בדיקת שינה

 דף הבית            רפואת ספורט           קורסים           מתקני ספורט           חדר כושר           מרכז כנסים            ספרים             הרשמה לאתר            פורומים

בדיקת שינה
בסביבה הביתית לשיפור איכות החיים והביצועים הספורטיביים

בדיקת שינה בסביבה הביתית
מבוססת על טכנולוגיה שפיתחה חברת HypnoCore, המתמחה בבדיקות שינה מתקדמות. האבחון מבוסס על בדיקה המתבצעת בסביבה מוכרת, בביתך ונעשית על ידי מכשיר קטן דמוי הולטר הרושם מספר נתונים הקשורים לנשימה, לדופק ולחמצן. הנבדק ישן במיטתו ויכול להתנהל באופן חופשי וטבעי.
לאחר שנת לילה, הנתונים שנרשמו במכשיר מועברים לפיענוח לחברת היפנוכור. תוצאות הבדיקה מוצגות בדו"ח הכולל את הערכת מבנה השינה ואיכותה ואת הנשימה בזמן השינה. בכל מקרה בו יש הפרעה, הדו"ח כולל המלצות רופא לבירור ו/או לטיפול מתאימים. במידת הצורך ניתן לקבוע שיחת סיכום עם רופא מומחה לשינה.

מהי השינה?
אלפי שנים, נתפסה השינה כחלק בלתי נפרד מחיינו השאלה "מדוע אנו ישנים ?" לא הטרידה את מנוחתו של איש.השינה נתפסה כמצב שהפריד בין יום פעילות אחד למשנהו, מצב בו לא קרה כביכול דבר, זולת חלומות. השינה הייתה פסק הזמן שבין ברכת "לילה טוב" ובין ברכת "בוקר טוב" ותו לא.        
במחצית השנייה של המאה העשרים חלה מהפכה של ממש בגישה המדעית לשינה. רופאים שראו בחולי ובמחלה, מנת חלקו של האדם הער ולא מצאו לנכון לטרוח ולבדוק את חוליהם בזמן שנתם, התחילו מגלים שישנן מחלות הבאות לידי ביטוי אך ורק בשינה כגון: נחירות, נדודי שינה והפסקות נשימה.

חשיבות השינה
השינה תופסת כשליש מחייו של האדם, אבל משפיעה ב־100% על איכות החיים שלו. מחקרים הראו כי ללא שינה מספקת, היכולת לבצע משימות, אפילו פשוטות ביותר, יורדת באופן דרמטי ואף מקצרת את תוחלת החיים. אם אנו מבקשים לנהל אורך חיים בריא, חובה עלינו לישון. מחקרים רבים מראים כי לשנת לילה טובה יש יתרונות רבים:
  •  זמן ערות איכותי
  •  קשב, ריכוז וכושר למידה גבוה
  •  שיפור ביכולת גופנית
  •  מצב רוח מרומם
  •  בריאות טובה יותר
  •  פתיחות חברתית טובה יותר.

הפרעות שינה
הפרעות בשינה יכולות לנבוע מגורמים רבים: מתחים, לחצים, חרדות ופחדים או בעיות בריאות, סגנון חיים עמוס, שעות עבודה ארוכות, פעילות יתר, אימון גופני לפני שינה, נסיעות ארוכות (ג'ט־לג), צריכה מרובה של משקאות אנרגיה וקופאין. כל אלה מונעים מאתנו שינה רגועה ונעימה, שלאחריה נוכל לקום ערניים ורעננים לבוקר חדש. יתר על כן, קיימות הפרעות שינה הנובעות מתפקוד בלתי תקין של מערכות הגוף בזמן שינה. השכיחה שביניהן, דום נשימה חסימתי. במהלך השינה יש הפסקות נשימה מלווות בשינוי חמצן בגוף וביקיצות, להן האדם הישן אינו מודע וכתוצאה מכך נגרמות הפרעות במהלך היום, בדומה לחסך בשינה.

הפרעות שינה גורמות לעייפות במהלך היום, לירידה כללית בתפקוד, לפגיעה בתפקוד קוגניטיבי ובזיכרון בפרט, למצב רוח מדוכדך, לירידה בכושר גופני, ליתר לחץ דם ומחלות לב, לעלייה בסיכון לנפילות ופציעות, לעלייה בסיכון לתאונות דרכים, להשמנה, להתאוששות אטית יותר ויעילה פחות ממחלות ומאירועים מוחיים.

מחקרים הוכיחו כי ישנו קשר ישיר והדוק אצל ספורטאים בין איכות השינה שלהם ובין הישגיהם בספורט.
אבחון מקצועי ומקיף של סוג הפרעת השינה יוביל לפתרון שישפר את איכות חייו של כל אדם ואת הישגיו של הספורטאי!!!

אז מדוע לבצע בדיקת שינה?
שינה לא תקינה או לא איכותית פוגעת בבריאות ובתפקוד שלנו. ברוב המקרים, אדם הסובל מהפרעות שינה אינו מודע לכך, אך נושא בתוצאות ההפרעה בתפקודו בזמן הערות!

שיטות הטיפול בהפרעות שינה
הטיפולים בהפרעות שינה מותאמים אישית להפרעת השינה שאובחנה אצל הנבדק, וכוללים: שינוי סביבת שינה, המלצות לשינויים בתזונה, פעילות גופנית, רכישת הרגלי שינה חדשים, טיפול תרופתי וטיפול באמצעות מכשור רפואי.

 

מקורות למחקרים העוסקים בחוסר שינה ובהשלכותיה:  מקורות למחקרים העוסקים בחוסר שינה ובהשלכותיה: