על סגולות הצמיד ולא באמת כתוצאה מסגולותיו.
בברכה,
איריס
מצבי לחץ קרן 28/11/10 13:46
איריס שלום,
אני סטודנטית במכללת תל חי לתואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך, שנה ג''. במסגרת קורס הסמנריון שלי, בחרתי לבדוק את הקשר בין סגנון התמודדות במצבי לחץ בקרב כדורסלנים ורמת ביצוע. אני מחפשת שאלון על סגנון התמודדות עם לחץ בזמן תחרות ולא מצאתי עד כה משהו טוב בעברית. רציתי לדעת אולי ידוע לך או שלך יצא לבנות שאלון כזה? זה יכול לעזור לי מאוד.
בנוסף, אם ידוע לך על שאלון רמת ביצוע- שהספורטאי מעריך בו את רמת הביצוע לאחר התחרות.
תודה רבה! קרן יחס
שאלונים בעברית "במצוקה" איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/12/10 14:15
שלום קרן,
אני לא מודעת לשאלונים המודדים רמת ביצוע בספורט בעברית. לסוגי שאלונים באנגלית הייתי ממליצה לעיין בספר:
Advances in Sport and Exercise Psychology Measurement by Joan Duda
בהצלחה,
איריס
תגובה קרן יחס 16/12/10 20:28
תודה רבה!
החשש-מגביר זהירות, מפחית ביצועים איתי המאירי 27/11/10 20:02
איריס שלום,
לפני שבוע רכבנו שוב מאצבע הגליל לאילת. ההיתי בחשש רציני מפני האתגר : כמעט חצי שנה לא רכבתי בגלל פציעות, והקב'' מאוד התחזקה וביקשה מסלול אתגרי. המסע מבחינתי היה הצלחה מעל למשוער. חברי חושבים שחזרי ליכולותי. זה כמובן לא נכון . פשוט עבדתי לפי הספר וניצלתי ידע . עכשיו הם טוענים שחוסר הבטחון שלי מפריע לי להתקדם. לצערי זה יותר מכך: בירידות חזקות אני ממש חושש. לא מוכן להתרסק שוב. הבנתי שגם האופנים אינם מתאימים לי ואחליף בקרוב. אני חושב שהבטחון יחזור עם הזמן, אבל יש לך רעיונות לעזור לי? נראה לי שבמשוואה מלמעלה, אני יותר מידי בחלק הראשון.
תודה, איתי
משוואה חיובית... איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/12/10 14:48
שלום איתי,
שמחה לשמוע שחזרת לפעילות. סביר להניח שיש לך את היכולות הפיזיות אך מה שמונע בעדך להודות בכך ולהנות מכך אלו הם המחסומים המנטליים. מצד אחד החשש עוזר לך לשמור על עצמך ולא הייתי מתייגת אותו כדבר שלילי. מצד שני, ביטחון עצמי אשר יעזור לך להעלות את הביצועים זהו דבר נלמד ונרכש. כפי שאמרתי לך בעבר, שני הגורמים החזקים ביותר להעלאת הביטחון העצמי הינם הצלחה בביצועים ודיבור חיובי. כמובן שללמד את השיטות איני יכולה דרך הפורום אך במידה ותקפיד על שימת דגש על ההצלחות שלך ודיבור עצמי חיובי תחווה שינוי לטובה בהרגשה ובאמונה.
בהצלחה,
איריס
חפירה אחרונה , בהקשר הזה :) שניאור 09/11/10 21:37
" לחץ, בניגוד לדיעה הרווחת, הינו אלמנט המשפיע באופן חיובי על רמת הביצוע של הספורטאי. כל זאת בתנאי שהספורטאי הינו בעל ביטחון עצמי גבוה העוזר לו לפרש את הסימפטומים של הלחץ באופן חיובי... לכן, הגישה הטיפולית היום היא לווא דווקא להוריד את רמת הלחץ, אלא לעזור לספורטאי להעלות את הביטחון העצמי על מנת שיוכל להגיע לרמת ביצוע מקסימלית. "

האם העלאת הביטחון העצמי של הספורטאי , היא כזו שמאפשרת לו לפרש את הלחץ באופן חיובי , או שאולי דווקא לנסות להכיל את הלחץ ולגרום לו להמשיך למרות החרדה והתחושות הקיצוניות שהוא מעורר ??


זה בריא בכלל ?? כל העיוות של תחושות טבעיות ונורמליות .... הרי כולנו מעוותים את המציאות שאנחנו תופסים ( תהליכי ייחוס ) , אבל השאלה פה היא המינון ....

תודה !!!!!!!!!


דיון מעניין...צריך גם ליישם איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/11/10 09:19
שניאור,
עלית על הנקודה - ביטחון עצמי הינו אחד האלמנטים החשובים ביותר, אם לא החשוב ביותר, ביכולת הספורטאי להישאר יציב מבחינת רמת ביצוע. הביטחון עוזר לספורטאי לפרש את הלחץ באופן חיובי ולהפנות את האנרגיה שהלחץ מעורר לאפיקים חיוביים כמו רמת ריכוז גבוהה יותר, אנרגיה פיזיולוגית גבוהה וכדומה. למעשה התחושות הפיזיולוגיות שהספורטאי חווה בזמן לחץ או בזמן התרגשות הינן דומות. מה שקובע את ההשפעה של התחושות זה הפירוש שאתה נותן. הביטחון העצמי מסייע לספורטאי לפרש את התחושה באופן כזה שההשפעה על רמת ביצוע הינה חיובית. מה שאתה חושב זה מה שאתה תרגיש. לכן, מירב העבודה שלי עם ספורטאים מבוססת על דרכי חשיבה, ניתוח, ופירוש. למעשה, תהליכי הייחוס שהיזכרת הינם קריטיים ביותר בכל התהליך של בניית ביטחון עצמי ומוטיבציה. עכשיו כל מה שנותר לך זה ליישם את התאוריה...
בהצלחה,
איריס
כדורגל זה לא הכל אמא דאגנית 07/11/10 23:59
שלום איריס,

בכיתה של בני בשיעורי הספורט נוהגת המורה לספורט לעשות רק כדורגל. מה עם כדורסל?
בני חוזר מתוסכל מהמצב. אני בטוחה שאם היא היתה מכניסה כדורסל הרבה ילדים היו משתתפים וראינו זאת ביום גיבוש. איך אפשר לשכנע מורה לספורט שגם כדורסל חשוב? הקדרור, הזריקה, המשחק החברתי...
אמא מדהימה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 08/11/10 10:00
שלום לך אמא יקרה,
המונח "אמא" הוא למעשה תחליף מעודן יותר למילה "דאגה", לא? כל הכבוד על האנרגיות שאת משקיעה בהורות!
לגבי שאלתך, אני לא בטוחה מה הגיל של הבן שלך, אבל בכל מקרה בגילאים הצעירים הדבר החשוב ביותר הוא לחשוף את הילד לסוגי ספורט שונים ומגוונים ולעבוד איתו על מיומנויות בסיסיות ולוא דווקא להתרכז בסוג ספורט מסויים. כמובן שלכדורסל יש יתרונות רבים אבל הוא סוג ספורט נוסף אשר על הילד להיחשף אליו. אינני רוצה לחוות דיעה לגבי המורה לספורט של בנך מכיון שיכול להיות שהכדורגל הינו חלק מתוכנית כללית שנתית על פיה היא עובדת. בכל מקרה, הדרך הטובה ביותר היא לשוחח עם המורה ולבדוק מהן המטרות שלה להמשך השנה.
בברכה,
מאמא "דאגנית"
תודה רבה איריס! אמא דאגנית 10/11/10 23:32
את מקסימה!
פסיכולוג ספורט באיזור ירושלים רחל 30/10/10 10:18
מחפשת פסיכולוג ספורט עבור נער באיזור ירושלים
פסיכולוג ספורט איריס אורבך, מנהלת הפורום 10/12/10 15:10
שלום,
מצטערת אך לא מצאתי פסיכולוג ספורט מאזור ירושלים.
בברכה,
איריס
שאלה :) שניאור 24/10/10 21:48
אני זוכר מהלימודים בוינגייט שהגרף של מאמץ פיזי עולה בהדרגה ככל שעולה העצימות , אך מנקודה כלשהי , בה המאמץ כבר ברמות מאוד גבוהות חלה נקודת מפנה , ורמת הביצועים יורדת ונפגמת באופן ניכר . השאלה שלי היא על הנקודה הקטנה הזו שבה ממאמץ אופטימלי בה ההספק הוא רב , ישנה ירידה ניכרת בביצועים . בגרף הזה ישנו טווח מאוד קטן שבקלות ניתן לעבור אותו ( חומצת חלב זה ההסבר העיקרי שאני זוכר ) ....

האם אותו גרף עם הטווח הקטן הזה שבנקודת המפנה קיים גם בעת סטרס מנטאלי ?? ישנה תחושה שהסטרס עולה והביצועים בהתאם , אך מבלי שנרגיש אנחנו יכולים לעבור את הנקודה הקריטית ולהרגיש עייפים מדי , דרוכים מדי , מותשים מדי ......


השאלה השניה - במאמץ פיזיולוגי אני יודע למה נגרם הפיק הקריטי הזה , אך למה נגרם הפיק במאמץ מנטאלי שמושפע מרמת הסטרס בו אנו נתונים ??

תשובה ארוכה ומורכבת איריס אורבך, מנהלת הפורום 08/11/10 10:19
שלום שניאור,
השאלה שלך מאוד מעניינת ורלוונטית. לצערי הרב, זה כמעט בלתי אפשרי לענות באופן מעמיק על השאלה במסגרת המצומצמת של הפורום. בכל זאת אנסה - לחץ, בניגוד לדיעה הרווחת, הינו אלמנט המשפיע באופן חיובי על רמת הביצוע של הספורטאי. כל זאת בתנאי שהספורטאי הינו בעל ביטחון עצמי גבוה העוזר לו לפרש את הסימפטומים של הלחץ באופן חיובי. אבל כפי ששיערת, כאשר רמת הלחץ עוברת נקודה מסויימת ישנה ירידה דרסטית ברמת הביצוע, ירידה כל כך דרסטית אשר לא ניתן להתאושש ממנה בזמן הביצוע. לכן, הגישה הטיפולית היום היא לווא דווקא להוריד את רמת הלחץ, אלא לעזור לספורטאי להעלות את הביטחון העצמי על מנת שיוכל להגיע לרמת ביצוע מקסימלית.
שאלתך השניה כמובן קשורה לשאלה הראשונה-השילוב בין הביטחון העצמי לרמת החרדה הקוגנטיבית והמאמץ הפיזיולוגי גורמים לתנודות ברמת הביצוע על פי רמת הלחץ בה הספורטאי שרוי.
נשמע מבלבל? נושא מורכב אך חשוב ביותר.
בברכה,
איריס
לרדת בגדול שניאור 17/10/10 21:51
שאלתי גם בפורום חדרי הכושר על ההיביטים הפיזיולוגיים , אך מה בדבר היבטים קוגנטיביים ופסיכולוגיים?? כוונתי לתוכנית הטלוויזיה שבה משילים בתחרות אחד נגד השניה כמות מירבית של משקל , כשהמנצח הוא מי שרזה הכי הרבה ....

האנשים המשתתפים בתוכנית בטח כבר ניסו דיאטות רבות אך ללא הועיל , גם בטח רמת המוטיבציה שלהם לא הייתה מספקת . התוכנית מאפשרת להם תמיכה ומוטיבציה ... אך מה קורה אחכ , אחרי שהם חוזרים לחייהם הרגילים ? הדיאטה והמשמעת קשורים אצלהם לעוצמות הרגשיות שהם חוו במשך התוכנית , אחרי זה כל זה ייעלם , זה לא כר נורא לא בריאה לפתח דיכאון והאשמה עצמית במידה ושוב פעם עולים טיפה אחרי התוכנית ?? מה שיוביל בטח לעוד אכילה ומפה המעגל רק הולך ומתגלגל....
שינוי הרגלים...מאתגר איריס אורבך, מנהלת הפורום 18/10/10 13:11
שלום שניאור,
שאלתך נוגעת למעשה בבעיתיות הגדולה ביותר בנושא התמדה. בשמירה על כושר גופני ובשמירה על משקל תקין בעיית ההתמדה ושינוי הרגלים ואורחות חיים הינה מכרעת. למעשה, רוב האנשים יודעים פחות או יותר מה הם צריכים לאכול, או יותר נכון מה הם לא צריכים לאכול, או כמה זמן ובאיזו עצימות הם צריכים להתאמן. למרות זאת רוב האנשים מעלים ומורידים משקל ומתקשים לשמור על משקל אידיאלי יציב. הבעיה אינה נעוצה בחוסר ידע אלא בהיבטים מנטאלים הקשורים לרכישת הרגלים חדשים. אתה צודק, במידה והאנשים בתוכנית לא שינו את הרגלי החיים שלהם, סביר להניח שלאחר התוכנית הם יעלו שוב במשקל. אבל, במידה ובמסגרת התוכנית נעשתה עבודה מעמיקה מתוך הבנה בנוא שינוי הרגלים לאורך זמן, יוכל המתאמן לשמור על משקלו באופן יציב.
אין ספק שזה מאתגר, אבל אפשרי!
בברכה,
איריס
מאמרים בנושא פסיכולוגית ספורט עולם הריצה 13/10/10 22:21
עכשיו באתר עולם הריצה!

www.runningworld.co.il
תודה איריס אורבך, מנהלת הפורום 18/10/10 13:16
תודה על העידכון.
מעונינית מאוד ללמוד פסיכולוגיה של הספורט ירדן 11/10/10 12:37
הייי :)
הבנתי מתגובות שלך שאין מוסדות בארץ שנותנות תואר בפסיכולוגיה של הספורט ושיש רק קורסים והתמחויות כאלו ואחרות.. השאלה שלי זה אם אפשר לעבוד בתחום כשיש לי תואר ראשון בפסיכולוגיה והתמחויות בפסיכולוגיה של הספורט? אני מאמינה שלא.. ואם לא אז מה כן אני צריכה לעשות כדי לעבוד בתחום בארץ מבלי ללמוד את התחום בחו"ל?
תודה רבה מראש!!
מילות עידוד ספורות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 18/10/10 12:59
שלום ירדן,
כפי שהבנת אין לצערי הרב מוסדות בארץ המעניקות תואר בפסיכולוגיה של הספורט. הדרך היחידה לרכוש ידע בסיסי בתחום מבלי לצאת לחו"ל הינה לעשות תואר שני בפסיכולוגיה קלינית על מנת לרכוש ידע יעוצי ופרטיקום אצלינו בוינגייט, כולל כמובן העשרה עצמית בצורת קריאה, קורסים וכדומה. ניסיון זה יעניק לך ידע בסיסי בתחום היעוץ אך זה עדיין לא מספיק על מנת לתת ייעוץ ספציפית בתחום פסיכולוגיה של הספורט.
אני יודעת שזה מאכזב אך כרגע זהו המצב בארץ.
בעתיד, במידה ותחליטי להמשיך בתחום, אשמח לייעץ.
בברכה,
איריס
איך מתמודדים עם ספקות? לימור 22/09/10 09:16
אני מכירה נערה בעלת פוטנציאל עצום{בשחייה} הוריה בהליכי גירושים והיא רוצה לפרוש היא שוחה גם עם נבחרת ישראל והשתתפה בתחרויות בחו"ל ניסיתי לשכנעה להתקבל לאקדמיה אך היא אומרת שאין סיכוי בגלל המצב הכלכלי ולכן היא מחפשת תרוצים כדי לפרוש מהשחייה ואני אובדת עצות איך אוכל לעזור לה עם הספקות לגבי ההמשך?ואיך אני יכולה לברר לגבי מלגה לאקדמיה?חבל לי שהיא תפסיק לשחות כי יש לה עתיד אודה על תשובתך המהירה
התמודדיות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/09/10 16:48
לימור היקרה,
כל הכבוד על המסירות שאת מגלה כלפי הנערה. אין ספק שהליך הגירושין משפיע על המוטיבציה של הנערה - פירוק המסגרת המשפחתית משפיע על היציבות של כל מסגרת אחרת. כמובן שאת לא יכולה להחליף את התפקיד של בעל מקצוע, אבל אין ספק שבמידה ותספקי לה נתונים אשר יתנו לה את האפשרות להמשיך בדרכה כשחיינית זה יעזור לה מאוד. את יכולה למצוא פרטים על האקדמיה למצויינות אצל טליה כהן 09-8639471 (מזכירה) או אצל מורן בצר-תייר 09-8639469 (מנהלת הפנימייה).
בהצלחה ומחכה לשמוע על התפתחויות,
איריס
סטאג'' או פרקטיקום מורן 15/09/10 11:09
איריס שלום
שמי מורן, ואני פסיכולוגית חינוכית מומחית. בשנה האחרונה התחלתי לעסוק בספורט באופן אינטנסיבי יותר, ואני מחפשת דרכים לשלב בין המקצוע שלי לבין התחביב...
אני לא מעוניינת לעבוד עם ספורטאים מקצוענים אלא עם אנשים הרוצים לשפר את איכות חייהם בעזרת הספורט וכמובן בעזרת הפסיכולוגיה.
אשמח לשמוע על הפרקטיקום עליו דיברת בפורום, על המחקרים שאתם עורכים והאם ישנה אפשרות להשתלב בהם בדרך כל שהיא.
בקיצור, כל מה שתוכלי לעזור לי כדי להתקרב למטרתי - והיא לשלב בעבודתי הפסיכולוגית את הספורט.
הרבה תודה מראש
תחום מרתק איריס אורבך, מנהלת הפורום 21/09/10 21:47
שלום מורן,

אני מאוד מבינה את רחשי ליבך - השילוב בין הספורט לפסיכולוגיה ויישומם על אוכלוסיה כללית הרוצה לשפר את איכות החיים על ידי אורח חיים בריא הינו מרתק. אני בניתי מסלול המכשיר אנשים להיות מאמנים לקידום בריאות, כאשר המטרה העיקרית הינה להכשיר אנשים אשר יוכלו לעזור לאוכלוסיות שונות לרכוש הרגלי חיים הקשורים לפעילות גופנית, תזונה, ובריאות מנטאלית. פרטים על המסלול תוכלי למצוא במסגרת בית הספר למאמנים
http://www.wingate.org.il/Index.asp?ArticleID=465&CategoryID=810
בנוגע למחקרים, את יכולה ליצור איתי קשר דרך כתובת האימייל שלי בוינגייט: iriso@wingate.org.il
בהצלחה,
איריס
מי שנפצע פעם 1 חושש אח"כ? איתי המאירי 21/08/10 23:13
איריס שלום,
לפני חודש התרסקתי שוב עם אופני הכביש. אני מתחיל להשתקם פיזית אך יש לי פתאום רתיעה אפילו מלחשוב על חזרה למדרונות התלולים . היום ההיתי נהג מלווה של הקבוצה והיה לי קשה לדמין עצמי שוב במורד מהיר. ברור לי כי אצטרך לבנות את עצמי מחדש לא רק פיזית אלא גם מנטלית. גם אם הכל יהיה מאוד הדרגתי ,
האם ישנה טכניקה להתמודד עם חששות?
ניסיתי להשתמש בדמיון מצבים, אך זה משום מה מלחיץ אותי.
תודה, איתי המאירי
עידכון מצב איריס אורבך, מנהלת הפורום 21/09/10 21:41
שלום איתי,

מצטערת שלא עניתי - מה קורה איתך? האם יש שיפור? אני לא בטוחה שזה עדיין רלוונטי אך במידה וכן, דמיון מצבים הינה טכניקה נהדרת לשימוש במצבים כפי שתארת אך התכנים אותם אתה בוחר לדמיין הינם מאוד משמעותיים. סביר להניח שבחרת להשתמש בתכנים מאתגרים אשר עדיין לא האמנת שאתה מסוגל להתמודד איתם. אחד מהתנאים לכך שהדמייה תעבוד הינם שהספורטאי יוכל להשתייך בצורה כלשהי לתוכן ההדמיה. סביר להניח שדימיינת דברים אשר בשלב ההוא לא האמנת שיש לך את היכולת הפיזית והמנטאלית להתמודדות.

בהצלחה,
איריס
איריס שלום מורן 19/08/10 13:00
ראשית, מקנאה בך על העיסוק שלך...ולכך במובן מסויים יש קשר לפנייתי:
אני בעלת M.A בסוציולוגיה עיונית באוניברסיטת חיפה, מרצה למדעי החברה במכינה האקדמית שם וההתמחות שלי היא בנושא סוציולוגיה של רפואה וגוף. את התזה שלי כתבתי על פציעות בספורט והתמודדות של שחקנים עם כאבים פיזיים (אם כי לא מההיבט הפסיכולוגי אלא החברתי-תרבותי). האם במחלקה שלכם יש שיתוף פעולה עם סוציולוגיים בתחום של חקר הכאב? אשמח להתעניין בשיתופי פעולה...
טובים השניים מן האחד... איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/10 19:07
שלום מורן,
תחום העיסוק שלי מרתק ואני נהנת מכל רגע - הוכחה לכך היא השעה המאוחרת שאני עדיין במשרד... בנוגע לשאלתך, אין לנו כיום שיתוף פעולה עם סוציולוגים בתחום של חקר הכאב אבל אני מאוד בעד שיתופי פעולה, בעיקר כאשר זה מגיע מתחום אחר. מחקרים המנסים לענות על שאלות ממספר היבטים, ולא רק מאספקט אחד, בדרך כלל משקפים את המציאות באופן ברור יותר. הרי המציאות בנויה מאינטראקציות בין תחומים שונים. כך שאשמח לשמוע ולהיפגש.
בברכה,
איריס
חוברות הדרכה בפסיכולוגיה של הספורט מורן 18/08/10 12:29
מוכרת 3 חוברות של מכון וינגייט: פסיכולוגיה של הספורט מקראה למאמנים, מדריך להכנה מנטאלית בספוטר תחרותי, פסיכולוגיה - מקראה למדריכים בספורט - חוברות במצב מצוין, חדשות לגמרי!
פרסום איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/10 19:09
שלום מורן,
הייתי מציעה לך לפרסם את החוברות בבית הספר למאמנים במכון וינגייט או במכללה בוינגייט. בכל מקרה, אם את מתעניינת בתחום למה לא לשמור אותן?
איריס
סדנה בתרפיה בקול אליזבט קיי 03/08/10 17:56
נפתחת סדנה חווייתית בתרפיה בקול.
מצ"ב הזמנה לסדנה אשר תתקיים ביום ד''-11.8.10, בין השעות 10:00-16:00.
מדובר בתחום ייחודי ועוצמתי בשדה ההבעה והיצירה.
הסדנה תתקיים במכללה האקדמית ע"ש דוד ילין, ירושלים.

מספר המקומות מוגבל אז נא שריינו מקום מראש.

*הסדנה לנשים בלבד!
*הנחות יינתנו לסטודנטיות ולחברי יה"ת.

באיחולי חופשה נעימה ופורייה,

אליזבט קיי

054-4515021
קובץ מצורף
לחנך קיבוץ מיכאל 02/08/10 11:42
לאחרונה פתחתי בקיבוצי המצומם חדר כושר לנוחיות יושבי הקיבוץ החדר כושר ברמה סבירה אבל לא טוף
בעיתי היא כזאת איך אני יוצר מודעות אצל אנשים לגבי חשיבות אימון הכוח וחינוכם מחדש לקבל השקפת עולם שונה לגמרי ממה שהיא עכשיו
שינוי התנהגותי איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/08/10 19:16
שלום מיכאל,
קודם כל מזל טוב על היוזמה וההשקעה! אתה מעלה בשאלתך נושא רחב ביותר בעל משמעות עמוקה. שינוי התנהגותי והקניית הרגלים חדשים הינם אומנם תחום ההתמחות שלי אך לא אוכל להעביר לך את המסרים החשובים בתשובה דרך הפורום. באופן כללי, הייתי ממליצה כמובן על פרסום, יום שבו אתה פותח את חדר הכושר לקהל הרחב ומעביר בו פעילויות קבוצתיות אנרגטיות (כדוגמת אימון מחזורי).
בהצלחה,
איריס
הציפיות גבו ממני מחיר איתי המאירי 31/07/10 00:11
איריס שלום,
פחות מ3 חודשים לאחר שובי מפציעה שוב התרסקתי באימון רכיבת אופנים. ברור לי שהובלתי את עצמי לכך. ראשית- למרות שהבנתי שיכולתי נסוגה וחברי התקדמו, היה לי קשה להתמודד. לא רק שירדתי בדרוג, אלא קשה לי לבצע מטלות. המאמנים היו סבלניים אלי אבל אני לא סלחני לעצמי. זה מה שגרם לי לרכב 120% מיכולתי ובסופו של דבר להתרסק. אני מגדיר את הבעיה: אף כי אינני תחרותי אובססיבית, אני לא יכול לסבול להיות בסוף הטבלא. כל הזמן מנסה להשתפר ואף על חשבון בטיחות ושליטה . לא רק שאני מאבד שליטה ומנסה לרכב מעבר ליכולתי, גם חברי בטוחים שחזרתי לעצמי ומצפים ממני להיות מה שההיתי לפני סדרת הפציעות. מצד אחד חזק מאוד ויודע שיש לי הרבה עבודה, ומאידך, נלחץ מהקושי מהזמן הדרוש לי לחזור לכושר. כל זה הוביל לפציעה נוספת.. אני אחזור לרכב אבל מבקש הדרכה איך לא להלחץ מעצמי ומאחרים.
תודה, איתי המאירי
מה עם הנחה במחיר? איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/08/10 14:33
שלום איתי,
מבינה את הקושי שלך בהסתגלות לאימונים עם הקבוצה במיוחד לאור העובדה שאתה רוצה להתחיל מהנקודה בה הפסקת עקב הפציעה. עושה רושם שהדבר העיקרי שעליך לעשות הוא לעבוד על התרכזות בעצמך, במטרותיך, ובהתקדמותך האישית ללא קשר וללא השוואה לאנשים סביבך. שים את הדגש על מה שבשליטתך! יכול להיות שתקופה מסויימת עליך להתאמן לבד על מנת שלא תהיה חשוף להשוואות ולרצון שלך להיות בכושר של אלו שלא עברו פציעה ותקופת מנוחה. הצבת מטרות המבוססות על עקרונות של שיפור אישי הינה הדרך בה עליך לנקוט.
בהצלחה,
איריס
בוקר טוב יש לי שאילה מריה 10/07/10 08:44
יש לי מתאמן שאנו גם ידידים והוא כל הזמן עושה במשך אימונים משהוא מחלית דוגמה אני אומרת לו לעשות הליכה מהירה במשך 20 דקות והוא מתחיל לרוץ 2 דקות עוצר הולך לעט. עכשיו אני עושה יחד איתו ואומרת לו להוריד קצב כידי שיתמיד ב20 דקות הוא תוען שיותר קל לו לרוץ וששיפור יהיה גם ככה למרות שהוא רץ 2 הולך וככה 10 דקות וזהו שמה זה נגמר. השאילה שלי מה אני עמורה לעשות אני מרגישה שלא טוב לתת לו לעשות את מה שהוא מחלית מצעד השני הוא כיילו לא מקשיב בכלל ואני מרגישה שמדברת באוויר למרות שנסיתי להסביר לו למה אנו צריכים לעשות ככה ולא אחרת. או שפשוט להיות סבלנית ולהמשיך להיתקש? תודה
לקיחת אחריות איריס אורבך, מנהלת הפורום 20/07/10 11:18
שלום מריה,
ראשית, כל הכבוד על האכפתיות שאת מגלה כלפי המתאמן. זה לא דבר מובן מאליו. שנית, אין ספק שכאשר היחסים הינם מעבר ליחסי עבודה קל יותר לשבור את החוקים. הייתי ממליצה לך לשבת עם המתאמן, להסביר לו את ההגיון שעומד מאחורי ההמלצות שלך, וביחד איתו להציב מטרות ותוכנית עבודה אשר תהיה מוסכמת על שניכם. תהליך זה יצור אצלו מחויבות ואחריות כלפי הדרך בה בחרתם. מעבר לכך, האחריות צריכה להיות עליו.
בהצלחה,
איריס
תודה רבה לך איריס : ) maria 20/07/10 20:50
תודה גבית 02/02/11 23:16
התמודדות ילדים בתחרויות אורלי 27/06/10 09:56
לדר'' איריס שלום
הבת שלי בת 11 והיא מתעמלת קרקע. היא ילדה מאוד תחרותית, שואפת לשלמות ובעלת יכולות טובות.
לאחר כמה תחרויות בהן זכתה במקום שני ביום שבת התחרתה בתרגיל שיחסית חדש לה על הקרקע (מה שלא נתן לה בטחון רב בתחרות) וכבר בחימום כשמתחרים עמדו בתור היא קיבלה "התמוטטות" על שעקפו אותה ובכתה בלי שיהיה ניתן להרגיע אותה.
כמובן, שזה קלקל לה את התחרות מה שגרם לתסכול רב.
ניסיתי מאוד לדבר איתה אבל כשהיא נכנסת לכעס מאוד קשה לשכנע אותה להפסיק . . . מה לעשות להבא בתחרויות הבאות?
למרות שזאת היתה תחרות בקנה מידה פחות גדול מתחרויות אחרות גם חברות אחרות נחלו כישלון ובכו וזה גרם תסכול מסביב אצל כולם. השאלה כיצד ניתן להתמודד עם תסכול כזה ולעודד להמשיך הלאה ולא להתמוטט בגלל הלחץ מכל מקרה קטן . ..
מקרה קלאסי איריס אורבך, מנהלת הפורום 20/07/10 11:48
שלום אורלי,
המקרה שאת מתארת הינו מקרה קלאסי שספורטאים רבים, צעירים ומבוגרים כאחד, מתמודדים איתו. אחת ההמלצות הבסיסיות ביותר שאני יכולה לתת לך הינה הגדרת אסטרטגיות התמודדות בהן ביתך יכולה להשתמש כאשר היא נחשפת למצבים מלחיצים. לפני יישום האסטרטגיה יש לתרגל אותה בתחילה בזמן מצבים נטראליים (למשל אימון) ועם הזמן במצבים מלחיצים יותר (תחרויות ברמות שונות). במידה והבעיה ממשיכה יש לפנות לייעוץ מקצועי.
בברכה ובהצלחה,
איריס
שחקן בעייתי - התמודדות מאמן נוער 17-18 24/06/10 12:00
שלום, אני מאמן כדורסל נוער 17-18. השחקן המדובר בעל יכולות אישיות גבוהות בהרבה מהממצוע אבל ללא כל קשר למשחק קבוצתי - מה שמבטל לחלוטין את היכולות שלו והופך אותו לנטל - מעמסה על הקבוצה.
הילד לא מסוגל לשמוע ביקורת בונה - הוא מייד נאטם. אני מנסה גישה של חיזוקים ולהנחות אותו - מעין מטרות קטנות של ביצועים.
אבל הוא מאוד חלש אופי ומספיקה פעולה אחת כמו - שחקן אחר שלא מסר לו, שחקן אחר שלקח זריקה, הערה של שחקן - להוציא אותו לחלוטין מריכוז ולהפוך אותו לחסר גבולות ולבצע דברים הרסניים - קללות לאוויר, בעיטה בספסל או לצאתמהמשחק בטענה של כאב (בברך, ברגל, בגב...)
בעיה חמורה נוספת - הילד מתנהל רק כשהכדור בידיים שלו, ולא לוקח חלק במשחק כשהכדור אצל שחקן אחר - הוא יהפוך למעין זומבי שקופא במקום.
שאלות:
1. האם ואך ניתן לבצע שינוי בדפוס ההתנהגות?
2. איפה הגבול הדק בין הערה של מאמן - לתקן, להורות, להדריך לבין לעזוב אותו לנפשו וללטף אותו במילים טובות? (אגב, ניסיתי לתת לו הערותבצורה שקטה שרק הוא שומע ולא מול כולם - וזה לא עובד)
3. האם יש מקום של ענישה - עברתה גבול מסויים שאתה יודע שזה גבול - אתה מושהה ליום\ ליומיים וכו

המון תודה על העזרה
נושא רחב... איריס אורבך, מנהלת הפורום 20/07/10 12:16
מאמן נוער יקר,
שאלותיך מקיפות וחובקות נושאים רבים. אנסה לענות עליהן עד כמה שניתן באמצעות הפורום.
1. התנהגות הינה דפוס נרכש ובהתחשב בספורטאי ניתן ללמד אותו התנהגויות ותגובות אפקטיביות למצבים נתונים. בייעוץ מקצועי השחקן היה לומד אסטרטגיות אותן היה מיישם בזמן אמת. המטרה היא ללמד אותו כלים להתמודדות במצבי "משבר".
2. הגבול הדק בין משוב חיובי למשוב בונה אינו קיים באופן אבסולוטי והוא נקבע על סמך אישיות הספורטאי והמאמן.
3. ענישה כדרך אינה מומלצת אך קיימים מצבים בהם חשוב לדבר עם השחקן ולהחליט ביחד איתו על ציפיות ומה תהיה התגובה על חריגה ועבירה על הגבולות. כשההחלטה משותפת המחויבות כלפיה גבוהה.
בהסתמך על כל הכתוב, ובמידה ולא חל שיפור, הייתי ממליצה על הפנייה לייעוץ מקצועי ובדיקה של חשיבות הספורט בעייני השחקן.
בהצלחה,
איריס
עבור איריס -דחוף ארד סקוול 03/06/10 22:03
איריס אני עדין מחכה לתגובתך - זה חשוב לי..
מסיימי קורס- מאמני קידום ספורט ליאת 03/06/10 15:43
איריס שלום,

שמי ליאת ברוך גולדפרב, אני בעלת חברה באדי & LIFE אנו עושים סדנאות להרזיה ואורח חיים בריא אשר משלבות פעילות גופנית עיקבית והדרגתית, תזונה נכונה ע"י לווי ומעקב אישי ומודעות.
אני אשמח אם תוכלי להמליץ לי על מסיימים מצטיינים.
בשמחה איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/06/10 08:29
שלום ליאת,
המסלול מתחיל באוקטובר ומסתיים שנה מאוחר יותר. אשמח לשמור על קשר. את יכולה ליצור איתי קשר דרך האימייל: iriso@wingate.org.il
בברכה,
איריס
שאלה לימודית מורחבת ארד סקוול 02/06/10 13:38
איריס שלום רב ראיתי שנפתח בשעה טובה מסלול שאת עומדת בראשו שנקרא- מאמנים לקידום בריאות .

עכשו לא הבנתי למה יש 2 מסלולים ?
1- מסלול מלא שעולה -13,200
2- מסלול למדריכי חדר כושר שעולה -5280
תוכלי להסביר לי מדוע זה ומה ההבדל?
דבר נוסף במידה והייתי רוצה לעבור את הקורס הנל
האם הייתי מתקבל למסלול השני( בוגרי חדר כושר)?
אני מדריך כושר ופעילות גופנית , מדריך\מאמן כדורגל , ולקראת סיום לימודי ספורטתרפיה .

ארד
מאמן לקידום בריאות איריס אורבך, מנהלת הפורום 06/06/10 06:42
שלום ארד,
ממליצה ליצור קשר עם עדי סילמן מבית הספר למאמנים במכון וינגייט אשר תתן לך את כל הפרטים הטכנים לגבי מסלול הלימודים (09-8639544). לגבי פרטי תוכן אשמח לדבר איתך באופן אישי. אתה יכול ליצור איתי קשר דרך האימייל:
iriso@wingate.org.il
בברכה,
איריס
ספרים למאמנים מתחילים אורן 23/05/10 23:27
שלום,
יש לי אח בן 16 שמוכשר בשחייה אך יותר באימון!
אני רוצה לעודד אותו להתפתח בכיוון האימון שחייה.
אני מחפשת ספר שיעזור לכוון, מה שאני חשבתי עליו זה ספר של סיפורים אישיים של מאמנים וונקודות מבט על עולם האימון הספורטיבי.
אך אם יש רעיונות אחרים אשמח לשמוע.
בנתיים חשבתי על הספר של לאנס אנמסטרונג או על הספר "אמנות השחייה" עם יש המתלצות או תגובות על הספרים הללו אשמח גם לדעתכם בנושא.

תודה
העשרה איריס אורבך, מנהלת הפורום 01/06/10 14:50
שלום אורן,
ישנם ספרים רבים של מאמנים וספורטאים דגולים (רוב הספרות כתובה באנגלית), אך אני לא מודעת לספרים אשר יחודיים לעולם השחיה.
בהצלחה לאחיך,
איריס
פעילות גופנית והישגים לימודיים עינבל 07/04/10 15:06
היי, הייתי שמחה לדעת האם קיימים מחקרים אחרונים אשר עוסקים בפעילות גופנית והשפעתה על הישגים לימודיים אצל ילדים.
יתרונות הפעילות הגופנית איריס אורבך, מנהלת הפורום 16/05/10 08:03
שלום,

ישנם מאמרים רבים בנושא, בעיקר בשפה האנגלית. אני מצרפת לך מספר לינקים, אך אלו הם רק דוגמא למאמרים הרבים שפורסמו בנושא.

http://www.scumdoctor.com/Hebrew/obesity/physical-activity/Does-Physical-Activity-Affect-Academic-Achievement.html

http://www.medicalnewstoday.com/articles/49250.php

בברכה,
איריס
שאלה מקצועית אלי להט 06/04/10 17:37
שלום ד"ר איריס,

אני בן 23, מתאמן מספר שנים בחדר-הכושר, ומזה מספר חודשים איני מצליח להתקדם ואף חלה נסיגה קלה ביכולתי, וזאת חרף הקפדה על עומס אימונים, תדירות, תזונה ומנוחה. יש לציין כי אין לי יעדים קריטיים של כוח/היפרטרופיה/סבולת, אך בהחלט איני רוצה לדרוך במקום.

שאלותיי הן:

א. מדי כמה שבועות את מציעה להחליף תוכנית אימון? האם לבצע בה שינויים מינוריים או דרסטיים?

ב. האם ישנם גם גורמים פסיכולוגיים המשפיעים על אי-התקדמות ביכולת הגופנית?

בברכה,

אלי להט
שגרה שוחקת... איריס אורבך, מנהלת הפורום 16/05/10 07:54
שלום אלי,
כשם שחשוב לשמור על גירוי נכון של השרירים על מנת להתקדם, כך גם מהבחינה המנטאלית חשוב לדאוג לכך שיהיה עניין במסגרת תוכנית האימונים על מנת לשמור על מוטיבציה גבוהה. במיוחד לאור העובדה שאתה מתאמן ותיק בחדר כושר הייתי ממליצה להציב מטרות קונקרטיות עם מימדים אובייקטיבים להערכתן ולשנות את שגרת האימונים על מנת להעלות את המוטיבציה והעניין.
לגבי שאלתך על תוכניות האימון הייתי ממליצה לכך לפנות למולי אפשטיין, מנהל הפורום חיים וספורט.
בהצלחה,
איריס
שלום איריס תומר 02/04/10 02:49
קוראים לי תומר אני מתאמן טניס בסדרה של חמישה אימונים בשבוע וקשה מאוד..
אני מאוד רוצה להיות מקצועי ולהתקדם לשחק בחול בתחרויות ונורא קשה העובדה שבגיל כמו שלי שהתחלית לשחק בגיל מאוחר כבר אי אפשר להגיע לרמות האלה אני מאוד רוצה לייצג את ישראל זה החלום הכי גדול שלי והסיכויים שלי אפסיים וזה די שובר אותי, מה אני יכול לעשות ?
תודה מראש...
הייתי שמח לתשובה כמה שיותר מהירה..
חג שמח
הוספתי תמונה תומר 02/04/10 03:05
הוספתי תמונה ורציתי לציין שאני מתאמן בקרית ים ואני מדורג ראשון במועדון וכפי שציינתי שהחלום הכי גדול שלי שאני אעשה הכל בשביל להגיע לשם זה נבחרת ישראל.
השמיים הם הגבול איריס אורבך, מנהלך הפורום 16/05/10 07:41
שלום תומר,
פילוסוף מפורסם אמר בעבר "אני אוהב את מי ששואף לבלתי אפשרי"... יכול להיות שהשאיפה שלך היא בלתי אפשרית, אך יכול מאוד להיות שהיא אפשרית. רק הזמן יוכל להעיד על כך ולכן הייתי ממליצה לך לא להתרכז בתוצאה - לייצג את נבחרת ישראל, אלא בתהליך - מה אתה צריך לעשות על מנת להיות הטוב ביותר שאתה יכול להיות. הצב לעצמך מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך ובחן את עצמך לאורך זמן כיצד אתה מתקדם לקראת החלום שלך. החשוב ביותר הוא שבסוף הדרך תדע שעשית כמיטב יכולתך.
אשמח להתעדכן, בהצלחה,
איריס
לפרק את האתגר למקטעים ברי השגה איתי המאירי 01/04/10 22:39
איריס שלום,
תודה על תגובתך. הפנמתי ומישם. החלטתי לבנות לעצמי מערך של מטרות שניתן להשיגן בפרק זמן קצר יחסית. למשל היום חזרתי לנהוג! לא יאומן איזה אושר ! המטרה הבאה היא לרדת במדרגות. לוקח לי כמה ימים, אבל מחזק אותי להצליח.
אני קופץ הרבה קדימה ומנסה לחשוב איך יהיה לשוב לאימונים לאחר מספר חודשי העדרות. חברי מפרגנים ושומרים על קשר. אני קצת חושש שיפריע לי להיות בכושר ירוד. כלומר מעמדי בקבוצה ישתנה. ברור שרק לי זה יפריע . כשאגיע לשם אדווח מהשטח.
תודה, איתי המאירי
השבתה בשל פציעות איתי המאירי 20/03/10 21:58
שלום איריס,
בחודשים האחרונים עברתי מספר פציעות ורוב הזמן מושבת מיכולת פיזית להתאמן. המעבר מאימונים סדירים של 5-6 פעמים בשבוע למוגבלות קשה עם כאב עושה לי רע. הפציעה הנוכחית היא בירך. היה לי שט"ד עצום של כ3 ליטר וכעת למרות טיפול אינטנסיבי אינני מתקדם אלא נסוג. בנוסף, חברי לקבוצה שומרים על קשר ומעדכנים אותי על התקדמותם. יפה מצדם, אבל אני רואה את עצמי הרחק מאחוריהם, במקום שלא מתאים לי.אין לי אפילו אפשרות לדעת מתי אחלים. אני מקדיש אמצעים לטיפול בעצמי וגם יש לי מטרות עסקיות. אבל- זה מתסכל אותי ומערר את מי שההיתי רוצה להיות. מחפש דרך להתמודד , להתעודד
תודה , איתי המאירי
המון אמפטיה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/03/10 11:17
איתי היקר,
מאוד מבינה את מה שעובר עליך-לצערי מהאספקט האישי. גם אני עברתי סדרה של פציעות שהשביתה אותי מפעילות ספורטיבית למספר חודשים.
ראשית, מהצד התאורטי, חשוב לדעת שספורט תחרותי אינו ספורט בריא ולכן הוא מלווה בפציעות. זהו חלק בלתי נפרד מספורט. החוזק המנטאלי של ספורטאי נבחן ברגעים בהם הוא צריך להתמודד עם קשיים ומיכשולים כדוגמאת הסיפור שלך. כפי שלמדתי להכיר אותך, אין לי ספק שיש לך את החוזק לעבור את התקופה הזאת בהצלחה רבה. גם להודות בקשיים צריך להיות חזקים...
הצב לעצמך מטרות הקשורות להחלמה מהפציעה ובהדרגה החל לעשות פעילות גופנית עם חלקי הגוף הבריאים. כל פעילות שהיא, כולל תרגילי פיזיותרפיה יעזרו לך להרגיש שאתה עושה צעדים המקדמים אותך לקראת חזרה לפעילות. חשוב שתרגיש שאתה בשליטה על המצב ויש לך תוכנית הבראה. בנוסף, אני עובדת עם ספורטאים על תוכנית המבוססת על הדמיה. אתה יכול לנסות לעשות תרגילים בסיסיים של הדמייה, אך זוהי מיומנות שאיני יכולה ללמד דרך הפורום.
אני בטוחה שכאשר תתחיל לפעול לכיוון המטרות שלך, תרגיש שיש לך יותר שליטה על המצב. כל עוד אתה מתקדם, גם אם זה לא בקצב המתאים לך, אתה בכיוון הנכון.
בהצלחה וחג שמח,
איריס
פסיכולוגיה של הספורט עדיאל 16/03/10 10:43
שלום,
אני בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, ומדריך מוסמך מטעם וינגייט לכדורסל. אני מתעניין בלימודי פסיכולוגית ספורט. איפה אפשר ללמוד את התחום?
תחום מרתק אך קשה להשגה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/03/10 10:41
שלום עדיאל,
לצערי הרב אין כיום בישראל תוכנית פורמלית ללימודי פסיכולוגיה של הספורט. אני מעבירה סדנאות לאוכלוסיות שונות אך לא במסגרת תואר אקדמאי. במרכז לטניס ברמת השרון קיים קורס בתחום אך אני לא מודעת לאיכות ולתכנים. בנוסף, במידה ותחליט להמשיך בלימודים אקדמאים, ניתן לעשות אצלי פרטיקום/סטאג בפסיכולוגיה של הספורט. מבינה את המצוקה - אני הייתי באותו המצב לפני שנים רבות ונאלצתי לצאת לארצות הברית ללימודים פורמאלים. מקווה שבעתיד המצב ישתפר ותיפתחנה הכשרות בתחום.
בברכה וחג שמח,
איריס
פרקטיקום/סטאג'' בפסיכולוגיה של הספורט מורן 15/09/10 11:03
איריס שלום
שמי מורן ואני פסיכולוגית חינוכית מומחית. בשנה האחרונה התחלתי לעסוק בספורט באופן אינטנסיבי יותר מבעבר, ואני מחפשת דרכים לשלב בין המקצוע שלי ותחביב...
אשמח לשמוע עוד על הסטאג'' אותו את מציעה, על מחקרים שאתם מבצעים ואם ניתן להשתלב בהם בדרך כל שהיא.
באופן כללי, אשמח לשמוע כל מה שיעזור לי לשלב בין פסיכולוגיה לבין ספורט.
חשוב לי לציין כי אני מתעניינת בעבודה עם אנשים "רגילים" ולא ספורטאים מקצעויים.
תודה מראש
מה לעשות עם ילדה בת 7.5 עם פוטנציאל פיני רוה 10/03/10 19:31
ביתי אוהבת לרוץ, מירוץ כרמים 2 ק"מ - 9.5 דקות - מקום I (עד גיל 10) מרוץ אייל מקום שלישי (שתי המנצחות היו מבוגרות ממנה ב 3 שנים. היא שוחה בקבוצה ומעבר לזה רוכבת על רולרבליידס ומשחקת כדורגל - בקיצור כל הזמן בתנועה. אני עדיין לא בטוח אם היא ספרינטרית או רצה למרחקים בינוניים או ארוכים.. או - כיצד אפשר למצוא את ענף הספורט שבו היא תמצה את הפוטנציאל הספורטיבי שלה?
מעורר השראה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/03/10 10:35
שלום פיני,
הסיפור של הבת שלך מעורר קנאה! במיוחד בתקופה בה הנושא של השתתפות ילדים בספורט, במיוחד בנות, הינו מדאיג, מעודד לשמוע על בנות אשר נהנות מפעילות בספורט.
בגילאים של ביתך, מאוד חשוב להדגיש את נושא ההנאה מהספורט ולצמצם את האספקט התחרותי. גם כאשר היא משתתפת בתחרות, שים דגש על מימוש אישי ולא על המיקום הסופי בתחרות.
לגבי הכוונתה לענף ספורט מסויים, אנחנו בימים אלו מפתחים בוינגייט מוצר אשר יענה לשאלותיך. ממליצה ליצור איתי קשר בחודש-חודשים הקרובים לגבי פרטים נוספים. בנוסף הייתי ממליצה לך להפנות את אותה השאלה לפורום העוסק בחיים וספורט בניהולו של מולי אפשטיין.
בברכה וחג שמח,
איריס
עבודה מנטלית??? שימי זוארץ 02/03/10 18:47
איריס שלום,סיימתי לקרוא את הספר "לנצח אם הראש" הייתי מאוד מעוניין שתמליצי לי על עוד ספר בסגנון הזה שקשור לכדורגל או לספורט,אני רוצה לעלות מדרגה בקטע המנטלי כי לפי מה שהבנתי עד עכשיו כדי להיות כדורגלן מצויין צריך במיוחד אופי חזק וביטחון עצמי,אני כדורגלן בן 20....
חוזק מנטאלי איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/03/10 10:22
שלום סימי,
מברכת אותך על המודעות לחשיבות האספקט המנטאלי ברמת ביצוע בכודרגל בפרט ובספורט בכלל. הספר שקראת מצוין. אני לא מודעת לספרים נוספים מהתחום המנטאלי מלבד הספר של שרגא שדה ומיכאל בר-אלי "מדריך להכנה מנטלית בספורט תחרותי". זהו ספר השם דגש על הספורט הקבוצתי. ישנם ספרים רבים באנגלית אך לצערי הרב בעברית המבחר מצומצם.
בנוסף, השתתפתי בהוצאה של חוברת הדרכה לכדורגלן הצעיר שפורסמה על ידי מועדון מכבי תל אביב. זוהי חוברת הכוללת בתוכה את כל האספקטים של רפואת ספורט כולל פסיכולוגיה של הספורט.
דבר אחרון, מעבר לקריאת ספרים, יעוץ אישי לבניית ביטחון עצמי ואופי חזק מומלץ על מנת לדעת ליישם את החומר אותו אתה קורא.
בהצלחה וחג שמח,
איריס
איריס שלום .. נועם צ''רנוב 27/02/10 12:55
שאלה , אם אני גומרת את הלימודים בוינגייט
אני יכולה לקבל תעודה שיכולה לעזור לי בעתיד
בתחום העבודה?
אפשרויות רבות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/02/10 09:41
שלום נועם,
וינגייט הינו מקום הכולל בתוכו מספר מוסדות שהבולטים בינהם מבחינת לימודים והסמכות הינם מכון וינגייט ומכללת וינגייט. מכון וינגייט כולל בתוכו את בית-הספר למאמנים המכשיר מדריכים ומאמנים בלימודי מינהל, רפואה משלימה, וכמובן בלימודי הדרכת הספורט על כל סוגיו. במכללת וינגייט ניתן ללמוד במסלולים המובילים לתואר ראשון ושני.
תלוי בתחום ההתעניינות שלך, כמובן שתעודה מוינגייט הינה תנאי הכרחי וחשוב ביותר למציאת עבודה. פרטים מדוייקים ניתן למצוא באתר המכון והמכללה.
בהצלחה,
איריס
איריס .. נועם צ''רנוב 28/02/10 17:06
תודה!!! את עזרת לי מאוד האם ידוע לך שילדים מכיתות ט'' יכולים לעשות קורסים? (בוינגייט)
לאט לאט... איריס אורבך, מנהלת הפורום 02/03/10 13:18
הי נועם,
כל הכבוד על המוטיבציה שלך!
אני לא בטוחה לגבי גיל המינימום. סביר להניח שכיתה ט'' הינו גיל צעיר מדי אך על מנת לוודא ממליצה לך להתקשר באופן ישיר למוסדות אותם הזכרתי.
בהצלחה,
איריס
בית דפוס האינטרנטי מגיע לפסיכולוגים Click2Print 17/02/10 14:32
בית הדפוס האינטרנטי המוביל בארץ "click2print" מאפשר ללקוחות בכל מקום ובכל זמן לעצב בעצמם מוצרי דפוס כגון: כרטיסי ביקור, מגנטים, ניירות מכתבים, פנקסי חשבוניות ופליירים.
בנוחות, באיכות גבוהה ובמחיר האטרקטיבי ביותר בארץ.
אתר אינטרנט זה משמש כבית דפוס אינטרנטי בו ניתן לעצב באופן עצמאי כרטיסי ביקור, מגנטים, ניירות מכתבים, פנקסי חשבוניות, פליירים ומוצרי דפוס נוספים

פסיכולוגים והעוסקים בתחום הפסיכולוגיה זקוקים למוצרי דפוס באופן שוטף.
כרטיסי הביקור של רואה חשבון הינם כלי שיווקי מרכזי ופליירים ומגנטים פרסומיים מאפשרים להגיע לכמות גדולה יותר של לקוחות .

באתר ישנם מעל אלפי עיצובים מוכנים שעליהם ניתן להוסיף טקסט אישי ולוגו במידה ויש. העיצוב דרך האינטרנט מאפשר הזמנה מהכורסא שלך בבית או במשרד.כמובן שישנה האפשרות למשלוח עד הבית או למשרד.
יש לך עיצוב מוכן? שלח לנו ונדפיס לך אותו.

עצב בעצמך מוצר דפוס ב4צעדים פשוטים.
ותתחיל לחסוך זמן וכסף מהיום!

פרטי התקשרות:
אתר:www.ctp.co.il
טלפקס: 077-5255358
מייל: ctp@ctp.co.il

נשמח לעמוד לרשותכם,
צוות קליק2פרינט
אדם לענין . ארד סקוול 12/02/10 18:11
איריס אני חייב להגיד לך שאת מקור השראה לכל בעל מקצוע , תשובותייך כלכך לענין ומהוות הבנה וחיוך על השפתיים , רואים ללא ספק שאת מיוחדת בתחום שלך ואין פלא שאת מצליחה בו ...

אני רציתי לשאול סתם שאלה שאולי תדעי לענות עליה ראיתי שאת מרצה במסלול של מדעי האימון , לצערי היו בארץ דיבורי סרק בנושא פתיחת מסלול שכזה , האם הינך יודעת אולי דבר אחר? ואם כן איפה מה מו ואיך?

תמשיכי להיות כמו שאת

ארד
מילים חמות איריס אורבך, מנהלת הפורום 17/02/10 09:03
ארד היקר,
תודה רבה על מילותיך היפות! אין ספק שאחת המעלות החשובות ביותר ביחסי אנוש זו היכולת לפרגן ולהגיד מילה טובה. חיממת לי את הלב!
בנוגע לשאלתך: כיום, כפי שאתה בוודאי יודע, אתה יכול לקבל תעודת מאמן מבית הספר למאמנים במכון וינגייט. בנוגע לפתיחת מסלול אקדמאי במדעי האימון, הדיבורים ששמעת אינם דיבורי סרק והנושא נמצא בשלבים מאוד מתקדמים. צור איתי קשר בחודש הבא ואוכל לתת לך פרטים נוספים.
בהצלחה,
איריס
לאיריס 2 ארד סקוול 17/02/10 20:28
היי איריס תודה רבה על התגובה ואכן אני יצור קשר שינית בחודש הבא אבל....
גם בעבר שמעתי את כל מה שאמרת , " נמצא בשלב מתקדם וכו " לא דיבורי סרק" מה שונה הפעם מפעם שעברה , אני מבקש תשובה אמיתית איריס ולא תשובה מאדם שעובד המכון ושומר על עבודתו אנא ממך לא לקחת את זה אישית אני פשוט מחפש אנשים כנים ושלא ינסו לסבן אף אחד .

מודה לך מאוד ומחכה לתגובתך .
סבלנות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 22/02/10 07:09
הי ארד,
כפי שעניתי בתשובתי הראשונה, פרטים מדוייקים יותר לגבי מסלול אקדמאי יהיו לי בחודש הבא. תהליכים ליצירת מסלול אקדמאי לוקחים זמן רב (מספר שנים) ובמקרים רבים גם לא מצליחים. סבלנות...
איריס
לימודי פסיכולוגיה של הספורט אוהד 03/02/10 20:40
איריס שלום
אני נמצא כעת בסייומו של תואר ראשון באוניברסיטה..ובעל קשר עמוק,מתעסק,ועובד בספורט במהלך 10 השנים האחרנות..
ברצוני ללמוד תואר/תעודה/השלמה של פסיכלוגיה של הספורט ,לשלב את שני התחומים האהובים עליי ואף ולעסוק בזה בעתיד.

ידוע לי כי אין תואר שני בארץ ללימודי פסיכולוגיה של ספורט..
אשמח לקבל פרטים נוספים על אפשרויות נוספות לקבל תואר זה ולעסוק בתחום בעתיד.
תודה
תחום מרתק איריס אורבך, מנהלת הפורום 11/02/10 13:57
אוהד,
תחום מרתק-אין ספק! כשהייתי בשלב שלך נסעתי לארצות הברית ללימודי פסיכולוגיה של הספורט, ולצערי הרב מאז המצב לא השתנה בהרבה. בארץ ישנן כמה אפשרויות: ללמוד תואר שני בפסיכולוגיה ולעשות פרקטיקום במכון וינגייט אצלינו; במכון לטניס ברמת-השרון מציע לימודים לפסיכולוגים בפסיכולוגיה של הספורט (אני לא מכירה אישית את התוכנית אך אין ספק שזה שווה בדיקה); לקחת קורס בפסיכולוגיה של הספורט במכללת רופין לשם העשרה; או לנסוע לחו"ל ללימודי תואר או הסמכה. במידה ואתה מעוניין בפרטים נוספים אשמח לדבר איתך באופן אישי.
בהצלחה,
איריס
לימודי פסיכולוגיית ספורט שלומית 07/03/10 14:46
כפי שציינת, לא קיים בארץ תואר בפסיכולוגיית ספורט. מה שכן, המרכז לפסיכולוגיית ספורט ברמה"ש מציע קורסים בתחום. אתה יכול לקרוא עוד באתר שלהם - http://www.sportdoc.co.il/
בעיה: לחץ, התרגשות יתרה ואכזבה קשה בכישלון במדידות באימונים ואף בתחרויות אורן 29/01/10 18:57
שלום רב, אני עוסק בתחום השחייה התחרותית ומתאמן כל יום.
במדידות באימונים תמיד לפני התרגילים החשובים אני נלחץ, מתרגש יותר מידי, וגם כמעט תמיד צריך ללכת לשירותים בגלל זה. לרוב בזמן האחרון אני משער שבעקבות בעיות אלו אני נוחל כשלונות רבים ולא ממצה את עצמי ואת יכולתי. אני מרגיש שאני יכול הרבה יותר אבל פשוט לא מרשה לעצמי. לדוגמא:
לפני התרגיל המרכזי באימון אני עושה תוצאות בסדר, ובתרגיל המרכזי אני בקושי מצליח לחזור על תוצאות אלו, וגם זה במאמץ קשה. אני מרגיש שההתרגשות מפריעה לי. בנוסף לזאת אני לוקח מאוד קשה את הכישלון, דבר שרק מעכיר את המצב רוח.
מה לעשות?
בתודה, אורן.
חרדה: גורם חיובי או שלילי? איריס אורבך, מנהלת הפורום 17/02/10 08:51
שלום אורן,
דבר ראשון שמאוד חשוב לזכור הוא שמרבית הספורטאים בכל הרמות חווים רגשות חרדה לפני תחרות חשובה. ההבדל בין חרדה שמפריעה לנו (כמו במקרה שלך) לבין חרדה שעוזרת לנו (התרגשות) תלוייה בגורמים כגון הביטחון העצמי שלך וכיצד אתה מפרש את הסימפטומים של החרדה. דרך אגב-אם תלך לשירותים באיצטדיון לפני תחרות תראה תור ארוך של ספורטאים...
המצב שאתה מתאר הינו המצב השכיח ביותר עליו אני עובדת עם ספורטאים. חלק מהמיומנויות אותן אני מלמדת: צורת חשיבה, ניתוח ביצוע, הצבת מטרות, והעלאת הביטחון העצמי.
בתור טיפ התחלתי, לפני התרגיל המרכזי שלך החלט להתרכז על דבר אחד או שניים אותם אתה צריך לעשות על מנת להצליח בביצוע. חשוב לדעת שהראש שלנו הינו בעל קיבולת מוגבלת. במידה ותמלא אותו במחשבות הקשורות לביצוע לא יהיה "מקום" למחשבות של חרדה ודאגה ל"היכנס" לראש.
בהצלחה,
איריס
מידע מעניין גבית 02/02/11 23:17
בעיה סלבה 26/01/10 06:27
שלום רב אני מאמן מישהי ויש לה בעית קשב וריכוז כל האימון היא מתנתקת ומתחילה לשאול שאלות לא קשורות.איך בכל זאת אני מכניס אותה לעבודה?למאמצ?אם אפשר בכלל?מאוד מאוד לך
בעיית הכלל... איריס אורבך, מנהלת הפורום 17/02/10 08:02
שלום סלבה,
מברכת אותך על האכפתיות וההשקעה שלך במתאמנת. עושה רושם שבעיית הקשב והריכוז נהפכה לנחלת הכלל... כמובן שכל מקרה הוא לגופו, אך באופן כללי, אחד מהטיפים לשמירה על ריכוז המתאמנת שלך הוא במקום לתת לה לשאול אותך שאלות, שאל אתה אותה שאלות מכוונות מטרה. כלומר, שאלות שהתשובות עליהן תהיינה קשורות למטרות ולתרגילים עליהן היא עובדת. בנ וסף, אתה יכול ליידע את המתאמנת שלך שבזמן האימון אתה ממליץ לה לדבר רק על נושאים הקשורים לאימון עצמו על מנת להעלות את תפוקת ויעילות האימון. ישנם כמובן דברים נוספים שניתן לעשות אך בתור התחלה, שיהיה בהצלחה!
אשמח לשמוע עידכונים מהשטח,
איריס
מירו מירו 19/01/10 21:51
הנני מדריך תנועה בבית ספר .יש לי בעיה מאוד רצינית בעניין מי תהיה ראשונה בתחילת תרגילים.הבעיה בעקר בכיתת בנות .כיתה א.תודה רבה.
"שלום" לתחרותיות - "ברוך הבא" לשיפור אישי איריס אורבך, מנהלת הפורום 21/01/10 23:43
שלום מירו,
בגילאים הצעירים ילדים נותנים חשיבות גדולה למיקם. הם עדיין לא יודעים להעריך את תרומת ההשקעה והמאמץ וחשיבותם להצלחה בספורט. מה שמניע אותם זה המיקום - ראשון או לא ראשון, מנצח או לא מנצח. לכן, יש להיות מודעים לכך שזהו שלב התפתחותי ודרושה בגרות ובשלות על מנת לדעת לקבל מקום שהוא לא ראשון.
בנוסף, למאמן/מורה יש תפקיד מאוד משמעותי ביצירת אקלים תחרותי או עממי בשיעורים/אימונים. כאשר תשים דגש על האלמנטים הלא תחרותיים כדוגמאת שיפור מיומנויות, תרגילים קבוצתיים, ולמידה כך גם יסגלו התלמידות שלך גישה פחות תחרותית - נתינת משוב לאספקטים כמו עזרה הדדית, שיפור אישי (ולא בהשוואה לתלמידה אחרת) וכדומה, יעזרו לבנות בכיתה להבין שמיקום איננו הדבר העיקרי בשבילך, דבר הישפיע על תפיסתן האישית. הייתי ממליצה לערוך עם הבנות שיחה בה תגיעו להסכמה שבכל פעם מישהי אחרת מתחילה ראשונה, כמובן עם שימת דגש על כך שחשוב מאוד שכל אחת מהבנות תחווה את התרגיל מנקודת פתיחה שונה (ראשונה, שנייה, וכדומה).
בהצלחה, אשמח לשמוע ממך,
איריס
תודה איריס מירו 23/01/10 15:53
אני אנסה את הרעיונות.תודה שוב
איריס - זקוק בבקשה לעזרתך שרון 17/12/09 18:50
איריס

שלום רב,

אני סטודנט שרוצה לבצע את אחת מעבודות המחקר האקדמיות שלי בנושא של הגורמים המרכזיים לעליה איכותית במסת השריר. הבעיה היא שאני לומד בתחום מדעי החברה, ולכן 3 מתוך 4 השערות המחקר שלי צריכות להיות יותר סוציו-דמוגרפיות, ורק השערה אחת יכולה להיות פיזיולוגית (לדוגמא: ה- Set Point של המתעמל לפני תקופת עלייתו במסת השריר וההשלכות של זה על איכות עלייה במסה).3 ההשערות הנותרות שלי (על הגורמים של איכות העלייה במסה) הן מוטיבציית המתעמל בקשר להשגת מטרתו, מידת הביטחון העצמי של המתעמל במימוש היעד שלו ומידת שביעות הרצון של המתעמל (מתוצאות העלייה במסה) תוך כדי תקופת העלייה והשלכתה על המשך קצב פיתוח הגוף.הבעיה אצלי שאני לא יודע היכן למצוא מקורות ביבליוגרפיים מחקריים ואקדמיים בנושא של הגורמים הפסיכולוגיים\סוציו-דמוגרפיים לעליה איכותית במסת השריר, מה גם שאני צריך 2 מקורות מחקריים לכל השערה, כשלהשערה הראשונה מובן לי שלא תיווצר בעיה להשיג מקורות, אך ל-3 הנותרות אני צופה בעיה.איריס, היכן אמצא מקורות ומחקרים אקדמיים לגבי סיבות\השלכות פסיכולוגיות המשפיעות\הקשורות בעליה איכותית במסת שריר???תודה רבה רבה מראש.
קשר עקיף איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/12/09 15:42
שלום שרון,
אני לא מודעת למחקרים ספציפיים הבודקים כיצד גורמים פסיכולוגים משפיעים על איכות מסת השריר. גישה שאתה יכול לנקוט היא דיון במחקרים המראים כיצד ביטחון עצמי, מוטיבציה, ושביעות רצון קשורות לעליה ברמת ביצוע ומתוך זה להסיק שאיכות מסת השריר עלתה. מחקרים כאלו יש בכל ספר בפסיכולוגיה של הספורט.
במידה ויש לך שאלות נוספות אשמח לעזור.
בהצלחה,
איריס
כדורסל מתסכל שיר 08/12/09 13:24
היי איריס,
אני עוד מעט בת 24, התחלתי לשחק בקבוצה בליגה הארצית בשנה שעברה אבל אני מאד ספורטיבית ותמיד עסקתי במשחקי כדור,במסגרת ומחוץ לה. חסרים לי קצת יסודות אבל אני מגדירה את עצמי כשחקנית טובה. בקבוצה שבה אני משחקת המאמן אומר לי ,פעם בהמון זמן, שיש לי פוטנציאל אבל מצד שני אני מרגישה שהוא לא עוזר לי להתקדם אני מרגישה שאני באה לאימון ולא לומדת ממנו כלום ובנוסף לכך יחס המאמן אלי מזלזל, כמעט אף פעם לא אומר מילה טובה ( ואני חייבת חיזוקים-רק ככה מתחדשת אצלי המוטיבציה) וכשאני עושה טעות הוא מעין מתייאש וחושב שעושים ממנו צחוק. אני מרגישה שהיחס הזה לא פייר, אפילו קצת מקפח,, וזה מרגיז אותי בגלל שאני מודעת ליכולות שלי ולא מבינה למה במקום לטפח הוא מתסכל אותי. דיברתי איתו וגם בשיחה הוא מן ענה על שאלות והרגשתי שלא מעניין אותו באמת מה אני מרגישה.

מה לדעתך אני צריכה לעשות?
עור של פיל איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/12/09 12:00
שיר יקרה,
קבלת חיזוקים ממאמן הינו דבר חשוב והכרחי לשמירה והעלאת מוטיבציה. אין ספק שלמאמן יש השפעה גדולה ביותר על הביטחון העצמי של הספורטאית. אבל, מכיון שקשה לצפות מהמאמן שיתן לכל ספורטאית את המשוב המתאים לה, חשוב לעבוד על ביטחון עצמי ומוטיבציה הבאים מתוך הספורטאית - במובן מסוים יש לפתח "עור של פיל" ולדעת כיצד לסנן את ההערות על מנת שמצד אחד לא יפגעו בך ומצד שני יעזרו לך בדרכך להשגת המטרה האישית שלך. עבדי על ניתוק רגשות וספקולציות לגבי מה המאמן חושב עליך ופני אליו בשאלות קונקרטיות לגבי "על מה את צריכה לעבוד ואיך לעשות את זה" על מנת להשתפר. בדרך הזאת את תמצאי את עצמך מרוכזת בתפקידך כשחקנית כדורסל, תשתפרי במיומנויות שלך, ובטחונך העצמי יעלה. כתוצאה מכך, התסכול יעלם!
בהצלחה, וזכרי "עור של פיל"...
אשמח לשמוע ממך.
איריס
מכון וינגייט בפייסבוק אלעד 18/11/09 09:53
הצטרפו למועדון מכון וינגייט בפייסבוק והחלו להעלות חומרים מעניינים, סרטונים ותמונות.

העתיקו את הקישור ישירות לדפדפן
http://www.facebook.com/pages/-/174140535856?ref=ts
יחס מורכב מצד מאמן איתי המאירי 16/11/09 01:12
שלום,
אמש סימננו את מסע האופנים ה-1 שלנו מאצבע הגליל לאילת. הסיכום עדין מורכב. זאת היתה רכיבה מסגרתית ופחות טיול חוויתי למרות שנהנתי מאוד. המשמעת הקפדנית ועמידה המדוקדקת בהוראות המאמן אף פעם לא קלים עבורי ואחרי 3 ימים ממש שאלתי את עצמי הרבה שאלות קשות. המאמן נתן לי הזדמנויות להיות זנב לאריות ולא לקחתי אותן. חברי שהעיזו יותר ממני חזרו מפורקים לגמרי מההתנסויות האלה. אני לא לגמרי מבין- מצד אחד הוא מאתגר ואח"כ לא מהסס לקרוע . אומר שיש לי יכולת פיזית בלי טכנית, שעלי ללמוד עוד הרבה. אולי אחת הבעיות היא באיך שהוא מעביר ביקורת אישית ואיך שאני מקבל אותה. קשה לי לעשות סדר עם כל המסרים שקיבלתי. האם נכון יהיה לנסות להבין לבד או לבקש ממנו תרגום?

ספקולציות... איריס אורבך, מנהלת הפורום 18/11/09 14:03
איתי,
ברכותיי על סיום מסע האופניים!
באופן כללי, ביקורת הינה דבר שלא פשוט לקבל. בנוסף, חשוב מאוד לדעת כיצד להעביר ביקורת. בתחום התקשורת והפסיכולוגיה ישנם כללים ברורים על הדרך היעילה לתת משוב בונה-משוב אשר נותן כלים אופרטיביים לספורטאי לשיפור התנהגות ורמת ביצוע.
בנוגע למאמן שלך, חשוב לבדוק איתו מהם הדברים שעליך לשפר וכמובן מהן הדרכים להשגת השיפור. אני תומכת בדרך הישירה, דהיינו שיחה אישית בה לשני הצדדים יש אפשרות לדיאלוג פתוח וכנה. החוכמה היא כמובן לשים לב לדרך שבה הדברים נאמרים, מהי המטרה אותה אתה רוצה להשיג בשיחה, וכמובן הצבת גבולות ברורים בהתנהלות השיחה (מטרה, זמן, סגנון, וכדומה). אנשים שעוסקים בספקולציות, כלומר בפירוש הצד השני, הרבה פעמים טועים. אני תומכת בגישה שאם דברים לא נאמרו במפורש, הם לא קיימים!
בהצלחה,
איריס
קשר מסובך עם מאמן איתי המאירי 16/12/09 23:38
שלום איריס,
אני שמח להיות פעיל בפורום הזהו לדעתי מי שלא נעזר, מפסיד. היתה לי הזדמנות לתקשר באופן אישי עם המאמן שלי. התברר לי שהוא רואה אותי בצורה מורכבת גם כן. יש הרבה פרגון וגם מלא ביקורת. מפריע לו שקשה לי לקבל את דבריו, רואה בי וכחן ועקשן. טוען שיש לי עוד כל כך הרבה ללמוד , שאין לי בסיס משמעותי לנהל דיון ואני עדין בוסר. אני דווקא חשבתי שאינני מביע מספיק את דעותי. אמרתי לו שהוא מעצב אותי לא רק כרוכב אופנים, אלא כאדם ושהתהליך ממש מרתק אותי . אני לא מוכן שיותר עלי,שבגלל תגובותי יהסס להיות גלוי . נראה לי כי לשנינו קשה אבל מענין ותאתגר. איך לגרום לו לא לותר עלי ולא לותר לי. לא שאני חושש אלא רוצה לחזק את הקשר החשוב הזה עבורי.
זרימה בתקשורת איריס אורבך, מנהלת הפורום 24/12/09 13:45
שלום איתי,
אני מברכת על הפעילות שלך בפורום. אין ספק ששאלותיך מעניינות ומאתגרות. הרצון ללמוד מצד אחד, והביטחון שלך בדעותיך מצד שני, מהוות את הבסיס להיותך אדם רציני בעל מוטיבציה גבוהה להשיג את מטרותיך - כל הכבוד!
אחד הכללים החשובים שהייתי ממליצה לאמץ בענין תקשורת הוא ניהול שיחה ללא העברת ביקורת אישית. גם כאשר אין הסכמה בין הצדדים, חשוב להדגיש את הכבוד שאתה רוחש לבן שיחך על ידי התרכזות בעובדות רציונליות ללא אספקט רגשי והסקת מסקנות אישיות. נסה לשחרר לחץ ואל תפרש כל דו-שיח בינכם כדבר בעל חשיבות גבוהה. שמור על ראש פתוח ונסה לזרום עם המלצות המאמן, גם אם אינך מסכים איתן. לאורך זמן, תוכל לבחון האם המלצותיו קדמו אותך ואז תוכל להסיק מסקנות לגבי ההמשך.
אשמח להתעדכן,
בהצלחה,
איריס
תודה על הפרגון יוני 02/11/09 18:14
שלום איריס
תודה על הפרגון שנתת ,אני ממשיך לבצע את אימוניי ביותר רצון,אדיקות ועוצמה רבה יותר
הנאה מאימון אתי 02/11/09 09:48
היי איריס,
אני בת 20, מתאמנת כבר שנתיים בחד"כ- גם אירובי וגם משקולות. הבעייה שלי היא שבחודש האחרון (אם לא לפניי) אני הולכת כבר בלי חשק ולפעמים רק מחכה כבר לסיים ת''תרגילים ולחזור לעיסוקיי. זה הפך להיות כאילו עוד מטלה שאני צריכה לסמן עליה וי ולא יותר מזה.. בעבר נורא נהנתי מהאימונים ואפילו הייתי מחכה להם. גם כיום בסה"כ אני מסיימת ת''אימון בהרגשה טובה בד"כ ואם אני לא מתאמנת המצב רוח שלי יורד, וזה מה שמצליח לגרום לי להמשיך ללכת להתאמן. אבל אני רוצה להחזיר לעצמי ת''הנאה מהאימון עצמו. איך עושים את זה? יש לך טיפים כלשהם? (או למישהו אחר שקורא פה בפורום)
נ.ב. אני משתדלת לשנות תוכנית אימון כל חודש וחצי/ קצת יותר אבל בכל זאת יש תרגילים טובים שאין להם כלכך תחליף טוב וכבר דיי נמאס לי מהם(כמו סקווט, כפיפות בטן וכו'') -איך אני יכולה לחזור לאהוב אותם?
פריצת השגרה איריס אורבך, מנהלת הפורום 12/11/09 14:22
אתי יקרה,
מצטערת על התגובה המאוחרת.
אין ספק ששגרה זה דבר שוחק ומאוד חשוב למצוא ריגושים וגירויים חדשים על מנת לעורר את המערכת! אגב, זה נכון לא רק מבחינה מנטאלית אלא גם מבחינה פיזיולוגית. ישנן דרכים רבות לעורר ולהגביר את המוטיבציה. אם את רוצה לעשות שינוי דרסטי, חשבי על פעילות ספורט אחרת שאת אוהבת ועשי הפסקה קצרה מחדר הכושר. במידה וחשוב לך להישאר בחדר הכושר את יכולה להתמקד בהצבת מטרות מאתגרות המתמקדות במשקל ובחזרות. בנוסף, קיימות תוכניות אימון בחדר הכושר המבוססות על עיקרון האימון המחזורי. זהו אימון המשלב עבודה אירובית ואנאירובית, ללא מנוחה בין התרגילים ומלווה במוסיקה קצבית. בנוסף, על ידי שימוש נכון במוסיקה את יכולה להעלות את תפוקת האימון שלך וכתוצאה מכך את המוטיבציה והענין בשגרת האימונים (ראי מאמר ב-http://www.shvoong.co.il/he-IL/247/3123)
בהצלחה,
איריס
פרגון יוני 27/10/09 08:42
אין לי בעיה של משמעת עצמית אני עובד ,לומד ומגיע לחדר כושר חמש פעמים לאימון כוח נטו+שלוש אימון אירובי בנפרד הבעיה שהסביבה שלי לא יודעת לפרגן ולהבין את החשיבות של הספורט בחיי את חושבת שזה הגזמה להגיע לחדר הכושר בין 4-5 ימים בשבוע ל50 דקות אימון כוח +שלוש פעמים ריצה בחוץ ?
האם הם צודקים ואני מקדיש זמן רב מדיי לספורט בחיי על חשבון דברים יותר חשובים באמת? למרות שהספורט גורם לי להרגיש חזק לא רק חיצונית?
מקווה לשמוע ממך עידוד והסבר
שאלה לי.. דניאל 27/10/09 10:16

נשמה אגב,פירגון..
איך 5 פעמים נטו לאימון כח אם צריך הפק של 48 שעות בין לבין..

ולגבי הפירגון..תעשה את מה שאתה אוהב..ואל תחכה לךפירגון..רק בהשגחה כמובן..עיצה ידידותית
אימוני כוח איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/10/09 12:35
דניאל,
ניתן לעשות אימוני כוח בחדר כושר כל יום כל עוד אתה מחלק את השרירים לשתי קבוצות ודואג למנוחה של 48 שעות לכל קבוצה.
איריס
דניאל יוני 02/11/09 18:15
אם היית בקיא בדרכי האימון היית יודע שאפשר להתאמן 6 פעמים בשבוע (למשל בדיבילדרים)
פירגון ממני מכל הלב! איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/10/09 12:34
יוני היקר,
במהלך החיים אנו לומדים להכיר את עצמינו ולכבד את הערכים החשובים לנו באמת. ישנם אנשים רבים אשר אינם נאמנים לדברים החשובים להם וחיים את החיים על פי סדרי העדיפות של הסובבים אותם. כמובן שהחיים הם לא שחור ולבן והחוכמה היא למצוא את האיזון בין רצונותיך לבין הסובבים אותך.
בראייה אוביקטיבית, במידה ואתה מודע לזמני אימון והתאוששות נכונים, כמות הספורט שאתה עושה היא אומנם מעל הממוצע אך סבירה בהחלט, ומעוררות קינאה!! על מנת להצליח בדבר שאתה אוהב יש להשקיע.
היה נאמן לערכיך וסדר אותם בעדיפויות הטובות לך. הדברים החשובים לך הינם החלטה אישית שלך. בכל החלטה שתיקח יש רווח ויש הפסד. על ידי שיקול דעתך תוכל להחליט האם ההפסד שווה את הרווח. אין אחד היכול לשפוט האם אתה משקיע בספורט יותר מדי זמן. הכול תלוי במה שאתה רוצה להשיג ובמה הספורט תורם לך. אישית-אני יכולה להעיד שהספורט הינו ה"פסיכולוג" הטוב ביותר שיש לי.
שיהיה בהצלחה והעיקר, תמשיך להנות!
איריס
שאלה gwazman 25/10/09 16:51
שלום אתמול רציתי במרוץ תל אביב וסיימתי אותו בתצואה הכי טובה שלי ל10 ק"מ אבל הרגשתי שאני יכול עוד כי בצד המנטלי כל הזמן היה לי את הפחד שלא יעמוד בזמן שקבעתי לעצמי השאלה איך מנטרלים את הפחד הזה
בתודה מראש
מרוץ חוייתי איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/10/09 11:25
ברכותיי להשתתפותך במירוץ וכמובן להשגת תוצאה אישית טובה. מכיון שגם אני השתתפתי במירוץ אני יכולה להעיד שזה היה מירוץ קשה ביותר להשגת תוצאה טובה (עקב העומס הרב של הרצים).
הרגשתך הינה טבעית ביותר-כאשר אנחנו שואפים לשיפור תמיד יצוצו סימני השאלה "האם אני מסוגל לעשות את זה?" תחושות אלו הינן חלק בלתי נפרד מספורט תחרותי וכל ספורטאי בכל הרמות חווה אותן. למעשה, ספורטאים תחרותיים מעידים על כך שתחושות אלו מהוות את התמריץ שלהם להמשיך ולהשקיע בספורט.
אני בטוחה שהצבת לך את מטרת הזמן למירוץ בהסתמך על ביצועיך באימונים שקדמו למירוץ. על מנת לשלוט על אלמנט החשש יש להציב מטרת זמן שהיא מצד אחד מאתגרת אך מצד שני הינה ריאלית-כלומר, אתה מאמין שיש לך את היכולות להשיג אותה. בנוסף, יש לעבוד על תפיסת הפחד מאי השגת המטרה למשהו מרגש ומאתגר, מצב אשר אתה נרגש להתמודד איתו. זה היופי בספורט!
בהצלחה,
איריס
קורס מדריכי כושר בשיתוף לשכת התעסוקה דנה 25/10/09 14:41
שלום
אני בת28 מרקע דתי
גם די חשבתי על הדרותרפיה אבל מאחר והעלות גבוה ותרתי..
והשתלשלות העניין, לאחר הפצרות רבותב יועצת מאז שראיתי את הקורס ברשימת קרוסים אצל יועצת התעסוקתית..
קיצור..היא חושבת שזה לא ממש בשבילי כי יש שם בנים וזה תנאי פנימיה..כוו''..
שאלתי היא,
אני טיפוס עדין אבל אוהבת פעילות גופנית ובעיקר תחדר כוח..מאחר ואני התחלתי להתאמון לפני כחצי שנה..ולפעמים אני מוצאת עצמי מתוסכלת שללפעמים צרכה עזרה ממדריך וכו''..אני די רוצה לדעת בעצמי במקום לבזדקק לטובות ומאחר וזה תחום שגם מעניין אני די רוצה.
מה דעתך,האם היועצת צודקת..אולי אני סתם בורחת..אין לי מושג ממה.
אני קצת מפחדת מחרדת בחינות..שהכל יהיה לי בלוק לבן או משהו..אבל אם אמצא חברה שם..יהיה יותר קל.
אני לא טיפוס שבולט אני דיי אוהבת להתמקצע ואז לקלב ביטחון..אם הבנת למה הכוונה
אני אשמח לעצתךא ו להכוונה..גם לקראת המ אני הולכת..
תודה
הפחד כמכשול... איריס אורבך, מנהלת הפורום 26/10/09 15:42
דנה היקרה,
מבינה לליבך - צומת הדרכים בה את נמצאת אינה פשוטה, אבל מאוד מרתקת ומאתגרת. זו שאלה של איך את מתייחסת לדברים. עצם העובדה שאת שוקלת ללכת ללמוד ולהתמקצע בתחום הספורט כבר מעידה על בחורה עם הרבה אמונה בעצמה שחותרת להשיג את רצונה מבלי לתת לדרך חיים מסויימת להגביל אותה! הספקות שלך טבעיםם ונורמלים לחלוטין.
הצעד הראשון בדרך לקבלת החלטה הינו אסיפת מידע. זה יתן לך כלים אוביקטיבים לשקול את האפשרויות שלך. אני שולחת לך את הקישור לבית הספר למאמנים http://www.wingate.org.il/Index.asp?CategoryID=699
בדקי מה מושך אותך? מה מתאים לאורח החיים שהיית רוצה לחיות? בנוגע לחרדת בחינות ולמציאת חברה מתאימה - אלו הם דברים שתתמודדי איתם בהמשך. לאחר קבלת ההחלטה וניתוב המסלול, פיתרון בעיות אלו יהיה הרבה יותר פשוט. צעד אחר צעד את תגיעי למטרה שלך. אשמח אם תעדכני אותי.
בהצלחה,
איריס
תודה אבל.. דנה 26/10/09 21:06
כרגע החזירו לי תשובה בפורום של החדרי כושר שההרשמה הסתיימה כבר לפני שבועיים..
קצת קשה לי עם זה..היום בבוקר היא בקשה שאבוא לקבל תהפנייה ואפילו התקשרתי והדארתי הודעה בוינגייט ולא חזרו עדיין..
טוב מה זה כבר שמנה.
חבל,תודה בכל מקרה.
חדרי כושר איריס אורבך, מנהלת הפורום 27/10/09 12:34
דנה היקרה,
ממליצה לך בחום לא לוותר ולהמשיך לבדוק תאריכים נוספים לקורס חדרי הכושר. זהו קורס אשר נפתח מספר פעמים בשנה ויש לו מספר רב של פורמטים (שנתיים, מרוכזים וכדומה). אם זהו משהו שאת רוצה לעשות המשיכי לבדוק - אין לי ספק שתוכלי למצוא את הדרך להשתלב באחד מהפורמטים המוצעים!.
בהצלחה!
איריס
איריס שלום רב! א 21/10/09 21:44
מנדנדת לך לגבי המאמרים בנושא פעילות גופנית והתמדה בקרב נערים ונערות...


תודה תודה,
שרון.
התמדה איריס אורבך, מנהלת הפורום 28/10/09 15:46
הי שרון,

פרק מצוין בכל הנושא של ילדים וספורט הינו בספר:
Foundations of Sport and Exercise Psychology/ Robert S. Weinberg & Daniel Gould.
Chapter: Children''s Psychological Development Through Sport
הפרק מסכם את רוב החומר הידוע לגבי פעילות גופנית בקרב בנים ובנות.
כמובן שעל מנת לבנות תוכנית מסודרת אשר תעלה את ההתמדה בקרב הספורטאים והספורטאיות שלך יש להעמיק ולהבין את המצב המסוים איתו את מתמודדת.
בהצלחה,
איריס
איריס תודה, א 29/10/09 09:09
אשמח אם תמליצי לי על 2-3 ספרים נוספים בנושא התמדה בקרב ילדים, ובמיוחד ספורט ובני נוער.

בתודה רבה מראש,
שרון.
לא מצליחה מירו 19/10/09 14:41
שלום רב יש לי מתאמנת שלא מצליחה להתאמן לבד אלא רק איתי שיעורים פרטיים.איך אני יכול לגרום לה להתאמן לבד בנוסף?תןדה רבה
ביחד או לבד? איריס אורבך, מנהלת הפורום 26/10/09 15:00
שלום מירו,
במקרים רבים אימון בקבוצה (או בזוג) מעלה את המוטיבציה ומשפר הישגים. מצד שני, חשוב מאוד לוודא שהמניע העיקרי לפעילות נמצא במתעמל עצמו ולא בגורמים חיצוניים (למשל, המאמן). כלומר, יש לעזור למתעמלת להגדיר לעצמה מספר מניעים אישיים שקשורים בפעילותה בספורט, בנפרד מרצונה להתעמל איתך. למשל, אם אחד המניעים של המתעמלת הוא ירידה במשקל עליה להתרכז באיך היא משרתת מניע זה בלי תלות באם אתה חלק מהאימון או לא. שאלות כמו "האם את מתקדמת לקראת מה שאת רוצה להשיג" יכולות לשמש כקו מנחה. בנוסף הדרגתיות בניתוק לאורך זמן הינו הכרחי.
בכל מקרה, כל הכבוד על האכפתיות!
בברכה,
איריס
הצבת מטרות , כלי להתקדמות איתי המאירי 17/10/09 23:17
שלום דר'' אורבך,
הנהלת אתר ווינגיט השתמשה שוב במכתבי כפרומו, הפעם לאתר שלך. לכבוד הוא לי. אני ממש לא מופתע שכן כל פורום השתמש בעבר בשאלותי כטיגר . אישית, מעדיף שיבקשו את הסכמתי.
תודה על תגובתך, אך היא לא ממש נתנה לי כלים. אני רוצה לא להסס לצאת מתוך הטווח הבטוח שאותו אני מכיר, ולהעיז לקחת סיכונים שטרם התמודדתי איתם. אני לא כזה אקסטרים. בכלל לא. אלא שלמדתי בעזרת חברי לקבוצה שיש לי יכולת להתפתח. ביקשת ממני להגדיר מטרות: הקרובה ביותר היא מסע של 3 ימי רכיבה מאצבע הגליל לאילת. אני די בלחץ. מרגיש לא מוכן למאמץ כזה. ואין סיכוי שאותר על חוויה כזאת! מבין למה כדאי לסמן מטרה. השלבים שבדרך, שנראים לי כרגע בעיתיים, הופכים מהר מאוד לעוד מהשהו שהצלחתי בו, וזה מחזק אותי. אולי מה שבאמת מלחיץ אותי הן מטרות מאוד מאתגרות כמו להיות מסוגל לרכב בדבוקה עם רוכבים חזקים ממני בהרבה. רוצה אבל מהסס. מבקש חיזוק .
אתגר כיציאה מהשגרה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 21/10/09 15:36
שלום איתי,
ראשית, מודה לך שוב על המכתב ששלחת כבקשה לפתיחת הפורום. שנית, לגבי שאלתך. הרגשתך הינה טבעית לחלוטין. אנשים נוטים להישאר בטווח הביטחון שלהם ולא להעז לאתגר את עצמם, הן בספורט והן בחיים בכלל. אדם שרגיל לרוץ 5 ק"מ בכל פעם בקצב מסויים, ימשיך לעשות כך מכוחו של הרגל. דבר זה יוביל לשיעמום וחוסר סיפוק.
הצבת מטרות הינה כלי יעיל ביותר במקרים כמו שלך. אבל, החוכמה היא לדעת להציב את המטרה שמצד אחד תאתגר אותך אך מצד שני לא תלחיץ אותך. עושה רושם שהמטרה שהצבת לך "לרכב בדבוקה עם רוכבים חזקים ממך בהרבה" הינה מטרה שכיום אתה רואה בה כבלתי ריאלית להשגה. אפילו הדרך שבה אתה מנסח אותה מעידה על כך. על מנת להשיג את המטרה עליך לבנות תוכנית אשר בהדרגה תוביל אותך להשגתה וכך תוכל לצאת מתוך הטווח הבטוח אותו אתה מכיר.
בהצלחה ותהנה מהטיול (נשמע חווייתי),
איריס
ראש השועלים או זנב האריות איתי המאירי 21/10/09 22:46
שלום איריס,
אם ההיתי יודע שאקבל כזאת עזרה ותמיכה, מזמן ההיתי פונה ומבקש.
הרבה תודה על דבריך.פניתי גם אל המאמן הראשי שלי. אמרתי לו שאני כרגע ראש השועלים ויש לי בעיה עם המקום הזה. הוא הסביר לי איפה כדאי לי לחזק את עצמי והיכן לדעת להנות גם מהחברה ןמשאר הדברים שקבוצה יכולה להציע. באימון היום נתן לי להתנסות עם רוכבים חזקים ממני .
שוב, תודה
איתי המאירי
הי איריס :) עבר פה ואולי יעבור שוב :) 16/10/09 21:56
אני מבין את החשיבות של עוררות מוטבציה אצל מתאמנים וזה חלק בלתי נפרד ממסגרת שכזו ,
אך האם את לא חושבת ש"מחסום פסיכולוגי/ מנטאלי " הוא מעין מנגנון הגנה של הגוף לעומס יתר והגנה מפני פציעות ושחיקה , שבוודאי גם מובילים לירידה בביצועים ....
איך מתמודדים עם זה ?? , לוקחים את זה בכלל בחשבון ??

ברכות על הפורום , הרבה הצלחה ועבודה פורייה :)
מחסום פסיכולוגי א 19/10/09 01:45
תודה רבה על הברכות!
אין ספק שהעלת נקודה חשובה. אנחנו תמיד עוסקים בדרכים להעלאת המוטיבציה בקרב ספורטאים ומזניחים את אותו "זן" מיוחד אשר ניחן במוטיבציה גבוהה מדי. מוטביציה זו עלולה, כפי שהזכרת, להוביל לפציעות מכיון שספורטאים אלו בדרך כלל אינם קשובים לאותות שהגוף משדר להם ומתאמנים ומתחרים בכל מחיר. אומנם ברמות הגבוהות של הספורט גישה זו לעיתים הכרחית אך לא כך ברמות הספורט החובבניות.
מצד שני, איני מסכימה עם הגישה שמחסום פסיכולוגי יכול להוות מענה למוטיבציה גבוהה מדי. מחסום פסיכולוגי הינו בעיה הדורשת פיתרון. מחסום פסיכולוגי "יחסום" אותך ממימוש הפוטנציאל שלך. את בעיית המוטיבציה הגבוהה מדי יש לפתור בדרכים אחרות כגון שיטת ה-Reality Therapy" המתבססת על צורות חשיבה ריאליות.
שוב תודה על הברכות,
איריס
בהצלחה לרגל פתיחת הפורום!!! א 15/10/09 21:04
איריס שלום,
אני עובדת במכון כושר עם בני נוער הסובל מהפרעות התנהגות וחלקם מהפרעות אישיות שונות.
הבעיה הגדולה ביותר בתחומי נעוצה בקושי בהתמדה. במיוחד בקרב הבנות, הסובלות, בחלקן, מעודף משקל משמעותי.

אשמח לקבל עיצות יצירתיות המסייעות לשמירה על מסגרת אימונים סדירה עבורן.

בנוסף, אשמח אם תפני אותי לחומר כתוב בנושא.

בתודה מראש!
שרון.
עבודה מבורכת איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/10/09 00:54
שרון היקרה,
כל הכבוד לך על ההשקעה והאיכפתיות שלך! את נוגעת באחת מהבעיות הקשות ביותר שמעסיקות את אנשי המקצוע בספורט ובפעילות גופנית בכלל. ישנה ירידה דרסטית בקרב בני נוער, ובעיקר בקרב בנות, החל מגיל 12-13 בהשתתפותם בפעילות גופנית. אנו עוסקים כיום בניסיון להבין את התופעה ולבנות תוכנית התערבות אשר תפחית את מספר הבנות הפורשות מספורט.
קיימות סיבות רבות לחוסר התמדה בספורט ועל סמך הסיבות כך אני בונה את האסטרטגיה הטיפולית. הבנות שלך יכולות להיות בנקודות זמן שונות: בשלב שפעילות גופנית לא חשובה להן, בשלב שהן מאוד רוצות להיות פעילות אך לא מצליחות להתחיל בפעילות גופנית, בשלב שהן פעילות אך לא מתמידות וכדומה.
בכלליות, הצבת מטרות אפקטיביות לטווחי זמן קצרים (מאימון לאימון) אשר יעניקו תחושת הצלחה והישגיות לבנות, תמיכה חברתית, והענקת תגמולים חיוביים יכולים בהחלט לעזור.
אהיה ביום רביעי במשרד ואשלח לך מספר מאמרים בנושא.
בברכה,
איריס
נהדר תודה. א 19/10/09 20:55
יעדים אופרציונליים ברורים, צודקת, אנסה.
מצוין גבית 02/02/11 23:17
שאלה gwazman 15/10/09 20:07
אני מתאמן לריצה עשרת אלפיים קרוב לחצי שנה בשלוש שבועות האחורנים אני מרגיש איזה מחסום פסכולוגית ומרגיש שאני לא נותן את כל כולי בריצה
רציתי לדעת עם יש הסבר למה
כל הכבוד על ההתמדה! איריס אורבך, מנהלת הפורום 19/10/09 00:20
אין ספק שריצת העשרת אלפיים חשובה לך! האם המחסום הפסיכולוגי נובע כתוצאה מלחץ לקראת המירוץ? חרדה וחשש שאולי לא תעמוד בציפיות? יכולות להיות סיבות רבות למחסום שאתה חווה. בסה"כ חרדה ולחץ לקראת התחרות הינם תגובות נורמליות לחלוטין. הטריק הוא לדעת להשתמש בתחושת הלחץ כאנרגיה חיובית, כהתרגשות לקראת המירוץ. תחושה זו תעלה את רמת האנרגיה והמוטיבציה שלך.
במידה והאימונים שלך בנויים בצורה הנכונה מבחינה פיזיולוגית, יש לבחון כיצד הצבת את המטרות שלך לשלושת השבועות הקרובים. הצבת מטרות נכונה ביחד עם שיטות לניתוב הלחץ להתרגשות חיובית לקראת התחרות יעזרו לך להגיע במצב המנטאלי האופטימלי לתחרות.
שיהיה בכיף ובהצלחה!
איריס
נער-שוער בקבוצת כדור יד מקצועית סמדר 15/10/09 10:08
חרדות,בקורת עצמית גבוהה,תסכול וחוסר אמונה.
איך אפשר לשפר.
מדובר בנער שמצטיין בתחומו,מקבל המון פירגון מהקבוצה,מאמנים וכל הסביבה המקצועית והמשפחתית ובכל זאת בשל אישיות של פרפקציוניזם,בקורת עצמית מאוד גבוהה,נכנס לסיטואציות של תסכול,חרדות שפוגעות בתפקוד שלו במשחקים ואימונים.
האם טיפול CBT יכול להואיל או שאישיות כל כך מורכבת קשה לשנות ופשוט להמשיך עם התמיכה .
שכחתי כמובן לאחל ברכות סמדר 15/10/09 10:09
לפורום החדש והכלכך חשוב שלא מבינים כמה הפאן המנטלי רגשי חשוב להתפתחות הספורטיבית .
תודה רבה איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/10/09 11:13
סמדר היקרה,
נפלא לדעת על הערכתך לתחום המנטאלי והשפעתו על ביצוע ומימוש פוטנציאל.
בברכה,
איריס
"בלתי אפשרי" - האם יש דבר כזה? איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/10/09 11:11
האמונה הבסיסית שמנחה אותי בטיפול ובכלל ביחסים אנושיים היא שאין דבר כזה "בלתי אפשרי לשינוי". יש "לא רוצה" או "בוחר אחרת" אך לא "בלתי אפשרי". אומנם לא ניתן לשנות אישיות באופן מוחלט, אך אין ספק שניתן לשפר ולשנות דפוסי התנהגות, רגשות, ומחשבות. טיפול CBT הינו טיפול יעיל ביותר מכיון שהוא ממוקד בהווה ובהתנסות מעשית של האדם. בנוסף, דרכי טיפול נוספות הנהוגות בספורט מבוססות על שיטות כדוגמת תורת הייחוס הסיבתי (attribution training) אשר מטרתה העיקרית הינה שינוי דפוסי חשיבה המשפיעים על רגשות, התמדה, הצבת מטרות, ומוטיבציה. בנוסף, שיטת הייחוס הסיבתי מלמדת גם את הסביבה כיצד לתמוך בספורטאי באופן יעיל. ילדים מגיל העשרה ומעלה מגיבים בצורה חיובית ביותר לשיטות אלו ומפיקים תועלת מכלי חשיבתי זה בכל תחומי החיים.
בברכה ובהצלחה,
איריס
ישר כח חברה יקרה ענת עצמון 15/10/09 01:31
בהצלחה גם מהחברה הגדולים מניו יורק
איזה כיף........................
נתי
תודה רבה איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/10/09 10:12
נתי היקרה,
אין כמוך!
איריס
בהצלחה! מולי אפשטיין 14/10/09 21:37
איריס, שיהיה המון בהצלחה!
מולי
תודה רבה איריס אורבך, מנהלת הפורום 15/10/09 10:10
מולי היקר,
תודה רבה על התמיכה והפרגון!
איריס
בהצלחה מהחברים בבוסטון! Oved 14/10/09 17:06
בהצלחה מהחברים בבוסטון!
בהצלחה מהחברים בבוסטון! Oved 14/10/09 17:06
בהצלחה מהחברים בבוסטון!
תודה רבה איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/10/09 21:20
בודי היקר,
תודה רבה על הברכות!
איריס
מזל טוב ממשה שחר משה שחר,מנהל הפורום 01/10/09 17:48
אני מקווה שתהני כמוני
תודה רבה איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/10/09 11:15
משה היקר, תודה על הברכות!

בברכה,
איריס
שליטה מעכבת פוטנציאל? איתי המאירי 30/09/09 22:44
שלום דר'' אורבך ,
אני שמח להיות בין הראשונים להשתתף בפורום הזה. אולי לא תאמיני , אך זה כתוב, לפני יומים בלבד פניתי לאתר ווינגיט וביקשתי בידיוק פורום כזה. איזה כף שהשנה החדשה מתחילה לפי בקשתי.
אני בן 51 רוכב אופנים חובב המתאמן כ5 פעמים בשבוע. בקבוצות שונות אך גם עצמאית. בוחר לפתוח בשאלה הבאה: במבנה האישיות שלי אני צריך לשלוט במצבים . זה מפריע לי לתת את המכסימום שאני מסוגל, כי תמיד יגיע עוד חלק קשה. בסוף התרגיל או היום אני יודע שההיתי יכול לעבוד הרבה יותר קשה אבל היססתי להקרע.
איך לעזור לעצמי להאמין ביכולתי לעבוד חזק ו.. לעמוד באתגר .
לפי בקשתך... איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/10/09 11:32
שלום איתי,
ברוך הבא לפורום-מקווה שעוד הרבה ממשאלותיך יתגשמו...
בנוגע לשאלתך-קודם כול, כל הכבוד על ההתמדה שלך בספורט. על-פי התאור שלך, עושה רושם שאתה כבר מתאמן בעצימות יחסית גבוהה. אבל למעשה, תמיד יש מקום לשיפור ואין ספק שתמיד תוכל להתאמן טוב יותר. אבל אז נשאלת השאלה-האם זה נחוץ? מהי למעשה המטרה שלך? ברגע שתגדיר את המטרה שלך לאימונים ובכלל לרכיבה תוכל להגדיר ביתר דיוק מה אתה רוצה להשיג בכל אימון. הגדרת המטרה תוריד את תחושת התיסכול וגם תספק את הרצון שלך לשליטה. ניתן לקבל ייעוץ על הדרך להציב מטרות אפקטיביות ומאתגרות.
בהצלחה,
איריס
הכנה מנטלית יוסי 30/09/09 17:23
ילד אשר לא יודע להפסיד מה לדעתך צריך לעשות איתו להפסיד אני מתכון במשחק קבוצתי
ילדים זה ברכה... איריס אורבך, מנהלת הפורום 14/10/09 11:52
שלום יוסי,
חלק בלתי נפרד מספורט זוהי היכולת לדעת להפסיד-כלומר, לצמוח ולגדול מהפסדים. זהו דבר נלמד וקיימות שיטות המלמדות את הספורטאי כיצד לנתח הפסדים ולמעשה כיצד להעלות את המוטיבציה כתוצאה מההפסד. חשוב להדגיש את האלמנטים אותם הספורטאי יכול לשפר במשחק הבא.
בנוגע לילדים-תלוי מה גיל הילד? מה הניסיון שלו בספורט? איזו אוירה משרה המאמן באימונים-אוירה של לחץ לנצח או אוירה המדגישה שיפור וצמיחה אישית? אולי אי היכולת לקבל הפסד נובעת מביטחון עצמי נמוך?
בגילאים הצעירים ילדים עדיין לא מסוגלים להעריך את השפעת היכולת שלהם על התוצאה בספורט. הם מאמינים ש"או שיש להם את זה או שלא". באופן כללי, שימת דגש על שיפור ביצוע ובטחון גבוה יעזרו ברוב המקרים. הדרך לעשות זאת תלויה בילד ובגורמים אותם הזכרתי בתשובתי.
בברכה,
איריס
25.5.18 יום פתוח למסלולי הלימוד של מכון וינגייט

משתלם להשתלם

מבדק הזהב
הדרך לבריאות טובה הנשמרת לאורך זמן