חפש רק בנושא זה


המאמן כמנהל - מנהל כמאמן

מי אמר שהמאמן הוא רק "מכונת אימונים"? ומי אמר שהמאמן רק עומד במגרש, מדריך באימון ודואג שהתרגילים יבוצעו כשורה? בעידן המודרני של הספורט המאמן הוא בהחלט גם מנהל
  06/08/07
מאמרים נוספים בתחום
חשיבות המשפחה בהתפתחות הילדה הספורטאית
עומקה של היוגה
מדוע הנבחרת האנגלית מרבה להחטיא בעיטות 11 מטר?
אימון ספורט קבוצתי: הילדים "האחרים"
מאמרים נוספים בתחום
שחיית פעוטות – במיוחד בחורף
פותחים עונה – כיצד עושים זאת נכון
הסמכת מאמנים בישראל – אל תרוצו לבזבז עוד כסף
בין תיאוריה ליישום – המאמן במשחקי הכדור מול המנהל בהיי־טק
פינת המאמן – חשיבות ההתאוששות ליציבות המשחק
אימון אישי בענפי הכדור בספורט המודרני
יציבה ויוגה: היבטים קינזיולוגיים בתרגול
TRAIN YOUR LIMITATION & Race Your Strength
אימון כוח בילדים – הנחיות חדשות
אופניים – אימוני כוח מרבי בסינגל־טראק
יחסים מסוכנים – הורמונים ואימוני התנגדות
פעילות גופנית – אל תלכו על הגישה הטוטאלית
מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה
דור הסימום העתידי: הסימום הגנטי
קיקבוקסינג עממי – היתרונות והפציעות
האם נשים טובות יותר מגברים? הן בוודאות אינן גרועות יותר
אימון כוח לרצים צעירים (בגילאי 18-10)
שחק אותה קול – חשיבות השחרור וההרפיה
אימון הדמיה: מציאות "על יבש"
על מרכיבי המהירות
ממשיכים לשמור על הכוח
הסודות שמאחורי מרכיבי הכוח
כוחם יפה: אימון כוח למבוגרים
להרגיש נכון: אימון על-פי הרגשה אישית
מאמרים נוספים בתחום

מי אמר שהמאמן הוא רק "מכונת אימונים"? ומי אמר שהמאמן רק עומד במגרש, מדריך באימון ודואג שהתרגילים יבוצעו כשורה? בעידן המודרני של הספורט המאמן הוא בהחלט גם מנהל.


את הרעיון הזה מבטאים בכירי אנשי המקצוע בעולם: "יכולת הקבוצה היא המראה של המאמן. מצבה החברתי של הקבוצה הוא תשקיף יכולתו של המאמן" – כך פתח ארסן ואנגר, מאמנה הצרפתי של ארסנל, את הרצאתו בכנס מאמנים באירופה. אנדי רוקסבורו, המנהל הטכני של אופ"א, מגדיר את התכונות שיהפכו מאמן למצליחן, אך המסר המעניין ביותר בהרצאתו הוא רעיון ההמאמן כמנהל.

 

מחקר שקראתי בארה"ב ונכתב על ידי קארין סטנלי, מאמנת ראשית בארגון המאמנים, מרצה באיגוד מאמני הכדורגל בארה"ב (ארגון בו אני חבר ומופיע בכנסים ובהשתלמויות מזה 15 שנה) ומאמנת במכללת סנטה רוזה שבקליפורניה, מציין פילוסופיה שאותה אנסה להביא בכתבה זו לפניכם, שתעסוק בהיבטים שונים של ניהול בעבודת המאמן.

 

 

ניהול השחקן

 

אנשים/שחקנים רוצים לדעת שהמאמן בראש ובראשונה מתעניין באדם שבהם, לא רק בשחקן. על המאמן להקפיד ולזכור שבמכלול השחקנים השונים בקבוצה כל שחקן ושחקן שונה מזה שלידו. מבנהו הגופני שונה, אישיותו שונה, לכל אחד חוסן וחולשות שונים. המאמן כמנהל צריך לדעת להתייחס לדרכי התגובה השונים משחקן לשחקן לסיטואציות שונות. בתחום אימון נשים הדבר מתבטא באופן ברור עוד יותר - השונות בין השחקניות בסגל מחייבת את המאמן להתאים את דרישותיו בהתאם, להבין את עולמן של השחקניות ולדעת להתגבר על שני יצרים חזקים ביותר אצל חבורת שחקניות: הקנאה והשנאה, אשר לעתים באים לידי ביטוי ביתר קיצוניות מאשר אצל חבורת שחקנים.

 

 

ניהול התנהגויות

 

"הגדר את המטרות והציפיות מהקבוצה ודע לעדכן את ציפיות השחקנים ממך כמאמן".

 

בחירת הקפטן היא נושא מעניין והתחקיר קובע שהיא בחירתו של המאמן. מתן חופש הבחירה לקבוצה נותן למאמן אינדיקציה בלבד לגבי הנפשות הפועלות בקבוצה, אך המאמן הוא זה ששומר את זכות ההכרעה לעצמו.

טיפול בכוכבי הקבוצה הוא תמיד טיפול אישי. אף על פי שהמאמן נדרש ליצור דפוסי התנהגות שווים לכל השחקנים, והכוכבים צריכים לשמש דוגמה, עדיין המאמן יפיק את התועלת מכוכביו אם ידע איך לטפל בהם אישית.

 

יצירת תכונה בקבוצה של דבקות במטרה היא קטגוריה נוספת שבה נמדד מאמן. על ידי יצירת תקשורת טובה בין השחקנים למאמן ובין השחקנים לבינם ניתן לטפל במצבי לחץ וקשיים כגון "לא בכושר", "לא הולך" ו"חזרה מפציעה". כל אלה הם חלק מהדרך של המאמן להביא קבוצה למטרה ולהצלחה.

 

"עשרת הדברות של עשה ואל תעשה" חייבים להיות מוצגים לקבוצה ועל המאמן לדעת לבדוק שאכן הדברים מתקיימים.

 

 

ניהול הקבוצה

 

ניהול שינויים בהרכב הקבוצה, ניהול יעדי הקבוצה, ניהול תהליך בניית הקבוצה וניהול וטיפול פציעות בקבוצה – גם אלה הם חלק מתפקידי המאמן ובאחריותו.

 

על המאמן לנהל מנטלית את שחקניו. למשל, על ידי יצירת מצבי לחץ במשחקי אימון ושריקות מוטעות מכוונות על עבירות שלא היו במגרש, זאת על מנת לראות איך יתפקדו השחקנים במצבים כאלה.

 

ניהול הרגלי אכילה, שתייה וחיים ספורטיביים הוא פן נוסף בחייו של מאמן כמנהל. על המאמן להיות עירני לשינויים שחלים אצל השחקנים: חולשה או חוסר מוטיבציה, הרזייה והשמנה בלתי צפויות.

 

 

המאמן חייב להגדיר לשחקנים מטרות ברורות בכל מקטע זמן. טרום העונה, על המאמן לצייד את שחקניו בדפי עבודה לפגרה וכך גם בזמן עונה ובין אימונים ומשחקים. תפקיד המאמן כמנהל מתעצם במשך העונה עצמה ולקראת משחקים – פרט לכך שהמאמן אחראי לצורה שבה תשחק הקבוצה ואיך תנוע במגרש הוא גם אחראי להפעיל אנשים שידאגו לכל הציוד הנדרש לקראת משחק - הציוד בחדר ההלבשה, ציוד הצוות הרפואי והעזרים הטקטיים.


כמו כן, המאמן אחראי לניהול צוות האימון והסובבים אותו – מאמן הכושר, מאמן השוערים, הצוות הרפואי, מנהל הקבוצה. יכולתו של המאמן ליצור אמון הדדי בעבודה, הטלת מטלות ואחריות על עוזריו באימון והבאתם של כל אלה להבנה שהם שותפים אמיתיים להשגת המטרות המוגדרות נכללות במחקר המצוטט כתחומי אחריות המאמן כמנהל.

 

ניהול הצוות הרפואי ותיאום ציפיות עמו גם הם פן חשוב שעליו על המאמן "לנצח" – ככל שיהיו פחות שחקנים פצועים כך בוודאי זה ישפיע על הצלחות הקבוצה ומכיוון שכך המאמן חייב לשאת גם כאן את דגל המנהל.

 

אם לא די בכל האמור עד כה, המחקר בא ומגדיר את אחריותו של המאמן כמנהל גם בתחום יציאה לטורנירים, משחקים ומשחקים בינלאומיים. בנסיעה למשחקים חזות הקבוצה בלבוש ובהתנהגות  חשובה מאוד והיא בהחלט בניהולו של המאמן. עם הגעת הקבוצה לבית מלון וחלוקת השחקנים לחדרים חייב המאמן לקבוע את כללי ההתנהגות ולודא שאלה אכן נשמרים בקפידה. הדבר חשוב פי כמה כאשר מדובר בנבחרת לאומית שמייצגת את המדינה.

 

במחנות אימון ובטורנירים המאמן אחראי בתחום נוסף והוא קביעת לוחות זמנים לפעילות הקבוצה והפעלת הצוות הרפואי לקביעת תפריטים וזמני ארוחות. אין זאת אומרת שהמאמן חייב להבין בכל תחום התזונה, אך בוודאי עליו לנהל נכון את אנשי המקצוע. סדר יום שכולל השכמה, זמני ארוחות, זמני אימון, זמני מנוחה, ביקורי אורחים ושעות שינה אף הוא באחריות ניהולית של המאמן. הוא קובע אותו והוא מוודא ביצועו. למעשה, המאמן מנהל את המערכת לכל פרטיה. ככל שיהיו למאמן יותר שותפים לניהול המערכת כך תהיה עבודתו יעילה יותר.

 

קטגוריה נוספת שבה המאמן יידרש להפעיל את יכולת הניהול שלו היא במעורבות השחקנים בקהילה והקשר עם התקשורת. מתפקידו לעודד קשר בין השחקנים לקהילה, ליצור הזדמנויות לקשר כזה ולהקפיד שהשחקנים יופיעו וייצגו את המועדון והנבחרת בצורה נאותה. במסגרת זאת המאמן יכול ליזום השתתפות הקבוצה בימי הדגמה בבתי הספר, כדי לתת אפשרות לילדי בתי הספר להתחכך עם השחקנים ולתרגל ביחד, שיפוט בטורנירי צעירים וימי הדרכה שבהם השחקנים משמשים כסמל ומודל לחיקוי לצעירים.

 

הקשר של המועדון עם התקשורת הוא אחד התחומים החשובים והרגישים ביותר כחלק מיכולות הניהול של המאמן. עברו הימים של תקשורת עם איש אחד. המדיה אוהבת לחדור לכל נישה אפשרית ולרוב מחפשת סקופים. מאמן מוכשר שיודע לנהל את התקשורת להיות בצד העניינים כל הזמן בהחלט יביא חשיפה למועדון ואפשרות למנוע עוות דברים.

 

כל קבוצה וכל מאמן רוצים בסופו של דבר שיכירו בהם וביכולתם ויפרסמו זאת. על ידי ניהול נבון של מערכת יחסים תדירה ושיתוף פעולה עם התקשורת בהעברת נתונים נכונים ובזמן אמת ניתן לתרום רבות לקשר בין המועדון והמדיה.

 

בקטגוריה המאמן קובע את הנושאים שבהם הוא מאפשר לשחקנים להתבטא בחופשיות כמו נושאים אישיים והזיקה למועדון ואוסר על ראיונות בנושאים אחרים כמו העברת ביקורת על שחקנים/יות במועדון. על ידי כך נמנעות מצד אחד התבטאויות בלתי רצויות ומצד שני, אנשי התקשורת נשארים בצד החיובי של המועדון מעצם שיתוף הפעולה.

 

מניסיוני, השתמשתי בכלי זה כמה וכמה פעמים והתקשורת שמחה לשתף פעולה ולהציג דברים שנתנו לקהל זוויות השקפה נוספות על נבחרת הנשים שלנו. כענף שאינו זוכה להערכה ראויה וכיסוי מדיה רב זה היה בהחלט חשוב ומוצלח.

 

לסיכום, מכיוון שהמאמן נמדד כל שבוע ושבוע במבחן התוצאה, ככל שיהיה מנהל יותר טוב וידע להקפיד שכל הנאמר לעיל אכן יבוצע על ידו או עבורו על ידי אנשי המערכת שלו, כך בוודאי יימדד כמאמן טוב יותר. כידוע, המשפט האכזר אומר שההצלחה היא של המאמן ושל כולם אך הכישלון הינו של המאמן, ולכן מאמן הרוצה להצליח – חשוב שירחיב את היריעה של עבודתו גם לתפקידים שהוזכרו.

 

רון שניידר – מאמן נבחרת הנשים לשעבר ורכז תחום כדורגל בבית הספר למאמנים ולמדריכיםתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש